Sayfa 956/2105 İlkİlk ... 4568569069469549559569579589661006105614561956 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 7,641 - 7,648 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Dolar hakkında görüş/tahmin/fikir almak isteyenler dolar forumunda reel usd grafikleri başlığında TyphoonTrader ve ben analizlerimizi paylaştık, twitterda tuncer şengöz de güzel bir elliott analizi paylaştı bir süre önce. İlgimi çeken üçümüzün de birbiriyle uyumlu olarak 9.6-10.0 lira aralığında zirve beklemesi oldu. İlginiz varsa lütfen inceleyin.
    Yalnız uyarayım, dolar kuru bildiğiniz üzere çok oynak ve kestirilmesi güç bir halde, rasyonellikten çıkma emareleri gösteriyor, bizim tahminler gayet patates olabilir, kimseye güvenip yatırım kararı vermeyin.
    Ben müsadenizle kendi durumumu paylaşayım:
    Dolar 8.30'a düştüğünde portföyümde dolar alsata ayırabileceğim maksimum miktarla long pozisyondaydım viopta, biraz daha düşse teminat tamamlama çağrısı yiyecektim. Son birkaç yıldır merkez bankasıyla inatlaşıyorum ve ne zaman inatlaşsam karlı çıktım, bu sefer de eşime dedim ki ya ben batacağım ya MB, o hafta döndü yukarı, fazla tutamadım elbette pozisyonum uykumu kaçıracak kadar büyüktü derhal küçültmeye başladım, şimdiye kadar sata sata üçte biri kaldı elimde, sattıklarımı on kuruş altından yerine koymaya başlarım diyordum ama hiçbirini yerine koyamadım düşünün, bundan sonra kur on liraya kadar çıkarsa kalanı da bitiririm. Üstünde short açmam (dolarda asla short açmam) oyundışı kalır izlemekle yetinirim. Kar ettiğime maalesef sevinemiyorum kazancım ve varlıklarımın bir bölümü TL'de.
    Gerçekten endişeliyim kurlardan, bu son büyükelçi haberleri vs iyice gerdi beni, umarım kötü şeyler yaşanmaz bu hafta.

Ben de halkbank davası ve siyasi konjonkturun degismesinin ardindan bankalardan atak beklerim ozellikle isbankasi ykb gibi... kamu bankalari biraz daha iyi arastirilmali tabi
    Zor gunlerden geciyoruz ... ben portfoy cesitlemesi yapılmışsa ve ihracat sirketleri seçilmişse vb. elimizden geleni yaptiktan sonra gucumuzun yetmedigi konular icin cok endiselenmeye gerek yok diye dusunuyorum ... bu zor gunler de gecer insallah ulkemiz yine gelismekte olan piyasalarda on plana cikar
    9.75 civari oldu bu arada malesef
    Haftasonu aciklamalarini ajanslar gecince sıkıntı oldu anladigim kadariyla... cb ve disisleri bakani uluslararasi iliskilerde ozel oneme sahip ... sadece onlara ozgu olarak yapilan her aciklama zaman mekan farketmeksizin resmi aciklama kabul ediliyor diye biliyorum mesela gecen biden bi yerde tayvan i savunuruz dedi ortalik bi karisti
    Son düzenleme : HATAKE; 25-10-2021 saat: 00:03.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

3. İhracatçı hikayesi iyi güzel de... Benim bildiğim geliri %80-90 döviz gideri tamamen TL olan ihracatçı pek yok... Çoğu ihracatçının sadece satışlarının bir kısmı yurt dışına ve üstüne bunların giderleri de gerek enerji olsun gerek hammadde olsun yine döviz bazlı büyük oranda... Stok varsa 1-2 çeyrek önden gidebilir satışlar maliyetlerden ama çok da bir kaçış yok yani... İşçilikten kazanırsa kazanacak yani en fazla, o da ihracatçıyı ne kadar ihya eder bilemem...
    Fiyat avantajı sayesinde volume artar desek... orda da gerek nakliyedeki sıkıntılar gerek emtialardaki arz sıkıntıları varken ne kadar bir satış artışı yakalanabilecek ben pek emin değilim....

Yani uzun lafın kısası 3. çeyrekte görülmese bile 4. çeyrek bilançoları geldiğinde ihracatçıların pek öyle beklendiği kadar karlar açıklanmadığı görülecektir... Tabi bu borsada ne zaman ne kadar fiyatlanır onu bilemem...

Ama tabi XU050 içinde satışlarının büyük kısmı yurtdışına, giderleri çok ağırlıklı TL, döviz borcu olmayan, enerjideki ve emtialardaki artışlardan etkilenmeyen bir ihracatçı şirket varsa yazarsanız çok sevinirim. Ben de öğrenmiş olurum, yatırım da yaparım hem...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Ihracatcilar meclisinden ihracat sampiyonlari ogrenilebilir... https://twitter.com/mehmetakifozen?t...YYNVkTWAw&s=09
    Mehmet bey de ihracatçılar konusunda cok guzel vcalismalar yapiyor
    Yine sayin Paşa temettuyle ilgili cok başarılı tahminlerde bulunuyor
    https://twitter.com/____PASA____?t=u...E0gf3jBqA&s=09
    Ben ortak oldugum sirketlerin doviz cinsinden gelirinin olmasini ve duzenli temettu dağıtmasını onemli buluyorum .. boylece bircok risk dagitilmis olacaktir... en azimdan dovizle gider yapip sadece tl kazanan sirketlere kıyasla avantaj elde edilebilir... mesela frotoyu ele alalim 2008 krizi dahil olmak uzere bir cok kriz gordu karlari azalsa da cip krizi dahil lojistik krizi dahil sektorde beklenmeyen bircok kriz ortaya ciksa da uzun vadeli dusunuldugunde hep yatirimcisina kazandirmayi bildi... diger bir deyisle zor donemlerde alanlarin pisman olduguna inanmiyorum tabikii de giderleri artacak satislari dusecek ama dusuk piasa degerinden maliyet yapilirsa ileride isler yoluna girdiginde bu sıkıntilı gunlerin meyvesi alinacaktir... ayrica kimsenin bistte yatirim yapma zorunlulugu oldugunu dusunmuyorum doviz artisina karsi bircok enstuman var zaten portfoy cesitlendirmesi derken bunu kasdetmistim
    Iyi aksamlar dilerim saygilar
    Son düzenleme : HATAKE; 25-10-2021 saat: 01:11.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Dolar hakkında görüş/tahmin/fikir almak isteyenler dolar forumunda reel usd grafikleri başlığında TyphoonTrader ve ben analizlerimizi paylaştık, twitterda tuncer şengöz de güzel bir elliott analizi paylaştı bir süre önce. İlgimi çeken üçümüzün de birbiriyle uyumlu olarak 9.6-10.0 lira aralığında zirve beklemesi oldu. İlginiz varsa lütfen inceleyin.
    Yalnız uyarayım, dolar kuru bildiğiniz üzere çok oynak ve kestirilmesi güç bir halde, rasyonellikten çıkma emareleri gösteriyor, bizim tahminler gayet patates olabilir, kimseye güvenip yatırım kararı vermeyin.
    Ben müsadenizle kendi durumumu paylaşayım:
    Dolar 8.30'a düştüğünde portföyümde dolar alsata ayırabileceğim maksimum miktarla long pozisyondaydım viopta, biraz daha düşse teminat tamamlama çağrısı yiyecektim. Son birkaç yıldır merkez bankasıyla inatlaşıyorum ve ne zaman inatlaşsam karlı çıktım, bu sefer de eşime dedim ki ya ben batacağım ya MB, o hafta döndü yukarı, fazla tutamadım elbette pozisyonum uykumu kaçıracak kadar büyüktü derhal küçültmeye başladım, şimdiye kadar sata sata üçte biri kaldı elimde, sattıklarımı on kuruş altından yerine koymaya başlarım diyordum ama hiçbirini yerine koyamadım düşünün, bundan sonra kur on liraya kadar çıkarsa kalanı da bitiririm. Üstünde short açmam (dolarda asla short açmam) oyundışı kalır izlemekle yetinirim. Kar ettiğime maalesef sevinemiyorum kazancım ve varlıklarımın bir bölümü TL'de.
    Gerçekten endişeliyim kurlardan, bu son büyükelçi haberleri vs iyice gerdi beni, umarım kötü şeyler yaşanmaz bu hafta.
    Ustad insallah yarin gerekli adimlar atilir tansiyon duser ve yara almadan bu sureci atlatırsınız

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43, saygılar. Çevreme sizden için iktisadi rakamların efendisidir derdim. Bir kez daha haklı çıktınız.
    Bağımsız Merkez Bankası Başkanımızın faizleri sürpriz ve irrasyonel bir şekilde 2 puan indirmesi neticesi 16 ya düşürmesi , ülkenin finans ve mali yapısında nasıl ve ne zamanda bir ivmelenmeye yol açar. Ödemeler dengesi zaten ip üstünde , güven sıfırlanmış ve batı ile ilişkilerde sürekli gerginlikler yaşayan ,seçim sürecine girmiş yapısı ile bizleri ne bekliyor. Borsamızın ; mantık ve hiçbir iktisadi geçerliliği olmayan faiz sebep enflasyon netice sabitesinin etkisi olan faiz indirimi ile adeta yüksekişlem hacmi ile dirençlerini yukatı kırmasını nasıl izah ediyorsunuz ? En kötü görülmüş deyip de mi aldılar, doların ani fırlaması ile dolar bazlı ucuz mu buldular yoksa mal mı çıkmaktalar ? Bu anomali hakkında görüşleriniznedir ? Sizce de en kötüsü görülmüş müdür, yoksa 2001 krizi gibi büyük bir kriz (şartlar daha ağır ) hızla yaklaşmakta mıdır. Malum 1.5 dolar civarında bir borsa ve 2.5 milyar dolar değerinde İŞ Bankası (iştirakleri 2.5 eder ) sanki banka bedeva gibi bir değer illüzyon mudur ? Siz pahalı derseniz de inanırım yani..Çünkü haklı olarak yabancı girişi hukuk ve öngörülebilirlik , rasyonelite arar diyeceksiniz. Peki yerliler veya bankaların kendisi alamaz mı. Geçenlerde İş Banksı genel Müdürü Aran bey , Bir illüzyon (0.33 DD ve 2.90 F/K da ki banka ) banka 0.40 DD dedi. Biz geri alım yapamıyoruz SPK gereğince dedi. Halbuki 2018 de geri alım yapmıştı. Yanlış mı söyledi.
     Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz43 , elinde yüklü değersiz TL ile son dolar artışı ve hiper enflasyonist bir ortama girmiş bir yatırımcı BİST in değerinde Erdemir Petkim gibi sanayi hisselerinde mi , yoksa nerdeyse çöp değerinde Banka hisselerinde pozisyon alması daha doğrudur ?
    Yoksa 2001 kriznde ki gibi tahvil faizlerinin yüzde 200- 2000 lere tırmanmasını bekliyormusunuz? Malum sağolsun hükmetimiz politika faizini indiriken tahvilleri yüzde 20nin üzerine atmayı başardı. Tabi mevduat faizleri zorlama düşürseler de krdi faizlerinde bir düşme beklenmiyor.
    Merkez Bankası 200 baz puan politika faizini indirdiği zaman aşağıdaki satırları yazmıştım:

"
    -Merkez Bankasının para politikası enflasyonu daha da yüksek seviyelere taşıyacağı için, sadece politika faizinin düşürülmesi ,bankaların verecekleri ticari kredilerin faizini düşürmez tersine yükseltir,zaten "negatif reel faiz" nedeniyle TL mevduatın geri kalan kısmının önemli bölümü de -birikimlerin enflasyonda erimemesi için- döviz ve altına yöneleceği için TL kredi verecek TL mevduat tabanı da kalmamış olacak.

-Bu durumda ticari bankalardan zarar yazacak ve sermayelerini aşındıracak ticari krediler vermesini beklemek rasyonel olmaz.

-Bu durumda BDDK'nın özel bankaları "zararına" ticari kredi vermeye zorlamak için yeni bir "aktif rasyosu" benzeri bir talimat yayınlaması şaşırtıcı olmayacaktır.

-Şayet yeni bir "aktif rasyosu" gelirse,zaten yüksek oranlı batık kredilerle boğuşan bankalar çok daha zorlanacaktır."

Sonuç olarak merkez bankasının politika faizini düşürmesinin bir yararı olmayacaktır,tersine gerçek enflasyon çok daha yüksek olduğu için(ENAG=%44.70),piyasa faizleri yüksek kalmaya devam edecektir,eğer tahmin ettiğim gibi, BDDK bir aktif rasyosu benzeri bir talimat ile bankaları zararına kredi vermeye zorlarsa, bu tabii ki bankalar için olumsuz sonuçlar üretir.

Borsamızda fiyatları belirleyen 2 temel dinamik var:Birincisi dış dinamikler,ikincisi iç dinamikler.Dış dinamiklerde temel rolü küresel piyasaların kalbi ABD'nin piyasalarının yönü ve Fed'in politikaları belirliyor.O konuda da aşağıdaki yazıyı yazmıştım:

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Fed içinde enflasyon konusunda endişelerini ifade edip,tedbir alınmasını isteyen birkaç üye sesini yükseltse de büyük çoğunluk hala Powell'ın çevresinde mevcut para politikasını devam ettirme arzusunda.Son Fed toplantısının tutanaklarına göre görünen Fed'in varlık alımlarını her ay 15 milyar dolar azaltarak,8*15=120 milyar dolar,8 ay içinde,Haziran sonuna kadar sıfırlaması şeklinde(Bunun enflasyon ateşini söndürme konusunda faydası yok,varlık alımları azalarak da olsa 8 ay daha devam edecek.Enflasyon ateşini söndürmek için yapılması gereken ise, hemen varlık alımlarına son verilmesine ilave olarak,Fed'in bilançosunu belli bir takvim dahilinde küçültmeye başlaması gerekli)
    Faiz konusu ise Powell'ın henüz ufuk alanında bile yok,sadece az sayıda Fed üyesi 0.25 puanlık küçük adımlarla 2022 içinde faiz arttırımlarına başlamasını istiyorlar.Burada da Fed politika faizini "negatif reel faiz" bölgesinden çıkarmadan enflasyon ateşini söndürme ihtimali yok.
    Bu nedenle ABD'de enflasyon giderek hızlanarak yükselmeye devam edecek.Fed'in son "bej kitap" raporuna da yansıdığı gibi,ekonominin bütün katmanlarında yoğunlaşan hızlı ücret artışları da enflasyonun önemli bileşenlerinden biri olarak ABD'de enflasyonun daha yapışkan ve daha uzun süre mücadele edilmesi gereken bir safhaya girildiğini gösteriyor.

https://wolfstreet.com/2021/10/20/st...ds-beige-book/

Wages are heating up. And it's also now starting to show up in the data: The wage component in the fuel for persistent big inflation.

Fed "bej kitap" raporunu yayınladı.

https://www.federalreserve.gov/monet...k_20211020.pdf

Tahminim Fed'in ABD'de enflasyon %7'yi geçinceye kadar enflasyon konusunda mevcut durumu idare etmeye çalışacağı,ancak enflasyon %7'yi geçip,bir anda enflasyonun çift haneli banda atlama ihtimali oluştuğunda ,telaş içinde enflasyon konusunda ciddi tedbirler alma aşaması geleceği şeklinde.Bu da en erken, göreceli olarak "şahin" bölgesel Fed başkanlarının ,dönüşümlü olarak kurula oy kullanma hakkı ile katıldıkları Fed'in Mart toplantısında olabilir.(Mart toplantısında James Bullard, St. Louis,Esther L. George, Kansas City,Loretta J. Mester, Cleveland oy kullanma hakkına sahip olacaklar.Daha önce Fed'den enflasyon konusunda ciddi bir aksiyon beklemiyorum.
    Mart ayındaki Fed toplantısına kadar ,küresel olarak borsaları olumsuz etkileyecek bir Fed kararı beklemiyorum.Mart toplantısından sonra ise,ABD'de kontrol dışına çıkan ve yapışkanlaşan enflasyon ateşini söndürmek için Fed'in para politikasını sıkılaştırması ile küresel ölçekte borsalarda sıkı bir düzeltme ve kar satışları bekliyorum.

İç dinamiklere gelince orada sürekli olumsuz rüzgarlar esiyor,bir gündem maddesi bitmeden yeni bir gündem maddesi piyasaları olumsuz etkiliyor.Sadece geçen hafta sonu itibariyle piyasalara olumsuz etkisi olacak 3 yeni gündem maddesi radara girdi:1)Kara para aklaması ve terörün finansmanı konusunda Türkiye'nin "gri liste"ye alınması. 2)Halkbank'in temyiz mahkemesine itirazının reddedilerek ,yakında davasının görülmeye başlayacak olması ve buradan ciddi bir para cezası çıkma ihtimali. 3)Önemli siyasi ve ekonomik sonuçları olacak 10 batı'lı büyükelçinin sınırdışı edilme durumunun ortaya çıkması.

Ülkemizin üstündeki olumsuz rüzgarları dağıtacak,hukukun üstünlüğü,tarafsız ve bağımsız yargı,güçlerin ayrılığı,idarede şeffaflık ve hesap verilebilirlik ve yargı denetimi,özgür ve bağımsız medya,evrensel ölçekte bireysel temel hak ve özgürlükler,bağımsız ve liyakat sahibi güçlü düzenleyici kurullarla regüle edilen işleyen serbest piyasa ekonomisi gibi yapısal reformlarla yeniden bir "ülke hikayesi" ortaya çıkarıp yatırımcı çekecek bir yönetim değişikliği olmadan birikimleri defansif yatırım araçlarında tutmaya devam etmek hala mantıklı olmaya devam ediyor gibi gözüküyor.
    Borsadaki son hisse alımları ve fiyat yükselişleri,bazı yatırımcılar tarafından bunun ışığının uzaktan da olsa görüldüğü veya döviz kurlarının yükselmesiyle yabancı para cinsinden hisse senetlerinin ucuzladığı varsayımından yola çıkarak olmuş olabilir.
    Piyasalarımızda henüz en kötünün görüldüğü kanısında değilim,dış piyasalar kötüleşince yeni dipleri görmemizi kuvvetli ihtimal olarak düşünüyorum.Banka ve şirketler örneğin ABD'de olduğu gibi kendi hisse senetlerini alamıyor,ama bu hisseleri ihraç eden ana ortaklar alabilir.Örneğin Sabancı holding'in akbank'ı,koç holding'in yapı kredi'yi,BBVA'nın garanti'yi alması gibi.İş bankasının büyük ortağı da iş bankası mensuplarının sahibi olduğu sandık.Ama bu satın almayı yapacak mali bir gücü yok.Diğer bankalarda ise ana sermayederlerin para koyması için,bankanın karlılığının ana sermayederlerin alternatif yatırım alanlarında edeceği kazanç'tan daha yüksek olması gerekir.(BDDK sürekli oyunun kurallarını değiştiriyor,banka yönetimlerine müdahale ediyor,banka karlılığını azaltacak kararlar alıyor,temettü dağıtılmasına izin vermiyor ya da çok sınırlı izin veriyor.Banka ana ortakları ,bankaya niçin ilave sermaye koysun!..)
    Banka mı sanayi hisseleri mi konusuna gelince,bankaların 6 aylık bilançoları yayınlanınca eldeki bilgilerle bir tahminlere dayanan projeksiyon yapıp hisse.net blogumda yayınlamıştım.Tabii ki bu projeksiyon bilançoların gerçek durumu yansıttığı varsayımına dayanıyor:
    --------------------------------------------------------------------------------------

Bankacılık sektörünün görünümü:

Türkiye Bankalar Birliği 2021 Haziran itibariyle sektörün durumunu gösteren bir rapor yayınladı:

https://www.tbb.org.tr/Content/Uploa...ziran_2021.pdf

Buna göre;Bankaların II. Grup Kredi (Yakın İzlemedeki Kredileri) Stoku 417 milyar lira,
    Tahsili Gecikmiş Alacak Tutarı 140 milyar lira, yeniden yapılandırılan krediler tutarı 246 milyar lira
    Sorunlu krediler toplamı 803 milyar lira.

Rapora göre ;takipteki 140 milyar lira alacak için bankalar 107 milyar lira karşılık ayırmış,yakın izlemedek krediler için ise bankalar 87 milyar lira karşılık ayırmış.

Takipteki alacakların tamamını zarar kabul edelim:140 milyar lira
    Yakın izlemedeki kredilerin %60'ını zarar kabul edelim:417*0.6=250 milyar lira
    Yeniden yapılandırılan kredilerin %70'ini zarar kabul edelim:19+226*0.7=167 milyar lira

Toplam zarar:140+250+167=557 milyar lira
    Ayrılan karşılık:107+87=194 milyar lira
    Ayrılan karşılıklar çıkartıldıktan sonra zarar=557-194=363 milyar lira

Bankaların yasal özkaynakları:813 milyar lira(BDDK Haziran aylık sektör raporu)
    Bankaların Risk Ağırlıklı Varlıkları 4584 milyar lira((BDDK Haziran aylık sektör raporu)(Sermaye yeterliliği bölümü)

Sermaye yeterlik rasyosu(SYR);(813-363)/(4584-363)=%10.7

Not:BDDK'nın kredi gruplamalarına ilişkin koyduğu geçici uygulamalar kalktığında ,ödeme tarihi geçmiş kredilerin birinci gruptan ikinci grupa geçiş 90 günden 30 güne,ikinci gruptan üçüncü gruba geçiş 180 günden 90 güne ineceğinden, tablo daha olumsuz rakamlara gelecektir.

Bankacılık sektörünün durumu yukarıdaki fotoğraf gibi.9 aylık bilançolar yayınlanınca bu çalışmayı revize ederim.Sanayi şirketleriyle mukayese ederken ,düzenleyici kurul kararı ile, bilançolarda döviz borçlarının alındığı günün döviz kuru üzerinden TL'ye çevrilerek bilançolara yansıtılma imkanının getirildiğini,bunun yüksek tutarda döviz borcu olan şirketlerde bilançoyu oldukça farklı yerlere getirebileceğini anımsatayım.
    Banka mı sanayi mi diye bir tercihi ben söylemeyeyim, bunu eldeki bilgilere göre sizin yapmanız daha uygun olur.
    Son düzenleme : deniz43; 25-10-2021 saat: 06:32.

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Sn Deniz Üstad Merkez Bankası Rezervleri hk da bir durum tespiti yaparmısınız ?
    Teşekkürler . . .
    Şu anda merkez bankasının yayınladığı son analitik bilanço Perşembe gününe ait,sonrasında ise önemli gelişmeler oldu.Bugüne ait gelişmelerin yansıtıldığı yarın 14.30'da yayınlanacak analitik bilançoya göre bir hrsaplama yaparım.

8. Selam Deniz Hocam..
    MB rezervlerinin en yukseklerde oldugu tarihlerde net rezerv miktari ne kadar idi acaba ?..
    Malumunuz su anda yaklasik 40 milyar kusur eksi reservle gidiyor.

Sayfa 956/2105 İlkİlk ... 4568569069469549559569579589661006105614561956 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •