Sayfa 290/453 İlkİlk ... 190240280288289290291292300340390 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 2,313 - 2,320 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by İzmir Yazıyı Oku
    Aşağıdaki resim En son sistemden ayrılmadan önce AHYT uygulamasından aldığım en son ekran görüntüsüdür ,

Bana ödenen net 7.530 tl ..

"Yönetim Gider Kesintisi toplamı, yıllık olarak her yıl için Aylık Brüt Asgari Ücretin %8,5'ine karşılık gelen maktu tutarı aşamaz. İlgili kesintiler, sözleşmenin ilk 5 yılı yapılabilir."
    Sizden sanırım yönetim gider kesintisini tavandan yapmışlar. Bu bes şirketlerinin en güzel getirisi sanırım sistemden erken ayrılanlar olmakta.
    Sistemden emeklilik hakkı kazanan biri varsa tecrübelerini öğrenmek isterim.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2.  Alıntı Originally Posted by İzmir Yazıyı Oku
    Bireysel emeklilik sistemi , Anadolu Hayat şirketinde düne kadara 2 ayrı hesabım olup her ay ikisi için toplam 600 tl ödüyordum ..
    .... ama devlet katkı payı adı altında insanları nasıl dolandırdıklarını öğrendikten sonra ..
    ... iki hesabımı kapatım paramı alıp çıktım ...
    Aman aman , olan varsa ve hala ödemeye devam ediyorsanız , çok iyi düşünün boşuna para ödemeyin ..
    Zarardan başka bir şey değil

.... devlet katkı parasını elde etmek için çook uzun yıllar kalıp , 56 yaşında olursanız ve başka başka tamamlamanız gereken unsurlar var ve belki vericekler ... ( o da çok az yüzdesini ) sözleşme içeriğinde küçük harflerle herkes görmesin diye ince detaylar var , hesabınıza yatan devlet katkı parasını size vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar !! ve erken çıkarsanız zırnık yok ...
    4-5 yılda ayrılırsanız , devlet katkı parasını kesinlikle size vermiyorlar , vermeyip sizden fazladan da para alınıyor , giriş aidatı ve 925 tl para , ve yaklaşık 500 tl ayrı gider parası alıyorlar
    1.500 tl hesabınızdan düşülüyor eksik para veriyorlar ..
    .... ilk ben bes'e katıldığım vakit İş bankası servis görevlisi , müşteri temsilcisi devlet katkı paylarından ayrılırsanız ödemezler diye hiiiç bahsetmedi ,, sözleşme yapmaz diye sözleşme formunuda vermediler ,,, yani negatif konulara hiç girmedi !!!
    .... milleti dolandırmanın farklı versiyonunu uyguluyor ,,, İş bankası - Anadolu Hayat Emeklilik Bes ,
    Gerçi tüm şirketler aynı ,,..
    Mümkünse Bes'den uzak durun ,,, döviz , mevduat , altın , Borsa ile daha çok haşır neşir olup karlı olursunuz ,,

2.Bes'ten ayrıldığımda 3.yılın ortasındayım ,,, 925 tl giriş aidatı ödedim , ayrıca 400 tl kesinti , yaklaşık 1.600 tl para ödedim , ( bana vericekleri ana paramın içinden kesinti yaptılar 1.600 tl ) 200 tl zararım var .. 3 yılda kar payı vermediler.. yüklü kesintilerden dolayı .... Bes adı altında dolaylı soygun yapıyorlar .. ...

İnanmayın ,,,

Erken uyanıp Ayrıldım çook şükür rahatladım ,, darısı sizlerin başına ....

Bes'in her türlüsünden uzak durun
    girmeme kararımın isabetli olduğunu anladım, geçmiş olsun teşekkürler

3.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    "Yönetim Gider Kesintisi toplamı, yıllık olarak her yıl için Aylık Brüt Asgari Ücretin %8,5'ine karşılık gelen maktu tutarı aşamaz. İlgili kesintiler, sözleşmenin ilk 5 yılı yapılabilir."
    Sizden sanırım yönetim gider kesintisini tavandan yapmışlar. Bu bes şirketlerinin en güzel getirisi sanırım sistemden erken ayrılanlar olmakta.
    Sistemden emeklilik hakkı kazanan biri varsa tecrübelerini öğrenmek isterim.
    Uzun vadeli bir akit yapıyor ve buna uymuyorsunuz. Müeyyidesi olması gayet anlaşılabilir bir şey. Diye düşünüyorum.

Diğer konu yanlış bilmiyorsam sistemden ilk emekliler 2023 yılında olacak üstadım.

Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Uzun vadeli bir akit yapıyor ve buna uymuyorsunuz. Müeyyidesi olması gayet anlaşılabilir bir şey. Diye düşünüyorum.

Diğer konu yanlış bilmiyorsam sistemden ilk emekliler 2023 yılında olacak üstadım.
    Babamin uzerinden yuruttugum bir BES hesabim var. Her 3 ayda bir paylasiyorum. (Takip edenler bilir mutlaka) 2023 Eylul'de emeklilige hak kazanacak. Ama 2024 Ocak'i bekleyecegim. Ocak'ta yillik askari ucret kadar odeme yapip, devlet katkisini alip oyle cikacagim.

Su an BES'ten emekli olan insanlar var. 2003 ve sonraki yillarda sozlesme baslatan kisiler bunlar. Devlet Katkisi yoktu tabi o donemde.

Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

Bende aynı fikirdeyim, bes hesabı sahibiyseniz, mutlaka sistemde 10 yıl en azından kalmalısınız ve ödemelerinizi aksatmamalısınız. Ara verme durumunda da yönetim gideri kesiliyor. Bes az da olsa uzun süreli ödeme gerektiren sabırlı yatırımcı sistemidir.
    Bu arada ilk bes yatırımcıların hayat sigortalarını bese çeviren yatırımcılardı.Onlardan emekliliğe hak kazananlar olmuştur diye düşünüyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bende aynı fikirdeyim, bes hesabı sahibiyseniz, mutlaka sistemde 10 yıl en azından kalmalısınız ve ödemelerinizi aksatmamalısınız. Ara verme durumunda da yönetim gideri kesiliyor. Bes az da olsa uzun süreli ödeme gerektiren sabırlı yatırımcı sistemidir.
    Bu arada ilk bes yatırımcıların hayat sigortalarını bese çeviren yatırımcılardı.Onlardan emekliliğe hak kazananlar olmuştur diye düşünüyorum.
    ayrıca BES'te "ödemeleri dondurma" seçeneği de var. çoğu kişi bundan bi haber.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

7. 2022 Nisan'da yeni sistemde 9 yılım bitiyor üstüne önceki sistemden 1 yıl ekleniyor ve 10 yıl ediyor. Uygun zamanını bulup çıkmayı düşünüyorum. Benim tecrübeme göre fonları biraz idare edersen 10 sene sonrasında sana yüz güldüren bir kazanç bırakıyor.

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    ayrıca BES'te "ödemeleri dondurma" seçeneği de var. çoğu kişi bundan bi haber.
    doğrudur ancak dondurma da bazı giderler çıkartıyorlar ama sanırım her halukarda sistemi terkmekten iyidir.

Sayfa 290/453 İlkİlk ... 190240280288289290291292300340390 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •