Sayfa 637/1000 İlkİlk ... 137537587627635636637638639647687737 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,089 - 5,096 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Doğru uygulama marjinal vergilendirmedir. Ülkenin rekabetçiliği sınıflar arası geçişgenlik ile mümkündür. Eğer sabit vergi oranı uygulanırsa maaşlı insanların rant kesimini(benim gibi) yakalaması zorlaşır. Türkiye'de olduğu gibi; adam neden çaba göstereyim ki yıllarca çok çalışsam bile düzgün ev, araba alamayacağım düşünür. Aslında Türkiye'deki gelir dilimleri çok düşük olduğu için bir tür sabit vergi uygulanmaktadır. Bu da gelir/ servet eşitsizliğinin kaynaklarından biridir.

Türkiye'de vergiler yüksektir ama sorunu marjinal vergilendirmede aramamak lazım. Türkiye'de vergilendirme yüksektir çünkü biz hala geçmişin hayali peşinde koşuyoruz ve verdiğimiz verginin hesabını sormuyoruz. Bunlar değişmedikçe carpık düzen değişmeyecektir.

%40 vergi yüksek diyen arkadaşlara Ayşe teyzenin zamanında ödediği vergiyi hatırlatırım: https://www.milliyet.com.tr/yazarlar...erecek-5258866

Yazdıklarımdan %40 vergi normaldir sonucu çıkmasın. Vergi max %50 olmalıdır. %18 kdv olduğuna göre, en üst vergi dilimi %32 olmalıdır.
    Son düzenleme : Epicurist; 11-05-2021 saat: 12:02.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Doğru uygulama marjinal vergilendirmedir. Ülkenin rekabetçiliği sınıflar arası geçirgenlik ile mümkündür. Eğer sabit vergi oranı uygulanırsa maaşlı insanların rant kesimini(benim gibi) yakalaması zorlaşır. Türkiye'de olduğu gibi adam neden çaba göstereyim ki yıllarca çok çalışsam bile düzgün ev, araba alamayacağım düşünür. Aslında Türkiye'deki gelir dilimleri çok düşük olduğu için bir tür sabit vergi uygulanmaktadır. Bu da gelir/ servet eşitsizliğinin kaynaklarından biridir.

Türkiye'de vergiler yüksektir ama sorunu marjinal vergilendirmede aramamak lazım. Türkiye'de vergilendirme yüksektir çünkü biz hala geçmişin hayali peşinde koşuyoruz ve verdiğimiz verginin hesabını sormuyoruz. Bunlar değişmedikçe carpık düzen değişmeyecektir.

%40 vergi yüksek diyen arkadaşlara Ayşe teyzenin zamanında ödediği vergiyi hatırlatırım: https://www.milliyet.com.tr/yazarlar...erecek-5258866

Yazdıklarımdan %40 vergi normaldir sonucu çıkmasın. Vergi max %50 olmalıdır. %18 kdv olduğuna göre, en üst vergi dilimi %32 olmalıdır.
    önce maliye-harcama reformu ...
    sonra kümesteki kazların biraz nefes alması sağlanmalı ...
    yeni flim vizyona giriyor güya şahısların bankadaki döviz ve altından kur artışı vergisi alınacakmış..
    ama senelerdir tl mevduatı sahiplerine ödedikleri negatif faizden kaynaklanan zararın ne olacağı hususuda bir şey yok...
    ben onu bunu bilmem Türkiyede işlerin ilerlemesi isteniyorsa stopaj yoluyla vergilendirme tercih edilmelidir...
    yoksa vatandaa resmen urganını maliyeye teslim eder...
    kira vergisi kaldırlmalı işyeri için kaynağından 20 -konut için de 15 stopaj uygulanmalıdır...
    vatndaş olarak beyannameleri verirken memurların tutumundan hiç hoşlanmıyorum..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,014
     Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    önce maliye-harcama reformu ...
    sonra kümesteki kazların biraz nefes alması sağlanmalı ...
    yeni flim vizyona giriyor güya şahısların bankadaki döviz ve altından kur artışı vergisi alınacakmış..
    ama senelerdir tl mevduatı sahiplerine ödedikleri negatif faizden kaynaklanan zararın ne olacağı hususuda bir şey yok...
    ben onu bunu bilmem Türkiyede işlerin ilerlemesi isteniyorsa stopaj yoluyla vergilendirme tercih edilmelidir...
    yoksa vatandaa resmen urganını maliyeye teslim eder...
    kira vergisi kaldırlmalı işyeri için kaynağından 20 -konut için de 15 stopaj uygulanmalıdır...
    vatndaş olarak beyannameleri verirken memurların tutumundan hiç hoşlanmıyorum..
    Itibardan tasarruf olmaz...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4. Sevgili arkadaşlar bir süre paylaşımda bulunmama kararı aldım. Vergi konusunda soru sormak isteyen ya da tartışmak isteyen varsa özel mesaj atabilir.
    Saygılar.

5. ABD enflasyonu yıllık yüzde dördü geçti.
    Dolar ve dolayısıyla eurobond tutanlar için iyi değil, eldeki eurobond getirilerinden yüzde dördü doların değer kaybına karşılık düşmek lazım, geriye kalan yüzde üç gibi bir şey oluyor şu an için.
    Ben eurobond yatırımı yaparken abd enflasyonunu %2-2.5, eurobond reel getirisini de %4-5 planlamıştım, enflasyon düşmezse benim plan yatıyor.
    Diğer yandan biz kardan zarar ederken dolarını mevduatta tutanlar külliyen zararda..

(Yukarıda yazdıklarım dolar bazında düşününce, TL üzerinden düşünürsek TLnin değer kaybı nedeniyle dolar/eurobond karlı oluyor)

6.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    ABD enflasyonu yıllık yüzde dördü geçti.
    Dolar ve dolayısıyla eurobond tutanlar için iyi değil, eldeki eurobond getirilerinden yüzde dördü doların değer kaybına karşılık düşmek lazım, geriye kalan yüzde üç gibi bir şey oluyor şu an için.
    Ben eurobond yatırımı yaparken abd enflasyonunu %2-2.5, eurobond reel getirisini de %4-5 planlamıştım, enflasyon düşmezse benim plan yatıyor.
    Diğer yandan biz kardan zarar ederken dolarını mevduatta tutanlar külliyen zararda..

(Yukarıda yazdıklarım dolar bazında düşününce, TL üzerinden düşünürsek TLnin değer kaybı nedeniyle dolar/eurobond karlı oluyor)
    Bu gibi durumlara karşı korunma pozisyonu almak aslında çok kolay.
    ABD 2-5-10-30 yıllıklarına ait vadeli kontratlar mevcut. Bunlarda kısa pozisyon açıldığı ve faizlerin yükseldiği senaryoda gelir elde edilir.
    --Kişisel görüşlerim olup, yatırım danışmanlığı tavsiyesi değildir

7. Asıl tehlike kupon faizlerinin erimesi de değil, Powell çat diye faizleri enflasyon oranına çekerse (min 4%), bond fiyatları dip yapar. Bizim buradaki bankalar 4'ün üzerinde faiz verir. (5-6 bekliyorum) Bond'dan çıkma opsiyonu faizler yeniden sıfıra çekilinceye kadar rafa kalkar. Paraya ihtiyacınız olursa çok büyük zararla çıkmak zorunda kalırsınız.

Bankada dolar tutanlara Türkiye'de yaşadıkları sürece enflasyon anlamında bir şey olmaz. (başka tehlikeler olabilir, onları kastetmiyorum)

ytd

8.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Asıl tehlike kupon faizlerinin erimesi de değil, Powell çat diye faizleri enflasyon oranına çekerse (min 4%), bond fiyatları dip yapar. Bizim buradaki bankalar 4'ün üzerinde faiz verir. (5-6 bekliyorum) Bond'dan çıkma opsiyonu faizler yeniden sıfıra çekilinceye kadar rafa kalkar. Paraya ihtiyacınız olursa çok büyük zararla çıkmak zorunda kalırsınız.

Bankada dolar tutanlara Türkiye'de yaşadıkları sürece enflasyon anlamında bir şey olmaz. (başka tehlikeler olabilir, onları kastetmiyorum)

ytd
    eurobond fiyatları dip yapıp, bankalar %5-6+ mevduatlara çıkarsa uzun vadeli hazine eurobondları 8-8,50 hatta 9 lu oranlarla alış imkanı verebilir.. eylül-ekim 2018 de olduğu gibi. 2036 eurobond getirisi 9,01.. 2025 9,10 a kadar çıkmış mesela o dönemde. benim bankada 7,25 le dahi bağladığım olmuştu.

Sayfa 637/1000 İlkİlk ... 137537587627635636637638639647687737 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •