Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 36 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Kiraya Vermek İçin Konut Almak ve Mevduat Faizi Arasında Kararsız Kalmak

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,813
     Alıntı Originally Posted by DJDarci Yazıyı Oku
    Merhabalar

Öncelikle durumumdan bahsetmek isterim. 34 Yaşındayım evim ve arabam var. Borcum yok. 300 K param var ve mevduat getirisi kazanıyorum. Her ay kazandığım faize dokunmuyorum ve üzerine minimum 10 k para ekliyorum. Hedefim 1 milyon nakite ulaşmak ki hesaplarıma göre bunu 3-4 sene içerisinde yapabiliyorum.(bileşik faiz ve üstüne eklediğim paralarla) 40 yaşında kendimi emekli etme gibi bir planım var.

Faizlerin düşmesi beni biraz düşünceye itti. Acaba 1+1 kira çarpanı uygun, kolay kiraya verilebilir evler mi almaya başlasam diye.

135 bine 1000 tl'ye kiraya verilebilen bir ev buldum.

Size sormak istediğim size mantıklı olan 1 milyon tl'ye ulaşıp faiz geliriyle mi yaşamak( Kesinlikle tüm faiz geliri harcanmayacak, ana para mutlaka bir ay öncesinden daha fazla olacak) ya da mümkün olduğunca fazla kira gelirine sahip olup kira geliriyle mi yaşamak?

Fikirlerinizi merak ediyorum.

Görüşmek üzere..
    Ben coktaan secimimi yaptim.
    Bir tek evim kendimin, kiraya vermek icin ev degil alsaydim dukkan tercih ederdim ama onu da tercih etmedim.
    Bana gore iyi calisan durust ve karini paylasan sirketler en iyi yatirimdir..
    Yine de en iyi yatirim kisinin kendisini rahat hissettigi gece en rahat uyutan yatirimdir...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,813
     Alıntı Originally Posted by DJDarci Yazıyı Oku
    Merhabalar

Öncelikle durumumdan bahsetmek isterim. 34 Yaşındayım evim ve arabam var. Borcum yok. 300 K param var ve mevduat getirisi kazanıyorum. Her ay kazandığım faize dokunmuyorum ve üzerine minimum 10 k para ekliyorum. Hedefim 1 milyon nakite ulaşmak ki hesaplarıma göre bunu 3-4 sene içerisinde yapabiliyorum.(bileşik faiz ve üstüne eklediğim paralarla) 40 yaşında kendimi emekli etme gibi bir planım var.

Faizlerin düşmesi beni biraz düşünceye itti. Acaba 1+1 kira çarpanı uygun, kolay kiraya verilebilir evler mi almaya başlasam diye.

135 bine 1000 tl'ye kiraya verilebilen bir ev buldum.

Size sormak istediğim size mantıklı olan 1 milyon tl'ye ulaşıp faiz geliriyle mi yaşamak( Kesinlikle tüm faiz geliri harcanmayacak, ana para mutlaka bir ay öncesinden daha fazla olacak) ya da mümkün olduğunca fazla kira gelirine sahip olup kira geliriyle mi yaşamak?

Fikirlerinizi merak ediyorum.

Görüşmek üzere..
    %8,88 brut kira geliri var bu dairenin ve bence hic fena degil, tabii bos kalma tehlikesi yoksa.
    Unilerin cok oldugu, ogrencilerin talebinin yuksek oldugu, bos kalma tehlikesinin dusuk oldugu Besiktas gibi yerlerde olmaz, olsa olsa Beylikduzu gibi yerlerde bulunur sanirim.

Eurobond da dusunebilirsiniz..

%7 brut doviz bazinda getirisi var su siralar.

Syg,

3. Beyanname vermeyi gerektirmeyecek kadar faiz alacak şekilde bir miktarını eurobonda yatırabilirsiniz. Aylık 3500 lira civarı faiz alırsanız vergiden muafsınız. Dolar uzun vadede enflasyon kadar değer kazanacak diye kabul ederseniz faiz geliri (yıllık yüzde yedi civarı) net kazanç oluyor.

Ev alma durumunda da evin değeri uzun vadede enflasyon kadar artacak diye kabul ederseniz kira geliri net kazanç oluyor. Ancak vergi, evin boş kalması, uzun vadede çıkacak demirbaş masrafları, dask vb. sigorta nedeniyle yılda dokuz kira alacakmış gibi hesaplayın.

Temettü geliri de bir seçenek ama ben bizim borsada artık böyle bir fırsat göremiyoru. Hem hisse enflasyon kadar artacak, hem de yıllık kira veya eurobondla yarışacak kadar temettü verecek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,813
     Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Beyanname vermeyi gerektirmeyecek kadar faiz alacak şekilde bir miktarını eurobonda yatırabilirsiniz. Aylık 3500 lira civarı faiz alırsanız vergiden muafsınız. Dolar uzun vadede enflasyon kadar değer kazanacak diye kabul ederseniz faiz geliri (yıllık yüzde yedi civarı) net kazanç oluyor.

Ev alma durumunda da evin değeri uzun vadede enflasyon kadar artacak diye kabul ederseniz kira geliri net kazanç oluyor. Ancak vergi, evin boş kalması, uzun vadede çıkacak demirbaş masrafları, dask vb. sigorta nedeniyle yılda dokuz kira alacakmış gibi hesaplayın.

Temettü geliri de bir seçenek ama ben bizim borsada artık böyle bir fırsat göremiyoru. Hem hisse enflasyon kadar artacak, hem de yıllık kira veya eurobondla yarışacak kadar temettü verecek.
    Baska bir geliri nedeni ile zaten gelir vergisi beyannamesi veren eurobond geliri ne olursa olsun beyan ediyor..

Yani o kadar kolay degil eurobond gelirimizi beyan disi birakmak.

Syg,

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Baska bir geliri nedeni ile zaten gelir vergisi beyannamesi veren eurobond geliri ne olursa olsun beyan ediyor..

Yani o kadar kolay degil eurobond gelirimizi beyan disi birakmak.

Syg,
    Eurobond u offshore uzerinden alirsak hala vergiye tabimiyiz?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,813
     Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Eurobond u offshore uzerinden alirsak hala vergiye tabimiyiz?
    Bunun icin ayri bir eurobond basligi var.
    Offshore ile kastedilenin ne oldugunu bilmemekle beraber yabanci icin stopaj veya beyanname zorunlulugu yoktur.
    Nerede mukellef ise orada verir.
    Syg,

7. sayın dudu;
    eski yazılarınızdan hatırladığım siz sağlam ve iyi temmettü veren hisselere yatırım yapmıştınız ve iyi kazanmıştınız.
    ancak bu başlıkta yazdıklarından hakkınızda edindiğim eski izlenimi birebir yansıtan paylaşımlar yapmamışsınız. temettü veren hisselere yatırımı pek önermiyorsunuz gibi.
    eski fikirleriniz değişti mi ne?
    selamlar.
    akıl! akıl!!
    Gel kafama takıl!!!

8. Nakitte kalmak bu dönem en iyisi. Nakitte kalırken de, Altın-Euro-USD şeklinde bir sepet yapabilirsin. Borsanın tadı yok. Temettü veren hisseler, tamam temettü alabilirsin ama anaparadan ciddi zararların olabilir. Psikolojini de yıpratır. Sürekli vakit ayırıp param ne oldu hesabı yapabilirsin. Borsadan bu dönem uzak durmak lazım.

Ev alırken de, ölücü ol. Denk gelen olursa, alırsın. Almazsan seneye daha ucuza alırsın.

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •