Sayfa 649/2110 İlkİlk ... 14954959963964764864965065165969974911491649 ... SonSon
Arama sonucu : 16875 madde; 5,185 - 5,192 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Değerli Deniz hocam,

Mb ve hazinenin tamtakir olduğunu sizin sayenizde biliyoruz. Bu durumda, korkutma amaçlı doların devlet eliyle düşürülme tezi bana mantıklı gelmiyor.

Daha ziyade, yabancı faizi çok beğendi habire para sokuyor diyorum. Para geldikçe dolar düşüyor, tl tahvil önümüzdeki hafta rakamları bize ne gösterir bilmem ama düşük dolar çıkmak istediği zaman bu sıcak paranın işine gelecektir ( duble kar, çünkü hem faiz hem de tl long karı alacak) bu nedenle yerliyi bıktırmadan birakacaklarini düşünmüyorum. Bizimkiler yapsa çok kısa sürede bir yerde patlardı ama bunlar yapınca para sınırsız olduğu için pek çok sabırsız kişiyi patlatabilirler.

Dolar hiç trade etmediğim bir enstrüman ama dilim döndüğü kadar 8 - 7.50 lere kadar hem burada hem reelde uyardım grafiği iyi değildi, 200 günlüğü de aşağı kırdı haftalık kapanışı buralarda olursa - ki olacakmış gibi sert indirdi ama burası Türkiye - uzun süre ( korkutanların işi bitene kadar ) bir şey beklememek gerekebilir. Buradan satılmaz, çok hızlı düşüyor yataya bağladığı yerden ise alınır bana göre. Ha dolar almam ihtiyaç dışı o ayrı, teknik olarak yorum paylaştım umarım faydası olur okuyan olursa.

FED faiz artirirsa çok kısa sürede çok değişik yerlere gidebilir. Bu senaryoda tr bankalar da çok sıkıntı yaşayabilir. Borsa çok riskli olur!

Fed faiz artırmaz ise yakın zamanda ( 1 2 ay) yüksek talep nedeniyle faiz indirimlerinin ilkinin gelmesini beklerim. Bu durumda ise çok sert ralli beklerim borsada. Yani Nisan sonrası bence yatay mümkün değil bir yöne çok sert gider inşallah doğru yönde oluruz biz de.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Dolar geçmişte de 200 günlüğünün altına indi ama 2006'lardan beri düşüş trendi yaratmadı 200 gunluk altında, hep maximum 1-2 ay altında kalıp tekrar üstüne attı...

ki 2006'larda da konjonktur bellıydı, AB'ye giriş hikayeleri vs vs... şimdiki de belli, içerde boğaziçili çocukları kodese tık, dışarda yunanla 3 kez savaşın eşiğine gel, hoşgeldin dediğin biden'dan kaç haftadır bir hoşbulduk bile alama, s-400 yuzunden yaptırım vs vs, çok da uzatmaya gerek yok... paranın o zamanki gibi oluk oluk akacağı bir dönemde değiliz...

o yüzden 200 gunluk altı anca kısa bir mola olur dolara... buraya inmesi bile küçük çaplı bir mucize benim nezdimde...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Değerli Deniz hocam,

Mb ve hazinenin tamtakir olduğunu sizin sayenizde biliyoruz. Bu durumda, korkutma amaçlı doların devlet eliyle düşürülme tezi bana mantıklı gelmiyor.

Daha ziyade, yabancı faizi çok beğendi habire para sokuyor diyorum. Para geldikçe dolar düşüyor, tl tahvil önümüzdeki hafta rakamları bize ne gösterir bilmem ama düşük dolar çıkmak istediği zaman bu sıcak paranın işine gelecektir ( duble kar, çünkü hem faiz hem de tl long karı alacak) bu nedenle yerliyi bıktırmadan birakacaklarini düşünmüyorum. Bizimkiler yapsa çok kısa sürede bir yerde patlardı ama bunlar yapınca para sınırsız olduğu için pek çok sabırsız kişiyi patlatabilirler.

Dolar hiç trade etmediğim bir enstrüman ama dilim döndüğü kadar 8 - 7.50 lere kadar hem burada hem reelde uyardım grafiği iyi değildi, 200 günlüğü de aşağı kırdı haftalık kapanışı buralarda olursa - ki olacakmış gibi sert indirdi ama burası Türkiye - uzun süre ( korkutanların işi bitene kadar ) bir şey beklememek gerekebilir. Buradan satılmaz, çok hızlı düşüyor yataya bağladığı yerden ise alınır bana göre. Ha dolar almam ihtiyaç dışı o ayrı, teknik olarak yorum paylaştım umarım faydası olur okuyan olursa.

FED faiz artirirsa çok kısa sürede çok değişik yerlere gidebilir. Bu senaryoda tr bankalar da çok sıkıntı yaşayabilir. Borsa çok riskli olur!

Fed faiz artırmaz ise yakın zamanda ( 1 2 ay) yüksek talep nedeniyle faiz indirimlerinin ilkinin gelmesini beklerim. Bu durumda ise çok sert ralli beklerim borsada. Yani Nisan sonrası bence yatay mümkün değil bir yöne çok sert gider inşallah doğru yönde oluruz biz de.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Hikayenin eksik tarafı şu bence, bir önceki bakanın yaptıklarını terse çevirerek bu itibarı kazandılar. Sorun şurada bir önceki bakanın verdiği kararların motivasyonu neydi. Bu motivasyon ortadan kalktı mı ? Diğer bir deyimle bu rakamlarla borçluluk mu düşecek, ülke mi büyüyecek.
    Bu arada aralık ayından beri dış politikanın sessiz olduğunu, bizim geçmişteki sert kırılımlarımızın politik gelişmelere bağlı olduğunuda not etmek gerekiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Ben de pahalı enstrumanlardansa ucuz olanlara ekleme yapmak gerekir diye dusunuyorum... zaten uzun vadeli dusunup eurobond ve temettu hisseleri biriktirildiginde ortalama bir maliyet oluyor. tabi eurobond alirken cdslerin seviyesi de onemli anladigim kadariyla... bir de kaldiracli islem yapip surekli piyasayi takip etmek zorunda olmak cok yoruyor hem zaman kısıtlaması da oldugundan baskı artiyor .. dikkat etmek lazim gercekten . Ben artik piyasanin pesinde kosmaktansa ucuz noktalardan pozisyonlar alip piyasanin gelmesini deneyecegim gibi bazen oyle oluyor ki tamamen nakite gecip sadece halka arzlara gireyim diyorum ) ... ytd..
    Tum arkadaslara mutlu saglikli gunler dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Psikolojik savaş...Ekonomi yönetimi özel bankaları da yanına alıp ,varlıklarının enflasyonda erimemesi için dövizde pozisyon alan yerlileri bin pişman ettirmeyi,pes ettirmeye çalışıyor.Para kazanması için ,günlük faiz getirisinin döviz kuru yükselişinden fazla olması gereken yabancı sıcak para da bayram ediyor.
    Yerliler için ise fotoğraf hiç bir tereddüte mahal vermeyecek derecede gayet net.Enflasyon %40'larda iken paranızı %18 faiz veren TL mevduatta tutarsanız birikimleriniz reel olarak erir,ama döviz kurlarındaki artış orta/uzun vadede ülkeler arası reel enflasyon farkları kadar olur(ülke olarak bunu defalarca yaşadık gördük) ve birikimlerinizin reel getirisi olmasa bile bir kaybınız da olmaz,her türlü riskten korunur rahat uyursunuz,yeter ki bu para kısa vadede ihtiyaç duyulmayacak bir para olsun.Bu nedenle bir tarafta 1 yıllık harcamanızı karşılayacak bir TL varlığı da bulundurmak veya dövizde duran birikimlerinize ihtiyaç duymayacak düzenli bir TL geliriniz de olması gerekiyor. Böyle ise ,endişe edecek bir şey yok,bana göre, ekrana bile hiç bakmayın bir süre.Döviz kurları muhakkak olması gereken yerlere gelir,hatta bu tetikleyici bir nedenle bu,1 günde bile olabilir.
    Bu arada Cuma günü itibariyle, merkez bankasının swapla gelen dövizler ve altın rezervi dahil net döviz rezervi 314.5 milyon dolara kadar inmiş durumda.Swaplar hariç net döviz rezervi ise ;26.168 milyar dolar altın rezervi varlık,(-)85.930 milyar dolar döviz yükümlülük=(-) 59.762 milyar dolar döviz yükümlülük kadar inmiş durumda.
    Bakalım Çarşamba günü nasıl bir enflasyon rakamı açıklanacak!...

Sonuçta bu döviz seviyeleri ucuz olduğu için,suni fiyat oluşturma ve fiyatı baskılama çabaları , yerlilerin gelirleri TL olduğu için, her ay harcanmayan kısmının da dövize akmasından ve dolarizasyonu arttırmaktan başka bir şeye yaramaz.
    ilaveten, bu kez yanlarına dış güçleri de almış bulunuyorlar. timothy asshole 'un raporları boşuna servis edilmiyor, bllomht gibi mecralarda

yine 2018 kur şoku sonrasında olduğu gibi, sıcak para çıkarırken carry cilere(t asshole ve ekibi diyelim) kur-seviyesi garantisi de verilmiş olabilir..çünkü carry işi doldur-boşalt kısa vadelidir. tahvil ve hisse girişine bu yönden benzemez..

amaç, dth ların çözülmesi..çözülebildiği kadar... sonrası allah kerim...
    ytd..

6. Çok zor be gülüm...reis kızar..

Merkez Bankası'ndan hükümete mektup
    Merkez Bankası hükümete gönderdiği mektupta, "Para politikasındaki sıkı ve ihtiyatlı duruşun, yüzde 5 hedefine ulaşılması beklenen 2023'e kadar, uzun bir süre kararlılıkla sürdürülmesi gerekmektedir. " ifadelerini kullandı. Sıkı duruş yüksek faiz anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise her fırsatta yüksek faize karşı olduğunu dile getiriyor. Merkez Bankası, TCMB Kanunu'nun 42. maddesi kapsamında hesap verme sorumluluğunun yerine getirilmesi amacıyla hükümete mektup gönderdi.

Merkez Bankası, para politikasındaki sıkı ve ihtiyatlı duruşun, yüzde 5 hedefine ulaşılması beklenen 2023 yılına kadar, uzun bir süre kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini bildirdi.

7. Dış ticaret açığı Ocak'ta 3,08 milyar USD(Tera Yatırım )

Dış ticaret açığı Ocak'ta 3,08 milyar USD...

Ticaret Bakanlığı'nın GTS (genel ticaret sistemi) kapsamında açıkladığı öncü Ocak ayı dış ticaret verilerine göre; geçen yılın aynı ayına göre ihracat %2,46 artarak 15,05 milyar USD'ye yükselirken, ithalat ise aynı dönemde %5,63 azalarak 18,12 milyar USD olarak gerçekleşti. Bu kapsamda dış ticaret açığı Ocak döneminde %31,95 azalarak 3,08 milyar USD oldu.

Ocak ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu ABD, İtalya ve İngiltere takip etmektedir. İthalat kalemlerinde; Ocak 2021'de ilk sırayı Çin alırken, onu Rusya, Almanya ve Irak izlemiştir. Mal gruplarına bakıldığında, hammadde (ara malı) ihracatında Ocak ayında %7,15 artış gerçekleşirken; yatırım (sermaye) malları ve tüketim malları ihracatı hafif azalmıştır. İthalatın tüm kategorilerde (yatırım, tüketim, hammadde) tek haneli azalış gerçekleştirdiği görülmektedir.

GTS'ye Göre Aylara Göre Dış Ticaret Verileri... Kaynak: Ticaret Bakanlığı, Bloomberg

Mart ayından beri dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, dış ticaret hacimleri üzerinde de etkisini göstermiştir, buna karşılık ekonomilerin normalleşmeye başladığı Haziran ayından itibaren bu etkilerin kademeli olarak hafiflediği gözlemlenmiştir. Dış ticaret açığımızın, geçen seneye göre daralmasında ihracatın hafif artış göstermesi ve ithalatın da özellikle enerji, altın gibi kalemlerdeki azalmayla beraber gerilemesi etkili olmuştur. Global pazarlarda Covid-19 salgınının ikinci dalgası nedeniyle geri gelen kısıtlamalar ve mutant virüsün yaratmış olduğu ilave sıkıntıların olduğu bir dönemde ihracat sınırlansa da, bu dönemde ithalatta azalmanın sağlanarak dış ticaret açığının gerilemesi olumludur. 2020'nin önemli bir döneminde ithalat artışımızda payı artan altın ithalatı etkisinin de Ocak ayında azaldığı görülmektedir. Ocak ayında enerji ithalatı geçen yıla %34,9 azalırken, altın ithalatı da %21,5 azalmıştır.

Covid salgınının devamı halen ihracat pazarlarımızın görünümü açısından risk teşkil etmekle beraber, talepteki sınırlanmanın ise ithalat tarafına yansımalarımızı görmemiz olası olacaktır. Diğer taraftan, 2021 öncü göstergeler açısından güçlü giriş yaptığımız bir yıl oldu. İmalat PMI, Ocak ayında 54,4 olarak gerçekleşirken, üretim ve yeni ihracat siparişlerinin yeniden büyüme bölgesine girdiği görülmektedir.

Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
    www.terayatirim.com

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

8. Söylenti 15-25 milyar dolar giriş var. İyide MB bu gireni almak yerine habire swap yapıyor. Bu kadar para girdiyse bu para yastık altına mi gitti. Bireysel ve MB de öyle bir artış yok. İkinci ihtimal sağ cepten sol cebe giriyor. Aleni manipülasyon yapıyorlar.

Sayfa 649/2110 İlkİlk ... 14954959963964764864965065165969974911491649 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •