Sayfa 687/2109 İlkİlk ... 18758763767768568668768868969773778711871687 ... SonSon
Arama sonucu : 16872 madde; 5,489 - 5,496 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hayır,Fed kısa vadeli faizleri kontrol edebilir,uzun vadeli faizleri piyasa belirler,zaten uzun vadeli faizleri de merkez bankaları belirlese piyasa diye bir şey kalmaz.Piyasa ise uzun vadeli faizi;kısa vadeli faizlerin üzerine+risk primi+enflasyon beklentileri ekleyerek belirliyor.Enflasyon beklentileri yükseldikçe de faizler yükseliyor.Dolayısıyla Powell'in sözlerinin bir etkisi olmaz,Fed politika faizinde bir değişiklik yapmasa da uzun vadeli faizler enflasyon beklentilerine göre hareket eder.
    Powell Salı senato'da ,dün de temsilciler meclisinde konuştu,borsalarda ciddi satış varken Salı günü borsaları "mavi boncuk " dağıtarak döndürdü,ama etkisi yarım gün sürdü,dün tekrar borsalarda satışlar geldi,dün de temsilciler meclisinde konuşarak yeniden borsaların yönünü durdurdu ama artık konuşmaları bitti,muhtemelen dünkü konuşmasının etkisi de kısa sürecek,borsalar yeniden satışa dönecek.Çünkü enflasyon beklentilerinde ve uzun vadeli faizlerde yükseliş devam ediyor.

1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin geçmesi enflasyon beklentilerini yükseltecektir.Özellikle asgari ücretin saatlik kademeli olarak 7.25 usd'dan 15 usd'a çıkarılması hem maliyet hem de talep enflasyonu tarafında etkili olacaktır.
    Tasarı yarın ya da Cumartesi temsilciler meclisinde oylanacak,senato'dan geçip onaylanması ise muhtemelen 15 mart civarında olacak.

https://en.as.com/en/2021/02/23/late...39_210574.html

Bu yıl dünyada baz etkisinin de desteğiyle, muhtemelen geçen yılın kayıplarının bir bölümünü telefi eden ortalama üstü bir ekonomik büyüme göreceğiz.Enflasyon ve faizlerde yükseliş,çok şişmiş dünya borsalarında ise ABD borsaları öncülüğünde bir düzeltme bekliyorum.
    Dün yazdığım gibi oldu.Powell Salı ve Çarşambayı kurtarmıştı ama dün borsalar satışa döndü .Daha önce "Şubat başlarından itibaren başta çok şişmiş ABD borsaları olmak üzere dünya borsalarında satış ve düzeltme bekliyorum " diye yazmıştım. Biraz gecikmeli de olsa -bence- dünya borsalarında bir düzeltme dönemine giriyoruz.

NOT:ABD'de 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi içinde yer alan saatlik asgari ücretin 15 usd'a yükseltimesinin ,tasarının Kongre'den hızlı geçirilme prosedörüne aykırı olduğu gerekçisiyle ,bu öneri paket dışında kaldı,ayrı bir yasa tasarısıyla Kongre gündemine gelecek.

Çok uzun zamandır Türkiye borsasının yönü ve gideceği seviye ile ilgili hiç bir şey yazmadım,hiç bir öngörüde bulunmadım.
    Bugün ilk defa bir görüş yazıyorum.Kişisel öngörüm,borsamızın bu hafta göreceği en yüksek seviye en az 6 ay boyunca geçilemeyecek,bu seviyenin altında kalınacak.
    Bakalım öngörüm ne ölçüde isabetli olacak...Bekleyelim görelim...

Not:Bu öngörümün elbette sebepleri var ama öngörüm gerçekleşirse yazacağım,öngörüm gerçekleşmez ise demek ki sebepler geçerli değilmiş veya yeterli değilmiş manasına gelecek...
    Geçen hafta Pazartesi günü yukarıdaki yazıyı yazmıştım.Kayda geçmesi ve bundan sonra öngörümdeki gidişatı takip etmek için ,geçen hafta görülen en yüksek endeks seviyelerini de buraya yazalım:

BİST 100:1582.04
    BİST 30:1705.82
    Bizim borsamız için yaptığım öngörü ise hedefinde hareket ediyor.18 Ocak tarihli yazımdan sonra,borsamızda bir daha o hafta görülen seviyeler görülmedi.Bugün ayın son iş günü.Bir daha ki gözden geçirmeyi gelecek ayın son iş gününde yaparız.

BUGÜN İTİBARİYLE ENDEKSLER:

BİST 100:1488.21

BİST 30:1574.08

Sabah, döviz kurlarımızdaki hareketi , "carry trade" olarak gelen ve "gecelik faizde" duran yaklaşık 15 milyar dolarlık "sıcak paranın" bir bölümünde döviz kurlarında koydukları "stop loss" seviyesinin geçilmesi nedeniyle pozisyonlarını kapatmasına ve ülkeden çıkışlarına bağlıyorum.Ama döviz kurları yükseldikçe, kazançları azalmış olarak ülke dışına çıkış yapıyorlar.

Deniz bey dün Artunç Kocabalkan da youtube yayınında piyasanın fed'i denediğini fed'in de yardıma gelip tahvil aldığını belirtti .. sizin enflasyon beklentileriniz nisan ayında %4 olacağı yönündeydi... sizce bu sevideki bir enflasyon durumunda fed'in tahvil alımları 10 yıllıkları ne kadar tutabilir ...cok teşekkürler değerli görüşleriniz için saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Deniz bey dün Artunç Kocabalkan da youtube yayınında piyasanın fed'i denediğini fed'in de yardıma gelip tahvil aldığını belirtti .. sizin enflasyon beklentileriniz nisan ayında %4 olacağı yönündeydi... sizce bu sevideki bir enflasyon durumunda fed'in tahvil alımları 10 yıllıkları ne kadar tutabilir ...cok teşekkürler değerli görüşleriniz için saygılar
    -Nisan değil ,Mayıs verisinin yayınlanacağı Haziran ayı için ABD'de %4 enflasyon projeksiyonu yapmıştım.Öngörümün dayandığı temelleri önceki yazılarımda yazmıştım.

-Fed belli tutarda uzun vadeli tahvilleri alarak ya da sözlü yönlendirme ile faizleri enflasyon seviyesinin bir miktar altında tutabilir.Örneğin enflasyon %4 iken ,ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.5'ta kalması gibi.Ama bu faiz oranı bile küresel borsalara ve gelişmekte olan ülkelerin paralarına satış getirir.
    Ama bu hareket tahvilde tutulacak paranın bir kısmının tüketime yönelterek enflasyona daha fazla ivme kazandırabilir.

-Nisan değil ,Mayıs verisinin yayınlanacağı Haziran ayı için ABD'de %4 enflasyon projeksiyonu yapmıştım.Öngörümün dayandığı temelleri önceki yazılarımda yazmıştım.

-Fed belli tutarda uzun vadeli tahvilleri alarak ya da sözlü yönlendirme ile faizleri enflasyon seviyesinin bir miktar altında tutabilir.Örneğin enflasyon %4 iken ,ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.5'ta kalması gibi.Ama bu faiz oranı bile küresel borsalara ve gelişmekte olan ülkelerin paralarına satış getirir.
    Ama bu hareket tahvilde tutulacak paranın bir kısmının tüketime yönelterek enflasyona daha fazla ivme kazandırabilir.
    507 twitterda Uzun vadeli tahvillerin faiz artışının, ipoteğe dayalı konut piyasasınada etki edeceğini belirtti. Sizce bunun sonuçları ne olur ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    507 twitterda Uzun vadeli tahvillerin faiz artışının, ipoteğe dayalı konut piyasasınada etki edeceğini belirtti. Sizce bunun sonuçları ne olur ?

Getiri eğrisinin dikleşmesi bankacılık sektörünün karlarını arttırır, emlak sektörünü ise faizlerin yükselmesi nedeniyle olumsuz etkiler.Zaten diğer varlık fiyatlarında olduğu gibi ABD'de 2008 yılı krizini çıkartan mortgage krizindeki seviyelerin de çok üzerinde emlak fiyatlarında balon oluştu,her ay "tüm zamanların en yüksek seviyesi" rekoru yeniden kırılıyor.Uzun vadeli faizlerin yükselmesi emlak fiyatları balonunu söndürmeye yararlı olacaktır.

https://tradingeconomics.com/united-...me-price-index

Getiri eğrisinin dikleşmesi bankacılık sektörünün karlarını arttırır, emlak sektörünü ise faizlerin yükselmesi nedeniyle olumsuz etkiler.Zaten diğer varlık fiyatlarında olduğu gibi ABD'de 2008 yılı krizini çıkartan mortgage krizindeki seviyelerin de çok üzerinde emlak fiyatlarında balon oluştu,her ay "tüm zamanların en yüksek seviyesi" rekoru yeniden kırılıyor.Uzun vadeli faizlerin yükselmesi emlak fiyatları balonunu söndürmeye yararlı olacaktır.

https://tradingeconomics.com/united-...me-price-index
    Sn deniz bizimle paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkürler.

O egeli ben değilim

Sayfa 687/2109 İlkİlk ... 18758763767768568668768868969773778711871687 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •