Sayfa 205/566 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255305 ... SonSon
Arama sonucu : 4524 madde; 1,633 - 1,640 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. - Avrupa çelik üretimindeki derin ve uzun süreli düşüşle ilgili potansiyel
    Erdemir yükselişi, küresel durgunluk zemini göz önüne alındığında sınırlıdır:
    Kanaatimizce, Avrupa'daki çelik üretimindeki duruşlarının/yavaşlamalarının etkisi bu
    aşamada sınırlı görünmektedir. Erdemir'in mevcut sipariş defteri yaklaşık 1,5 aydır
    (normaldeki iki aya, yoğun talep dönemlerinde 2,5-3,0 aya kıyasla). Bize göre, yerel
    endüstriyel taleple ilgili hafif olumsuzluklar göz önüne alındığında, Erdemir Avrupa çelik
    sektöründeki fiili/planlı duruşların ardından siparişlerde özel bir güç görmüyor. Eylül ayı
    başlarında yerel piyasada yassı çelik fiyatlarında gözlenen fiyat artışları, esas olarak,
    sanayiler için yerel doğal gaz tarifelerinde aylık %51 artış (ve endüstriyel elektrik tüketimi
    için yaklaşık aylık %50 artış) kaynaklıydı. Avrupa'da çelik üretiminde devam eden
    kesintiler, bölgelerde yassı çelik fiyatlarının artmasına neden olabilmekle beraber;
    mevcut kotalar ve ekonomik durgunluk ortamı göz önüne alındığında, Erdemir'in
    fiyatlarına etkisi nispeten sınırlı olabilir.

-Zayıf 2Y22 FAVÖK/ton görünümü: Şirketin 3. Çeyrek ve 4. Çeyrek sonuçlarındaki
    potansiyel zayıflık/ılımlılık, yakın vadede hisse senedi üzerindeki baskı yaratmaya devam
    edebilir.
    1Ç22'de 335 dolar ve 2Ç22'de 329 dolara karşılık 3Ç22'de 190 dolar ve
    4Ç22'de 140 dolar ortalama FAVÖK/ton tahmin ediyoruz. Bölgesel nihai ürün talebine
    karşı olarak kısa vadeli ürün fiyatı ve birim karlılık görünümü üzerinde temel baskılar
    görüyoruz; Çin’den gelen çelik talebi, daha yüksek küresel faiz oranları, tedarik
    zincirlerinde göreceli normalleşme ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ilk aşamasında ürün
    fiyatlarında bir artışa yol açan bölgesel ürün arzının yeniden dengelenmesi ile
    birleştiğinde.
    Az insan çok huzur

2. Amerika borsası +1 den -1 e hızlıca inci
    Adamlar tepki yükselişlerinde bile acımadan mal veriyorlar
    Bugün gelen tüketim malı talebi verisi güçlüydü
    Enflasyonist talep devam ediyor
    Fed den faiz artırımlarının durması şu şartlarda olası değil
    Fed başkanlarından bir tanesi tüketimi daraltıp bir miktar durgunluğu göze alıyoruz faizleri artırırken dedi bugün
    Umarım bu enflasyonun çok sert bir duruşa sebep olmadan az sert şekilde önünü alabilirler
    Başaramazlarsa iş finansal krize evrilme riski taşıyor ki mazallah
    Az insan çok huzur

3. 2023 kuvvetle muhtemel berbat bir yıl olacak
    Buna göre şimdiden psikolojilerimizi hazırlayalım
    7 yıl bolluk 7 yıl kıtlık düsturundan hareketle
    bolluk dönemi bitti kıtlık dönemine girdik
    hesabınızı buna göre yapın
    evimizi efektif olup kış tutalım
    pastırma yazı gelirse ne ala

Arka arkaya çok yazdım
    hakkınızı helal edin

Az insan çok huzur

4. Temettüyle dalga geçenlere temettüyü küçümseyenlere sormak isterim. Birkaç ay sonra gelmesini beklediğimiz temettüyü bize sağlayabilecek risksiz ve kesin olan bir mecra var mı? Mesela hangi hisseyi alırsak kesin olarak buradan alacağımız temettü kadar bize nakit akışı sağlayabilecek durumda? Lütfen hisse değer artışına odaklanarak kar payına dayalı pasif gelir elde etmeyi küçümsemeyin. Demir çelik tarih olmayacaksa ben hayatımın geri kalan döneminde Eregl bana sağlayabileceği ama az ama çok temettü ile istediğim hayatı yaşayabileceğimi düşünüyorum. Bunu bana başka hangi yatırım sağlar merak ediyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    2023 kuvvetle muhtemel berbat bir yıl olacak
    Buna göre şimdiden psikolojilerimizi hazırlayalım
    7 yıl bolluk 7 yıl kıtlık düsturundan hareketle
    bolluk dönemi bitti kıtlık dönemine girdik
    hesabınızı buna göre yapın
    evimizi efektif olup kış tutalım
    pastırma yazı gelirse ne ala

Arka arkaya çok yazdım
    hakkınızı helal edin

Çok düşünmek sağlığa zararlıdır... Topla toplayabildiğin kadar..umursama..ne krizler gördük..ucuzlar işte daha ne istiyorsun...

Bak bir şey anlatim sana..bu rus uçağının düşürülmesi dönemiydi galiba..eregli 3-4 arasında gidiyordu..işleri çok da iyi değildi...bir arkadaşımda 220 bin lot vardı..Kağıt yukarı pek çıkmıyordu...Bir sinirle sattı halkbanka geçti...sonrası malum....alacağı temettü ile sence eksi kaç olurdu maliye..sen hesaplayıver..

Yani diyeceğim şu kısa veya orta vade kağıdı değil bunlar..öyle bir beklentin olmasın..Bir hektaş ya da sasa da değil..Biraz daha sağlamcı ve uzun vadecilerin kağıdı isdmr ve ereğli...Sakin olup bekleyen kazanacak..Neden mi? çünkü hep öyle oldu..Ve bu muhabbetler hep yapıldı.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Kuzuluk-AKYAZI
    Gönderi
    225
     Alıntı Originally Posted by Mr Steel Yazıyı Oku
    Temettüyle dalga geçenlere temettüyü küçümseyenlere sormak isterim. Birkaç ay sonra gelmesini beklediğimiz temettüyü bize sağlayabilecek risksiz ve kesin olan bir mecra var mı? Mesela hangi hisseyi alırsak kesin olarak buradan alacağımız temettü kadar bize nakit akışı sağlayabilecek durumda? Lütfen hisse değer artışına odaklanarak kar payına dayalı pasif gelir elde etmeyi küçümsemeyin. Demir çelik tarih olmayacaksa ben hayatımın geri kalan döneminde Eregl bana sağlayabileceği ama az ama çok temettü ile istediğim hayatı yaşayabileceğimi düşünüyorum. Bunu bana başka hangi yatırım sağlar merak ediyorum.
    İyi bir dükkanın kira getirisi...

7.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Çok düşünmek sağlığa zararlıdır... Topla toplayabildiğin kadar..umursama..ne krizler gördük..ucuzlar işte daha ne istiyorsun...

Bak bir şey anlatim sana..bu rus uçağının düşürülmesi dönemiydi galiba..eregli 3-4 arasında gidiyordu..işleri çok da iyi değildi...bir arkadaşımda 220 bin lot vardı..Kağıt yukarı pek çıkmıyordu...Bir sinirle sattı halkbanka geçti...sonrası malum....alacağı temettü ile sence eksi kaç olurdu maliye..sen hesaplayıver..

Yani diyeceğim şu kısa veya orta vade kağıdı değil bunlar..öyle bir beklentin olmasın..Bir hektaş ya da sasa da değil..Biraz daha sağlamcı ve uzun vadecilerin kağıdı isdmr ve ereğli...Sakin olup bekleyen kazanacak..Neden mi? çünkü hep öyle oldu..Ve bu muhabbetler hep yapıldı.
    6 haneli miktarda Ereğli sahibiyim
    Toplama işlerini bitireli uzun yıllar oldu
    Hasatlarını yapıyorum
    Yazılarımda bahsini ettiğim konu
    Rekolte düşüklüğü olacağı
    Toplayanlara da toplarlar iken bolca zamanlarının olacağı
    Uzun bir süre daha alçak sürünmeye hazır olunsun
    Bizim insanımız hisseyi alır almaz inceden bir beklenti içine girer genelde
    Beklentiye girmeden toplamak iyidir
    Zamanında bende böyle yapmıştım
    Kötü zamanlarda toplamak zaten belli bir miktara ulaşabilme hedefinde olanlar için en ideal senaryo
    Ancak hem toplayıp hemde hareket beklentisinde olanlar varsa hiç bu beklentide olmasınlar
    Zaten dünya toz duman
    Hem ekonomik hem siyasi olarak her yer kaynıyor
    Bu şartlarda emtiadan zaten bir şey olmaz
    Az insan çok huzur

8.  Alıntı Originally Posted by Muallim Yazıyı Oku
    İyi bir dükkanın kira getirisi...
    Kıyaslanamaz

Sayfa 205/566 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255305 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız