Sayfa 1098/1230 İlkİlk ... 985989981048108810961097109810991100110811481198 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,777 - 8,784 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Bende kendi hikayeme çok benzettim. Yeni nesil beyaz yakalılar bizim kadar şanslı değiller maalesef.
    Öte yandan sosyal medyada bu yazıya çok garip tepkiler gördüm. Olay o kadar siyasallaşmış ki son 15-20 yıla ilişkin en ufak eleştiride hemen infaz etmeye kalkan bir kitle oluşmuş bu durum endişe verici.
    Halbuki yazı ekonomik verilerle yapılmış bir analiz yazısı. Beğenmeyen kendi verileriyle karşıt bir yazı hazırlar. Bu kadar basit...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,715
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bende kendi hikayeme çok benzettim. Yeni nesil beyaz yakalılar bizim kadar şanslı değiller maalesef.
    Öte yandan sosyal medyada bu yazıya çok garip tepkiler gördüm. Olay o kadar siyasallaşmış ki son 15-20 yıla ilişkin en ufak eleştiride hemen infaz etmeye kalkan bir kitle oluşmuş bu durum endişe verici.
    Halbuki yazı ekonomik verilerle yapılmış bir analiz yazısı. Beğenmeyen kendi verileriyle karşıt bir yazı hazırlar. Bu kadar basit...
    sn.pit; somut verilerle karşıt yazıyı nasıl hazırlasınlar? mümkün mü?!
    hiçbir şey bilmeyen açsın baksın eski dönemde memur maaşı ile kaç usd yada gram altın alabiliyordu? şimdi kaç usd/gr. altın alabiliyor? ülkece son 5 yılda çok fakirleştik..toptan hem de..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    kesinlikle , herkesin kendi yaşamıyla kesişen bir yazı.
    hele o yazıda geçen , asgari ücretin 6 katına işe girilmesi bile beyaz yakanın güncel durumunun ne kadar sıkıntılı olduğunu ortaya koyuyor. 2013'ten itibaren çöküşte...
    Geçen hafta bir arkadaşım daha eski bankamdan ayrıldı. 10 yıllık uzman (net 5.5k), Avrupaya yazılım (bx design) öğrenmeye gitti.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    kesinlikle , herkesin kendi yaşamıyla kesişen bir yazı.
    hele o yazıda geçen , asgari ücretin 6 katına işe girilmesi bile beyaz yakanın güncel durumunun ne kadar sıkıntılı olduğunu ortaya koyuyor. 2013'ten itibaren çöküşte...
    Geçen hafta bir arkadaşım daha eski bankamdan ayrıldı. 10 yıllık uzman (net 5.5k), Avrupaya yazılım (bx design) öğrenmeye gitti.
    2012 de maaşımın 13 asgari ücret olduğu günler aklıma geldi bianda. Kaldı ki çevremdeki en yüksek maaşlı da ben değildim şirkette.
    Sağlam geriye dönüş oldu ve olacak önümüzdeki dönemde.
    -sıfır araba alınamayacak
    -ev almak çok çok zor olacak
    -yıldızlı otellerde tatil yapmak birkaç yılda bir olabilir ancak
    -telefon, lcd tv vb gibi elektronik eşya almak bütçeyi iyice zorlayacak.
    Benim gibi 70 li yıllarda doğanlar bu dönemi çocukluk ve lise yıllarında gördüler. Üniversitedeyken bi nebze durum düzelmişti. İşe başladıktan sonra bi 5 yıl sonra yani 2003-2004 yıllarında olması lazım sıfır araba alabilmiştim. Halbuki babam 1990 yılında 1980 model arabasına 24 yıl çalışarak ulaşabilmişti, kooperatif borcunun bitmesinden hemen sonraydı.
    Şuan sanırım herkes kazandıklarıyla tl dışı varlıklarda birikim yapıyordur, altın, döviz, eurobond vs...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Merhaba Serkan bey
    Aslında emaya göre şuan hareket etmiyorum ama etmeli miyim diye merak ediyorum.
    Sonuçta mantığım uzun vade biriktşrme için, ortalamanın altına düşenleri o ay almak mantıklı diyor.
    Şuan ucuz da olsa pahalı da olsa tüm belirlediğim hisselerden eşit miktarda alıyorum. Yani ay başındaki alım sonunda her hissenin toplam TL karşılıkları eşitlemiş oluyor
    Şöyle diyeyim,
    Ortalamanın altına neden düştü? Bunu iyi incelemek lazım. Uzun vade biriktirmek için teknik açıdan iyi, ortalamanın altında olan hisseler uygundur. Tabi böyle bir hisse bulursan söyle beraber alalım diyenleri duyar gibiyim . Teknik açıdan iyi ortalamanın üzerinde balon oluşmamış hisseler de tercih edilebilir. Ama tekniği kötü ortalamanın ve altındaysa büyük olasılıkla çöküşe girmiş hisseleri topluyorsunuz demektir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,271
    kendi adıma kamuda alışılmamış bir ücretle işe başladım. o dönemde gerçekten çok süper bir maaştı. 80000 TL uzman maaşıydı bizimkiler herhalde 3 misline yakın idi...sonraki yıllarda epey eridi ve bu erime halen devam ediyor...
    madem ki geçmişten söz açtınız ve geleceğe ışık tutacağını düşünüyorsunuz bu süper ücrete rağmen 2500 DM ( doyçe mark yaklaşık 1300 Euro yapıyor) bedelli askerlik için para bulamamıştık... o dönemlerin tekrar gelmesinden korktuğumu belirtmek istedim

7.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    kendi adıma kamuda alışılmamış bir ücretle işe başladım. o dönemde gerçekten çok süper bir maaştı. 80000 TL uzman maaşıydı bizimkiler herhalde 3 misline yakın idi...sonraki yıllarda epey eridi ve bu erime halen devam ediyor...
    madem ki geçmişten söz açtınız ve geleceğe ışık tutacağını düşünüyorsunuz bu süper ücrete rağmen 2500 DM ( doyçe mark yaklaşık 1300 Euro yapıyor) bedelli askerlik için para bulamamıştık... o dönemlerin tekrar gelmesinden korktuğumu belirtmek istedim
    Buradaki verilerde dediğinizi doğruluyor.
    https://ekonomihukuk.com/blog/yillar...lar-karsiligi/

Bence alım gücüne de bakmak lazım. Esas önemli olan o

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,271
     Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Buradaki verilerde dediğinizi doğruluyor.
    https://ekonomihukuk.com/blog/yillar...lar-karsiligi/

Bence alım gücüne de bakmak lazım. Esas önemli olan o
    teşekkürler
    alım gücü mesela arabada aynı idi çünkü dolar fiyatı bir yana yukarıda forumdaşların belirttiği ve yazıda belirtildiği gibi araba almak neredeyse imkansız hale gelecek. benzin gibi fiyatlar zaten dünya ile paralel olacak. ama satınalma gücü olarak değerli olmayan ihraç edilemeyen mallar dünya fiyatlarına paralel olmaz. bu paralellik bugünkü dünyada çok çabuk sağlanır yani emeğimiz ucuz ama hayatımız pahalı olacaktır bundan sonra...

Sayfa 1098/1230 İlkİlk ... 985989981048108810961097109810991100110811481198 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •