Sayfa 735/3967 İlkİlk ... 23563568572573373473573673774578583512351735 ... SonSon
Arama sonucu : 31733 madde; 5,873 - 5,880 arası.

Konu: Genel sohbet aktualite ve istekler.

edirne vilayetinden:
    ilan
    elinizdeki eski evrak-ı nakdiyeyi (kağıt paraları) bir an evvel değiştiriniz.
    1- eski evrak-ı nakdiyenin yenileriyle mübadelesi (değiştirilmesi) 4 eylül 928 tarihine tesadüf eden salı günü akşamı saat beşe kadar devam edecektir.
    2- bu müddetin bir daha katiyyen temdid edilmeyeceği (uzatılmayacağı) maliye vekaleti celilesinden bildirilmiş olduğundan müddeti zarfında ahalinin osmanlı bankasıyla tahsil şubelerine müracaat ederek yedlerindeki evrak-ı nakdiyeyi tebdil ettirmeleri (değiştirmeleri) lazımdır.
    3- 5 eylül 928 sabahından itibaren eski evrakı nakdiye tebdil edilmeyeceği keyfiyet (durum) ahali'i muhteremece malum olmak üzere te'kiden (tekrar) ilan olunur

'

rodos'a gelen prens
    Ankara (a.a) - italyan kralının birederzadesi prens (imon) rodos'a gelmiştir.
    prensin bir kumanda deruhde edeceği (vazifeyi üzerine alacağı) mervidir (rivayet ediliyor.

1 haziran 1924
    paşa ili gazetesi.

makdonald ve mussolini mülakatı
    31 istanbul (a.a) londradan bildiriliyor.
    makdonald,mussolinin isviçrede mülakat için vaki davetini kabul edemiyeceğini bildirmiştir.

1924

türk isveç mühadeneti (barışmak sulh yapmak)
    21 ankara (a.a) türk isveç mühadenet-i muahedesi (devletler arası anlaşması) bugün tarafeyn murahısları tarafından (taraflar heyeti arasında) imza teati olunmuşdur.

1924.

5.  Alıntı Originally Posted by cefaks Yazıyı Oku
    aspirin'i komprime (sıkıştırılmış ilaç halinde) isti'mal etmek en sade ve basit usuldür.
    her komprimenin dezn'i (doldurulmuş hali) tam (0,5 gram) olarak tesbit edilmiştir.
    alınması gayet kolaydır,
    bir kadeh su derununa (içine) atılınca tatbih'i (dolu olarak) hemen hal olur
    bir tarafinda (aspirin) diğer tarafında bayer salim'ini (noksansız tam) muhtevi olmayan komprimeleri musarra (almayıp) red ediniz.
    Hocam son satırdaki bayer salimini, ben 'bayer pusulasını' olarak okudum, acaba doğru mu..

Alıntı Originally Posted by koz42 Yazıyı Oku
    Hocam son satırdaki bayer salimini, ben 'bayer pusulasını' olarak okudum, acaba doğru mu..
    selamlar:
    pusula olarak ukunması için,
    herfin pe olması ve altında üç nakta olması gerekir,
    pusula şu şekilde yazılır:
    پوسولا
    buradaki salim'in kelimesinin anlamı:
    sağlam,noksansız,eksiksiz manasındadır

konsultasyona katılem beaa!

cafali abem

vezn diye okuduğumu dezn diye okumussunuz.

vezn = ölçü

burada daha doğru kelime gibi.
    el (rik'a) yazısında و ile د karışabilir.

gerçi cep telefonunda büyütebildiğim kadar bakıp söylüyorum.

bir de atılınca kelimesinin yanında tatbihi yazısı yok gibi.
    acaba oradaki kelime farklı mı?

saygılar.
    koz42'ye de katkı gayretinden dolayı tesekkurler. bea!
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Alıntı Originally Posted by koz42 Yazıyı Oku
    hapın arkasindaki "bayer" damgasıni kastediyor.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Sayfa 735/3967 İlkİlk ... 23563568572573373473573673774578583512351735 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •