Sayfa 716/1003 İlkİlk ... 216616666706714715716717718726766816 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 5,721 - 5,728 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1. Ama bilanço şu anda 6 trilyon dolara çıkmış durumdadır yani son 1 ayda 2 trilyon dolara yakın arttı. Çok yakında bu rakam 10-12 trilyon dolara çıkmış olacak. Yukarıda değindiğim gibi, önümüzdeki yıllarda FED bilançosu yüksek ihtimalle 30 trilyon dolara kadar genişlemeye devam edecek yani Japonyayı baz alarak yıllık GSMH'nin %130'u gibi bir seviyeye. Bunun anlamı da önümüzdeki yıllarda FED'in piyasaya 24 trilyon dolara yakın bir likidite daha pompalayacağı yani karşılıksız para basacağı oluyor. Manyak bir rakam bu. Sonuç olarak şunun altını çizeyim: Böyle bir ortamda menkul kıymetler özellikle de hisse senetleri toparlanmak zorundadır.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. With recent activities, the Federal Reserve's balance sheet has exploded to $6 trillion and could easily reach $12 trillion, and problems will develop when they try to wind it down. I am not so sure they will do that. I think this time they may take a page from the Great Depression playbook and simply not worry about winding it down. Let me go one step further. The 2020s will be the decade of "Whatever It Takes". During the following years, the Fed balance sheet will be probably approach $30 trillion. I still think that is the case.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    TL efektif kuru şu anda 72 yani dolar-TL kurunun "hak ettiği seviye" kabaca 0.72x6.77=4.9 tl dir, kriz ortamı söz konusu olduğu için %20-25 gibi bir risk primi uygulamamız icap eder ve bu da kurun 4.9x1.25=6 tl civarında olması gerektiğini söylüyor, sözün kısası 6 tl nin üzerindeki bir dolar kuru köpüklüdür
    Hocam

Iki ulke arasindaki kur meselesi tamamen enflasyona dayali olarak hesaplanir. Yani kurlar iki ulke arasindaki enflasyon farkini yansitmak zorundadir. Bugun yansitmazsa gelecekte bir gun daha buyuk kriz sonrasi yansitir.

Senin formulunun icerigini bilmiyorum ama Turkiyede dolarin bu kadar yukselmesinin sebebi gercek yani resmi olmayan gercek enflasyon cok cok yuksek olmasi. ABD ile bu enflasyon farki deli gibi yukseldigi icin Turk lirasi her zaman deger kaybetmelidir

Son gunlerde bu kadar cok artmasinin sebebi ise TV de konusan resmi agizlar para basmaktan falan bahsetti. Iste bu enflasyonun daha da artacaginin sebebi oldugundan dolar firladi.

Ben olaya baska yonden bakiyorum. ABD de yasadigim icin dolar kazanan bir turist gibi her sene TR ye geliyorum ve her sey bana dolar cinsinden deli gibi artiyor gibi geliyor. Cunku TL gerektigi kadar deger kaybetmiyor. Bunu rakamlarla kanitlaak mumkun ama hicbir rakami aklimda tutmadim. Fakat kabaca ornekler vereyim. 5 yildizli otelde ayni otel ayni oda bu sene 100 dolarsa gelecek sene 110 dolar. Araba kiraliyorum 40 dolarsa bir sonraki sene 43 dolara cikiyor. Boyle sacma sapan isler.

Yukarida bahsi gecen harcama kalemlerinin TL fiyati insanlari urkutmuyor ama ben ABD menseli kredi kartimla harcadigim icin apacik goruyorum artisi. Butun bu yillar boyunca adam gibi para harcayabildigim ve pahaliligi hissetmedigim tek yaz dolarin 7 TL ye firladigi yazdi ve ilk defa normal harcama yapabildim.

Goruslerim kisiseldir net rakamlarla kanitlayamam.

4. Halkbankasının 500 milyar tl ye yakın konsolide aktifleri var 2020 1Ç itibariyle ama piyasa değeri 6 milyar tl. TR'deki özel bankaların normal şartlarda aktif kârlılığı yıllık net bazda %2-3 aralığındadır yani ortalama %2.5. Kriz ortamlarında ise bu rakam yarıya iner yani %1.25 e. Kamu bankaları için bu rakam %0.75 gibidir (özel bankalarınkinin %60 ı kadar). Demek ki Halkbankası kriz ortamında bile 500x0.0075=3.75 milyar tl lik bir net kâr elde etmeli. Gelgelelim banka son 1 yıldır bu rakamın çok altında kâr elde ediyor. İşte "profesyonelce yönetim" den kastım budur. Bank maalesef çok kötü yönetilmektedir.

5. Eğer şartlar normal olsaydı ve banka adam gibi yönetilseydi Halkbankın yıllık net kârı kamu bankası olmasına rağmen 0.015x5=7.5 milyar tl olacaktı. Özel bankalar normal piyasa şartlarında yılda aktiflerinin %2.5 i kadar net kâr elde ederler ama kamu bankaları için bu oran %1.5 dur. Demek ki Halkbankasının kamu bankası olarak yıllık net kâr potansiyeli 7.5 milyar tl. Piyasa değerimiz 6 milyar tl olduğuna göre potansiyel kârlılığımız dikkate alınırsa F/K rasyomuz 1 in bile altına iniyor.

6. 2020 1Ç itibariyle 500 milyar tl konsolide aktifleri olan Halkbankasının piyasa değeri 6 milyar tl.

Öte yandan aktifleri 190 milyar tl olan QNB Finansbankın piyasa değeri 131 milyar tl.

Eğer biz QNBFB gibi fiyatlanmış olsaydık hisse fiyatımızın 5 (beş) tl yerine [(131 : 190) x 500] : 1.25 = 276 (iki yüz yetmiş altı) tl olması gerekirdi. 5 tl nere 276 tl nere.

Bu işte büyük bir yanlış var ama bu yanlış nerede ve kimden kaynaklanıyor?

7.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Guzel kardesim. Senin bilgilerinden cok faydalaniyoruz gercekten cok mutesekkirim ama yukaridaki yazina ithafen bir iki yorum yapicam

Ikincisi para basilan ortamda para carpaninin (velocity of money) nin pozitif olmasi sarttir. Yasli ulkelerde ornegin Japonya heryerde her zaman ornegi veilir, cok yasli bir ulkedir ve velocity of money negatiftir cunku yasli insanlar az harcar az tuketir az gezer. O yuzden Japonya istedigi kadar para bassin enflasyon yukselmez.

Turkiye de ise durum tam tersidir cunku veolcity of money pozitiftir. En ufak para basiminda ve bu paranin piyasaya surumunde millet deli gibi evime mobilyami alayim cep telefonunumu degistireyim yurtdisina seyahatemi gideyim arabami alayim cildirir. Boyle bir ortamda enflasyon patlar.
    paranın velositesi her zaman pozitiftir, negatif olamaz

formülü bir hatırla:
    paranın velositesi= (yıllık GSMH) bölü (para arzı, ki genelde M2 kullanılır)

formül gereği velosite her zaman pozitif olmak zorundadır

8. toplam harcama (yıllık GSMH) = velosite x para arzı

diyelim benim elimde 100 tl var, eğer bu 100 tl 1 ayda 5 kere el değiştirirse toplam aylık harcama 500 tl olur, aylık velosite de 5 dir

her ülke için kritik velosite seviyeleri vardır, örneğin ABD için bu seviye 1.5'dir, 1990'ların sonunda ABD'de velosite 2.2 ye çıkmıştı ama o zamandan bu yana sürekli düşüp duruyor ve şu anda 1.42'dedir.

ABD'de 1959'dan bu yana son 61 yılı kapsayan paranın velosite eğrisi için: https://fred.stlouisfed.org/series/M2V

Sayfa 716/1003 İlkİlk ... 216616666706714715716717718726766816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •