Sayfa 519/1000 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569619 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,145 - 4,152 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Öncelikle kaynağın maliye bakanlığı olması şart. Uygulama böyle gibi bir dayanakla gidilirse, vergi ziyaı, gecikme cezaları ile birlikte katmerli ceza yenir. Maliye de vergi cezaları ile muhatap olanlar bilir ki 2 kez muhatap kalmış biriyim.

Cezayı keser elinize verirler, itiraz ederseniz kanun böyle derler.

Bunun için yapabileceğiniz tek şey yoruma bağlı olmayan kanunu ya da maliye bakanlığı genelgesinde açık açık net olarak ifade edilmiş yazıyı, mesala şöyle bir yazıyı: "nominalden yüksek fiyata alınmış eurobondların, nominal ile alınan fiyat farkı, itfa tarihine kadar ödenen her kupon faizinden x tarihindeki kur fiyatından hesaplanmak suretiyle, eşit olarak düşülerek beyan edilir" müdüre göstermeden o cezadan kurtulamazsınız.

Yoksa hakkınızı vergi mahkemelerinde aramak durumunda kalırsınız ki kazanmanız da imkansız gibi bir şey olur kanun yoksa. Benden söylemesi.
    Memurun konuyu bilmemesi ihtimali olabilir. Sorar öğrenir. Konu yoruma bağlı da değil. Daha önceki sayfalarda hangi genelgelere dayandığı yazıyor.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Memurun konuyu bilmemesi ihtimali olabilir. Sorar öğrenir. Konu yoruma bağlı da değil. Daha önceki sayfalarda hangi genelgelere dayandığı yazıyor.
    Memurun konuyu bilmemesi olayı karşılaşılan durum. Bu yüzden genelgeleri bilen arkadaşlarımız tekrar yazarlarsa ki ben halen ulaşamadım faydalı olacaktır.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Memurun konuyu bilmemesi olayı karşılaşılan durum. Bu yüzden genelgeleri bilen arkadaşlarımız tekrar yazarlarsa ki ben halen ulaşamadım faydalı olacaktır.
    257 ve 258 nolu gelir vergisi genel tebliğleri.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Nominalden pahalı alınan eurobondlarda, alınan fiyatla nominal arasındaki fark, itfa tarihine kadar olan her kupon faizi beyanından eşit düşülmüyorsa güzel zarar edilir.

Düşülüyorsa senelik net %4,7 gibi bir getiriye ulaşılır. (hesaplama AL40 için %31 net vergi ödemesinden yapılmıştır, senelik toplam gelirin 350bintl olduğu farzedilmiştir) Düşülmüyorsa çok kötü.

Ancak maliye bakanlığı kardeşim ben onu bunu anlamam sadece ilk aldığın sene düşersin derse ki nette okuduğum bir kaynak ilk aldığınız sene düşebilirsiniz demiş, şu anki oranlara göre nominali 106'yı geçen eurobondlar alınmamalı.

Bu çok önemli bir mevzu, bir özelge ya da maliye bakanlığının net açıklaması olmalı. Yoksa ne kadar çırpınsak da kanunda yeri net olarak yoksa, yoruma dayalıysa o vergiler ödenmek durumunda kalır.

primli bond; nominali 100' den pahalı eurobond neden alınmasın? ana para için ek vergi zaten doğmaz ki, ana para karı yok burda, itfada ana para kur artışı istisnasından yararlanır geçer. yoksa ben mi yanlış anlıyorum?

iskontolu eurobond' larda bu ek vergi durumu olmuyor mu; ana para karı olarak, itfada.
    örnek, Xadet(*)900' e alındı, itfada X adet(*)1.000 dolar ödendi anapara. X(*)100 usd ana para karı itfada -zaten öncesinde ortada yok- beyan edilip o günkü kurdan vergi hesaplanmayacak mı?

5.  Alıntı Originally Posted by feanorrin Yazıyı Oku
    primli bond; nominali 100' den pahalı eurobond neden alınmasın? ana para için ek vergi zaten doğmaz ki, ana para karı yok burda, itfada ana para kur artışı istisnasından yararlanır geçer. yoksa ben mi yanlış anlıyorum?
    ?....
    O yazdıklarım kafa karıştırmasın, yok sayabilirsiniz. 100 nominali olan bir eurobondu 132'ye aldığımızda, aradaki 32 birim farkın kuponlardan düşülememesi sebebiyle yazdığım bir şeydi.

Ancak Sn Epicurist maliye bakanlığı tebliğ sayılarını verdi, kendisine teşekkür ederim.
    257 no'lu tebliğin
    2.4.1.7. Tahvil alış bedelinin itfa bedeli ve işlemiş faiz tutarının üzerinde olması

ve

2.4.1.9. Yabancı para cinsinden ihraç edilen menkul kıymetler veya diğer sermaye piyasası araçları

maddelerini birlikte çalıştırdığımızda aradaki farkı eşit olarak kalan kupon sayısına bölerek düşebiliyor olduğumuzu görüyoruz. Doğru hesaplama için aşağıdaki tebliğdeki örnek hesaplama incelenmelidir:

257 no'lu tebliğ:
    https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?M...evzuatTertip=5

Ancak 2005 tarihli bu genelgenin üstüne yeni genelge getirilmiş olup olmadığı da önemli. Zira geçen 15 yılda, daha çok vergi alabilmek adına yukarıdaki mahsuplaşmanın kaldırıldığına dair bir satırlık yazı yeterli.

Forumda bu konuyu derinlemesine araştırmış arkadaşlarımızın değişiklik yapıldığı yönünde bir beyanı olmadığını da göz önünde tutarak, ama yine de temkinli olmak kaydı ile tebliğin 67. maddesi hariç eurobond'u ilgilendiren diğer maddelerinin devam ettiğini kabul edebiliriz.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    O yazdıklarım kafa karıştırmasın, yok sayabilirsiniz. 100 nominali olan bir eurobondu 132'ye aldığımızda, aradaki 32 birim farkın kuponlardan düşülememesi sebebiyle yazdığım bir şeydi.

Ancak Sn Epicurist maliye bakanlığı tebliğ sayılarını verdi, kendisine teşekkür ederim.
    Rica ederim. Üşenmeyip okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Bu başlıkta bu konu 3-4 ayda bir konuşulur, sizi de saflarımıza katmış oluruz. 257 nolu tebliğde belirttiğiniz bölümünde "kuponlu tahvil" olarak belirtiyor. Kuponlu tahvil tabiri tüm tahvilleri kapsamasına rağmen örnek TL cinsinden verildiği için başlıkta acaba eurobondu kapsar mı diye şüpheye düşenler olmuştu.

O zaman da bu düşünülmüş olmalı ki 258 nolu tebliğin 5.2 maddesinde:

"Vergi uygulaması bakımından, Hazine tarafından yurt dışında ihraç edilen menkul kıymetler de
    (Eurobond) Devlet tahvili ve Hazine bonosu gibi değerlendirilmektedir."

yazmaktadır.

Tebliğler geçerliliğini yitirebilir tabii ki, genelde bu durumda mevzuat sayfasından kaldırılıyor.

Yine de emin olmak için içinde eurobond kelimesi geçen genelgeleri arattırmak mümkün, ben arattırılmış halinin linkini veriyorum:

https://www.gib.gov.tr/search/node/e...ype%3An_teblig

257, 258 haricinde, 279 nolu var şirketlerin/bankaların eurobondunun stopajı ile ilgili, diğerleri de varlık barışı ile ilgili.

"Kuponlu tahvil" olarak arattırırsak 257 haricinde genelge çıkmıyor.

Bunun dışında Mehmet Bingöl'ü takip etmek lazım görüşündeyim.

Bu kişi eski vergi müfettişi olduğu için verdiği bilgiler birinci elden. Kendisi aynı zamanda Akbank'ın vergi danışman(ilk cümlede yazıyor):

https://www.akbank.com/tr-tr/genel/S...i-rehberi.aspx

Konu ile ilgili son yazısı burada :

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1500070

Kendisi de eski vergici olduğu için itfa gelirine yazı içinde, itfa zararına ise sadece soru cevap bölümünde değiniyor.
    Son düzenleme : Epicurist; 17-10-2020 saat: 21:13.
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by feanorrin Yazıyı Oku

iskontolu eurobond' larda bu ek vergi durumu olmuyor mu; ana para karı olarak, itfada.
    örnek, Xadet(*)900' e alındı, itfada X adet(*)1.000 dolar ödendi anapara. X(*)100 usd ana para karı itfada -zaten öncesinde ortada yok- beyan edilip o günkü kurdan vergi hesaplanmayacak mı?
    İtfada vergi yok ama benzer getirideki eurobondlarda primi kuponlardan düşemeseydiniz vergi açısından, Sn. Turnike'nin belirttiği gibi, dezavantajlı olurdu. Primli eurobondlar itfadaki zararı karşılamak için (benzer getirisi olan)iskontolu eurobonda göre daha fazla yıllık faiz verirler.

Yani kabaca, getiri benzer ise:
    görece düşük faiz + itfa geliri = görece yüksek faiz + itfa zararı oluyor.

Aslında yukarıdaki gibi tam bir eşitlik yok ama 3 aşağı 5 yukarı olarak düşünün.

Dün konuşulan al40 ve cy43 bonolarında aynı yatırım tutarı($, nominal değil) için biri 9000 dolar civarı yıllık kupon faizi verirken diğeri 6000 dolar civarı veriyor. Aradaki 3000 doların vergisini verirseniz primli eurobond dezavantajlı olur, çünkü bu reel bir kazanç değil itfa zararının telafisi. Kazanmadığınız paranın vergisini vermiş olursunuz.
    Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    İtfada vergi yok ama benzer getirideki eurobondlarda primi kuponlardan düşemeseydiniz vergi açısından, Sn. Turnike'nin belirttiği gibi, dezavantajlı olurdu. Primli eurobondlar itfadaki zararı karşılamak için (benzer getirisi olan)iskontolu eurobonda göre daha fazla yıllık faiz verirler.

Yani kabaca, getiri benzer ise:
    görece düşük faiz + itfa geliri = görece yüksek faiz + itfa zararı oluyor.

Aslında yukarıdaki gibi tam bir eşitlik yok ama 3 aşağı 5 yukarı olarak düşünün.

Dün konuşulan al40 ve cy43 bonolarında aynı yatırım tutarı($, nominal değil) için biri 9000 dolar civarı yıllık kupon faizi verirken diğeri 6000 dolar civarı veriyor. Aradaki 3000 doların vergisini verirseniz primli eurobond dezavantajlı olur, çünkü bu reel bir kazanç değil itfa zararının telafisi. Kazanmadığınız paranın vergisini vermiş olursunuz.
    Tabi ki, Sn. Turnike alternatifine göre zararlı çıkılabilir demek istediğini -ki bu da vergi mevzuatı açısından elbette- belirtince karışıklık kalmadı benim açımdan da. Öte yandan primli bond' un primli olma sebebi zaten kuponunun yğksek olması diyebiliriz.

Bence eurobond yatırımı için en büyük sıkıntı yerli yatırımcı için iskontolu bond'larda mevcut. zira ana para ödemesinde kur artışı ile yi-üfe arası farkın, son yıllarda sık yaşadığımız kur şoklarının sebebiyle çok ciddi açılması (birikim ile önümüzdeki uzun senelerde daha da artması) işten değil; fark açıldı bile. sahip olunan, iskontolu alınmış tahvillerde itfa tarihine kadar beklense bile iskonto miktarına göre kur artışının da ciddi bir kısmı için vergi yükümlülüğü doğacak gibi. Bilmem katılır mısınız?

Sayfa 519/1000 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569619 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •