Sayfa 510/2103 İlkİlk ... 1041046050050850951051151252056061010101510 ... SonSon
Arama sonucu : 16817 madde; 4,073 - 4,080 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yılın ilk çeyreğinde pandemi sonrasında Fed faizleri sıfıra indirdiğinde ve parasal genişlemeye gittiğinde,bu ortamın tam da altının yükselişini destekleyen şartlar içerdiğini ve yatırım portföyünün içine belirli bir oranda altının da dahil edilmesinin isabetli olacağını bu başlıkta yazmıştım.O zaman 1500'ler dolayında olan altının ounce değeri için bu yıl 1900-1950 usd/ounce değerini görmesini öngördüğümü yazmıştım.Altının fiyatı bu banda geldikten sonra da bu bandda düzeltme beklediğimi ama sonrasında düşük faiz ve likidite bolluğu nedeniyle gelecek yıl içinde altında 2200 usd/ounce öngördüğümü yazmıştım.Ama altın bu sene için öngördüğüm 1900-1950 bandına geldikten sonra da yükselmeye devam etti ve en yüksek 2089 usd/ounce değerini gördü,şimdi ise düzeltme hareketi içinde.ABD'de en geç 2 yıl içinde %6-%7 enflasyon görmesi beklentim ise devam ediyor.
    Bloomberght'deki değerlendirmeye ise katılmıyorum ,yukarıda yazdım,Fed "açık çek" vermedi,sadece enflasyon tehlikesi belirince marjını biraz esnetti,artık çekirdek enflasyon %2 olunca değil,%2.5(Robert Kaplan*),en fazla %3'e kadar esneklik gösterir,sonrasında parasal sıkılaştırmaya geçer(aşı bulunmuşsa kesinlikle,bulunmamışsa diğer değişkenlere de bakar).
    Fed'in enflasyon karşısında esneklik payı ayırmasından sonra ben de sıfır faiz ve bol likidite şartlarında altın için gelecek yıl öngördüğüm 2200 usd öngörümü 2300-2400 usd/ounce'a revize ettim.(Fed'in faiz arttırmaması ve parasal sıkıştırmaya geçmemesi şartıyla)
    dünkü açıklamalardan sonra euro/usd için orta-uzun vadede beklentiniz nedir?
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yılın ilk çeyreğinde pandemi sonrasında Fed faizleri sıfıra indirdiğinde ve parasal genişlemeye gittiğinde,bu ortamın tam da altının yükselişini destekleyen şartlar içerdiğini ve yatırım portföyünün içine belirli bir oranda altının da dahil edilmesinin isabetli olacağını bu başlıkta yazmıştım.O zaman 1500'ler dolayında olan altının ounce değeri için bu yıl 1900-1950 usd/ounce değerini görmesini öngördüğümü yazmıştım.Altının fiyatı bu banda geldikten sonra da bu bandda düzeltme beklediğimi ama sonrasında düşük faiz ve likidite bolluğu nedeniyle gelecek yıl içinde altında 2200 usd/ounce öngördüğümü yazmıştım.Ama altın bu sene için öngördüğüm 1900-1950 bandına geldikten sonra da yükselmeye devam etti ve en yüksek 2089 usd/ounce değerini gördü,şimdi ise düzeltme hareketi içinde.ABD'de en geç 2 yıl içinde %6-%7 enflasyon görmesi beklentim ise devam ediyor.
    Bloomberght'deki değerlendirmeye ise katılmıyorum ,yukarıda yazdım,Fed "açık çek" vermedi,sadece enflasyon tehlikesi belirince marjını biraz esnetti,artık çekirdek enflasyon %2 olunca değil,%2.5(Robert Kaplan*),en fazla %3'e kadar esneklik gösterir,sonrasında parasal sıkılaştırmaya geçer(aşı bulunmuşsa kesinlikle,bulunmamışsa diğer değişkenlere de bakar).
    Fed'in enflasyon karşısında esneklik payı ayırmasından sonra ben de sıfır faiz ve bol likidite şartlarında altın için gelecek yıl öngördüğüm 2200 usd öngörümü 2300-2400 usd/ounce'a revize ettim.(Fed'in faiz arttırmaması ve parasal sıkıştırmaya geçmemesi şartıyla)

*:Fed's Kaplan Says He Could Tolerate 2.25%, 2.5% Inflation

https://www.nytimes.com/reuters/2020...le-kaplan.html

Dallas Federal Reserve Bank President Robert Kaplan said Thursday that he would not feel comfortable allowing inflation to stay at 3% for a year and not raise interest rates, but he does see 2.25% or 2.5% as consistent with the Fed's new strategy.

This is not a formula, this is not a commitment," Kaplan said in a CNBC interview, referring to the Fed's new strategy statement adopting a goal of 2% inflation, on average, with scope to let it exceed that rate to make up for prior periods of below-2% inflation. "If I think inflation is likely to be muted, I'm willing to take a little bit more risk and have a little bit more tolerance for a modest overshoot."
    Sn. deniz43,

Çoğu emtia yatırımcısının planlı ya plansız ABD'de en geç 2 yıl içinde %6-%7 enflasyon görmesi beklentisi mevcut. Bu katkıyla da değerli metaller dolar bazında değer kazanıyor. JH toplantısında esnek ama %2'nin çok üzeri olmasına izin vermeyiz gibi anladım.
    Eğer %3 üzeri bir enflasyon (yani %3.1 şeklinde) aylık bazda açıklanırsa FED hızlıca sıkılaştırmaya geçmez mi?

Diğer bir ifade ile dediğiniz enflasyona gerçekleşme esnasında beklenenin aksine FED faiz arttırmaz mı?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Degerli yorumlariniz icin cok tesekkurler Deniz bey
    Benim de son donemde abd 10 yillliklarinin surekli artmasi dikkat cekti
    Bu aciklamalarla birlikte degerlendirdigimizde abd 10 yilliklarinin artmasi sizce ons altini kötü etkiler mi ... paraanalizde bir yazi vardi galiba ikisi arasinda ters kolerasyon var deniyordu...
    Sizce bu on yilliklar ile ons altin arasindaki iliski nasil seyrediyor... gecen pandemi doneminde herkes dolara hucum edince ons cakildi 10 yilliklar da düstü tabii ki... peki 10 yilliklar artarken yapilmasi gereken yorum ... "parasal sıkışıklık sona erdi o yuzden para on yilliklardan farkli yerlere hisselere ve ons altina akacak" şeklinde mi olmali yoksa "en güvenli liman olan 10 yilliklar iyi getiri vermeye basladi ons altindan buraya gecis olacak" seklinde bir yorum yapilabilir mi
    Adeta bir okul duzeyinde olan paylasimlariniz icin tekrar cok tesekkur ederim Deniz bey... saygılar
    Doğru,ABD tahvil faizlerinin sunduğu reel getiri altının ounce/usd fiyatını düşürücü yönde etki yapar,yani yazdığınız gibi bir ters korelasyon vardır.Ama şu anda ABD'de nominal faizler olmasa da reel faizler negatif.Şu an itibariyle ABD'de enflasyon %1,daha çok dikkate alınan çekirdek enflasyon %1.6,ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %0.751,1 yıllık tahvil faizi %0.12,Fed'in politika faizi ise %0
    Paranın altından çıkıp ABD tahvillerine kayması için mevcut koşullarda ABD 10 yıllık tahvilinin en az %2.5'un üzerine çıkması gerekir ki,bunun olabilmesi için önce Fed'in politika faizini yükseltmesi ve enflasyon beklentilerinin yükselmesi gerekir.Şu anın koşullarında bu yakın bir zamanda olabilecek gibi görünmüyor,o nedenle şartlar bugün itibariyle altın lehine gözüküyor.

Daha önce aşağıdaki yazıyı yazmıştım:
    -----------------------------------------------------------
    ".ABD'de enflasyon olmadıkça parası değersizleşmez,bundan öncesi Fed uygulamalarında da enflasyon belirtileri ortaya çıkınca , ABD'de Fed'in hemen faizleri sert bir şekilde yükseltip,ekonomilerini bilinçli bir şekilde resesyona sokup enflasyonu kısa zamanda kontrol altına aldıklarını görüyoruz.Örneğin 1980 yılında,Paul Vaulcker'ın Fed başkanlığı zamanında ABD'de enflasyon %14.8'e kadar yükselmişti,Fed politika faizini %20'ye yükseltip ekonomiyi resesyona sokarak kısa zamanda enflasyonu dizginledi.Bu enflasyonun dizginlenme sürecinde ABD doları bırakın değer kaybetmeyi,yüksek faizler nedeniyle dünyanın her tarafından ABD hazine kağıtlarına para aktığı için dolar endeksi Haziran 1980'de 83.8 iken ,Aralık 1984'de tarihi yüksek 160.2 seviyesine kadar yükseldi.
    Yani uzun vadede ABD dolarının diğer majör merkez bankalarının paralarına karşı değer kaybetmesini beklemiyorum,pandemi döneminde kısa vadede gelecek makroekonomik verilere göre değer kaybı olabilir ama orta-uzun vadede normal bandddaki pariteler yeniden oluşur düşüncesindeyim.
    -Sonuç olarak sorunuza gelirsek,ABD'deki parasal genişleme enflasyon yaratmadıkça parası değersizleşmez,enflasyon yaratırsa da ilk sinyaller gelince Fed hemen faizleri arttırarak ve bilançosunu küçülterek enflasyonu kontrol altına alır,çünkü dünyanın rezerv parası olması ABD ekonomisine bir çok imtiyaz yaratıyor,ABD ekonomi yönetimi ve Fed bunu riske atmak istemez"
    -----------------------------------------------------------
    Tabii bugün'ün Fed'i eski zamanların Fed'leri gibi sağlam duruşa sahip değil,pandemi gibi 100 yılda bir rastlanabilecek özel bir durum da var,ayrıca ABD tarihinin en sıra dışı ve Fed'i en çok taciz eden bir başkan var,ama muhtemelen 2 ay sonra yapılacak seçimlerde Trump gidecek,Fed de görevini daha kitaba uygun şekilde yapmaya başlayacak.

Pandemi dönemi ise çok istisnai bir durum.Piyasalarda çok sert satışlar olunca,teminat eksikliğinden dolayı büyük dolar ihtiyacı oldu,normalde paranın "güvenli liman" olan altın ve ABD Hazine tahvillerine akması gerekirken ,dolar ihtiyacını tamamlamak için onlar bile satıldı dolar eksikliği tamamlandı,ama bu geçici bir durumdu,daha sonra Fed devreye girip hem piyasaya günlük repo ihlaleleriyle para verip,hem de majör merkez bankalarıyla swap anlaşmalarıyla ABD piyasaları dışındaki dolar ihtiyacını karşıladı,piyasa satışları kesilince de piyasalar normale döndü,para "güvenli liman " olarak altına ve abd hazine tahvillerine sonrasında da Fed'in büyük parasal genişleme yapmasıyla ve faizleri sıfıra indirmesiyle hisse senetleri gibi riskli varlıklara gitti.

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    dünkü açıklamalardan sonra euro/usd için orta-uzun vadede beklentiniz nedir?
    Aslında euro/usd paritesinin temel analiz anlamında bu yüksekliğe çıkmasının makul bir nedeni yoktu.Evet Fed politika faizini sıfıra indirdi,evet büyük bir parasal genişleme yaptı,avantajı ortadan kalktı ama hala merkez bankalarının bilanço genişliği/gsyih olarak euro bölgesinin parasal genişlemesi daha fazla.ABD reel olmasa da nominal olarak bir faiz getirisi sunarken euro bölgesinde noninal getiriler de negatif.Birinci ve ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış gsyih küçülmesi sırasıyla ABD'de -%5.0 ve -%31.7 iken bu Euro bölgesinde -%13.6 ve -%40.3 .
    Dolayısıyla paritedeki bu hareketi abartılı olarak görüyorum ve daha ziyade trader'ların,büyük oyuncuların pozisyonlarından gelen çabalarına ve ikinci olarak da Trump'ın değerli dolar istememesine bağlıyorum.2 ay daha seçimlere kadar mevcut durum sürebilir,parite belki daha da yükselebilir,1.23'lere kadar gidebilir ama ABD seçimlerinden sonra en geç 1 yıl içinde gelişmelere bağlı olarak tekrar paritenin en azından 1.12'nin altını göreceğini tahmin ediyorum.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. deniz43,

Çoğu emtia yatırımcısının planlı ya plansız ABD'de en geç 2 yıl içinde %6-%7 enflasyon görmesi beklentisi mevcut. Bu katkıyla da değerli metaller dolar bazında değer kazanıyor. JH toplantısında esnek ama %2'nin çok üzeri olmasına izin vermeyiz gibi anladım.
    Eğer %3 üzeri bir enflasyon (yani %3.1 şeklinde) aylık bazda açıklanırsa FED hızlıca sıkılaştırmaya geçmez mi?

Diğer bir ifade ile dediğiniz enflasyona gerçekleşme esnasında beklenenin aksine FED faiz arttırmaz mı?
    Bizde olmasa bile ,merkez bankacılar bir kere enflasyon başını kaldırınca,kendi kendini besleyen bir döngü içinde kontrol etmek için büyük maliyet ödemek gerektiğini bilir o yüzden yangın ortalığı sarmadan hemen söndürmek isterler.Bu yüzden sizin de yazdığınız gibi,Fed enflasyon için sadece küçük bir marj daha bırakıyor,beklentilere göre ortalama enflasyonun ne olabileceğine bakacak,üstüne çıkarsa da muhtemelen gerekli tedbirleri alacak diye düşünüyorum.

Friday August 28 2020 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Personal Income MoM JUL 0.4%
    -1% ® -0.2%
    US
    Personal Spending MoM JUL 1.9%
    6.2% ® 1.5%

US
    PCE Price Index YoY JUL 1%
    0.9% ®
    US
    PCE Price Index MoM JUL 0.3%
    0.5% ®
    US
    Core PCE Price Index YoY JUL 1.3%
    1.1% ® 1.2%
    US
    Core PCE Price Index MoM JUL 0.3
    % 0.3% ® 0.5%

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler Deniz bey.. sevdiklerinizle beraber mutlu haftasonları dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8. @deniz43 üstad dünki toplantıdan sonra 2008-2013 arası benzeri bir dönem oluşacak olabilir mi? virüs harici bir risk var mı?

Sayfa 510/2103 İlkİlk ... 1041046050050850951051151252056061010101510 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •