Sayfa 519/2103 İlkİlk ... 1941946950951751851952052152956961910191519 ... SonSon
Arama sonucu : 16823 madde; 4,145 - 4,152 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Hocam iki boyutlu bir karar olarak dusunebilir miyiz?

1. Hükümet çok borçlu artık batağa gidiyor.

2. Bu bankalara artık kredi vermeyin ( ki borcu borçla ceviremesinler, bizden aldıkları borc ile bize artistlik yapmasınlar )

Hem siyasi hem ekonomik görünüyor ama bilmem siz ne dersiniz.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.moodys.com/research/Mood...ive--PR_432216

Moody's Investors Service Türkiye'deki 12 bankanın yabancı para cinsinden uzun vadeli mevduat notlarını düşürdü,görünüm negatif kalmaya devam ediyor.

Türkiye'nin kredi notunun düşürülmesi, yabancı para mevduat tavanlarının B3'ten Caa1'e ve döviz bonolarının tavanlarının B1'den B2'ye indirilmesine neden oldu.Olumsuz görünümler, ödemeler dengesi kriziyle ilişkili ve sermaye kontrollerine ve döviz çıkışlarında kısıtlamalara yol açabilecek aşağı yönlü riskleri yansıtır.

Moody's, ülke not indirimi ile ilgili bir kararda, 11 Eylül 2020'de Türk bankaları için uzun vadeli yabancı para mevduat tavanını B3'ten Caa1'e indirdi. Sonuç olarak, 12 Türk bankasının uzun vadeli döviz mevduat notları Caa1. Bu bankalar: Akbank T.A.S. (Akbank), Alternatifbank A.Ş. (Alternatifbank), Denizbank A.Ş., HSBC Bank A.Ş. (Türkiye), QNB Finansbank A.S. (QNB Finansbank), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (Ziraat), Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB), Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (Garanti BBVA), Türkiye Halk Bankası A.Ş. (Halk Bankası), Türkiye İş Bankası A.Ş. (İş Bankası), Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (Vakıfbank) ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (Yapı Kredi).

Hangi not derecesi ne manaya geliyor:

https://i0.wp.com/wolfstreet.com/wp-...itch.png?ssl=1
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Hocam iki boyutlu bir karar olarak dusunebilir miyiz?

1. Hükümet çok borçlu artık batağa gidiyor.

2. Bu bankalara artık kredi vermeyin ( ki borcu borçla ceviremesinler, bizden aldıkları borc ile bize artistlik yapmasınlar )

Hem siyasi hem ekonomik görünüyor ama bilmem siz ne dersiniz.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Benim anladığım;
    Döviz cinsinden banka bonolarının riski Hazine kadar yani "B2",yabancı para mevduat tavanlarının B3'ten Caa1'e indirilmiş.Yukarıda hangi not derecesinin ne anlama geldiğine ilişkin tabloyu verdim.Yani Moody's in görüşüne göre "Türk bankaları döviz mevduatı konusunda müşterilerine yükümlülüklerini yerine getirememe noktasına çok yakın,daha açık bir ifadeyle bankalar döviz hesabından para çekmek isteyenlere yakın zamanda bu yükümlülüğünü yerine getiremiyebilir" diyor,Tabloda "C" ile başlayan not değerlendirmeleri bu manaya geliyor,üstelik görünümün negatif olması olumsuzlukların artacağı yönünde bir beklentiyi yansıtıyor..
    Moody's'in değerlendirmesi tabii ki tartışmaya açık bir konu...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Benim anladığım;
    Döviz cinsinden banka bonolarının riski Hazine kadar yani "B2",yabancı para mevduat tavanlarının B3'ten Caa1'e indirilmiş.Yukarıda hangi not derecesinin ne anlama geldiğine ilişkin tabloyu verdim.Yani Moody's in görüşüne göre "Türk bankaları döviz mevduatı konusunda müşterilerine yükümlülüklerini yerine getirememe noktasına çok yakın,daha açık bir ifadeyle bankalar döviz hesabından para çekmek isteyenlere yakın zamanda bu yükümlülüğünü yerine getiremiyebilir" diyor,Tabloda "C" ile başlayan not değerlendirmeleri bu manaya geliyor,üstelik görünümün negatif olması olumsuzlukların artacağı yönünde bir beklentiyi yansıtıyor..
    Moody's'in değerlendirmesi tabii ki tartışmaya açık bir konu...
    Normalde banklarda sorun olacağını düşünmüyorum. Ama aktif rasyosu vs gibi uygulamalar rahatsız etmiş olabilir mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4. Dün arkadaşımla konuşuyordum, acaba bu 0.64 batırdı mı bankaları diyordum. Çok enteresan bir olay evleri satanlar neredeyse hepsi altın/döviz aldı biz bu servet transferini neden yaptık?

Devlet yönetmek, devlet politikası, ekonomik politikalar son derece ciddi işler altı üstü eğrisi doğrusu çok iyi düşünülmeden, iyi niyetle bile olsa piyasayı bozduğunuz zaman sonuçları çok çok ağır oluyor görüyor, yaşıyoruz daha da göreceğimiz geride sanırım. Ki bu 0.64 için ben iyi niyetli diyemiyorum malesef. Böyle olacağı belliydi, olan bizim gibi dürüst birikimi ile ev almaya çalışana oldu...

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Normalde banklarda sorun olacağını düşünmüyorum. Ama aktif rasyosu vs gibi uygulamalar rahatsız etmiş olabilir mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    BDDK çeşitli kararlar aldı.30 gün içinde son ödeme tarihini geçmiş krediler için ikinci guruba alınması için süre 90 güne,90 gün içinde ödenmeyen kredilerin üçüncü guruba geçip yasal takibata başlanması için süreyi 6 aya çıkardı.Yıl sonuna kadar bütün ödenmeyen kredilerin talep edildiğinde yeniden yapılandırılması talimatını verdi,bilançolarda henüz ödeme tarihi gelmemiş döviz kredilerinin rayiç kurla değil alım tarihindeki döviz kuruyla bilançolarda gösterilmesine izin verildi.Dolayısıyla banka bilançolarında gerçekte ödenmemiş,temerrüde düşmüş bazı kredilere kağıt üzerinde faiz işletilip kar yazılıyor ve gerçek sorunlu kredi ne kadar,gerçek bilanço nasıl bilmiyoruz,bunu sadece merkez bankası ve BDDK biliyor,kısmen de bu bankalara kredi notu verdikleri için rating kuruluşları.Yani Moody's bizim bilmediğimiz bazı şeyleri bilerek değerlendirme yapıyor,dolayısıyla fotoğrafı tam olarak göremediğimiz için dışarıdan bizim bankalar için objektif değerlendirme yapmamız zor, değerlendirme yapabilmek için önce mevzuatın ve kuralların kitapta ifade edilen biçimine geri dönülmesi gerekiyor.

6. Burada moodys Şahsı kanaatim doğru olanı yapıyor
    Tüm dünyadaki bankalar aslına mevduatlar bir anda veya
    yoğun çekim olursa bunu karşılayamaz
    Çünkü toplanan paralar kredide
    Bizdeki fark ise
    güçlü olması gereken MB maalesef güçsüz durumda
    Ve doviz ihtiyacını Bankalardan swap yoluyla karşılama adına
    Bankaların nakıt yada nakıta benzer olarak tutacağı paraya da el koymuş durumda
    zaten bu konu vatandaş arasında da ufak ufak konuşulan bir konu
    bu nedenle zaten doviz bir miktar yastık altına kayıyor
    Maalesef durum bu

7.  Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Burada moodys Şahsı kanaatim doğru olanı yapıyor
    Tüm dünyadaki bankalar aslına mevduatlar bir anda veya
    yoğun çekim olursa bunu karşılayamaz
    Çünkü toplanan paralar kredide
    Bizdeki fark ise
    güçlü olması gereken MB maalesef güçsüz durumda
    Ve doviz ihtiyacını Bankalardan swap yoluyla karşılama adına
    Bankaların nakıt yada nakıta benzer olarak tutacağı paraya da el koymuş durumda
    zaten bu konu vatandaş arasında da ufak ufak konuşulan bir konu
    bu nedenle zaten doviz bir miktar yastık altına kayıyor
    Maalesef durum bu
    Ve bu durum çok dillenirse bankalardan talepler artarsa sıkıntı o zaman başlar işte öyle bir döviz fiziki olarak yok maalesef

8. MB rezervleri hangi seviyeye kadar eksiye düşebilir acaba ?

-100 milyar dolar
    -250 milyar dolar

Bir sınır var mı?

Sayfa 519/2103 İlkİlk ... 1941946950951751851952052152956961910191519 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •