Sayfa 520/2101 İlkİlk ... 2042047051051851952052152253057062010201520 ... SonSon
Arama sonucu : 16802 madde; 4,153 - 4,160 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Dün arkadaşımla konuşuyordum, acaba bu 0.64 batırdı mı bankaları diyordum. Çok enteresan bir olay evleri satanlar neredeyse hepsi altın/döviz aldı biz bu servet transferini neden yaptık?

Devlet yönetmek, devlet politikası, ekonomik politikalar son derece ciddi işler altı üstü eğrisi doğrusu çok iyi düşünülmeden, iyi niyetle bile olsa piyasayı bozduğunuz zaman sonuçları çok çok ağır oluyor görüyor, yaşıyoruz daha da göreceğimiz geride sanırım. Ki bu 0.64 için ben iyi niyetli diyemiyorum malesef. Böyle olacağı belliydi, olan bizim gibi dürüst birikimi ile ev almaya çalışana oldu...
    evi alanlar altın döviz aldıda ev alanlarda nakitlerinin en asgarisini kullanıp döviz ve altında kaldılar çekebilecekleri en yüksek krediyi çektiler
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    MB rezervleri hangi seviyeye kadar eksiye düşebilir acaba ?

-100 milyar dolar
    -250 milyar dolar

Bir sınır var mı?
    Sınır var.Bankalardan swap yoluyla ilave alınabilecek emanet döviz kaynağı da tükenirse, rezervlerin eksi olarak gidebileceği en dip seviye zorunlu karşılıkların da tamamen tüketildiği seviyedir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    evi alanlar altın döviz aldıda ev alanlarda nakitlerinin en asgarisini kullanıp döviz ve altında kaldılar çekebilecekleri en yüksek krediyi çektiler
    durum böyle olunca da faizleri yükseltmiyorlar. Kamu bankaları muazzam zarar yazar. Ama faiz artmadıkça para dolar ve altına kaçmaya devam ediyor. Resmen açmazdalar.
    Buarada sanki bana bu sefer de 7.50 yi baraj olarak koruyorlar gibi geliyor. Umarım 7.50 için kal(mayan)an rezervi de tüketmezler.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4. Deniz hocam merak ettiğim bir konu daha var. Diyelim ki 2018 yılındayız, kur atağı başladı yabancı yurt disinda short bastıkça basıyor ve 7 liraları geçtik.

Ekonominin başında siz olsanız, bu durumda nasıl bir politika izlerdiniz?

Ben hemen kendi düşüncemi söyleyeyim, madem serbest kur madem seçime 5 sene var madem ki yaşanması gereken bir fakirlesme mevcut ben hiç dokunmaz kendi dengelenmesini beklerdim. Bence şimdiye kadar atıyorum 10 lira kurla, evet borçları odemekte cok zorlanacak dahi olsak hem issizligi azaltır hem cari açığı yok ederdik ve çoktan fazla vermeye başlamış olurduk. 2018, 19 turizm gelirleri, rekabetçi maaslar, ilimli dış politika ve neticesinde gelebilecek dogrudan yatirimlar ile beli doğrulturduk. Sizce yanlış mı düşünüyorum? Yönetenler neden mevcut politikaları seçti cok merak ediyorum.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Sınır var.Bankalardan swap yoluyla ilave alınabilecek emanet döviz kaynağı da tükenirse, rezervlerin eksi olarak gidebileceği en dip seviye zorunlu karşılıkların da tamamen tüketildiği seviyedir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Deniz hocam merak ettiğim bir konu daha var. Diyelim ki 2018 yılındayız, kur atağı başladı yabancı yurt disinda short bastıkça basıyor ve 7 liraları geçtik.

Ben hemen kendi düşüncemi söyleyeyim, madem serbest kur madem seçime 5 sene var madem ki yaşanması gereken bir fakirlesme mevcut ben hiç dokunmaz kendi dengelenmesini beklerdim. Bence şimdiye kadar atıyorum 10 lira kurla, evet borçları odemekte cok zorlanacak dahi olsak hem issizligi azaltır hem cari açığı yok ederdik ve çoktan fazla vermeye başlamış olurduk. 2018, 19 turizm gelirleri, rekabetçi maaslar, ilimli dış politika ve neticesinde gelebilecek dogrudan yatirimlar ile beli doğrulturduk. Sizce yanlış mı düşünüyorum? Yönetenler neden mevcut politikaları seçti cok merak ediyorum.

sorunuzun nedeni bence tamamen politik. Seçim vaadi düşük kur, düşük faiz, düşük enflasyon. Bunları sağlayacak ekonomik ortamı yaratmak yerine serbest piyasanın dinamiklerine müdahale etmeyi tercih ettiler. Tabi bunun bedelini bugüne akdar ki hiçbir siyasetçinin ödemeyeceği gibi bunlarda ödemeyecek. Bedeli halk tarafından vergi ile ödenecek. Belki bu sefer daha fazla bedel ödeyebilir halk.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    durum böyle olunca da faizleri yükseltmiyorlar. Kamu bankaları muazzam zarar yazar. Ama faiz artmadıkça para dolar ve altına kaçmaya devam ediyor. Resmen açmazdalar.
    Buarada sanki bana bu sefer de 7.50 yi baraj olarak koruyorlar gibi geliyor. Umarım 7.50 için kal(mayan)an rezervi de tüketmezler.
    6.80 i denediler 7.20 yi ve 7.40 denediler savunmak için sonuçta hepsi tek tek kırıldı 7.50 öyle sağlam bi direnç değil çok savunamazlar.
    swapp dışında hiç bir şey yükselişi engelleyemez
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Deniz hocam merak ettiğim bir konu daha var. Diyelim ki 2018 yılındayız, kur atağı başladı yabancı yurt disinda short bastıkça basıyor ve 7 liraları geçtik.

Ben görüşümü yazayım
    soru tabii bana değil
    Zaten o günkü MB o dediğinizi yaptı
    dokunmadi
    yoksa 3 günde 5,30 dan nasıl 7,21 nasıl olacak
    MB o şekildeki artışa bence mudahele etmeli idi
    fakat problem ondan sonra başlıyor

madem mudahele etmedin
    yada o günkü MB başkanı seni dinlemedi ve
    dolar gideceği yere gitti

ve sonraki zaman diliminde zamlar da yapıldı

işte problem o zamandan sonraki zaman dilimi 7,20 görmüş doları
    illa niye 5,20 lere kadar indirmeye çalışıyorsun
    ve harcanan tüm rezerve karşılık şuan usd 7,50 de

yükseldikten sonraki zaman diliminde varsayım olarak usd 6,50 lerde dalgalansa
    şimdide yine faraza 8 TL olsa daha iyi değilmi idi

çünkü usd ucuzlayınca hem yerli aldı
    hem yabancı 5 li fiyatlarda hisse ve tahvil satıp gitti
    rezevde boşuna harcandı

özetle rezevler boşuna harcandı

8. Birde ucuz ev ve otomobil kredisi olayı var
    Paranın bir maliyeti var
    birde enflasyon var
    tmm bunların altında teşvik amaçlı devlet kredi verebilir
    ama istihdam ve kalkınmada öncelikli iller gibi konularda
    otomobil alana ucuz kredi olurmu
    o para son raddede nereye gideceği belli değil mi
    birde aktif rasyo garabeti var
    yanı nereden tutarsan elde kalan bir durum

Ben iddia ediyorum ucuz faizle kullanılan paranın (KGF dahıl)
    en az yarısı şuan daha yüksek faizle aynı bankada
    vadelidedir

(sözde devlet o parayı
    maaş ödemesi,çek ve ch ödemesi için verdi
    firmalarda o para ile onları yaptı
    normal gelen nakıtlerde elde kaldı
    ve kalan para faize yatırıldı)

Sayfa 520/2101 İlkİlk ... 2042047051051851952052152253057062010201520 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •