Sayfa 148/179 İlkİlk ... 4898138146147148149150158 ... SonSon
Arama sonucu : 1431 madde; 1,177 - 1,184 arası.

Konu: ANSGR - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi

1. Hocam 5 milyar karlardan buralara mı geldik şimdi hedefi çok küçüktünüz bence barış Yılmaz hocamıza güvenelim 😊

Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Selamlar herkese,
    Dün bu muallak tarafında kafayı yordum ve 4.ç değerlememi tekrardan göz geçirdim. Artık prim ve tefas fon verileri de olduğu için aracı kurumlara yakın kar buldum. Benim bulduğum kar, vergi öncesi 3 milyar TL.
    Yukarı yönlü sürpsiz kar, eurobondların itfa süreleri. Eğer sene sonu vadeli varsa ellerinde, bilançoysa bu çeyrek aktarılır. Aksi yönde, 3 milyar TL (vergi öncesi) gayet olası durum.

Muallak tazminat karşılığına bizim şirkette katılır büyük ihtimal ve bu karı düşürücü bir etki. ANCAK, bunlar aslında muhasebe oyunu. Önemli olan ne kadar kar değil, kasaya ne kadar girdiğidir. Örneğin bir demir çelik 1 milyar TL kar etse ve kasaya 100 milyon girse, (900 milyon amortisman diyelim) ne yapayım ben o karı? Dolayısıyla benim kardan çok önemsediğim, özvarlık artışı. Geçen çeyrek %47 idi, bu çeyrek de o şekilde olabilir. Sigorta sektöründeki en büyük problemimiz, risklerin muhasebeleştirilememesi. İşte SEDDK'dan muallak karşılığı %28 yerine %35 ayırın gibi kararlar geliyor.

2024 Sigorta sektörü için ne düşünüyorum?
    3 sene boyunda dolar fırlaması, CDS yükselişi ve düşük vadeli getirisi ile sigortalar çok dayak yedi. Bu sene bunların hiçbirisi yok (görünürde) primler arttıkça, CDS düştükçe ve hisse fiyatı abartmadıkça bu sektörde olmaya devam edeceğim.

Sigorta sektörünü nasıl fiyatlıyorum?
    Bizim şirket 3x kaldıraçlı durumda. 10 milyar özkaynak, 30 milyar borç portföyü. Dolayısıyla, 1 yerine 3 kazanıyoruz. Örneğin, %20 vadeliye yatırım yapılsa, 40 milyarın toplamına göre 8 milyar TL eder. Yani 10 milyarımız 18 olur bu da %80 getiri. %20lik basit bir getiride bile nasıl %80e yükseldiğimizi anlatmaya çalışıyorum. Zaten geçen çeyrek %47lik özkaynak artışını bu şekilde izah edebiliriz. Şuanki PDDD 3.05, 3x kaldıraça göre (kendi özkaynakla beraber 4) 0,75 PD eder. Şuan konjötürü arkasında olan, işi iyi giden şirket bulamıyorum borsada. Ereğliyi bulabilirsinizde (0,94 PDDD) negatif konjöktür. Bu yüzden bu şirketteyim.

En büyük handikapımız nedir?
    TL ile çalışan, dolar kuru yükselişinde negatif etkilenen ve sigorta riskini üstlenen bir şirketiz. Kim bu risklere yatırım yapar? Dolayısıyla KY bu şirkete bakmıyor. %34'ü halka açık olan şirketimizin %21'ini fonlar sahiplenmiş. Dolayısıyla, halka açık kısmın %61'i fonlarda diyebiliriz. En büyük handikapımız bu. Şirketten ters bir durumun olduğunu farkeden fonlar, satışa baslarda hisse fiyatı %30 geri gelir. Tabi her dezavantajın-avantajı vardır, hisseyi 15den buralara getiren de fonlar (Seansta ani -%4, +%4 leri buna bağlıyorum)
    KY anca temettü için gelir. Temettücü arkadaşlar için ANSGR uygun bir şirket olur.

Özetle:Artık sigorta sektörünün negatif baskıları geri kaldığını, önüzümün TL güvenli bir yıl olacağını (aracı kurum analizleri de bu şekilde), sigorta sektörünün yüksek primli ve verimli özkaynak artışı olacağını düşünüyorum. Hisse fiyatımınzda ucuz değil, ederinde olduğunu düşünüyorum. Bazen TURSG 10 FK biz niye 5FK yız diye sorular görüyorum, 2019 yılında TURSG'nin 1.1 milyar özkaynağı varken bizim 1.8 idi, şimdi aynı özkaynağa sahibiz. Dolayısıyla bizden %70 verimli çalışmışlar ve 2021-22 de de temettü vermelerine rağmen. Tabi bunlar da fiyata yansıdı.

TL finansal bir şirketiz. Kur riskini üzerimize alıyoruz. Konjöktürün bizim leyhimize ve TL e erişmenin zor olduğu dönemde primleri erken alıp değerlendirebiliren, verimli özkaynak karı olan şirkete kaldıraçı çıkardığımızda 0,75PDDD (kaldıraç porföyünün kendi paramız değil, borç olduğunu kabul ediyorum ama kar- özkaynak hesabını buna göre yapıyorum) olan hisseyi başka sektörde bulamıyorum. %100 ANSGR'deyim. Başka yerde hissem yok, 5 senedir bu tek hisse stratejisindeyim. Risk benim riskim.2024 yılı boyunca da bu hissede olacağım gibi gözüküyor. Bu metni, zamanında 5.2 milyar kar bekliyorum diye yazdığım için yeni fiyatlamamın daha doğru olduğunu düşündüğüm için buraya yazma ihtiyacı duydum.

Bu arada, Anadolu sigortanın 2 fonu TEFAS'da var. Getiri oranlarını merak edenler inceleyebilir
    ILE - İŞ PORTFÖY ANADOLU SİGORTA SERBEST (TL) ÖZEL FON: https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=ILE
    IPE - İŞ PORTFÖY ANADOLU SİGORTA SERBEST ÖZEL FON: https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IPE

2. Hocam prim üretimi ve yatırım gelirleri verileri geldikçe benim de kar tahmini buralara geldi. İyi haberse, piyasa zaten 5 milyar gelecekmiş gibi hesaplamıyordu. Kendi kendimize yanıldık,düzelttik.

Alıntı Originally Posted by Keremaras Yazıyı Oku
    Hocam 5 milyar karlardan buralara mı geldik şimdi hedefi çok küçüktünüz bence barış Yılmaz hocamıza güvenelim 😊

3. [

Nurullah hocam Yeni kar hesabınıza göre temettü dağıtımı da olmayacak 2024'te,

Ben sizin kadar karamsar değilim aracı kurumlar her zaman sigorta şirketleri için orantısız ve düşük kar tahminlerinde bulunuyorlar bence yine yanılacaklar
    QUOTE=nurullahCaliskan;6692413]Selamlar herkese,
    Dün bu muallak tarafında kafayı yordum ve 4.ç değerlememi tekrardan göz geçirdim. Artık prim ve tefas fon verileri de olduğu için aracı kurumlara yakın kar buldum. Benim bulduğum kar, vergi öncesi 3 milyar TL.
    Yukarı yönlü sürpsiz kar, eurobondların itfa süreleri. Eğer sene sonu vadeli varsa ellerinde, bilançoysa bu çeyrek aktarılır. Aksi yönde, 3 milyar TL (vergi öncesi) gayet olası durum.

Muallak tazminat karşılığına bizim şirkette katılır büyük ihtimal ve bu karı düşürücü bir etki. ANCAK, bunlar aslında muhasebe oyunu. Önemli olan ne kadar kar değil, kasaya ne kadar girdiğidir. Örneğin bir demir çelik 1 milyar TL kar etse ve kasaya 100 milyon girse, (900 milyon amortisman diyelim) ne yapayım ben o karı? Dolayısıyla benim kardan çok önemsediğim, özvarlık artışı. Geçen çeyrek %47 idi, bu çeyrek de o şekilde olabilir. Sigorta sektöründeki en büyük problemimiz, risklerin muhasebeleştirilememesi. İşte SEDDK'dan muallak karşılığı %28 yerine %35 ayırın gibi kararlar geliyor.

3 sene boyunda dolar fırlaması, CDS yükselişi ve düşük vadeli getirisi ile sigortalar çok dayak yedi. Bu sene bunların hiçbirisi yok (görünürde) primler arttıkça, CDS düştükçe ve hisse fiyatı abartmadıkça bu sektörde olmaya devam edeceğim.

Bizim şirket 3x kaldıraçlı durumda. 10 milyar özkaynak, 30 milyar borç portföyü. Dolayısıyla, 1 yerine 3 kazanıyoruz. Örneğin, %20 vadeliye yatırım yapılsa, 40 milyarın toplamına göre 8 milyar TL eder. Yani 10 milyarımız 18 olur bu da %80 getiri. %20lik basit bir getiride bile nasıl %80e yükseldiğimizi anlatmaya çalışıyorum. Zaten geçen çeyrek %47lik özkaynak artışını bu şekilde izah edebiliriz. Şuanki PDDD 3.05, 3x kaldıraça göre (kendi özkaynakla beraber 4) 0,75 PD eder. Şuan konjötürü arkasında olan, işi iyi giden şirket bulamıyorum borsada. Ereğliyi bulabilirsinizde (0,94 PDDD) negatif konjöktür. Bu yüzden bu şirketteyim.

TL ile çalışan, dolar kuru yükselişinde negatif etkilenen ve sigorta riskini üstlenen bir şirketiz. Kim bu risklere yatırım yapar? Dolayısıyla KY bu şirkete bakmıyor. %34'ü halka açık olan şirketimizin %21'ini fonlar sahiplenmiş. Dolayısıyla, halka açık kısmın %61'i fonlarda diyebiliriz. En büyük handikapımız bu. Şirketten ters bir durumun olduğunu farkeden fonlar, satışa baslarda hisse fiyatı %30 geri gelir. Tabi her dezavantajın-avantajı vardır, hisseyi 15den buralara getiren de fonlar (Seansta ani -%4, +%4 leri buna bağlıyorum)
    KY anca temettü için gelir. Temettücü arkadaşlar için ANSGR uygun bir şirket olur.

Özetle:Artık sigorta sektörünün negatif baskıları geri kaldığını, önüzümün TL güvenli bir yıl olacağını (aracı kurum analizleri de bu şekilde), sigorta sektörünün yüksek primli ve verimli özkaynak artışı olacağını düşünüyorum. Hisse fiyatımınzda ucuz değil, ederinde olduğunu düşünüyorum. Bazen TURSG 10 FK biz niye 5FK yız diye sorular görüyorum, 2019 yılında TURSG'nin 1.1 milyar özkaynağı varken bizim 1.8 idi, şimdi aynı özkaynağa sahibiz. Dolayısıyla bizden %70 verimli çalışmışlar ve 2021-22 de de temettü vermelerine rağmen. Tabi bunlar da fiyata yansıdı.

TL finansal bir şirketiz. Kur riskini üzerimize alıyoruz. Konjöktürün bizim leyhimize ve TL e erişmenin zor olduğu dönemde primleri erken alıp değerlendirebiliren, verimli özkaynak karı olan şirkete kaldıraçı çıkardığımızda 0,75PDDD (kaldıraç porföyünün kendi paramız değil, borç olduğunu kabul ediyorum ama kar- özkaynak hesabını buna göre yapıyorum) olan hisseyi başka sektörde bulamıyorum. %100 ANSGR'deyim. Başka yerde hissem yok, 5 senedir bu tek hisse stratejisindeyim. Risk benim riskim.2024 yılı boyunca da bu hissede olacağım gibi gözüküyor. Bu metni, zamanında 5.2 milyar kar bekliyorum diye yazdığım için yeni fiyatlamamın daha doğru olduğunu düşündüğüm için buraya yazma ihtiyacı duydum.

Bu arada, Anadolu sigortanın 2 fonu TEFAS'da var. Getiri oranlarını merak edenler inceleyebilir
    ILE - İŞ PORTFÖY ANADOLU SİGORTA SERBEST (TL) ÖZEL FON: https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=ILE
    IPE - İŞ PORTFÖY ANADOLU SİGORTA SERBEST ÖZEL FON: https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IPE[/QUOTE]

4. Deniz yatırımın 2 milyarlık kar gelmesi durumunda sermaye yeterlilik oranı %130 olarak belirlemiş. Mevzuatta temettü sınırı %135 üzeri olmak zorunda. Gerisi şirketin isteğine kalmış. Dolayısıyla kabaca 2.1 üzeri kar geldiğinde temettü dağıtabilir durumda oluyor.

Alıntı Originally Posted by Keremaras Yazıyı Oku
    [

Nurullah hocam Yeni kar hesabınıza göre temettü dağıtımı da olmayacak 2024'te,

Ben sizin kadar karamsar değilim aracı kurumlar her zaman sigorta şirketleri için orantısız ve düşük kar tahminlerinde bulunuyorlar bence yine yanılacaklar
    QUOTE=nurullahCaliskan;6692413]Selamlar herkese,

IPE - İŞ PORTFÖY ANADOLU SİGORTA SERBEST ÖZEL FON: https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IPE
    [/QUOTE]

Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Deniz yatırımın 2 milyarlık kar gelmesi durumunda sermaye yeterlilik oranı %130 olarak belirlemiş. Mevzuatta temettü sınırı %135 üzeri olmak zorunda. Gerisi şirketin isteğine kalmış. Dolayısıyla kabaca 2.1 üzeri kar geldiğinde temettü dağıtabilir durumda oluyor.
    [/QUOTE]

Hocam piyasa beklentisi son çeyrek 2 milyar civarı üzeri beklenti üzeri olur ayrıca anadolu sigorta yeni TL bazlı zirvesini yaptı hisse yükselen trend yoluna devam ediyor grafik iyi durumda örneğin çoğu hisse diğer sektörlerde eski zirvelerini kıramamış durumda anadolu sigorta endeksi performansta yenmiş durumda son 1 ayda yabancılar alım tarafında daha öncede yazdım tahminim yabancılar dengeleyici ve kilit rolde olacaktır temettü konusuna gelince 3 yıl sonra temettü hissesi olur mu orası bilinmez tahminim Dolar TL yi ve enflasyonu yenecektir geçmiş 1 yılda yendiği gibi ytd.

Yükselen trend hisselerde al,sat lot arttırmaya gerek yoktur zaten yükseliyor yükselen trend bazen 2 yıl bazen 4 yıl devam eder Anadolu sigorta şuan örnektir başka örneklerde var tabi önemli olan maliyet o ayrı konu ytd.

7. Sigortalar para basiyor kabul.Ancak bu parayi 6/9 ay taksitle TL olarak alirken hasara tabi emtea fiyatlari enflasyon ustu artiyor.Secimlerden sonrasi mechul.Faizler doviz ne olacak?Bunu cözen kazanir.

CPH1931 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Bütün bu olaylar Türkiye sigora müşteri ilişkilerini arayan birinin aldığı cevabı yayınlanmasından sonra çıktı..
    O kişi bilanço karıyla ilgili bi rakam vermiyor..
    12 aylık Karı etkileyecek bazı kesintilerin falan olduğunu ama 2024 3 aylığın çok iyi gelebileceğini söylüyor..
    Brüt primler 3 çeyreğe göre %60 artmisken kesintiler bile olsa kar çok iyi gelebilir..
    Ben en az 8.5 milyar kar bekliyorum , 12 aylikta..
    Bütün bu yapılanları spekülasyon olarak yorumluyorum..
    Kimse mal satmayinca bu yola basvurdular mal kapmak için .
    Ayrıca yok kar az gelecekmiş çok gelecekmiş gibi bilgiler öyle uluorta verilmez, karın az geleceğini bilen sinsi sinsi malıni satar..
    böyle büyük cirolu şirketlerde karın nasıl gelecegini kimse bilemez, bilinçli spekülatif haberler yapılıyor...ayrıca kağıtta 3 4 aydır doğru dürüst bı primde yok...
    Ben bilinmeyen bı zamanda ( çok uzun bı zaman değil) ansgr in çok iyi prim yapacağını ongoruyorum...

Sayfa 148/179 İlkİlk ... 4898138146147148149150158 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •