Sayfa 413/454 İlkİlk ... 313363403411412413414415423 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 3,297 - 3,304 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. mesele kamunun zırt pırt sisteme müdahale etmesi.

örneğin benim şahsi beklentim düşük faizli tahvillerin BES fonlarına itelenmesiydi, örneğin kendi yönettiğiniz fonların atıyorum 20% minimum devlet tahvili olacaktı.

şimdilik tahvil iteleme işini bankalara ihale ettiler.

vatandaşa da Bistcoin itelediler.

bakarsınız roller değişir seneye vatandaşa tahvil itelenir, bankalara da kendi hisselerini alma zorunluluğu gelir.

olay hükümetin hırsız olması ve açığı kapatabilmek için her yere saldırıp her yerin düzenini bozması.

ben devlet katkısı dahi istemiyorum arkadaşım beni rahat bırakın, tüm Tefas fonlarını alıma açın ve def olun etrafta dolanmayın.

kamunun sisteme yapabileceği en büyük katkı budur.

Alıntı Originally Posted by ogulsev Yazıyı Oku
    Uzun vadede etkisi pozitif olacaktır. Bono tahvil vs gercek getirilerinin -%80 olduğu bir donemde hisseler %100un uzerinde reel getiri sağladı. Hisse senetleri uzun vadede enflasyona ezilmez. Ayrıca borsaya da 10 gun içerisinde 10 miyar TL giriş yapilacagi yazilmis. Ancak yakin vadede borsa düşerse (ki gecen seneki ralliyi bu sene beklemeyin) bu devlet katkisi fonu bir de oradan darbe alacaktır.
    besin ilk çıktığı dönemde birçok kişi fonların getirilerine bakmıyordu. orada biriken tutara odaklıydı. Bu nedenle bes şirketleri arası rekabetin yeterli olmadığı bu dönemde fonlarda tabiri caizse arpalık olarak kullanılırdı. Hatta bazı fon yöneticileri speklerle anlaşır mal satacakları zaman fonlara alım yaptırırlardı vs.
    günümüzde tefas fonları kadar olmasa da befas fonları arasında da rekabet var. o nedenle befas fonları da geçmişten iyi yönetiliyor. Buradaki istisna devlet katkılarının biriktiği fonlar. Orada bile fonun eli kolu çok bağlı olmasına rağmen emeklilik şirketlerinin farklı yönetime tabi katkı fonlarında getiri farklılıkları oluyordu. Şimdi portföyüne %30 hisse alan katkı fonlarının hisse seçimleri performansları için önemli oldu.
    bana sosarsanız bu kadar teferruata gerek olmadan kişilerin risk algılarına, yatırım stratejilerine göre tefastaki tüm fonları hem kendi birikimleri hem de devlet katkısı için seçebilmeleri lazım.
    ama ekonomi politikamız aşırı korumacı ve devletci olunca bu fonlarda da serbest piyasa işletilmiyor gibi. Şimdilik sistem benim için zorunlu para biriktirdiğim ve bir miktar da getiri elde ettiğim bir yer.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3. Eski sistem güzeldi. Direk gelir vergisi matrahından düşülüyordu. Katkı payını direk alıyordunuz. Vergi dilimi ile orantılı olduğu için yüksek vergi vereni ödüllendiriyordu.
    Sonra sistem değişti. Maaşlı çalışan için cazibe azaldı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Aynen dediğiniz gibi . Eskiden yüzde 15 i hemen maaş ile geri alıyordunuz. Şimdi onu alabilmek için tam 10 yıl beklemeniz gerekiyor.

M2007J3SY cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Fonlar yerine direk yatırım yapmaya karar vermem ve devamında 10. yılı tamamlamam nedeniyle bireysel emekliliğe veda ettim. Burada bilgi paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Bende dün ayrılma işlemlerimi başlattım. Düşük fon getirileri ve yüksek fon işletim gideri kesintileri sebep oldu çıkışıma. Bugünde gerekli formları imzaladım.
    Devlet katkısı 10. Yıl olması nedeni ile 60% hakediş ile ayrılmaların yüksek olması tahmin edilebiliyordur sanırım. Belki de devlet katkısına tahvil dışında hisse olanağı bu yüzden verildi.
    Tl ye yapılan yatırımların cezalandırılıp, birikimlerinin gaspedildiği bir sistem ne yazık ki.

AHE üyesiyim
    Teknoloji ve temettü veren şirketler fonuna dönüş yaptım. 4. Yılımdayım.
    Getiri fena değil ama bi yandan da borsa yatırımlarım var, borsa daha iyi benim için.

Sizce hemen mi çıkmalıyım yoksa 10 yılı mı beklemeliyim?
    Teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Bu hafta yeni bir bilgi ogrendim:

"Bir katılımcının bir takvim yılı içinde alabileceği devlet katkısı tutarı, ilgili yılın belirlenen brüt asgari ücret tutarı dikkate alınarak hesaplanan yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %30’unu geçemez. 22 Ocak 2022 tarihi itibariyle anılan sınırı aşan katkı payı ödemeleri devreden katkı payı olarak her yılın ilk günü şirket hesaplarına intikal etmiş katkı payı olarak muamele edilmek suretiyle Devlet katkısı hesaplamasında dikkate alınacaktır. Limit hesabı katılımcı bazında yapılır.

Devlet katkısı hesaplamasına esas katkı payının yıllık üst limiti aşan kısmı, devreden katkı payı olarak değerlendirilmekte ve her yılın ilk günü şirket hesaplarına intikal etmiş katkı payı olarak muamele edilmek üzere Devlet katkısı hesaplamasında dikkate alınmaktadır."

https://egm.org.tr/Sites/1/upload/fi....2023-1923.pdf

Onceki yazimda belirttigim gibi 2024 Ocak ayinda babamin uzerine olan BES'i kapatacagim. Odemelerimi aylik brut asgari ucretin uzerine cikariyorum bu ay itibariyle. Boylece fazla odemelerim 1 Ocak 2024 itibariyle hesaba intikal etmis oalcak ve bu fazla tutarlar icin 2024 yilinin ilk aylarinda devlet katkisi alabilecegim.

Bilmeyen arkadaslarimiz olabilir. Bilginiz olsun. Allianz danismanim ile gorsutum ondan da onay aldim.

Sayfa 413/454 İlkİlk ... 313363403411412413414415423 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •