Sayfa 280/997 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380780 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 2,233 - 2,240 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Çok teşekkür ederim.

Benim geriden gelen yüksek çoğunluğunu kredi kartılarının oluşturduğu borçlarım mevcut.
    (2012 senesinde 60000 TL idi)
    2012 senesinde iş değişikliği yaparak daha iyi olacağını düşündüğüm farklı bir sektöre geçiş yaptım.Tabi yanımda borçlarımla beraber.2013-2014 seneleri yeni işi oturtmakla geçti.Bu esnada kart borçlarım azaldı banka kredisi arttı. Krediler azaldı kart arttı. Bu denge hep böyle devam etti.
    2015-2016 senelerinde kart borçlarımı epey azaltmaya başladım işlerin düşük seyrettiği aylarda yeniden arttılar.
    Kredi ile kartlarımı kapattım.
    Dedim sürekli faiz ödeyip ana para borç olarak kalacağına bari faiz ödeyim ama ana para borcu da bitsin.
    Ancak öyle olmadı.Zira çektiğim kredilerden ziyade Vergi taksitlendirmeleri - geçmişten gelen bağkur borçları vs derken hep borç vardı yanında. Ve neticede kartları kapattık ama giderim her zaman için gelirimden önde olduğu için mecburen yeniden kartlara açıldık.
    Nitekim ben bugüne dek 3 kez kart borçları sıfırladım . Yok olmuyor bir yerde yanlış yapıyorum.
    Yada cidden ödenemeyecek borç içerisine girmişim ( kendi çapıma göre)
    Şuanda gelinen noktada ise 5 ay sonra tüm banka kredilerim bitiyor.
    Kredi kartlarına ise malesef ki yine 55000 tl borçluyum.

Ancak şuanda piyasanın içinde bulunduğu durum sizlerin malumu.
    Geçen senelerden farklı bir durum var. Ben her zaman için kartlarımın asgarasini ve hatta biraz daha fazlasını öder ( çoğu zaman neredeyse tamamını) aynı ay içerisinde geri borçlanırdım.
    Şuan gelinen noktada asgari miktarları ödemekte zorlanıyorum.
    Ve esnaflık hayatımda ilk defa batmaktan korkmaya yada içten içe bu olasılığı geçirmeye başladım.
    Çok eski zamanlarda şuanki mevcut borç bakiyemin 3 katı olduğu günlerde bile acaba batıyormuyum dememiştim çünkü en azından alışverişler hızlı idi ve bana ait olmasada işlettiğim gelen giden para miktarı günü geçiriyordu.

Ve ben kendi aklımca şöyle bir karar aldım.
    Sizlere danışmak istediğim kısım burada başlıyor.
    Öncelikle %1 dahi olsa batma riski oluşmaya başlıyorsa ki bence aslında bende bu zaten vardı piyasaların mevcut hali sebebi ile daha da katlandı bu risk oranı.O zaman benim öncelikle bir filika inşaa etmem gerekiyor.Zira bakmakla yükümlü olduğum bir evladım ve bir eşim var.
    Nedir bu filika ?
    Gemi işyerim.Gemi batarsa kıyıya nasıl çıkacağım.? İşte filikamız benim kenarda bekleyen (benimle ilişiklendirilmeyen ) bir likit.
    Benimle ilişiklendirilmeyen diyorum çünkü batarsam onlarda batar.Öncelikle likite dönebileceğim esntrümanlarımı dökmeye başladım.

Öncelikle BES birikimlerimiz battı gözüme..Tamam ekonomi uzmanı değilim ama gerçekten üç kuruş da aklım yokmuş.2010 yılının 6.ayında başladığım ve 18.000 TL ana para yatırdığım Bes'in bugün için bana getirdiği rakam 19331 TL.
    Şaka gibi...
    Eşimin ve benim BES sisteminden bugün itibariyle ayrılırsak alacağımız toplam tutar 31000 TL.

Ardından arabam geliyor ki cidden hani diyorlar ya tüketim toplumuyuz. Buyrun size örnek. Sıfır aldığım arabam şuanda 20 aylık ve 8000 KM'de.
    Yani anlayacağınız araba ile pek işim olmuyor.
    Arabayı hiç çalıştırmadan bir hesap yaptım (Kasko-MTV-Sigorta-Bakım) vay arkadaş.. Bu paraya tüm ticari taksiler benim aslında. (yaptığım yıllık KM'nin 4000 olduğunu düşünürsek)

Çok uzattım. Sonuç olarak o , bu , şu derken birkaç hafta içerisinde 140000 TL bir değer elde edebiliyorum. Borçlanmadan muaf olarak.
    Şimdi ben diyorum ki , allah korusun ama battım diyelim. bir filikam olsun.
    Sığınacak bir limanım.
    Mesajlardan okuduğum kadarı ile 140000 TL buradaki birçok kişi için çerez. Ama benim için sıfırdan başlamak ve bu esnada aileme sahip çıkmak demek.
    Bu tasarrufu da farklı yatırımlarda (sıfır yada sıfıra yakın risklerde) kullanayım örn.Mevduat - Dolar - Altın vb.
    Bu sürede de önümü göreyim ne olacaksa olsun.
    Çıkarsam zaten borçlarım biter . Batarsam da bankalara gelin ne alabiliyosanız alın ben bittim derim.

Genel olarak fikirlerlerim bu yönde. Paranın değerlendirme seçimi kısmını uzatmıyorum çünkü öncelikle merak ettiğim mevcut durumda yapmaya kalkıştığım şeyin ekonomik açıdan mantığı varmı sizlerin nazarında ?

Çok uzun oldu nezaket gösterip okuyan herkese teşekkür ederim.
    TESKOMB ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası kefaleti ile tüm esnafa tam 1 yıl ödemesiz 3o bin TL den 150 bin TL kadar düşük faizli işletme destekleme ihtiyaç kredileri Türkiye Halk Bankası aracılığı 2017 senesinde de verilmeye devam etmektedir. Bakanlar kurulu kararı ile hazinenin %50 faiz desteği ile sağlanan bu kredi ile ister işletmenizin ihtiyacı olan makine alımlarında bulunabilir, ister iseniz ticari araçlarınızı sıfırı ile yenileyebilirsiniz. Esnaf Kefalet Kredileri ile 60 aya kadar vadeli kredi kullanmak isteyen vatandaşlarımızın hangi gerekli evrakları temin etmesi gerektiği ve size özel sunulan bu imkanlara ait faiz oranları ile hesaplamalarını sizler için bu alanda sergiledik.(devamı alttaki linkdedir-umarım size faydası olur)

https://www.kosgebkredi.net/esnafa-1...eme-kredileri/
    Son düzenleme : iki gozum; 01-10-2017 saat: 02:42.

Nükleer santral de Türkiye yanlış yapıyor.eski tıp nükleer santral yapılmamalı.Füzyon reaktör u yapılmalı.bu konu çok yeni.fransa 2018 de bitirecek.sinirsizntemiz enerji.atik yok.kesinlikle eski tip nukleer karşıyım.argeyi unv.ler yapmalı.

3. TORYUM tabanlı nükleer santraller en güvenlisi. Radyasyon yayma riski çok düşük.

Düşen Isparta Atlasjet uçağındaki fizikçiler (yanlış hatırlamıyorsam 6 Fizik Profesörü) bu konuda çalışıyordu. Uçağı muhtemelen FETÖ desteği ile yabancı istihbarat düşürdü.

Gelecek bunda. Buna yatırım yapan kazanır. Türkiye dünyadaki en büyük TORYUM rezervlerine sahip.

Devletin stratejisi bu konudaki yatırımları arttırmak olmalı. Üniversitelerde sırf bu konuya odaklanan bölümler kurulmalı.

Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Nükleer santral de Türkiye yanlış yapıyor.eski tıp nükleer santral yapılmamalı.Füzyon reaktör u yapılmalı.bu konu çok yeni.fransa 2018 de bitirecek.sinirsizntemiz enerji.atik yok.kesinlikle eski tip nukleer karşıyım.argeyi unv.ler yapmalı.

4. Finansbank TL bono

14.90% mevduat karşılığı - 5 aylık

Uzun sure suudi de kalinca, tsortu cikartan kizi cok farkli hayal ettim ama dedim yoktur ole bisi neyse defalarca okuyunca konusmayi dogru anlayabildim....... hehe

Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    2 ay önce green ci bi kız kardeşimiz broşür dağıtıyordu bana uzattı(nüklüeer santrali yapılmasın)
    Yukarıdakileri anlattım eee napıcaz dedim.
    sizin kurumun hangi ülkede merkezi diye sordum?(kız şokta tişortunu çıkarttı)
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6. Aktifbank n kolay bono kullanan var mi arkadaşlar?Görüşleriniz neler?(Mevduat sigortasi kapsaminda olmadigini biliyorum)

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Uzun sure suudi de kalinca, tsortu cikartan kizi cok farkli hayal ettim ama dedim yoktur ole bisi neyse defalarca okuyunca konusmayi dogru anlayabildim....... hehe

hahahaha günün bombası buydu birde green..ç diyen nükleer bitcoin uzmanı

Bizim OVP deki MTV lere %40 zam etkinligi gibi suudi lerin kasim ayinda %80 benzin zammini da bizim hukumet ornek alabilir mi ne dersiniz ayrica suudi ler yil basindan sonra %5 tax almaya da baslayacak,
    haziran 18 de elbette hatunlarin da yeni jeep leri ile trafige cikmalari sevindirecek hehehe

Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    elinde TL tutmakla bomba üzerinde oturmak aynı şeydir. Tsunami çok yakın...

ABD den selamlar.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 280/997 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380780 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •