Sayfa 860/2112 İlkİlk ... 36076081085085885986086186287091096013601860 ... SonSon
Arama sonucu : 16890 madde; 6,873 - 6,880 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Coffee futures soar 10%, score biggest 1-day gain in over 7 years:

https://on.mktw.net/3zoB8XN

Coffee futures soared 10% on Thursday, with prices posting their largest single-session gain since early 2014 and their highest settlement in more than six years, as drought and frost threaten coffee crops in Brazil, the world’s largest coffee producer.

%21 kahve.. Aylık
    Çekirdek kahve alalım biraz

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,927
    El-Erian as Sure Inflation Will Stick as Three Other Right Calls

https://finance.yahoo.com/news/el-er...151425908.html
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Önümüzdeki haftaya bakış:
    -Küresel piyasaların ABD'den gelecek verilere ve haberlere odaklanacağı bir hafta olacak.
    Perşembe günü yapılacak toplantıdan sonra Fed para politikası ile ilgili kararını açıklayacak.Özellikle delta varyantı ile birlikte covid vakalarının da yeniden artmasının etkisiyle,piyasalar Fed'den para politikasına ilişkin bir eylem ve söylem değişikliğine gitmesini beklemiyorlar.Ben de beklemiyorum.Piyasalar için toplantı sonrası yayınlanacak metinden ziyade,3 hafta sonra yayınlanacak toplantı tutanaklarında, kaç Fed üyesinin mevcut politikaya muhalif ses çıkardığı daha önemli olacak.

-Önümüzdeki hafta ABD'den önemli veriler de gelecek,bunların en önemlisi Perşembe günü gelecek ikinci çeyrek gsyih büyüme verisi olacak.
    Thursday July 29 2021 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    GDP Growth Rate QoQ Adv Q2
    6.4% 8.6%

Piyasa beklentisi ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte %8.6 büyüdüğü şeklinde(Benim öngörüm daha düşük oranlı bir büyüme gerçekleştiği şeklinde)

-Cuma günü de,kişisel tüketim harcamaları,kişisel gelirler ve PCE fiyat endeksi gibi piyasaların oldukça önem verdiği veriler yayınlanacak.Ayrıca hafta içinde tüketici güven endeksi,dayanıklı mal siparişleri,konut fiyat endeksi gibi takip edilen başka veriler de yayınlanacak.

https://wolfstreet.com/2021/07/24/bo...-is-a-fantasy/

Bond Market Has Been Clueless about Inflation for Decades, Now More so Than Ever. The Meme the Drop in Yields = End of Inflation is a Fantasy

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://wolfstreet.com/2021/07/24/bo...-is-a-fantasy/

Bond Market Has Been Clueless about Inflation for Decades, Now More so Than Ever. The Meme the Drop in Yields = End of Inflation is a Fantasy
    Hocam;
    2018 senesi Kasım ayında ABD 10 yıllık 3,23 $.Bu tarihten sonraki 20 ay içinde 0,50 $ yi görüp 1,23 $ a kadar bir dalgalanma var. 3,23 $ iken hangi enflasyonu fiyatlıyordu ? Ne oldu da ne zaman biteceği belli olmayan (2025 e kadar sürebileceği konuşuluyor) çok yüksek bir global enflasyonist baskı yaratan pandemi koşullarında 1,2 li seviyelerde geziniyor.(Bilinen iktisadi doğrularla hiçbir şekilde örtüşmüyor en azından benim bildiğim kadarıyla)Muazzam bir hacmi olan tahvil piyasalarındaki bu kazanç ne şişmiş borsalarda ne de emtia piyasalarında var gibi.
    Fed in hissedarı olan ortakların ayrıca City of London babalarının sahibi olduğu devasa Blackrock Vanguard vb. gibi trilyonlarca dolara hükmeden kuruluşların bir manipülasyonu olabilir mi bu acaba.. ?
    Belki yanlış düşündüm ama sizin yorumunuzu merak ediyorum hocam.

Teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by suheyl Yazıyı Oku
    Hocam;
    2018 senesi Kasım ayında ABD 10 yıllık 3,23 $.Bu tarihten sonraki 20 ay içinde 0,50 $ yi görüp 1,23 $ a kadar bir dalgalanma var. 3,23 $ iken hangi enflasyonu fiyatlıyordu ? Ne oldu da ne zaman biteceği belli olmayan (2025 e kadar sürebileceği konuşuluyor) çok yüksek bir global enflasyonist baskı yaratan pandemi koşullarında 1,2 li seviyelerde geziniyor.(Bilinen iktisadi doğrularla hiçbir şekilde örtüşmüyor en azından benim bildiğim kadarıyla)Muazzam bir hacmi olan tahvil piyasalarındaki bu kazanç ne şişmiş borsalarda ne de emtia piyasalarında var gibi.
    Fed in hissedarı olan ortakların ayrıca City of London babalarının sahibi olduğu devasa Blackrock Vanguard vb. gibi trilyonlarca dolara hükmeden kuruluşların bir manipülasyonu olabilir mi bu acaba.. ?
    Belki yanlış düşündüm ama sizin yorumunuzu merak ediyorum hocam.

Teşekkürler.
    Linkte'ki yazıda ifade edilen görüşlere büyük ölçüde katılıyorum.Yani,Fed, politika faiz oranları ile Hazine piyasasının kısa ucunu kontrol ediyor ve tahvil alımlarıyla uzun vadeli tahvil piyasalarını manipüle ediyor. Fed son 16 ayda ABD'de QE ile 4 trilyon dolarlık tahvil alımıyla faiz oranlarınının aşağı çekilmesinin temel sebebi oldu.Fed aylık 120 milyar olarlık tahvil alımına ilave olarak,elinde olan ve vadesi dolmuş olan tahvillerin de aynı tutarda yenisini alıyor.İlave olarak BOJ ve AMB'nın politika faizlerini negatifte tutmaları,bu bölgelerdeki emeklilik fonları ve sigorta şirketlerini göreceli olarak daha yüksek nominal getiri sağladığı için ABD Hazine kağıtlarına yöneltti ve talep yarattı.Son olarak ABD Hazinesinin yılbaşı itibariyle Fed'deki hesabında 1.669 trilyon dolar nakit vardı,yeni tahvil ihraçlarını azaltarak harcamalarında büyük ölçüde bu nakiti kullandı(kabaca 1 trilyon doları bu hesaptan kullandı ve son rakam 678 milyar dolar kaldı).Bu hesaptan bir 250 milyar dolar civarında daha harcandıktan sonra daha fazla kullanılmaması ve ABD Hazinesinin tahvil arzını yeniden arttırması bekleniyor.

https://fred.stlouisfed.org/series/WTREGEN

Sonuç olarak ABD'de Fed tarafından manipüle edilmiş bir tahvil piyasası var ve artan ve artmaya devam etmesi beklenen bir enflasyona tepki veremiyor.Tabii bu durumu uzun vadeli olarak sürdürebilmek mümkün değil,daha önce de yazdım,bence Fed'in umudu,geçen yılın haziran temmuz,ağustos ayları enflasyonu yüksek olduğu (%0.5,%0.5,%0.4), bu aylarda yıllık enflasyonun gerileyeceği ve olumsuz beklentileri olumluya döndürerek Fed'in mevcut politikalarını daha uzun sürdürmesine imkan tanıması şeklindeydi ama Haziran ayında Fed'in bu beklentisi boşa çıktı ve aylık enflasyon %0. geldi.Fed şimdi Temmuz ve Ağustos enflasyon verilerini bekleyecek,bu verilerde de yıllık enflasyon verisinde bir gerileme olmaz ise şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekecek,ama muhtemelen bir şey yapmayacak bu durumda,geçen yılın son 4 ayının enflasyon verileri düşük olduğu için(%0.1,%0.2) yıl sonunda enflasyon %7'lere yükselecek.Bence Fed'in enflasyonda direnebileceği son seviye %7,burada barajların kapağını açmak zorunda kalacak,çünkü para politikalarının etkisinin gecikmeli olduğu da dikkate alınırsa bir sonraki band ,çift haneli enflasyon manasına geliyor,Fed üyeleri ekonomi tarihine enflasyonu çift haneye yükseltmiş kişiler olarak geçmek istemeyeceklerdir muhtemelen.

Fed de bizim merkez bankası gibi anonim şirkettir,gerçek ve tüzel kişi ortakları vardır ama bunun Fed'in politikalarına etkisi yoktur.Çünkü Fed'in 7 yönetim kurulu üyesi ABD Başkanı tarafından aday gösterilir ve senato tarafından onaylandıktan sonra 14 yıllığına Fed üyesi olarak atanmış olur.Sürenin bu kadar uzun olması Fed üyelerinin yeniden seçilmek için kararlarında politik etkinin olmaması yönünden düşünülmüştür.Fed başkanı ise aynı yolla 4 yıllığına seçilir.Kurulun diğer 5 üyesi ise biri ,daimi New York olmak üzere dönüşümlü 4 bölgesel Fed başkanından oluşur.Dolayısıyla Fed hissedarlarının yönetim kurulu üyesi seçimlerinde hiç bir etkisi olmadığı için Fed politikalarında da bir etkisi olduğunu sanmıyorum.

https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/fomc.htm

8. Hocam çok değerli bilgiler ve yorumlar için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
    Jackson Hole toplantısında sizce ikili basamakların önünü alacak kararların sinyali gelecekmidir.?

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 860/2112 İlkİlk ... 36076081085085885986086186287091096013601860 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •