Sayfa 688/2105 İlkİlk ... 18858863867868668768868969069873878811881688 ... SonSon
Arama sonucu : 16835 madde; 5,497 - 5,504 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Çok uzun zamandır Türkiye borsasının yönü ve gideceği seviye ile ilgili hiç bir şey yazmadım,hiç bir öngörüde bulunmadım.
    Bugün ilk defa bir görüş yazıyorum.Kişisel öngörüm,borsamızın bu hafta göreceği en yüksek seviye en az 6 ay boyunca geçilemeyecek,bu seviyenin altında kalınacak.
    Bakalım öngörüm ne ölçüde isabetli olacak...Bekleyelim görelim...

Not:Bu öngörümün elbette sebepleri var ama öngörüm gerçekleşirse yazacağım,öngörüm gerçekleşmez ise demek ki sebepler geçerli değilmiş veya yeterli değilmiş manasına gelecek...
    Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Geçen hafta Pazartesi günü yukarıdaki yazıyı yazmıştım.Kayda geçmesi ve bundan sonra öngörümdeki gidişatı takip etmek için ,geçen hafta görülen en yüksek endeks seviyelerini de buraya yazalım:

BİST 100:1582.04
    BİST 30:1705.82
    Bizim borsamız için yaptığım öngörü ise hedefinde hareket ediyor.18 Ocak tarihli yazımdan sonra,borsamızda bir daha o hafta görülen seviyeler görülmedi.Bugün ayın son iş günü.Bir daha ki gözden geçirmeyi gelecek ayın son iş gününde yaparız.

BUGÜN İTİBARİYLE ENDEKSLER:

BİST 100:1488.21

BİST 30:1574.08

Deniz Hocam Merhabalar Günaydın, Hocam çok değerli yazılarınız için elinize yüreğinize sağlık teşekkür ederim. Hocam bistte bu hafta görülen en yüksek seviye en az 6 ay boyunca görülemeyecek demişsiniz o zaman borsada şelale başladı sanırım 1100-1200 lere kadar yolu var mı peki?

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bizim borsamız için yaptığım öngörü ise hedefinde hareket ediyor.18 Ocak tarihli yazımdan sonra,borsamızda bir daha o hafta görülen seviyeler görülmedi.Bugün ayın son iş günü.Bir daha ki gözden geçirmeyi gelecek ayın son iş gününde yaparız.

BUGÜN İTİBARİYLE ENDEKSLER:

BİST 100:1488.21

BİST 30:1574.08
    büyük operasyonların zamanını tutturabilmek herkesin harcı değildir. tebrik ederim sizi.
    ytd..

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku

Deniz Hocam Merhabalar Günaydın, Hocam çok değerli yazılarınız için elinize yüreğinize sağlık teşekkür ederim. Hocam bistte bu hafta görülen en yüksek seviye en az 6 ay boyunca görülemeyecek demişsiniz o zaman borsada şelale başladı sanırım 1100-1200 lere kadar yolu var mı peki?
    Borsada hangi seviyeler dip olur,bu konuda kesin bir şey söylemek zor,çünkü çok sayıda değişken var.Uluslararası ilişkilerde gerginlik ve yaptırıma uğrama riski,iç politikada oluşabilecek gerginlikler,küresel piyasalardaki riskler ve bizim piyasamıza yansımaları,enflasyon riski ve benchmark kağıtlarda olası faiz yükselişleri,merkez bankalarının bu risklere karşı para politikasında ayarlama yapma riskleri...Her şey fazlasıyla satın alındığı için borsamız için bir tepe seviyesi vermek göreceli olarak daha kolaydı ama şimdi borsada bir taban seviye verebilmek için bu değişkenlerin her birinin nasıl gelişeceği hakkında nokta tahmin yapmak lazım,o daha zor şu anda.Belki 1-2 ay sonra bazı gelişmeler daha netleştikten sonra ,bir öngörüde bulunabilinir.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Borsada hangi seviyeler dip olur,bu konuda kesin bir şey söylemek zor,çünkü çok sayıda değişken var.Uluslararası ilişkilerde gerginlik ve yaptırıma uğrama riski,iç politikada oluşabilecek gerginlikler,küresel piyasalardaki riskler ve bizim piyasamıza yansımaları,enflasyon riski ve benchmark kağıtlarda olası faiz yükselişleri,merkez bankalarının bu risklere karşı para politikasında ayarlama yapma riskleri...Her şey fazlasıyla satın alındığı için borsamız için bir tepe seviyesi vermek göreceli olarak daha kolaydı ama şimdi borsada bir taban seviye verebilmek için bu değişkenlerin her birinin nasıl gelişeceği hakkında nokta tahmin yapmak lazım,o daha zor şu anda.Belki 1-2 ay sonra bazı gelişmeler daha netleştikten sonra ,bir öngörüde bulunabilinir.
    dolar TL açısından bir öngörünüz var mı Deniz Bey? Trade etme becerisine sahip değilim ama buradan da bir düzeltme gelebilir mi yada MB tepki verebilir mi diye merak ediyorum. Faizin sabit kalması ve ZK faiz oranına ufak dokunuş limitlerde olunduğu hissiyatı veriyor biraz. Kısmi satış ile sepette oynama yapmak mantıklı olabilir mi?

Saygılarımla.

https://www.cnbc.com/2021/02/26/coro...lief-bill.html

House set to approve Biden's $1.9 trillion stimulus package, send bill to the Senate

he House aims to pass its $1.9 trillion coronavirus relief package on Friday and send it to the Senate.
    Democrats hope to get the bill, which includes direct payments, jobless benefits and Covid-19 vaccination funds, to President Joe Biden's desk before unemployment aid expires March 14.
    Proponents of the bill say still-fragile households and businesses need more support in the coming months, while critics question whether the amount of spending is necessary.

ABD Temsilciler Meclisi, 1.9 trilyon dolarlık coronavirüs destek paketini bugün (Cuma) geçirip Senato'ya göndermeyi hedefliyor.
    Demokratlar, doğrudan ödemeler, işsizlik yardımları ve Covid-19 aşılama fonlarını içeren tasarıyı, işsizlik yardımı 14 Mart'ta sona ermeden önce Başkan Joe Biden'ın masasına getirmeyi umuyor.
    Tasarıyı savunanlar, hala kırılgan olan haneler ve işletmelerin önümüzdeki aylarda daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu söylerken, eleştirenler harcama miktarının gerekli olup olmadığını sorguluyor.

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    dolar TL açısından bir öngörünüz var mı Deniz Bey? Trade etme becerisine sahip değilim ama buradan da bir düzeltme gelebilir mi yada MB tepki verebilir mi diye merak ediyorum. Faizin sabit kalması ve ZK faiz oranına ufak dokunuş limitlerde olunduğu hissiyatı veriyor biraz. Kısmi satış ile sepette oynama yapmak mantıklı olabilir mi?

Saygılarımla.
    Döviz "trade" etmek için pek uygun bir enstrüman değil,çok usta trader'lar bile bu enstrümanda zarar yazabiliyorlar.Döviz cinsinden pozisyonları daha ziyade uzun vadeli olarak ,reel bir getirisi az olsa ya da olmasa bile ve risklerden ve enflasyondan koruyan "defansif" bir enstrüman olarak değerlendirmenizi öneririm.
    Dolar 7 TL'nin altına geldiğinde Haziran ayında yeniden 8 TL'nin üzerine atmasını beklediğimi yazmıştım.Ama son 2 günlük harekete bakınca bunun daha erken gerçekleşeceği izlenimi veriyor.
    Daha uzun vade için projeksiyonum,yılbaşı için 8.5 TL "Fair value"(Adil değer)+(her ay ABD ve Türkiye reel enflasyonları arasındaki fark kadar ilave)

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bugün ABD'den gelecek kişisel gelirler ve tüketim harcamaları verilerine dikkat! Bu verilerde büyük bir zıplama bekleniyor,

Friday February 26 2021 Actual Previous Consensus
    04:30 PM
    US
    Personal Income MoM JAN 0.6% 9.5%
    US
    Personal Spending MoM JAN -0.2% 2.5%

Verilerin beklenenden yüksek gelmesi, talep ayağından enflasyona ivme vereceği kaygılarıyla tahvil faizlerine yeni bir hızlanma getirebilir.
    Friday February 26 2021 Actual Previous Consensus
    4:30 PM
    US
    Personal Income MoM JAN 10%
    0.6% 9.5%
    US
    Personal Spending MoM JAN 2.4%
    -0.4% 2.5%

Beklendiği gibi ABD'de Ocak ayında çok yüksek aylık bazda kişisel gelirler ve kişisel harcamalar arttı.

US
    PCE Price Index MoM JAN 0.3%
    0.4%
    US
    PCE Price Index YoY JAN 1.5%
    1.3%
    US
    Core PCE Price Index YoY JAN 1.5%
    1.4% 1.4%
    US
    Core PCE Price Index MoM JAN 0.3%
    0.3% 0.2%

Fed'in enflasyon göstergesi olarak önem verdiği PCE ve Çekirdek PCE'de sırasıyla geçen ay %0.4 ve %0.3 arttıktan sonra bu ay da %0.3 ve %0.3 yüksek oranlı artışlar sergilediler.

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Döviz "trade" etmek için pek uygun bir enstrüman değil,çok usta trader'lar bile bu enstrümanda zarar yazabiliyorlar.Döviz cinsinden pozisyonları daha ziyade uzun vadeli olarak ,reel bir getirisi az olsa ya da olmasa bile ve risklerden ve enflasyondan koruyan "defansif" bir enstrüman olarak değerlendirmenizi öneririm.
    Dolar 7 TL'nin altına geldiğinde Haziran ayında yeniden 8 TL'nin üzerine atmasını beklediğimi yazmıştım.Ama son 2 günlük harekete bakınca bunun daha erken gerçekleşeceği izlenimi veriyor.
    Daha uzun vade için projeksiyonum,yılbaşı için 8.5 TL "Fair value"(Adil değer)+(her ay ABD ve Türkiye reel enflasyonları arasındaki fark kadar ilave)
    Çok teşekkürler üstadım. Bende sizinle aynı fikri paylaşıyorum lakin son yıllardaki devaller TL bazında reel getiri sunar oldu uzun vadede getiriler yakınsamamakta. Reel enflasyondan korunma çabasındayım. Bir sorum daha var izninizle 8,5 fair value hesabınızı hatırlıyorum hep aklımda ama onu US enflasyon verisini sizin beklentinizden düşük gelirse çok küçük etkisi olur ama TR enflasyonu beklediğinizden düşük gelebilir mi?
    ENAG ı baz alıyorsunuz bildiğim kadarıyla.

Sayfa 688/2105 İlkİlk ... 18858863867868668768868969069873878811881688 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •