Sayfa 698/2105 İlkİlk ... 19859864868869669769869970070874879811981698 ... SonSon
Arama sonucu : 16835 madde; 5,577 - 5,584 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

Wednesday March 03 2021ActualPreviousConsensus
    03:00 PM
    US
    MBA 30-Year Mortgage Rate 26/FEB3.23%
    3.08%

ABD'de 30 yıllık mortgage kredilerinde faiz,enflasyon beklentileriyle %3.23'e yükselmiş.
    Bu değişken faizli ev kredilerine etki ediyor mu ?. Yoksa onlar daha ziyade kısa vadeli faiz ile mi ilişkililer

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bu değişken faizli ev kredilerine etki ediyor mu ?. Yoksa onlar daha ziyade kısa vadeli faiz ile mi ilişkililer

Etki ediyor.Ev kredisi alınırken banka sabit ve değişken faizli kredili seçenekler sunuyor.Faizler o sırada düşükse, mesela sabit faizli kredilerin oranı değişken faizli oranların 2 katı ya da benzer oranlarda olabiliyor.Kredi alanlar ,kendi beklentilerine göre -o sırada çok daha düşük olan- değişken faizli kredileri tercih ediyor,ya da 30 yıl boyunca ne ödeyeceğimi bileyim diyerek daha yüksek faizli sabit faizli krediyi tercih edebiliyor.
    Son düzenleme : deniz43; 04-03-2021 saat: 10:16.

3. fed yöneticilerinin ısrarla 2023 e kadar faiz artışı beklemiyoruz söylemi hakkında ne düşünüyorsun deniz hocam. gelecek enflasyonun gecici olduğunu mu düşünüyorlar.

Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    fed yöneticilerinin ısrarla 2023 e kadar faiz artışı beklemiyoruz söylemi hakkında ne düşünüyorsun deniz hocam. gelecek enflasyonun gecici olduğunu mu düşünüyorlar.
    Ciddiye almıyorum.Nasıl pandemiden sonra politikalarını ve söylemlerini bir anda 180 derece değiştirmişlerse ,enflasyon patladıktan sonra da politikalarını bir anda değiştirirler.Önceki sayfada yazdım ABD devasa üretim kapasitesini harekete geçirerek aylık 100 milyon doz aşı kapasitesine ulaştı.Haziran ayında muhtemelen tüm yetişkinler aşılanmış olacak ve ertelenmiş talep harekete geçecek+1.9 trilyon dolarlık paket de bu ay yasalaşmış olacak ve hem maliyet baskısı,hem de talep baskısına rağmen bol para piyasadan çekilmeye başlanmazsa ve faizler yükseltmez ise ,bir daha enflasyonu kontrol altına almak çok zor olur.Şunun da altını çizmek gerekiyor.para politikalarının etkisini göstermesi en az 6 ay-12 ay arasıdır.Enflasyon başını çıkarttıktan sonra alınan önlemler bir işe yaramaz,enflasyon yükselmeye devam eder.Son dönemde uzun vadeli tahvil faizlerinin yükselmesi de bu nedene dayanıyor.

Merkez Bankası istatistikleri(26 Şubat haftası)

-Yabancılar 117.6 milyon dolarlık hisse senedi sattılar, 83.2 milyon dolarlık Hazine tahvili aldılar.

-TL kredi hacmi %0.55 arttı(13.0 milyar TL arttı)

-TL mevduat hacmi %0.39 azaldı(6.16 milyar TL azaldı).Aslında kredi ile yaratılan 13 milyar TL mevduat+haftalık faiz ilavesi ile gelen 4.1 milyar TL ile,TL mevduat artışının 17.1 milyar TL olması gerekirken 6.1 milyar TL azaldığını,yani TL mevduatlardan geçen hafta kabaca 23.2 milyar TL çözüldüğünü görüyoruz.

-Döviz tevdiat hesaplarında durum
    Merkez Bankası tabloyu artık döviz paritesi ve altın ounce değer değişiminden arındırılmış olarak da yayınlıyor.Buna göre geçen hafta:

Gerçek kişiler:81 milyon dolar artış.

Şirketler:2157 milyon dolar azalış var.(Pazar günü bu başlıkta, Mart ayının yılın en yüklü dış borç geri ödemeleri olan aylardan biri olduğuna dair tablosunu vermiştim,geçen hafta şirketlerin DTH hesaplarında azalma,bu dış borç ödemelerinden bir kısmının yapılmasından kaynaklanıyor.)

peki
    para nereye gidiyor
    hisse senedinde yok
    tl mevduattada yok
    altında da yok
    dth da da yok bu hafta
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    peki
    para nereye gidiyor
    hisse senedinde yok
    tl mevduattada yok
    altında da yok
    dth da da yok bu hafta
    ekonomi cepten yiyor başkan..
    ytd..

Sn Deniz
    Sizce dot.com balonu ile şu anki coin konusunun benzer tarafları mevcut mudur ?

O egeli ben değilim

Sayfa 698/2105 İlkİlk ... 19859864868869669769869970070874879811981698 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •