Sayfa 350/2101 İlkİlk ... 2503003403483493503513523604004508501350 ... SonSon
Arama sonucu : 16803 madde; 2,793 - 2,800 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. bir süredir mb short pozisyon almıyor vadeli işlemler piyasasında yakın gelecekte yeniden girecek mi bakalım????

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Eğer dalgalı döviz kuru rejimine göre piyasa dinamiklerine müdahale edilmese, döviz kurları arz ve talebin kesiştiği noktada buluşsa,ekonominin tümünün fotoğrafına baktığımızda, makrodengelere ve parametrelere(politika faizi,para arzı,bütçe dengesi,dış ticaret dengesi,kısa vadeli dış borç servisi,doğrudan dış yatırımlar ve portföy yatırımları,verimlilik...) göre,sene sonunu bırakalım, -bugün için - doların 7 TL civarında dengelendiğini görebilirdik.
    Ama bugün artık Türkiye'nin resmi olarak dalgalı döviz kuru sisteminde olduğu iddia edilse de,şu anda fiilen ekonomi yönetimince aynı anda hem faizin hem de döviz kurunun kontrol edilmeye çalışıldığını görüyoruz.
    Dğer yandan ekonomi teorisinde "imkansız üçleme ya da üçlü açmaz (impossible trinity ya da trilemma)" hipotezine göre; sermaye hareketlerinin serbestliği, sabit döviz kuru ve bağımsız bir para politikası uygulaması aynı anda var olamaz.
    Yani ekonomi yönetiminin kur ve faizleri aynı anda kontrol etmeye çalışması ancak sermaye hareketlerinin kısıtlanması ile mümkün olabiliyor ve zaman geçtikçe de hem bu kısıtlamaları görüyoruz,hem de ekonomi yönetiminin piyasa oyuncularına sopa gösterdiğini gözlemliyoruz.
    Dolayısıyla artık fiilen dalgalı döviz kur sisteminde olmadığımız için yıl sonunda dolar kaç TL olur diye bir öngörüde bulunmak mümkün değil,sadece kaç TL olması gerekirdi diye bir projeksiyonda bulunabiliriz.Ekonomi teorisine göre,ekonomi yönetiminin aynı anda hem kurları ve döviz kurlarını kontrol etme tercihi devam ederse ,yolun devamında kaçınılmaz olarak sermaye hareketlerinin serbestliğinin de tamamen kalktığı bir para rejimine geçmiş oluruz.
    Sn. deniz43;
    Kur şokunun başlangıcına gidip (2018 temmuz sonu ) dolar TL ve gram altınının değerlemesini incelersek
    USD %18,4 ve Gram altın % 52 değer kazanmış görünüyor. Tamam belki TL USD türlü işlemlerle baskılanıyor ama altının bir bacağı ons altın olduğu için kontrol edilemeyen bir değişken ve siyasetten bağımsız durumda

Bu durumda USD TL yi de gram altın kadar değerlendirirsek yani %52 yaparsak yaklaşık olarak 7,76 kurunu buluyorum. Siz ise 7 civarı dengeleme değeri demişsiniz.. Üstelik piyasalarda çarşıda, markette, pazarda hizmetlerde vs vs.yaşanan gerçek enflasyonun da aynı sürede ortalama %50-60 civarında olduğunu görüyorum.Sanki altın enflasyonu daha iyi yansıtıyor.. Bu tamamen subjektif bir gözlemim tabii.Bu şekilde kıyaslamayla gitmek yanıltabilir mi bizi?

Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Sn. deniz43;
    Kur şokunun başlangıcına gidip (2018 temmuz sonu ) dolar TL ve gram altınının değerlemesini incelersek
    USD %18,4 ve Gram altın % 52 değer kazanmış görünüyor. Tamam belki TL USD türlü işlemlerle baskılanıyor ama altının bir bacağı ons altın olduğu için kontrol edilemeyen bir değişken ve siyasetten bağımsız durumda

Bu durumda USD TL yi de gram altın kadar değerlendirirsek yani %52 yaparsak yaklaşık olarak 7,76 kurunu buluyorum. Siz ise 7 civarı dengeleme değeri demişsiniz.. Üstelik piyasalarda çarşıda, markette, pazarda hizmetlerde vs vs.yaşanan gerçek enflasyonun da aynı sürede ortalama %50-60 civarında olduğunu görüyorum.Sanki altın enflasyonu daha iyi yansıtıyor.. Bu tamamen subjektif bir gözlemim tabii.Bu şekilde kıyaslamayla gitmek yanıltabilir mi bizi?
    Benim yaptığım hesaplama satınalma paritesine ve üretim maliyetlerine göre bir hesaplama .Gram altında ise 2 değişken var biri ons altın usd cinsinden fiyatlandığı için usd/TL paritesi,ikincisi altının ons cinsinden değeri.Altının onsu Temmuz 2018 sonu itibariyle 1223 USD idi şimdi ise 1573 usd,fark buradan geliyor.Altının değerinin ons/dolar olarak yükselmesinin birçok nedeni var ama en temel nedeni Fed'in normalleşme politikasını 180 derece ters yöne çevirmesi ve faizlerin düşmesi,örneğin ABD 10 yıllık tahvil faizi Temmuz 2018'de %2.95 idi,şimdi ise %1.59.

Monday February 10 2020 Actual Previous Consensus
    04:30 AM
    CN
    Inflation Rate YoY JAN 5.4%
    4.5% 4.9%
    CN
    Inflation Rate MoM JAN 1.4%
    0.4% ® 0.8%

Çin'de Ocak ayında enflasyon aylık %1.4 artış ile yıllık %5.4'e fırladı,burada aylık %20.6 artış gösteren gıda fiyatları başı çekti.Enflasyonda bu aylık artış hayli yüksek olmakla beraber ,Coronavirüs salgını nedeniyle evlere kapanan halkın süpermarket raflarını tamamen boşalttığı başta gıda,medikal ürünler olmak üzere birçok ürünün arz eksikliği ve çok kuvvetli talep nedeniyle piyasada bulunamadığı bir ortamda,bu rakamların gerçeği yansıtmadığı,verinin makyajlı olarak yayınlandığı konusunda yaygın bir görüşün olduğunu da ifade etmek lazım.Çin'de şu anda yıllık %5.4'e yükseldiği ifade edilen enflasyon oranı 1 yıl önce %1.5 idi.
    Verinin gösterdiği,Çin parasal gevşemeye son vermez ise, hiperenflasyon riskiyle karşılaşacağı,ikinci sonucu ise daha önce dünya imalat sanayinin bir numaralı üreticisi olarak dünyaya ucuz ürünlerle deflasyon ihraç eden, küresel enflasyonun düşük kalmasına en büyük katkıyı veren Çin'in -eğer parası yuan hızla değer kaybetmez ise- bu sefer de enflasyon ihraç etme riski olabilir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20200210-1.htm

Resmi gazetede bugün yayınlanan BDDK kararı ile bankacılık sektörünün hizmet ve komisyon gelirlerine sınırlandırma getirildi.Karar bankacılık sektörünün kar marjlarını düşürecek.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...0200210-10.htm

6. bu swap sadece bankalar arasımı oluyor..tl swap faizi % 30 larda .iç piyasa da kısıtlama var..ama bunu by pas etmek kolay..diyelim ki ben rusyada bir ithalat şirketi kurdum..rusya ile yerel para cinsinden alışveriş imkanı var..tr den rusyada ithalat yaptım 10 milyon luk..sıfır karla rus iç piyasasına verdim 10 milyon tl param oldu..tl rub swap yaptım daha sonra vadesi geldigi zaman da ruble satıp dolara geçtim ..1 rusyaya ihracat yaptıgım için ihracatı teşvik aldım 2 eger şahıslar yapabiliyorsa swap ı swap faizinden de %30 kazandım...boyle bir şey mumkunmu ?

7.  Alıntı Originally Posted by cemsoy35 Yazıyı Oku
    bu swap sadece bankalar arasımı oluyor..tl swap faizi % 30 larda .iç piyasa da kısıtlama var..ama bunu by pas etmek kolay..diyelim ki ben rusyada bir ithalat şirketi kurdum..rusya ile yerel para cinsinden alışveriş imkanı var..tr den rusyada ithalat yaptım 10 milyon luk..sıfır karla rus iç piyasasına verdim 10 milyon tl param oldu..tl rub swap yaptım daha sonra vadesi geldigi zaman da ruble satıp dolara geçtim ..1 rusyaya ihracat yaptıgım için ihracatı teşvik aldım 2 eger şahıslar yapabiliyorsa swap ı swap faizinden de %30 kazandım...boyle bir şey mumkunmu ?
    Şaşkınlıkla okudum .
    Bu konuda hiç bilgim olmadığı için sn deniz43 ün vereceği cevabı merak ediyorum
    Çocuklar, Deliler ve Cahiller. Tüm siyasi ve ekonomik fikirlerinizi TARTIŞMASIZ başımı sallayıp onaylıyorum.
    Selametle.....

8.  Alıntı Originally Posted by asgaridr Yazıyı Oku
    Şaşkınlıkla okudum .
    Bu konuda hiç bilgim olmadığı için sn deniz43 ün vereceği cevabı merak ediyorum
    yaa benim de bilgim yok ama sanrım olabilcek bir şey..

Sayfa 350/2101 İlkİlk ... 2503003403483493503513523604004508501350 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •