Sayfa 609/2104 İlkİlk ... 10950955959960760860961061161965970911091609 ... SonSon
Arama sonucu : 16832 madde; 4,865 - 4,872 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://www.paraanaliz.com/2021/yaza...ekleriz-55363/

Kerim Rota Yazdı: "Maslak Şubemize bekleriz"2 Ocak 2021

Bu yazıdan çıkan en önemli sonuç,bankaların bu yıl büyük bir kredi batığı sorunuyla yüzleşmek zorunda kalacağı.BDDK ,genelgesiyle,bu sorunun gün yüzüne çıkmasını bir 6 ay daha erteliyor,ama ne kadar gecikilirse çözülmesi gereken problem o kadar ağırlaşacak.

https://www.bddk.org.tr/ContentBddk/...vzuat_1059.pdf

Başta turizm sektörü,oteller,eğlence merkezleri,restoranlar,cafeler,sinema tiyatrolar,müzik sektörü,alışveriş merkezleri,özel okulların bir bölümü,perakende giyim satış sektörü,ulaşım servis sektöründe alınan kredilerin büyük çoğunluğu ödenemeyecek.Enerji sektörü gibi geliri TL ama borcu döviz cinsinden olan sektörler de borçlarını ödemekte çok zorlanacak.
    Daha önce de yazdığım gibi, yılın ikinci yarısında ödenemeyen krediler nedeniyle bankacılık sektöründe büyük sıkıntı öngörüyorum.
    Son düzenleme : deniz43; 03-01-2021 saat: 08:17.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.paraanaliz.com/2021/yaza...ekleriz-55363/

Kerim Rota Yazdı: "Maslak Şubemize bekleriz"2 Ocak 2021

Bu yazıdan çıkan en önemli sonuç,bankaların bu yıl büyük bir kredi batığı sorunuyla yüzleşmek zorunda kalacağı.BDDK ,genelgesiyle,bu sorunun gün yüzüne çıkmasını bir 6 ay daha erteliyor,ama ne kadar gecikilirse çözülmesi gereken problem o kadar ağırlaşacak.

https://www.bddk.org.tr/ContentBddk/...vzuat_1059.pdf

Başta turizm sektörü,oteller,eğlence merkezleri,restoranlar,cafeler,sinema tiyatrolar,müzik sektörü,alışveriş merkezleri,özel okulların bir bölümü,perakende giyim satış sektörü,ulaşım servis sektöründe alınan kredilerin büyük çoğunluğu ödenemeyecek.Enerji sektörü gibi geliri TL ama borcu döviz cinsinden olan sektörler de borçlarını ödemekte çok zorlanacak.
    Daha önce de yazdığım gibi, yılın ikinci yarısında ödenemeyen krediler nedeniyle bankacılık sektöründe büyük sıkıntı öngörüyorum.
    Sn deniz farklılık tam burada siz şu anda kriz bekliyorsunuz, bunu hükümette bekliyor. Eğer yeterli hamle yaparsa sizin yorumunuz boşa düşüyor. Eğer hamle yapmazsa gerçekleşiyor. Ancak iki şekildede sizin görüşünüzün haklılığı değişmiyor. O nedenle biz küçük yatırımcılar hükümetin gerekli adımları atıp atmayacağını, atarsa hangi sektörlerin bundan olumsuz etkilenebileceğini analiz etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3. Deniz Hocam,
    Londra piyasalarindaki TL bollugu nereden geliyor acaba?
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yabancılar spot piyasada işlem gören kurdan döviz satıp TL alıyor. Aldıkları TL'yi swap ile (belirli bir vade için döviz-TL takası) ile Türk bankalarına veriyor ve karşılığında döviz alıyor. Swap işleminin vadesine göre de TL faizi kazanıyor.
    Şu anda yerel bankalar merkez bankasından %17 ile TL borçlanıyorlar,yurt dışından ise daha düşük faizle TL borçlanma imkanı var.Bu yüzden merkez bankası yerel bankaların dövizlerini merkez bankasından çekip yurt dışındaki bankalara swap yoluyla gönderip TL borçlanmasından çekiniyor.
    NOT:Şu anda Londra piyasasında TL çok bol ve swap faizleri çok düşmüş durumda(Neredeyse eksi),yerel bankaların dövizlerini verip buradan TL borçlanması çok cazip.
    SM-G965F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. % 9,50 faiz oranından 6 ay ödemesiz KGF kredilerinin (işe devam kredisi) ödemesiz dönemleri Kasım 2020-Ocak 2021 arasında sona eriyor. Pandemi nedeni ile ödemelerini yapamayan firmaların önünde birkaç seçenek var.
    1) ödeme niyetine ise sicilinin bozulmasını istemiyorsa kafa göz yararak bir şekilde ödeyecek. Şahsi birikimi ile, arabasını , evini yazlığını satarak ödeyecek.
    2) Eğer yeterince mal varlığı yoksa, gidecek bankaya % 22-28 orandan yeniden yapılandıracak. Taksit tutarı ciddi şekilde artacak ama 3-6 ay daha süre kazanacak. 3-6 ay sonra duruma bakarız diyecek.
    3) Artık ödeyemeyeceğim batıyorum diyorsa hiçbir şey yapmayacak veya yeni zaman kazanmak için yeniden yapılandıracak bundan sonra ne olursa olsun diyecek. Bu durumda olup, mal varlığı olanlar bunları satıp güvendiği kişilerin üzerine geçirerek veya parayı sistem dışına (evdeki veya bankadaki kasasını koyarak) çıkararak kendini garanti altına alma yolunu seçecek.

5. sn Deniz 43 2021 yıl sonu dolar/tl ,enflasyon (tüfe),e/d tahminleriniz var mı?????

Alıntı Originally Posted by cemo_car_rent Yazıyı Oku
    Deniz Hocam,
    Londra piyasalarindaki TL bollugu nereden geliyor acaba?

Dolarınız,euro'nuz varsa spot piyasadan bir sınır olmadan istediğiniz kadar da TL satın alabilirsiniz.Yabancı neden TL alır,faiz getirisinden istifade etmek için.Yukarıda açıklamasını zaten yapmıştım,riske girmeden bankalara merkez bankasından daha düşük faizle gecelik ya da haftalık faizle borç veriyorlar,karşılığında da yerel bankalardan swap ile döviz alıyorlar.Yabancının bu oyunu sürdürmesi faiz getirisinin kur artışı getirisinin üzerinde olmasıyla mümkün,tersi durumda koydukları "stop loss" seviyesi aşılırsa TL pozisyonlarını kapatıp dövize dönerler,ya da uluslararası dış politika krizi gibi herhangi bir tetikleyici neden olursa 2001 krizinde olduğu gibi 1 günde pozisyonlarını kapatıp çıkabilirler .Bu durumda da döviz kurlarında büyük bir zıplama meydana gelir.Tabii,ellerinde bu kadar TL olunca TL üzerinde spekülatif işlemler yapıp para kazanmak da isteyebilirler.Bu yeni bir durum mu,evet daha önce BDDK'nın swap işlemlerini neredeyse sıfırlayan kısıtlama yasakları vardı.Son dönemde BDDK bu kısıtlamaları oldukça gevşetmiş ve sıcak parayı çağırmış durumda.Tabii bu karar bir risk,2 taraflı keskin bıçak.Kısa vadede günü kurtarayım derken orta vadede büyük tahribat yaratma riski var.Onun için ne diyoruz:Bu süreyi çok kısa tutun,gerekli ekonomi,hukuk,siyaset,yönetim reformlarını bir an önce yapın ,ülkemizde Avrupa Birliği normlarını,standartlarını sağlayın,bir an önce "ülke hikayesi" oluşturun.Doğrudan dış yatırım yağsın,yerli yatırımcı da oluşacak güven ortamıyla yeni yatırım yapsın,üretim ve istihdam artsın.Lafla ,algıyla daha fazla durumu idare edecek zaman kalmadı,bir an önce artık aksiyon olması gerekiyor,olmaz ise de ne olacağı belli...
    Son düzenleme : deniz43; 03-01-2021 saat: 13:17.

Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    sn Deniz 43 2021 yıl sonu dolar/tl ,enflasyon (tüfe),e/d tahminleriniz var mı?????
    2020 yılı adil değer(fair value);1 usd=8.5 TL
    2021 ABD enflasyon tahminim:%2.5
    2021 Euro Bölgesi enflasyon tahminim:%1

Euro+dolar kur sepeti enflasyon ortalaması tahmini:%1.75

2021 usd/TL tahminim:8.5+(Türkiye'nin yıllık enflasyon oranı-1.75)

Türkiye'nin 2021 yılı enflasyonu için bir tahmin vermek çok zor,Ekonomi Yönetiminin icraatına göre çok geniş bir yelpazede oluşabilir.
    Türkiye için örneğin %20 enflasyon tahmini yapsak,hesaplama:

120/101.75=%17.94(Türkiye ile ABD ve Euro bölgesi arasında ortalama enflasyon farkı)
    8.5*1.1794:10.02 TL olur.
    Son düzenleme : deniz43; 03-01-2021 saat: 13:43.

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Dolarınız,euro'nuz varsa spot piyasadan bir sınır olmadan istediğiniz kadar da TL satın alabilirsiniz.Yabancı neden TL alır,faiz getirisinden istifade etmek için.Yukarıda açıklamasını zaten yapmıştım,riske girmeden bankalara merkez bankasından daha düşük faizle gecelik ya da haftalık faizle borç veriyorlar,karşılığında da yerel bankalardan swap ile döviz alıyorlar.Yabancının bu oyunu sürdürmesi faiz getirisinin kur artışı getirisinin üzerinde olmasıyla mümkün,tersi durumda koydukları "stop loss" seviyesi aşılırsa TL pozisyonlarını kapatıp dövize dönerler,ya da uluslararası dış politika krizi gibi herhangi bir tetikleyici neden olursa 2001 krizinde olduğu gibi 1 günde pozisyonlarını kapatıp çıkabilirler .Bu durumda da döviz kurlarında büyük bir zıplama meydana gelir.Tabii,ellerinde bu kadar TL olunca TL üzerinde spekülatif işlemler yapıp para kazanmak da isteyebilirler.Bu yeni bir durum mu,evet daha önce BDDK'nın swap işlemlerini neredeyse sıfırlayan kısıtlama yasakları vardı.Son dönemde BDDK bu kısıtlamaları oldukça gevşetmiş ve sıcak parayı çağırmış durumda.Tabii bu karar bir risk,2 taraflı keskin bıçak.Kısa vadede günü kurtarayım derken orta vadede büyük tahribat yaratma riski var.Onun için ne diyoruz:Bu süreyi çok kısa tutun,gerekli ekonomi,hukuk,siyaset,yönetim reformlarını bir an önce yapın ,ülkemizde Avrupa Birliği normlarını,standartlarını sağlayın,bir an önce "ülke hikayesi" oluşturun.Doğrudan dış yatırım yağsın,yerli yatırımcı da oluşacak güven ortamıyla yeni yatırım yapsın,üretim ve istihdam artsın.Lafla ,algıyla daha fazla durumu idare edecek zaman kalmadı,bir an önce artık aksiyon olması gerekiyor,olmaz ise de ne olacağı belli...
    Cok tesekkurler deniz43 hocam. Cok aydinlatici bir yazi olmus. Eger dogru anladiysam asagidaki iki nokta konusunda yorumlarinizi paylasabilirseniz sevinirim

1) IMFden borc almak, en azindan kosullari belli oldugu icin ve kafalarina gore parayi alip gidemeyecekleri icin swap yoluyla gelen paraya gore cok daha guvenli. Ne ile karsi karsiya oldugumuzu bildigimiz icin planlarimizi daha saglam yapabilecegimizi dusunuyorum. Ayni zamanda IMF destekleriyle beraber ulkemizin de zaman icinde uzun vadeli yatirim yapilabilir notunun yukselecegini dusunuyorum.

2) Yurtdisi yatirimcilarin ulkeye soktugu sicak para sebebiyle 2018 sonunda da oldugu gibi gorunuse gore yine yuksek faiz ortamina girdik. Eger hukumet gercekten usdtl kuru politikasinda degisiklige gittiyse ve kuru dusuk tutmak istiyorsa yuksek faiz ortamini bu sefer uzun bir sure daha devam ettirmek zorunda.

Sayfa 609/2104 İlkİlk ... 10950955959960760860961061161965970911091609 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •