Sayfa 614/2104 İlkİlk ... 11451456460461261361461561662466471411141614 ... SonSon
Arama sonucu : 16832 madde; 4,905 - 4,912 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Senato'da demokratlar çoğunluğu ele geçirirse ne bekleriz:

-Kurumlar vergisi oranının ve yüksek gelirlilerin gelir vergisi oranının artırılmasını bekliyoruz.

-Teknoloji şirketlerinin masaya yatırılmasını bekliyoruz.

-Mali teşvik paketinin genişletilmesini bekliyoruz.

-Mali genişleme ile talep artışına bağlı enflasyon baskısı ve piyasa faizlerinin artış trendine girmesini bekliyoruz.

-Mali genişlemeye paralel olarak Fed'in önce parasal genişlemeyi durdurmasını,yılın ikinci yarısından itibaren ise enflasyonist baskılar ve piyasa faizlerinin yükselmesi ile bilanço daraltmayı gündeme almasını bekliyoruz.

-Sermaye piyasalarının daha fazla vergilendirilmesi ve faizlerin yükselmesi ile çok şişmiş borsalarda sert bir kar satışı ve teminat ihtiyacı nedeniyle dolar endeksinin artmasını bekliyoruz.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Senato'da demokratlar çoğunluğu ele geçirirse ne bekleriz:

-Kurumlar vergisi oranının ve yüksek gelirlilerin gelir vergisi oranının artırılmasını bekliyoruz.

-Teknoloji şirketlerinin masaya yatırılmasını bekliyoruz.

-Mali teşvik paketinin genişletilmesini bekliyoruz.

-Mali genişleme ile talep artışına bağlı enflasyon baskısı ve piyasa faizlerinin artış trendine girmesini bekliyoruz.

-Mali genişlemeye paralel olarak Fed'in önce parasal genişlemeyi durdurmasını,yılın ikinci yarısından itibaren ise enflasyonist baskılar ve piyasa faizlerinin yükselmesi ile bilanço daraltmayı gündeme almasını bekliyoruz.

-Sermaye piyasalarının daha fazla vergilendirilmesi ve faizlerin yükselmesi ile çok şişmiş borsalarda sert bir kar satışı ve teminat ihtiyacı nedeniyle dolar endeksinin artmasını bekliyoruz.
    Başkan yardımcısı californiyalı diye biliyorum. Teknoloji şirketlerinin üstüne bu kadar giderler mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Ben daha muhafazakarım. Şirketin ana faaliyet konusunda bir yönetici bana daha çok hitap ederdi. Ama sizin sözlerinizden anladığım önümüzdeki süreçte tüm şirketler birer teknoloji şirketine dönüşmek zorunda olacak.

Bu dönüşümü birçok sektörde görüyoruz - beyaz eşya sektöründe montaj ağırlıklı bir üretim tesisinde çalışıyorum; son yıllara kadar sahada çok büyük oranlarda makine ve endüstri mühendisleri çalışıyorken artık elektronik, mekatronik ve yazılım mühendisleri de aramıza katılmaya başladı.

Yönetici kadrosu da dijital dönüşüm konusunda kendini geliştirmek zorunda.

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Başkan yardımcısı californiyalı diye biliyorum. Teknoloji şirketlerinin üstüne bu kadar giderler mi ?

Kamala Harris daha önce California eyalet başsavcısı iken de zaten büyük teknoloji şirketleriyle uğraşmıştı.Hedefleri çok büyük bu teknoloji şirketlerini parçalara ayırmak ve yeni doğan ya da gelişmeye açık yeni teknoloji firmalarının yaşamasını sağlayarak teknolojinin daha hızlı gelişmesini sağlamak,verimlilik artışı sağlamak,rekabet ortamını sağlamak.(Bir zamanlar petrol devi Standart Oil ve Telekomünikasyon devi AT&T'nin ABD Kongresinin kararıyla parçalara,bağımsız şirketlere bölünmesi gibi)
    Şu anda google,amazon,apple,facebook gibi teknoloji firmaları aşırı büyümüş durumda ve ileride kendisine rakip olabilecek şirketleri hemen satın alıp,karşısında rekabet edecek firmanın yaşamasına müsaade etmiyor.Rekabet olmayınca da hem ilerleme ve gelişme yavaşlıyor,hem de rekabet nedeniyle inebilecek fiyatların yüksek seviyede kalmasına ve şirketlerin tüketicinin cebinden aşırı kar elde etmesine neden oluyor.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Kamala Harris daha önce California eyalet başsavcısı iken de zaten büyük teknoloji şirketleriyle uğraşmıştı.Hedefleri çok büyük bu teknoloji şirketlerini parçalara ayırmak ve yeni doğan ya da gelişmeye açık yeni teknoloji firmalarının yaşamasını sağlayarak teknolojinin daha hızlı gelişmesini sağlamak,verimlilik artışı sağlamak,rekabet ortamını sağlamak.Şu anda goggle,amazon,apple,facebook gibi teknoloji firmaları aşırı büyümüş durumda ve ileride kendisine rakip olabilecek şirketleri hemen satın alıp,karşısında rekabet edecek firmanın yaşamasına müsaade etmiyor.Rekabet olmayınca da hem ilerleme ve gelişme yavaşlıyor,hem de rekabet nedeniyle inebilecek fiyatların yüksek seviyede kalması ve şirketlerin tüketicinin cebinden aşırı kar elde etmesine neden oluyor.
    Bilgilendirme için teşekkürler. Bende bu konularda açmazda kalan biriyim. Ancak geçmişle bugün arasında şöyle bir fark var. Eskiden dünya bu kadar küresel değildi. Siz bugün apple’ı bölebilirsiniz ama foxconn, samsung, huawei gibi şirketler sizin yetki alanınızda olmadığı için onların dünyayı domine etmesini nasıl engelleyeceksiniz sorusu ortaya çıkacaktır.

O egeli ben değilim

ben de abd'de şirketlerin kapsamlı bir testten geçirilmesi, sermayesi batık durumda olan, sürekli zarar eden, sadece aldığı borçlarla hayatta kalabilen şirketlere neşter vurulması gerektiğini düşünüyorum... bence ciddi verimlilik sorunları var ve paranın verimsiz kullanılması, mali genişlemeye gidilmesine rağmen bu tutarların borsa vb yollarla sadece belli gruplarda toplanmasının, dolaşıma çıkmamasının önüne geçilmesi gerekiyor... bu durum uygulanan politikaların da hedeflere ulaşmasına engel oluyor...
    seçim net bir şekilde bitiyor... bugün kongrede biden'ın galibiyetinin ilan edilmesinin ardından belirsizliker son bulacaktır... son dönemde onstaki artışı da hem biden ın kapsamlı paketine hem enflasyonun artmasına rağmen faizlerin artmayacak olmasına bağlıyorum...
    Deniz bey özelikle bizim borsamızda 2 ayı geçen müthiş bir ralli var ... sizce önümüzdeki dönemde abd-ab ilişkileri bağlamında biz nasıl bir noktada olacağız ... borsamız nasıl etkilenecek.... ben ne gerekiyorsa yapacağımızı ve bir şekilde anlaşmaya varacağımızı düşünüyorum... özellikle katar-suud yakınlaşması da başka yol bırakmıyor gibi ... hatta uzun vadede sizin de belirttiğiniz gibi biden daha öngörülebilir olduğundan ülkemiz için daha iyi olacaktır
    değerli bilgiler ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim ...sağlıklı günler dilerim ... saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bilgilendirme için teşekkürler. Bende bu konularda açmazda kalan biriyim. Ancak geçmişle bugün arasında şöyle bir fark var. Eskiden dünya bu kadar küresel değildi. Siz bugün apple’ı bölebilirsiniz ama foxconn, samsung, huawei gibi şirketler sizin yetki alanınızda olmadığı için onların dünyayı domine etmesini nasıl engelleyeceksiniz sorusu ortaya çıkacaktır.

Google'a ABD dışından bir rakip yok,ama bölünürse birbiriyle rekabet eden şirketler ortaya çıkabilir.Microsoft'a da ABD dışından rakip yok,bölünürse birbiriyle rekabet eden şirketler ortaya çıkabilir.Aynı şey facebook için de geçerli,bölünürse birbiriyle rekabet eden şirketler ortaya çıkabilir.Amazon için dışarıdan rakip Ali Baba var ama bu sorun değil,Amazon bölündüğünde piyasada bu işi yapan şirketler Ali Baba ile rahatça rekabet edebilirler.
    Apple için durum farklı,onun ABD dışından ciddi rakipleri var ama Steve Jobs'dan sonra Apple innovasyon ve teknolojide çığır açan özelliğini kaybetti,hantallaştı.Apple Steve Jobs ile rakiplerini piyasadan silmiş demode bırakmıştı,apple'dan önce piyasada nokia'dan motorola'ya çok sayıda şirket vardı ama geri kaldılar,samsung ve huwai gibi yenileri ise apple'ı takip etti.Apple'ın bölünmesiyle oluşacak rekabet ortamı ve yarış yeni innovasyonları ve teknolojileri ortaya çıkarıp daha önce nokia ve motorola'nın başına gelen bu sefer samsung ve huwai'nin başına gelebilir.
    Burada önemli olan büyüklük değil,rekabet ortamının yaratılmasıyla yeni teknolojiler yaratabilme kabiliyeti.Hatırlayalım.1970'lere kadar bilgisayar dünyasında IBM efsanesi vardı,uzak ara dünyanın en büyük bilgisayar firmasıydı ama bunu sıradan kişilerin evlerinde ve ofislerde kullanabileceği kişisel bilgisayar yazılımını IBM değil ,garajda kurulan küçük bir şirket Microsoft yarattı.Yıllar sonra bu sefer kişisel bilgisayarlarda dünyanın en büyüğü iken tarayıcı ve servis sağlayıcıda piyasayı domine eden microsoft değil yeni kurulan bir şirket google oldu.Google bir dünya devi olduğunda da sosyal iletişim platformunu google değil yine yeni kurulan küçük bir şirket facebook yaptı.

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    ben de abd'de şirketlerin kapsamlı bir testten geçirilmesi, sermayesi batık durumda olan, sürekli zarar eden, sadece aldığı borçlarla hayatta kalabilen şirketlere neşter vurulması gerektiğini düşünüyorum... bence ciddi verimlilik sorunları var ve paranın verimsiz kullanılması, mali genişlemeye gidilmesine rağmen bu tutarların borsa vb yollarla sadece belli gruplarda toplanmasının, dolaşıma çıkmamasının önüne geçilmesi gerekiyor... bu durum uygulanan politikaların da hedeflere ulaşmasına engel oluyor...
    seçim net bir şekilde bitiyor... bugün kongrede biden'ın galibiyetinin ilan edilmesinin ardından belirsizliker son bulacaktır... son dönemde onstaki artışı da hem biden ın kapsamlı paketine hem enflasyonun artmasına rağmen faizlerin artmayacak olmasına bağlıyorum...
    Deniz bey özelikle bizim borsamızda 2 ayı geçen müthiş bir ralli var ... sizce önümüzdeki dönemde abd-ab ilişkileri bağlamında biz nasıl bir noktada olacağız ... borsamız nasıl etkilenecek.... ben ne gerekiyorsa yapacağımızı ve bir şekilde anlaşmaya varacağımızı düşünüyorum... özellikle katar-suud yakınlaşması da başka yol bırakmıyor gibi ... hatta uzun vadede sizin de belirttiğiniz gibi biden daha öngörülebilir olduğundan ülkemiz için daha iyi olacaktır
    değerli bilgiler ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim ...sağlıklı günler dilerim ... saygılar
    ABD ve AB ile ilişkilerimizin nasıl bir seyir içinde olacağı Mart ayında belli olacak.Biden koltuğa oturunca önünde pandemiye karşı alınacak tedbirler,mali genişleme ve ekonomiyi düzlüğe çıkartmak için alınacak tedbirler ve sonrasında da Trump zamanında bozulan Avrupa ile transatlantik ilişkilerini yeniden rayına oturma ajandası olacak.
    Türkiye konusunu ise ancak Mart ayında(AB ile birlikte) gündeme alırlar.Trump'ın aksine demokrat yönetimler temel insan hakları,bireysel özgürlükler,bağımsız özgür medya,ifade özgürlüğü,adil yargı,demokrasi gibi konularda hassaslar.Ülkeler arası ilişkilerde bu kriterleri gözetiyorlar.
    Mart ayına kadar bizim yönetimin yapmayı vaat ettikleri yapısal reformlar ABD ile ilişkilerimizin bundan sonraki seyrini belirleyecek.

Sayfa 614/2104 İlkİlk ... 11451456460461261361461561662466471411141614 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •