Sayfa 630/2104 İlkİlk ... 13053058062062862963063163264068073011301630 ... SonSon
Arama sonucu : 16832 madde; 5,033 - 5,040 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    iyi toparladılar son yıllarda..
    obama zamanında abd adeta kıskaca almıştı rusyanın döviz rezervlerini özellikle petrolün fiyatını indirerek bir ara kritik seviyeelere kadar düşürdü... kurşun atmadan sscb'yi yıktığı gibi rusyayı da fakir bir devlet yapıp bırakacaktı belki de ... sonra trump geldi falan :D
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

2.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Rezervi doğrultasıya kadar yüksek faiz, sonrasında normal faize geri dönüş senaryosuna göre, bizim yüksek faiz uygulamamız sizce ne kadar sürer.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    ilk fırsatta indirmeye çalışacaklar..yabancılar da yemiyor bu hamleleri de, bizim dth çılar yesin diye uğraşıyorlar.

2023 de hayati bir seçim var...bunun için 2022 de vatandaşın iyileşmeyi hissetmesi lazım...bunun içinde 2021 ikinci yarısında gevşeme adımları gelir yine..siyaseten gelmek zorunda zaten.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sn Deniz
    Bizim bankadan aldığımız gram altınların karşılığı nerede ?
    Mesela halk gram altın aldığı zaman bu döviz rezervlerinde gözüküyor mu ?

O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Deniz

Gözüküyor.Altın hesapları için de merkez bankasına munzam karşılıkları yatırılıyor.

https://www.cnbc.com/2021/01/15/bide...n-to-1929.html

"Careful what you wish for": Hedge fund manager warns Biden's spending plan could pop stock market bubble

"Ne istediğinize dikkat edin": Hedge fon yöneticisi, Biden'ın harcama planının borsa balonunu patlatabileceği konusunda uyarıyor

President-elect Joe Biden's Covid spending plan could recreate the financial conditions seen in the run-up to the 1929 Wall Street crash, according to one hedge fund manager, with rising inflation potentially responsible for popping an "epic" stock market bubble.

The comments come shortly after Biden outlined the details of a $1.9 trillion rescue package designed to support households and businesses through the coronavirus pandemic.

David Neuhauser, managing director of small, Chicago-based hedge fund Livermore Partners, said that Biden's spending plan appeared to be an attempt to mimic the "roaring 20's" by getting people back into the workforce quickly.

"But beware, the 'roaring 20's' led to the 1929 stock market crash and the Great Depression. So, be careful what you wish for," he added.

If passed by the new Democratic-controlled Congress, the "American Rescue Plan" includes $1 trillion in direct relief for households, $415 billion to tackle the virus and roughly $440 billion for small businesses.

"We not only have an economic imperative to act now " I believe we have a moral obligation," Biden said Thursday, as he announced his plan from his transition headquarters in Delaware.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir hedge fon yöneticisine göre, Başkan tarafından seçilen Joe Biden'in Covid harcama planı, 1929 Wall Street çöküşü öncesinde görülen mali koşulları yeniden yaratabilir ve artan enflasyon potansiyel olarak 'epik' bir borsa balonunu patlatmaktan sorumlu olabilir.

Yorumlar, Biden'ın koronavirüs salgını yoluyla haneleri ve işletmeleri desteklemek için tasarlanmış 1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketinin ayrıntılarını özetlemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Chicago merkezli küçük hedge fonu Livermore Partners'ın genel müdürü David Neuhauser, Biden'ın harcama planının insanları hızlı bir şekilde işgücüne geri getirerek 'kükreyen 20'leri' taklit etme girişimi gibi göründüğünü söyledi.

'Ama dikkatli olun, 'kükreyen 20'ler' 1929 borsa çöküşüne ve Büyük Buhran'a yol açtı. Bu yüzden, ne istediğinize dikkat edin,' diye ekledi.

Yeni Demokratik kontrollü Kongre'den geçerse, 'Amerikan Kurtarma Planı' hane halkı için 1 trilyon dolar doğrudan yardım, virüsle mücadele için 415 milyar dolar ve küçük işletmeler için kabaca 440 milyar dolar içeriyor.

Delaware'deki geçiş karargahından planını açıklayan Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, 'Şimdi harekete geçmek için sadece ekonomik bir zorunluluğumuz yok - ahlaki bir yükümlülüğümüz olduğuna inanıyorum.' Dedi.
    ************************************************** *******************************

YORUM:Daha önce bu başlıkta,parasal genişlemeden farklı olarak(parasal genişlemede para mali sistem içinde kaldı,reel sektöre ve hane halkına çok küçük miktarda gitti,ve sadece finansal sistemde varlık fiyatlarında balon yaratmaktan başka bir işe yaramadı) doğrudan hane halkına ve işletmelere giden para ile mali genişlemenin talep artışıyla birlikte, bir yandan ekonomide büyüme ve istihdamda artış yaratırken ,diğer yanda enflasyonda zıplamaya yol açacağını ben de yazmıştım, ama 1929 krizi gibi ekonomide bir çöküşe yol açabileceği fikrine katılmıyorum.Eğer Fed sorumluluğunun gereğini yerine getirir, mali genişlemeye eşdeğer bir parasal daralmayı uygularsa,bu durumda enflasyondaki artış da tolere edilebilecek sınırlar içinde kalacaktır.
    Son düzenleme : deniz43; 16-01-2021 saat: 06:22.

6. Sn Deniz43,

Doğrudan hane halkına, virüsle mücadeleye, küçük işletmelere dağıtılacak da olsa bu yardım, yine finansal sisteme girmiş olmuyor mu, hatta daha önceki yardımın yarattığı varlık balonundan daha güçlü bir etkisi olmayacak mı? Yine dağıtılan para borsaya, değerli metallere v.s. gitmeyecek mi? Enflasyona doğrudan etki edeceğini anladım, burasını anlayamadım.

Diğeri, 30 Mayıs 2020 de QE, QT faaliyetlerini, faiz artış ve azaltımlarını şu grafiğe işleyip, anlamaya .çalışmıştım;

Gerekirse faizleri geçici olarak arttırırız mesajı, belli bir zaman dönemi gerektiriyor, ama ilk dağıtılan para dağıtıldığı gün itibarıyla varlık balonlarına akabilir, bir sıra nüansı var gibi. Diğeri parasal daralma yaptığı an, 2008 den sonraki QE lere istinaden, 2018 döneminde grafikteki yerleri işaretli, borsa çöktü. Burada paradoks yok mu? Tam ikisinin arasını nasıl ayarlayacak?

Yani her halükarda bu para varlık balonlarını ilk etapta şişirecek, ta ki enflasyon artana ve enflasyonu kontrol altına almak için faiz arttırana veya parasal daralmaya gidene kadar dersek, yanlış mı olur?

Bu grafiğe göre faizler düşük kalmaya, borsa şişmeye, ve parasal genişlemeye devam edilirse, DXY nin daha da düşmesi gerekiyor, bunun ABD ekonomisine etkisi nasıl olur?

Saygılar

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Mart 1980'de ABD'de enflasyon %14'8 e yükselince Fed toplanarak politika faizini %20'ye yükseltmişti.Fed'in piyasaya taviz vermeyen sert ve kararlı tavrı 1982 yılı sonunda enflasyonu %3.8'e kadar sert bir şekilde düşürmüştü.
    Borsa da enflasyonist ortamda yükselir ama enflasyonu düşürmek için faizlerde sert yükseliş ve sıkı para politikası ile para çok büyük ölçüde Hazine tahvillerine akar,borsa getirisi Hazine tahvillerinin getirisinin epeyce altında kalır(1980-1981'de %16 faizli ABD 10 yıllık hazine tahvilini alan kişi ve kurumlar 10 yıl boyunca her yıl %16 gibi müthiş bir getiri sağladı).Tüm dünyadan para ABD tahvillerine akınca 5 yıl boyunca müthiş bir dolar rallisi yaşanmış dolar endeksi 85'den 160'a kadar yükselerek tarihi bir zirve yapmıştı.(Altın ise enflasyonist ortamda önce yükseldi Eylül 1980 de 671 usd/ounce'a kadar çıktı sonra bütün dünyadan para ABD Hazine tahvillerine akınca ve müthiş bir dolar endeksi rallisi yaşanınca,Mayıs 1982'de 322 usd/ounce'a kadar düşmüştü)
     Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Sn Deniz43,

Doğrudan hane halkına, virüsle mücadeleye, küçük işletmelere dağıtılacak da olsa bu yardım, yine finansal sisteme girmiş olmuyor mu, hatta daha önceki yardımın yarattığı varlık balonundan daha güçlü bir etkisi olmayacak mı? Yine dağıtılan para borsaya, değerli metallere v.s. gitmeyecek mi? Enflasyona doğrudan etki edeceğini anladım, burasını anlayamadım.

Diğeri, 30 Mayıs 2020 de QE, QT faaliyetlerini, faiz artış ve azaltımlarını şu grafiğe işleyip, anlamaya .çalışmıştım;

Gerekirse faizleri geçici olarak arttırırız mesajı, belli bir zaman dönemi gerektiriyor, ama ilk dağıtılan para dağıtıldığı gün itibarıyla varlık balonlarına akabilir, bir sıra nüansı var gibi. Diğeri parasal daralma yaptığı an, 2008 den sonraki QE lere istinaden, 2018 döneminde grafikteki yerleri işaretli, borsa çöktü. Burada paradoks yok mu? Tam ikisinin arasını nasıl ayarlayacak?

Yani her halükarda bu para varlık balonlarını ilk etapta şişirecek, ta ki enflasyon artana ve enflasyonu kontrol altına almak için faiz arttırana veya parasal daralmaya gidene kadar dersek, yanlış mı olur?

Bu grafiğe göre faizler düşük kalmaya, borsa şişmeye, ve parasal genişlemeye devam edilirse, DXY nin daha da düşmesi gerekiyor, bunun ABD ekonomisine etkisi nasıl olur?

Saygılar
    ABD'nin nüfusu 331 milyon kişi.Kabaca 250 milyon kişi ise yetişkin ve kişi başına 2000 dolardan 500 milyar dolar civarında bir nakit yardımı alacaklar.ABD dünyanın gelir dağılımı en bozuk ülkelerinden biri

https://www.statista.com/chart/20323...-lack-savings/

The economy might be strong in the U.S., but nearly 70 percent of Americans have less than $1,000 stashed away, according to GOBankingRates’ 2019 savings survey. The poll, released December 16, revealed 45 percent have nothing saved. The survey questioned 846 respondents November 25 to 26.

ABD halkının %45'inin bankada hiç parası yok,%70'nin de parası 1000 dolar'dan daha az.

Yani bu 500 milyar doların çok büyük bölümü doğrudan başta gıda olmak üzere,temel ihtiyaçlara gidecek,1.9 trilyon dolardan gelen kısım ise zor durumdaki işletmelerin rahatlamasına yardımcı olacak ,istihdamı koruyacak bu şekilde tüketime katkıda bulunacak.

-Enflasyonda yükselme olunca Fed'in politika faizini yükseltmesi ve bilançosunu daraltması beklenir,çünkü Fed enflasyonu kontrol altına alacak tedbirler almaz ise,ekonomide öngörülebilirlik azalır,belirsizlik oluşur,enflasyonist ortamda uzun vadeli borçlanma imkanları zorlaşacağı için yatırımlar durur, bu da ekonominin büyüme hızını ve istihdam artışını olumsuz etkiler.

-Fed politika faizini düşürünce ,dünyanın geri kalanında faizler düşük olduğu için,bütün dünyadan para ABD Hazine tahvillerine akar,bu da dolar endeksini hızla yükseltir.

-Enflasyonist ortamlarda normalde borsalar düşmez,ama getirisi tahvillerin faiz getirisinin altında kalır,ama bu sefer borsalarda büyük bir balon oluştuğu için muhtemelen borsalarda da bir düzeltme beklenebilir.

-Emtiaların fiyatı dolar ile ölçüldüğü için dolar endeksinin yükselişi muhtemelen emtia fiyatlarını frenleyecektir.

-İlk anda finansal piyasalardaki balon biraz daha şişebilir ama uzun vadeli tahvillerin enflasyon artışını hemen fiyatlaması ve satması beklenir.

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Deniz

Sizin aldığınız altın ve Euro .

Pariteden dolar karşılığı olarak belirlenip dolar olarak açıklanmaktadır .

Geçen haftaki düşüşün etkisi ile altın ve paritedeki dolar alımı olsa bile artış çok cüzi veya hiç olmayacaktır belki de azalma olacaktır .

Ama aksine bu iki metada artışta dolar artışı peek yapmaktadır .

O yüzden ben hep kur farkından arındırılmış açıklanması gerekiyor desekte otorite bu şekilde davranmamaktadır.

Ve manipüle etmektedir işin doğrusu bu şekilde

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

Sayfa 630/2104 İlkİlk ... 13053058062062862963063163264068073011301630 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •