Sayfa 631/2105 İlkİlk ... 13153158162162963063163263364168173111311631 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 5,041 - 5,048 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://www.cnbc.com/2021/01/16/armi...du-party-.html

Armin Laschet picked as new leader of Germany's ruling CDU party

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birliği Partisi'nin yeni Genel Başkanı Armin Laschet seçildi. Armin Laschet'in Almanya'da mevcut olarak iktidarda bulunan ve anketlerde büyük bir farkla önde gözüken CDU'nun Eylül ayındaki seçimlerde siyaseti bırakacak Merkel yerine başbakan adayı olması bekleniyor.

2. Sn Deniz43,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Benim anladığım bütün mesele ABD enflasyon endeksindeki trend açısıyla ilgili; mesele borsaları çökertmeden 'yatay' bir düzeltmede tutarken, faiz/hazine tahvili ile enflasyon artışını yönlendirme/kontrol altına alma becerisi..

1. 2008 kriziyle ilgili 2018-19 döneminde ne oldu da o zaman bu başarıya ulaşamadı?
    2. Bu korkunç büyüklükte genişlemeyi hazine bonosuna hapsedebilecek kadar büyüklükte, 80 deki gibi, dünyada akabilecek bir para var mı? (Suudi Arabistan, Çin ??)

Dünya Finansal Piyasalar Büyüklükleri (Twitter'daki Ahmetbeyefendi' den alıntı olduğunu söylemek etik olarak yeterli olur sanırım.)

Teşekkürler

Sn.deniz43;

22 ocakta SP türkiye yorumu olma ihtimali var mı?
    Not ile ilgili bir gelişme bekliyor musunuz?
    Sebepleri?

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Sn.deniz43;

22 ocakta SP türkiye yorumu olma ihtimali var mı?
    Not ile ilgili bir gelişme bekliyor musunuz?
    Sebepleri?
    Cuma günü S&P'nin yapacağı gözden geçirmede, ülke kredi notumuzda bir değişiklik yapmasını beklemiyorum.
    Ama bir değişiklik yapacaksa bunun aşağı yönde olmasını beklerim,çünkü:

1)Son gözden geçirmeden bu yana;enflasyon,dış ticaret açığı,cari açık,bütçe açığı,dış borçlar/gsyih,merkez bankası net döviz rezervleri,borç ödeyebilme kapasitesi,bankacılık sektöründe büyüyen kredi batağı riski,bütün temel makroekonomik göstergeler daha kötüye gitti.

2)S&P'nin Türkiye kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 4 katı iken,Moody's in 5 kademe altı.Böyle olunca aradaki fark daha da açılmaz,bir değişiklik olacaksa birbirine yaklaşır yani değişiklik olacaksa not indirimi olabilir.Ama benim tahminim bir değişiklik olmayacağı şeklinde.

Teşekkürler sn deniz43

6. Sayın deniz43,

Eksi 58 milyar döviz rezervimizin olması aklıma geldikçe stres oluyorum.

Döviz rezervlerinin güçlü olması şunun için önemlidir;

- Karşılaşılabilecek iç ve dış şokların yarattığı olumsuzlukların giderilmesi

- Dış borç servisinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi

- Uluslararası finans çevreleri ile piyasalarda, ülkeye duyulan güvenin artması

Türkiye kronik olarak cari açık veren bir ülke. Yurtdışından ithal ettiğimiz mal ve hizmetlerin parasını, eğer yeterince döviz kazanamamışsak, Merkez Bankası'nın rezervlerinden ödüyoruz.

Öte yandan Türkiye'nin kısa vadeli dış borcu da çok yüksek. Önümüzdeki bir yılda özel sektör ve kamunun ödemesi gereken 180 milyar dolar dış borç var. Bunun önemli bir kısmı yeniden borç alınarak ödenecek, yani "çevrilecek" ama hangi faiz oranından? Yeni borç bulunamazsa Merkez Bankası'nın rezervlerinin devreye girmesi gerekir ki ekside.
    Rezervlerin eksiye inmesi ödemeler dengesi krizi riski yaratıyor.
    Ayrıca vurkaç amacıyla ülkeye giren paralar, borsa ve devlet tahvilinde güzel getiriler sağladıktan sonra çıkmak istediklerinde baskı altında tutulan düşük döviz kurlarından yeniden dövize dönüp ülkemizden çıkıyor.
    Döviz bazında akıllara zarar getiri elde edip çıkıp gidiyorlar.
    Bankalarda Döviz Tevdiat Hesapları rekor üstüne rekor kırıyor. Bu hesaplar dijital rakamdan mı ibaret acaba bilmiyorum.
    Tüm reformlar bugün tamamlandı desek bile bu tablonun normale dönmesi kaç yıl sürecek ve ne bedeller ödenecek acaba?
    Yine dertlendiğim için içimi dökmek istedim sadece.
    Selamlar.

Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Sayın deniz43,

Eksi 58 milyar döviz rezervimizin olması aklıma geldikçe stres oluyorum.

Döviz rezervlerinin güçlü olması şunun için önemlidir;

- Karşılaşılabilecek iç ve dış şokların yarattığı olumsuzlukların giderilmesi

- Dış borç servisinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi

- Uluslararası finans çevreleri ile piyasalarda, ülkeye duyulan güvenin artması

Türkiye kronik olarak cari açık veren bir ülke. Yurtdışından ithal ettiğimiz mal ve hizmetlerin parasını, eğer yeterince döviz kazanamamışsak, Merkez Bankası'nın rezervlerinden ödüyoruz.

Öte yandan Türkiye'nin kısa vadeli dış borcu da çok yüksek. Önümüzdeki bir yılda özel sektör ve kamunun ödemesi gereken 180 milyar dolar dış borç var. Bunun önemli bir kısmı yeniden borç alınarak ödenecek, yani "çevrilecek" ama hangi faiz oranından? Yeni borç bulunamazsa Merkez Bankası'nın rezervlerinin devreye girmesi gerekir ki ekside.
    Rezervlerin eksiye inmesi ödemeler dengesi krizi riski yaratıyor.
    Ayrıca vurkaç amacıyla ülkeye giren paralar, borsa ve devlet tahvilinde güzel getiriler sağladıktan sonra çıkmak istediklerinde baskı altında tutulan düşük döviz kurlarından yeniden dövize dönüp ülkemizden çıkıyor.
    Döviz bazında akıllara zarar getiri elde edip çıkıp gidiyorlar.
    Bankalarda Döviz Tevdiat Hesapları rekor üstüne rekor kırıyor. Bu hesaplar dijital rakamdan mı ibaret acaba bilmiyorum.
    Tüm reformlar bugün tamamlandı desek bile bu tablonun normale dönmesi kaç yıl sürecek ve ne bedeller ödenecek acaba?
    Yine dertlendiğim için içimi dökmek istedim sadece.
    Selamlar.
    Yazdıklarınızın hepsi Türkiye ekonomisinin gerçekleri.Paylaşımınız için teşekkür ederim.Selamlar.

Sayfa 631/2105 İlkİlk ... 13153158162162963063163263364168173111311631 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •