Sayfa 1558/2111 İlkİlk ... 5581058145815081548155615571558155915601568160816582058 ... SonSon
Arama sonucu : 16887 madde; 12,457 - 12,464 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Deniz hocam,

Suudi Arabistan , bahsi geçen 5 milyar doları hangi vade ve hangi faiz oranından getirecek? Bu konuda bir bilgi yok sanırım.
    araplar faiz mi alır la faiz haram yanlışın var senin onun adı başka bir şeydir öpücük gibi
    .

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas

-Hollanda doğal gaz vadeli işlemler fiyatları , Avrupa genelinde sıcaklıkların düşmeye başlaması ve petrole olan talebin artmasıyla ve Norveç'teki altyapı kesintilerinin arzı azaltmasıyla birlikte, Perşembe günü üçüncü seans yükselerek 160euro/MWh'ye yaklaştı ve 11 Kasım'da altı ayın en düşük seviyesi olan 97,8 euro/MWh'ya göre kaydadeğer biçimde yükseldi.
    - AB'deki depolar, bir önceki gün %90.9'a kıyasla 6 Aralık itibariyle %90.6 doluydu. Rezervler normalden daha dolu kalsa ve büyük LNG ithalatı Rus gaz akışındaki düşüşü telafi etse de, birçok analist talebin kış aylarını atlatmak için daha fazla LNG ithalatına ihtiyaç duyulacağını öne sürerken, görünüm zorlu olmaya devam ediyor.
    Deniz hocam,

Abd 10y tahvil alımlarının artması ile faizinin düşmesi ve Çin' deki covid gevşemelerine rağmen petrol fiyatının düşmesi sizce resesyon ihtimalinin yükseldiği anlamına gelir mi?

Bir de bu enerji fiyatları yine zirvelere çıkarsa üretim azalması ile (özellikle ihracat yönünden bizde) negatif bir ortam oluşmaz mı?

Ben borsada bir düzeltme beklerken aklımdan geçenlerden biri de buydu. 2022 3.çeyrek, şirketlerin en güzel bilanço/kârlılık dönemi olabilir. Döviz baskılanmaya devam ederse bir daha o kârları görememe ve hisselerde beklentilerin düşmesi meydana gelebilir mi?
    Pit dostum borsayla ilgili senin de fikrini merak ediyorum. Sen de sağlamcısın ve bist30-50 şirketlerini takip ediyorsun biliyorum. Onlar nasıl etkilenir bu durumda?

Beni borsaya girmeye korkutan durum tam olarak aşağıdaki durumu takip etmemdir.
    Eylül' de bankaları tavan-tavan sonra taban-taban yapınca, üstüne de insanlar tutuklanınca koptum borsadan.
    Bu grafikte kararımı destekliyorDU!! O tarihlerden sonra yabancı sert çıkış yapınca kararımın doğru olduğunu düşünüyorDUM!!!

Ama Ekim' den beri hiç yabancı olmamasına rağmen bist uçtu. Ben de arkasından baktım kaldım.
    Geçen hafta giren yabancılar "bıyıklı" değilse, neden "zirveden" bu kadar rekor yükseklikte parayı borsaya soktular? CDS? Rezerv? Dolardaki sabitliğe inanış? Yeni haber? Arap parası?....vs
    Fikri olan var mı?

4. 100 milyon doları SISE'deki 50 milyon lotluk toplu satış...

https://share.matriksdata.com/shareM...11301059410300

Martta 1 dolardan almadığı hisseyi kasımda 2 dolardan almış alan... Alanın da satanın da bir bildiği vardır elbet...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Deniz hocam,

Abd 10y tahvil alımlarının artması ile faizinin düşmesi ve Çin' deki covid gevşemelerine rağmen petrol fiyatının düşmesi sizce resesyon ihtimalinin yükseldiği anlamına gelir mi?

Bir de bu enerji fiyatları yine zirvelere çıkarsa üretim azalması ile (özellikle ihracat yönünden bizde) negatif bir ortam oluşmaz mı?

Ben borsada bir düzeltme beklerken aklımdan geçenlerden biri de buydu. 2022 3.çeyrek, şirketlerin en güzel bilanço/kârlılık dönemi olabilir. Döviz baskılanmaya devam ederse bir daha o kârları görememe ve hisselerde beklentilerin düşmesi meydana gelebilir mi?
    Pit dostum borsayla ilgili senin de fikrini merak ediyorum. Sen de sağlamcısın ve bist30-50 şirketlerini takip ediyorsun biliyorum. Onlar nasıl etkilenir bu durumda?
    Piyasada geçmiş tecrübeler dikkate alındığında genellikle 10 yıllık ABD tahvil faizi 2 yıllığın altına düştüğünde resesyon ihtimalinin kuvvetli olduğu görüşü var,Fed'in çalışmalarında ise resesyon habercisi olarak yer bulan ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisi arasındaki fark Şubat 2020'den bu yana ilk kez sıfırın altına inerken, bankanın çalışmalarında bu iki varlığın getirileri farkının sıfırın altında inmesi halinde ülkenin 6 ila 18 ay arasında resesyona gireceği öngörülüyor.
    Benim bakış açımdan bakarsak;evet ABD ekonomisinin gelecek yıl resesyona girmesi bir ihtimal ama kesin değil.Gerekçelerim ise ;şu anda hem 2 yıllık ABD tahvil faizi hem de 3 aylık bono faizi 10 yıllık tahvil faizinin altında seyrediyor ama,tahvil piyasasında arz ve talep ABD Hazinesi ve piyasa arasında oluşmuyor,bilançosunu küçültmeye başlamasına rağmen Fed'in hala elinde çok büyük ölçüde hazine tahvil ve bonolarından oluşan 8.5 trilyon dolarlık devasa bir bilançosu var ve bu bilanço piyasadaki arz ve talep dengesini,tahvil ve bono fiyatlamasını bozuyor.
    İkinci neden önceki yazılarımda detaylarını yazdığım, ABD'de güçlü tüketici talebi ile beslenen bir gsyih büyümesi var,geçen çeyrek ABD ekonomisi %2.9 gibi doğal büyüme hızında büyürken,bu çeyrekte de Atlanta Fed'e göre %3.4 hızında büyüyor.
    https://www.atlantafed.org/cqer/research/gdpnow
    İstihdam piyasası çok güçlü,ücret artışları devam ediyor,kredi hacmi yüksek.Yakın bir dönemde resesyon gözükmüyor.Şu anda hala kısıtlayıcı olmayan para politikası ileride sıkı hala gelirse ancak o zaman resesyon değerlendirilmesi yapılabilir.
    ABD finans medyasında yapılan resesyon uyarıları,-bana göre- daha ziyade Fed'e " para politikasını daha fazla sıkıştırıp benim güzel para kazanmamı engelleme" mesajları olarak değerlendiriyorum.
    Ama avrupa ekonomisi için durum farklı;ABD büyük ölçüde kendi petrolünü üretirken ve doğalgaz fazlasını ihraç ederken avrupa enerjide tamamen ithalata bağımlı ve yüksek enerji maliyetleri rekabet gücünü azaltıyor,yanı başında rusya-ukrayna savaşı çeşitli sıkıntılara yol açmış durumda bölge ekonomisi için önemli olan rusya pazarı terk edilmiş durumda,tüketici talebi zayıf,dolayısıyla euro bölgesi ekonomisinin önümüzdeki yıl resesyona girmesi kuvvetli ihtimal.

Enerji fiyatlarında ise benin kişisel görüşüm şu andaki fiyat düşüşlerinin geçici olduğu,yakında yükselişe geçeceği şeklinde:

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yılın son çeyreğinde enerji emtialarında yukarı yönlü bir fiyat hareketi bekleniyordu ama dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin covid kapanmaları nedeniyle talebini %20 düşürünce ve ABD yönetimi seçimler öncesi stratejik rezervlerinden 180 milyon varil petrolü piyasaya verince arz fazlalığı oluştu ve fiyatlar geriledi.Şimdi ise şartlar yeniden değişiyor;Çin covid kısıtlamalarını gevşetiyor,ABD bu ay başından itibaren stratejik rezervlerinden piyasaya petrol vermeyi durdurdu,avrupa birliğinin rusyaya deniz yoluyla petrol almama ve alan ülkelere de 60 doların üzerindeyse sigorta etmeme kararı yürürlüğe girdi ki ,bu kararlar da Rusya'nın petrol ihracatını azaltacaktır.Yani totalde bir petrol talebi artışı ve petrol arzı azalması birlikte petrol fiyatlarını yukarı çekmesi beklenir.

https://www.ekonomim.com/ekonomi/rus...-haberi-676272

Dünyanın önde gelen tahıl ve gıda ihracatçısı 2 ülkesi rusya ve ukraynanın savaşması nedeniyle ihracatlarının sekteye uğraması nedeniyle bu ürünlerde de fiyat yükselişi bekleniyordu ama yapılan uluslararası anlaşmalarla 442 gemi ile 24 milyon ton tahıl ve gıda ürünlerinin dünya piyasalarına arz edilmesi bu fiyat yükselişini frenledi.
    Ama gelecek yıl tarım ürünlerinde bir fiyat yükselişi bekleniyor çünkü bu yıl doğalgaz fiyatlarındaki astronomik fiyat yükselişlerinden dolayı doğalgazı hem enerji kaynağı hem de üretimde girdi olarak kullanan gübre sanayinde astronomik fiyat artışları oldu ve bu yıl küresel ölçekte tarımsal üretimde yeterli ölçüde gübre kullanılamadı ,bunun önümüzdeki yıl tarım ürünlerinde mahsulü düşürmesi bekleniyor.Ayrıca savaş nedeniyle bu yıl ukraynada tarlalarda ekim büyük ölçüde yapılamadı bu da gelecek yıl ukraynadan dünya piyasasına bir tahıl ve gıda arzı olamayacağını ifade ediyor.
    Çin'de ise yıl bitiyor,bu sene gsyih büyümesi beklentilerin altında kalacak ama gelecek yılbaşından itibaren covid maliyetine katlanarak ekonomisine yeniden ivme kazandırması bekleniyor.
    Enerji fiyatlarının yeni zirveler görmesi küresel ölçekte de ,bizde de ekonomilerin büyüme hızını düşürür,evet doğru ihracat için de negatif ortam oluşturur.
    Son düzenleme : deniz43; 09-12-2022 saat: 07:42.

https://pbs.twimg.com/media/Fjeiwg2X...png&name=small

Fed'in önem verdiği ve dikkatle takip ettiği dün güncellenen Atlanta Fed'in "wage growth tracker";
    geçen ay iş değiştirenler için ücret artışını gösteriyor
    Saatlik ücret artışı, tüm çalışanlar için bir önceki yıla göre %6,4 arttı (Ekim'den değişmedi), ancak iş değiştirenler için arttı (%7,6'dan %8,1'e)

https://www.atlantafed.org/chcs/wage...racker?panel=1

7.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Deniz hocam,

Özellikle sanayi de yılın en iyi karlılıklarının görüldüğünü düşündüğümü hem burada hem de diğer sosyal medya platformlarında söylemiştim. Bankacılık tarafında sürekli mevzuat değişikliklerine rağmen son çeyrek karlılıkları da yüksek gelecektir. Sonrasında orada olay enflasyon muhasebesinin uygulanıp uygulanmayacağına göre değişecek.
    Eğer deniz hocamın bahsettiği enerji fiyatları artışı olursa yine enerji özellikle yenilebilir enerji tarafı canlı olabilir.Ama orada da anomali şeklinde fiyatlanmış çok şirket olduğunu da söylemek lazım.
    16 Temmuzdan bugünlere kadar sürmüş rallide öncelikle bankacılık tarafında manüplatif yükseliş, sonrasında enerji firmaları, o malum 2 hisse ve borsaya açılışı 1 yılı doldurmamış şirketlerin muazzam artışlarını gördük. Ama bu dönemde u30 içerisindeki froto, tüpraş, ereğli gibi hisselerde resesyon fiyatlaması yaşadılar. Resesyon fiyatlamasının halen birçok firmada oluşmadığını görüyorum.
    Borsaya para akış hızının düşmesi durumunda her yorumcu resesyon konusunda konuşmaya başlayacaktır.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Teşekkürler pit, deniz hocam,

Abd' nin keyfi yerinde mi ya da Fed rahat mı belli değil. Avrupa' dan ve hatta ülkemizden bile Abd' ye yatırım/para akışı olduğu söyleniyor. Ucuz enerji en büyük etken. Bu kadar yatırımın geldiği Abd' de işçi maaşı artmaya, işsizlik düşük kalmaya devam eder herhalde? Fed' in amacı parayı sıkıp, işsizliği biraz arttırıp, tüketimi ve enflasyonu düşürmeye çalışmaktı sanırım. Ama ticari şartlar bunu engelliyor gibi?

Avrupa enflasyon konusunda daha disiplinli gibi. Ama enerji belasından dolayı tam hakimiyet kuramıyor. Tüketim azalacak, maalesef ihracatımız da düşecek. Düşmeye başladı bile.

Çin çok önemli bir hale geldi. Adamlar covid kapanmaları yüzünden enflasyon ihraç ettiler. (bilerek mi bilemiyorum)
    Şimdi gevşemeye başladılar, muhtemelen dünya enflasyonuna da pozitif etki yaratacaklar.

Ülkemiz için ise sürekli heyecan yaratan "global tedarik zincirleri değişiyor" konusu ne kadar gerçekleşecek??? Çin' i virüs yüzünden, Rusya' yı savaş yüzünden "ezeceğiz sizi" naraları atan abd-ab bakalım sözünü ne kadar tutacak. Biri enflasyonu, diğeri enerjiyi patlattı. Olan avrupaya ve dolaylı yoldan bize oldu gibi???

Sayfa 1558/2111 İlkİlk ... 5581058145815081548155615571558155915601568160816582058 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •