Sayfa 368/2068 İlkİlk ... 2683183583663673683693703784184688681368 ... SonSon
Arama sonucu : 16543 madde; 2,937 - 2,944 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

10 Mart 2020 Salı

https://www.marketwatch.com/story/tr...?mod=home-page

Trump to seek payroll tax relief to help calm financial markets

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip coronavirüs (Kovid-19) salgınının ABD ekonomisine etkilerine ilişkin yarın Kongre üyeleri ile görüşeceğini bildirdi.

Trump, Kovid-19 ile mücadele için kurulan ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in liderliğinde olan görev gücü ile Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenledi.
    Başkan Trump, Kovid-19 salgınından olumsuz etkilenecek kişilerin saatlik çalışma ücretleri ve çalışanların maaşları üzerinden yapılan vergi kesintilerine ilişkin Kongre'ye yeni öneriler sunacaklarını ve yarın bu konuda görüşme yapacaklarını bildirdi.
    Salgından etkilenen büyük ya da küçük işletmeler, hava yolu ve yolcu gemisi şirketleri ile yakından çalıştıklarını kaydeden Trump, yarın ekonomi konusunda alınacak "başlıca önlemlere" ilişkin basın toplantısı düzenleyeceklerini belirtti.

Borsada yaşanan sert düşüşlerin ardından üst düzey Wall Street yöneticilerinin çarşamba günü Beyaz Saray'da Kovid-19 salgınına ilişkin yapılacak toplantıya davet edildiği, toplantıya Başkan Trump'ın da katılmasının beklendiği ifade edildi.
    New York borsası, Kovid-19 salgınının ekonomik etkisine yönelik endişelerin artması ve petrol fiyatlarındaki düşüşle dün haftanın ilk işlem gününe sert düşüşle başlamış ve açılışın ardından S&P 500 endeksinin yüzde 7 değer kaybetmesiyle devre kesici uygulamasıyla piyasada işlemler 15 dakika süreyle durdurulmuş,Dow Jones endeksi günü %7.79 kayıpla kapatmıştı.

https://www.federalreserve.gov/newse...g20200309a.htm

Fed düzenleyici kurullardan ve bankalardan coronavirüs salgınından etkilenen sirketlere kolaylık göstermesini ,finansal ihtiyaçlarını karşılamasını talep etti..
    Fed ,denetleyici kurulların bankaların bu kapsamdaki faaliyetlerini "eleştiri konusu" yapmaması ,anlayış göstermesi gerektiğini ifade etti.

Beyaz saraydaki toplantı haberi ve Fed'in hamlesinden sonra ABD borsaları "future" işlemlerde bir miktar toparlandı,ABD tahvillerinin faizleri ve petrol fiyatları yükseldi.

2. Sn. Deniz43 merhaba,

Borsalardaki ve finansal piyasalarda işlem gören diğer bazı enstrümanlardaki düşüşün bir büyük kriz emaresi olması için diğer parametrelerin de bunu desteklemesi gerekmez mi?

Örneğin işsizlik oranları, her ne kadar corona etkisi olsa da mümkünse bundan arındırılmış veya normalize edilmiş üretim ve tüketim eğilimleri, enflasyon ve eğilimi,kurumsal ve bireysel borçlanmalardaki varsa anormal seviyeler, batan global şirketler ve haberleri, vb.

Ben diğer krizlerin de birçoğunun ortak noktası olan bu verilerde belirgin bir görüntü olduğunu düşünmüyorum ama elimde yeterince temiz bilgi de yok açıkçası. Topluca bu bilgileri de değerlendirerek durumu yorumlamanız mümkün mü? teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Sn. Deniz43 merhaba,

Borsalardaki ve finansal piyasalarda işlem gören diğer bazı enstrümanlardaki düşüşün bir büyük kriz emaresi olması için diğer parametrelerin de bunu desteklemesi gerekmez mi?

Örneğin işsizlik oranları, her ne kadar corona etkisi olsa da mümkünse bundan arındırılmış veya normalize edilmiş üretim ve tüketim eğilimleri, enflasyon ve eğilimi,kurumsal ve bireysel borçlanmalardaki varsa anormal seviyeler, batan global şirketler ve haberleri, vb.

Ben diğer krizlerin de birçoğunun ortak noktası olan bu verilerde belirgin bir görüntü olduğunu düşünmüyorum ama elimde yeterince temiz bilgi de yok açıkçası. Topluca bu bilgileri de değerlendirerek durumu yorumlamanız mümkün mü? teşekkürler.
    Geçen yıl şöyle bir yazım olmuştu:"Varlık fiyatlarındaki artış eğer (enflasyon+reel gsyih artışı) oranından yüksekse bu orta vadede sürdürülemez bir tablodur ve herhangi bir nedenin tetiklemesiyle varlık balonu patlar,makrodengeler kriz ile birlikte yeni dengelerde oluşur ve varlık fiyatları da hızla düşerek olması gereken yere gelir.Ama bu süreçte de binlerce işyeri kapanır,milyonlarca insan işini kaybeder,çok sıkıntılı bir süreç yaşanır,toplumda büyük huzursuzluklar ve trajedik insan hikayeleri yaşanır.

Bu filmi, -muhtemelen- gelecek yılın ikinci yarısında yine göreceğiz,sorumlusu da piyasanın kısa vadeli kazanç hırsına ve Başkan Trump'ın baskısına boyun eğerek para politikasını gevşeterek varlık balonunun oluşmasına izin veren Fed üyeleri olacak.Ekonomi tarihinde -yapmaları gereken duruşu gösteremedikleri ve basiretsizlikleri nedeniyle- isimleri pek de iyi anılmayacak."

************************************************** **********************************
    Varlık fiyatlarında büyük bir balon oluşması nedeniyle ,herhangi bir tetikleyici nedenle balonun patlaması kaçınılmazdı ama bu yıl ABD'de başkanlık seçimleri olması nedeniyle,muhtemel zamanının 3 Kasım seçimlerinden sonra olmasını ,o zamana kadar piyasa yapıcıların durumu idare etmesini bekliyordum.Ama corona virüs salgını global ölçüde panik yarattı ve tetikleyici sebep oldu.

Yukarıda da anlattığım gibi veriler kötü olduğu için kriz çıkmaz ,ekonomik kriz içine girildiğinde veriler kötü gelir.Ekonomi aşırı ısıtılırken ,varlık balonları şişerken makroekonomik veriler de iyi gelir, ekonomi yüksek oranda büyür,işsizlik oranı azalır ama varlık balonu patlayınca onbinlerce işyeri iflas eder, milyonlarca insan işsiz kalır,ekonomi daralır ve yeni makro dengelerde,alınan tedbirlerle ekonomi toparlanıncaya kadar tüm makro veriler kötü gelir.
    Yani sorunuzun cevabı kötü veriler varlık balonu patladıktan ve bir ekonomik kriz çıktıktan sonra gelecektir.

https://www.paragaranti.com/cds

TÜRKİYE CDS

09.03.2020 422,02

Ö.KAPANIŞ
    391,41

G.DEĞİŞİM
    % 7,82

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.paragaranti.com/cds

TÜRKİYE CDS

09.03.2020 422,02

Ö.KAPANIŞ
    391,41

G.DEĞİŞİM
    % 7,82
    Sayın deniz43,

Önümüzdeki hafta FED toplantısından ne bekliyorsunuz? ABD 10 yıllık ve 2 yıllık tahvil faizleri neredeyse sıfıra geldi. FED faiz indirse bu piyasalara artık etkisi olur mu? Piyasadan tahvil alması da mantıksız çünkü yatırımcılar güvenli liman diye bu tahvil-bonolara sığınıyorlar ve bunların faizi neredeyse sıfıra gelmiş. ABD hazinesi yeni tahvil çıkarıp bu piyasayı genişletebilir ama ABD nin bütçe açığı fazla. Eğer tahvil piyasasında güven zedelenmesi olursa buraya demirleyen para nereye yelken açar? Sanki 2008 den daha sıkıntılı bir durum var gibi. Sizce FED ne yapmalı?

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hastalık çok hızlı yayılıyor.Daha önce İran'da hastalık ilk çıktığında şöyle yazmıştım:

"Her gün onbinlerce uçağın havada olduğu,hiç aktarma yapmaya gerek duymadan tek seferde dünyanın öbür ucuna gitmenin mümkün olduğu bugünün dünyasında hiç bir ülkenin salgından muaf kalması pek mantıklı değil.Dünyanın her tarafını ziyaret etmekte olan on milyonlarca Çinli turist ve Türkiye de dahil altyapı yatırımlarından maden ocaklarına kadar çeşitli sektörlerde çalışan çok sayıda Çinli işçi var,hastalığın tespit edilmesi uzun kuluçka süresinden dolayı sadece zaman meselesi,tespit edildiğinde de zaten çok kişiye bulaştırılmış olunuyor..
    Burada önemli olan hastalık görülmesinden ziyade salgınla nasıl mücadele edileceğı.Çin, komünist parti yönetiminde çok disiplinli hareket eden ve kuralları çok sert uygulayan,kuralları uymayan olursa hemen cezalandıran bir ülke.Halkı da genel olarak iyi eğitimli ve bilinçli.
    Buna rağmen salgın ciddi hasar veriyor.
    Ben esas İranda yayılan salgının tüm ortadoğuya yayılmasından endişe ederim.Ortadoğu ülkelerinde Çin'in aldığı sert tedbirleri alabilecek ne bir yönetim ne de halkta bunları uygulayabilecek bir kültür ve disiplin var,kadercilik ve boşvermışlik var."

Gerçekten de İran'da endişe ettiğim gibi hastalık çok hızlı yayılıyor,üst düzey hükümet yetkilileri ve çok sayıda milletvekili dahil çok sayıda kişi hastalığa yakalanmış durumda,Çünkü Çin'in aldığı tedbirleri ortadoğu kültürüne sahip bir ülke olarak alamadılar.Çin'de hastalık vaka sayısının azalması aldatıcı olabilir,çünkü okullar ve işyerlerin çoğunluğu hala kapalı,bunlar yeniden açıldığında salgının seyrinde yeniden bir artış olup olmayacağını gözlemek lazım.
    Bu hastalıkta tehlikeli olan şu;kuluçka süresi çok uzun ve hastalık teşhis edildiğinde akciğerin %50'si zaten fibroz olmuş oluyor,yani çok geç oluyor,dolayısıyla hastalığın çok ciddiye alınması düşüncesindeyim,bu konuda sayfanın yukarısında Bill Gates'in söylediklerinin de önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Fed'in olağanüstü toplanıp 50 puan birden indirmesinin de yukarıda yazdıklarımla ilgili olduğunu düşünüyorum.Ama şu aşamada faiz indiriminin hiç bir işe yarayacağını düşünmüyorum sadece finansal piyasalarda kısa süreli çoşku ve spekülasyon ve Fed'in elindeki cephaneyi boşa harcaması olarak görüyorum,merkez bankalarının hasarın boyutu ortaya çıktıktan sonra bir stratejik planı yapması daha doğru olurdu düşüncesindeyim..Burada görev merkez bankalarından ziyade hükümetlere düşüyor.Eğer salgın korktuğumuz gibi ise ,o zaman tedarik zincirleri bozulacak,hastalanacak kişiler nedeniyle üretim ve arz etkilenecektir,böyle bir durumda üretim yapamayan şirketler ciro yapamayacakları için borçlarını ödeyebilecek nakit üretmekte zorlanabilirler,şu anda alınacak mali tedbirlerde bence öncelik bu olmalı,arz ve üretim eksikliğinin enflasyonu zıplatabileceği de merkez bankalarınca gözden kaçırılmamalı.
     Alıntı Originally Posted by SelvanBurhan Yazıyı Oku
    Sayın deniz43,

Önümüzdeki hafta FED toplantısından ne bekliyorsunuz? ABD 10 yıllık ve 2 yıllık tahvil faizleri neredeyse sıfıra geldi. FED faiz indirse bu piyasalara artık etkisi olur mu? Piyasadan tahvil alması da mantıksız çünkü yatırımcılar güvenli liman diye bu tahvil-bonolara sığınıyorlar ve bunların faizi neredeyse sıfıra gelmiş. ABD hazinesi yeni tahvil çıkarıp bu piyasayı genişletebilir ama ABD nin bütçe açığı fazla. Eğer tahvil piyasasında güven zedelenmesi olursa buraya demirleyen para nereye yelken açar? Sanki 2008 den daha sıkıntılı bir durum var gibi. Sizce FED ne yapmalı?
    Önceki yazılarımda da görülebileceği gibi salgın daha ilk çıktığında 4 şey söylemiştim:

-Salgının öldürme oranları yüksek değil ama son derece bulaşıcı,kuluçka süresi 14 gün,çok uzun olduğu için hastalık tespit edilinceye kadar ,virüsü kapmış olan kişi çok sayıda kişiye bulaştırmış oluyor.
    -Bugünün dünyasında hiç bir ülkenin salgından muaf kalması pek mantıklı değil.
    -Coronavirüs salgını talepte de bir düşüşe yol açıyor ama esas olarak temelde fabrikaları kapanmaya ve işçileri evde kalmaya zorlayan bir arz şoku yaratacak.
    -Salgını çok ciddiye alın.

Şimdi gelinen noktada talep bacağında da düşüş olacaksa da tedarik zincirlerinin zarar görmesi,hastalananların iş yerlerine gidememesi nedeniyle işyerlerinin hem ara malı tedarik edememesi hem de yeterli işgücü olmaması hem mamul hem de yarı mamul üretiminde düşüş olması nedeniyle bir arz şoku yaratacağı artık piyasalarda da yaygın olarak kabul görmeye başladı.Aşağıdaki linkte'de bu konu işlenmiş:

https://www.dunya.com/dunya/kuresel-...-haberi-464444

Böyle bir ortamda Fed'in faiz indirmesinin bir işe yaramayacağını sadece gerekli zamanda cephanesiz kalacağını daha önce yazmıştım,ama Fed 0.50 puan indirim yaptı.Cephaneyi boşa harcayacak olsa da Haftaya Çarşamba Fed bir 0.50 puan daha indirecek muhtemelen.
    Böyle arz şoklarının olduğu durumlarda görev merkez bankalarına değil hükümetlere düşüyor.Salgın nedeniyle işe gidemeyecek ve maaş alamayacak kişiler için,üretim yapamadığı için ciro ve nakit üretemeyen ve borçlarının ödeyemeyecek şirketler için hükümetler tarafından mali destekler sağlanması lazım.Bu konuda Fed dün kendi üzerine düşeni yaptı ve:

Fed düzenleyici kurullardan ve bankalardan coronavirüs salgınından etkilenen sirketlere kolaylık göstermesini ,finansal ihtiyaçlarını karşılamasını talep etti..
    Fed ,denetleyici kurulların bankaların bu kapsamdaki faaliyetlerini "eleştiri konusu" yapmaması ,anlayış göstermesi gerektiğini ifade etti.

Şimdi esas olarak hükümet ve alınacak kararları yasalaştırmak için yasama organlarının devreye girmesi gerekir,merkez bankalarının arka planda olması gerekir.Arz şokunun olduğu bir dönemde, piyasalarda aşırı likidite varken, arz eksikliği kıtlık yoluyla fiyatları fırlatır hiperenflasyon yaratır,sonucu da zehirli bir kokteyl stagflasyon yani durgunluk içinde enflasyon,global ekonomide yaklaşan ve büyüyen risk.Bu nedenle majör merkez bankalarının gevşek para politikalarını ,piyasaları aşırı likiditeye boğmasını büyük risk görüyorum.Bu,salgın geride kaldıktan sonra bir de ekonomilerin enflasyon sorunuyla boğuşmalarını gerektirecek.
    Fed'in bu dönemde yapması gereken ,arz eksikliği nedeniyle borç ana para ve faizini bankalara ödeyemeyen şirketler olacağı için,bu dönemde bankalarla yakın iletişim halinde olmalı,salgın geride kalıp arz normal temposuna geri dönene kadar regülasyonları gevşetmek,bankalarda kredi geri dönüşlerinin azalması nedeniyle nakit açığı olursa da,bankalara kısa vadeli borç vererek sistematik hale gelebilecek bir riskin önünü kesmekle sınırlı olmalı,ama esas görev hükümetlere ve yasama organlarına düşüyor.

Dünyanın en güvenli,en derin ve en likit piyasası olduğu için para "güvenli liman olarak" ABD Hazine tahvillerine akıyor,ama patlayacak bir enflasyon da özellikle uzun vadeli tahvillerde servetlerin buharlaşması demek.Ben fon yöneticisi olsam asla 1 yıl vadenin üzerinde bir tahvil almazdım.Enflasyon riski ufukta gözüktüğü zaman büyük piyasa oyuncuları hızla pozisyon değiştirebilecek mi,bu soru işareti.Böyle bir durumda altın iyi prim yapar gibi gözüküyor ama derinliği sınırlı,trilyonlarca dolarlık talebi karşılayabilecek bir piyasa değil,ABD'de parayı bankada 1 gün-3 ay vadede tutup nakit pozisyonunda kalmak ve fırsatları kollamak en iyi seçenek gibi gözüküyor.Nakit pozisyonunda iken ABD borsalarında fiyatlar 2008 yılındaki kriz fiyatlarına gelirse (dow 8000 civarında endeks) %21 civarında enflasyon+reel gsyih büyüme oranını ilave ettikten sonra (%44),yani Dow 14000 seviyelerine yaklaşırsa ,uzun vadeli bir yatırım fırsatı olabilir.Paranın bir bölümüyle de enflasyon ortaya çıktıktan sonra yükselen faizlerle 1 yıl vadeli hazine tahvili almak,geri kalanını da bankada nakit pozisyonda tutmak benim bakış açımdan ABD'li, piyasa yapıcı büyük oyuncular için iyi bir strateji olabilir.
    Son düzenleme : deniz43; 11-03-2020 saat: 06:57.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.cnbc.com/2020/03/11/who-...-pandemic.html

World Health Organization declares the coronavirus outbreak a global pandemic

Dünya Sağlık Örgütü, coronavirüs salgınını "küresel" bir salgın olarak ilan etti

Uluslararası anlaşmalara göre kararın bazı hukuki sonuçları var,örneğin her türlü ticari anlaşmada "mücbir sebep" olarak yükümlülüklerde erteleme getiriyor.
    https://www.cnbc.com/2020/03/10/dow-...ays-surge.html

Dow drops 1,200 points to new low on the day after WHO declares coronavirus a global pandemic

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Önceki yazılarımda da görülebileceği gibi salgın daha ilk çıktığında 4 şey söylemiştim:

-Salgının öldürme oranları yüksek değil ama son derece bulaşıcı,kuluçka süresi 14 gün,çok uzun olduğu için hastalık tespit edilinceye kadar ,virüsü kapmış olan kişi çok sayıda kişiye bulaştırmış oluyor.
    -Bugünün dünyasında hiç bir ülkenin salgından muaf kalması pek mantıklı değil.
    -Coronavirüs salgını talepte de bir düşüşe yol açıyor ama esas olarak temelde fabrikaları kapanmaya ve işçileri evde kalmaya zorlayan bir arz şoku yaratacak.
    -Salgını çok ciddiye alın.

Şimdi gelinen noktada talep bacağında da düşüş olacaksa da tedarik zincirlerinin zarar görmesi,hastalananların iş yerlerine gidememesi nedeniyle işyerlerinin hem ara malı tedarik edememesi hem de yeterli işgücü olmaması hem mamul hem de yarı mamul üretiminde düşüş olması nedeniyle bir arz şoku yaratacağı artık piyasalarda da yaygın olarak kabul görmeye başladı.Aşağıdaki linkte'de bu konu işlenmiş:

https://www.dunya.com/dunya/kuresel-...-haberi-464444

Böyle bir ortamda Fed'in faiz indirmesinin bir işe yaramayacağını sadece gerekli zamanda cephanesiz kalacağını daha önce yazmıştım,ama Fed 0.50 puan indirim yaptı.Cephaneyi boşa harcayacak olsa da Haftaya Çarşamba Fed bir 0.50 puan daha indirecek muhtemelen.
    Böyle arz şoklarının olduğu durumlarda görev merkez bankalarına değil hükümetlere düşüyor.Salgın nedeniyle işe gidemeyecek ve maaş alamayacak kişiler için,üretim yapamadığı için ciro ve nakit üretemeyen ve borçlarının ödeyemeyecek şirketler için hükümetler tarafından mali destekler sağlanması lazım.Bu konuda Fed dün kendi üzerine düşeni yaptı ve:

Şimdi esas olarak hükümet ve alınacak kararları yasalaştırmak için yasama organlarının devreye girmesi gerekir,merkez bankalarının arka planda olması gerekir.Arz şokunun olduğu bir dönemde, piyasalarda aşırı likidite varken, arz eksikliği kıtlık yoluyla fiyatları fırlatır hiperenflasyon yaratır,sonucu da zehirli bir kokteyl stagflasyon yani durgunluk içinde enflasyon,global ekonomide yaklaşan ve büyüyen risk.Bu nedenle majör merkez bankalarının gevşek para politikalarını ,piyasaları aşırı likiditeye boğmasını büyük risk görüyorum.Bu,salgın geride kaldıktan sonra bir de ekonomilerin enflasyon sorunuyla boğuşmalarını gerektirecek.
    Fed'in bu dönemde yapması gereken ,arz eksikliği nedeniyle borç ana para ve faizini bankalara ödeyemeyen şirketler olacağı için,bu dönemde bankalarla yakın iletişim halinde olmalı,salgın geride kalıp arz normal temposuna geri dönene kadar regülasyonları gevşetmek,bankalarda kredi geri dönüşlerinin azalması nedeniyle nakit açığı olursa da,bankalara kısa vadeli borç vererek sistematik hale gelebilecek bir riskin önünü kesmekle sınırlı olmalı,ama esas görev hükümetlere ve yasama organlarına düşüyor.

Dünyanın en güvenli,en derin ve en likit piyasası olduğu için para "güvenli liman olarak" ABD Hazine tahvillerine akıyor,ama patlayacak bir enflasyon da özellikle uzun vadeli tahvillerde servetlerin buharlaşması demek.Ben fon yöneticisi olsam asla 1 yıl vadenin üzerinde bir tahvil almazdım.Enflasyon riski ufukta gözüktüğü zaman büyük piyasa oyuncuları hızla pozisyon değiştirebilecek mi,bu soru işareti.Böyle bir durumda altın iyi prim yapar gibi gözüküyor ama derinliği sınırlı,trilyonlarca dolarlık talebi karşılayabilecek bir piyasa değil,ABD'de parayı bankada 1 gün-3 ay vadede tutup nakit pozisyonunda kalmak ve fırsatları kollamak en iyi seçenek gibi gözüküyor.Nakit pozisyonunda iken ABD borsalarında fiyatlar 2008 yılındaki kriz fiyatlarına gelirse (dow 8000 civarında endeks) %21 civarında enflasyon+reel gsyih büyüme oranını ilave ettikten sonra (%44),yani Dow 14000 seviyelerine yaklaşırsa ,uzun vadeli bir yatırım fırsatı olabilir.Paranın bir bölümüyle de enflasyon ortaya çıktıktan sonra yükselen faizlerle 1 yıl vadeli hazine tahvili almak,geri kalanını da bankada nakit pozisyonda tutmak benim bakış açımdan ABD'li, piyasa yapıcı büyük oyuncular için iyi bir strateji olabilir.
    Sayın deniz43,

Virüs salgınının üretimde azalmaya neden olabileceğini bunun da MB lerin yıllar içerisinde yaratmış oldukları yüksek düzeydeki likiditeden dolayı enflasyona yol açabileceğini söylüyorsunuz. Ancak 2008 krizinden bu yana küresel ekonominin önde gelenleri küresel talebin ve tüketimin düşmesinden yakınıyorlar ve oluşabilecek deflasyondan daha çok korkuyorlar. Belki de üretim teknolojilerindeki ilerlemeye güvenerek arz şokunu bir şekilde aşarız diye düşünüyorlardır.

Makale niteliğindeki cevabınız için çok teşekkür ederim sayın deniz43....

Sayfa 368/2068 İlkİlk ... 2683183583663673683693703784184688681368 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •