Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 376/1002 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,001 - 3,008 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Son olarak şunu ekleyeyim. Bazı arkadaşlar kırılabilir, üzülebilir. Ama ona buna pahalı, kazık vs diyen arkadaşlar birikimlerine baksınlar, ne kadar para kazandıklarına, ne kadar tasarruf edebildiklerine baksınlar. Belki de evler pahalı değildir, kendileri yeterince para kazanamıyordur.

Mesela evler pahalı diyen arkadaşlar, orta halli sıfır bir araba ucuz mu? 200 binden aşağı orta sınıf araba yok neredeyse. Donanımı iyi olsun, üst paket olsun dersen 300 bine yaklaşıyor. Nasıl uygun mu fiyatı? Peki çarpanı kaç!!!

Hadi onu geçtim, 2 çocukla ailecek dışarıda ayda bir yemek yiyelim dediniz. Hamburgerciye gitseniz 100 tl, en az. Biraz düzgün bir yemek yiyelim, et olsun vs derseniz 200 tl. Nasıl çok uygun değil mi?

Yıllardır beyaz yaka tipiğinde şunu anlatmaya çalışıyorum. Eski lale devri günleri bitti, özellikle okumuş etmiş mühendis Ogretmen olmuş kesim haddini bilerek yaşayacak. Tasarruf etmeye çalışacak. Bugün yeni mezun beyaz yaka karı koca birlikte çalışsa açlık sınırının üzerinde, yoksulluk düzeyinde yaşar. Bir ömür biriktirdiği parayla da bir ev bir araba ancak alır. Eğer iyi tasarruf eder, haddini bilerek yaşar ve iyi yatırım kararları verirse belki yırtar.. yoksa durum pek Ümit verici değil.

Niye bu haldeyiz, niye sadece düzenli ev faturaları maaşın üçte birini götürüyor... niye hayat bu kadar pahalı, sorgulayıp ona göre karar versinler.

Aklıma gelmişken, kış ayları 500 doğalgaz, 200 elektrık faturası çok uygun değil mi? Öderken gönül rahatlığıyla yatırıyorsunuz parayı???
    Evler pahali diyenlerin elindeki argümanda sizin bahsettiginiz az para kazanilma durumu degilmi.
    Ülkenin geneli, satildiginda muteahhite%100 den fazla kazandiran 400binlik evi alabilmek icin yererince para kazanamiyorsa, burdan evin pahali oldugu sonucumu yoksa evin pahali oldugu sonucumu cikar !!!
    Konut piyasasi son 2 yilda eskisi gibi yukselmiyor ama yeterince dusmuyorda. Haliyle alim satim az.
    Ne zaman ki kazanilan para ev almaya yeter, ozaman piyasa duzelir.
    Ozamana kadarda çarpan önemlidir

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Bu memlekette inşaat işinde işini düzgün yapan bir allahın kulu yok mu.Anlaştığım evi 140 m2 bürüt alanlı 120 m2 net alanlı olarak söylendi.Exper işlem yaptıktan sonra gelen rapor 96 m2 net 100 m2 bürüt.Olurda exper bir yanlışlık yapmıştır dedik belediyeye gittik her şey doğru.Birde utanmadan ben öyle biliyordum abi kusura bakma alırken bakmadım diyor.Ulan nette 24 m2 fark var üç beş metrekare hata olurda 24 m2 yalan söylenir mı?

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Evler pahali diyenlerin elindeki argümanda sizin bahsettiginiz az para kazanilma durumu degilmi.
    Ülkenin geneli, satildiginda muteahhite%100 den fazla kazandiran 400binlik evi alabilmek icin yererince para kazanamiyorsa, burdan evin pahali oldugu sonucumu yoksa evin pahali oldugu sonucumu cikar !!!
    Konut piyasasi son 2 yilda eskisi gibi yukselmiyor ama yeterince dusmuyorda. Haliyle alim satim az.
    Ne zaman ki kazanilan para ev almaya yeter, ozaman piyasa duzelir.
    Ozamana kadarda çarpan önemlidir

Sen evler pahalı diyorsun, ben hayat pahalı diyorum. Evlerin tl olarak iki yıldır yerinde sayması, fiyatının reel olarak %30 azaldığını gösteriyor. Bu aynı zamanda bu kadar ucuzladı demek. Buna rağmen inşaatçılar %100 kazanmak istiyor diyorsan, ben de yok böyle karlar diyorum...arsası bedava, işçiliği berbat, kalitesi orta sınıf TOKİ evleri kaça satıyor ki?

Ha, bu fiyatlardan ev alınır, alınmaz...kira tercih edilir, edilmez...bu herkesin kendi kesesine ve evden ne beklediğine bağlı..home ofis çalışan biri olarak ev ortamı, konforu, komşular vs benim için çok önemli...başkası İçin bu kadar önemli olmayabilir..kiracı olarak takılır, saygı duyarım.

4. Neyse...ne ev alma niyetim var, ne de elimdekileri satmayı düşünmüyorum.. bu nedenle Allah gönlünüze göre versin diyorum.

5. Çok teşekkürler herkese 👍👍👍

6. Evler pahalı değil aksine çok ucuz tr.de. dmax da izleyebilirsiniz yurtdışı fiyatlarını. En ucuz ev 300 bin dolar. Ayrıca devlet bir dairenin m2 fiyati arsa hariç 1200 tl ye mal olur diyor. Müteahhitlerde arsa sahibine yüzde elli veriyor.bu durumda 140 m2 bir daire 140x2x1200tl eder. Yani 340.000 e. Müteahhit hiç mi kazanmasin.o da 100 kazansa en kötü daire 450 yapması lazım. Biz fakirsek müteahhit in suçu ne arkadaşlar.

Alıntı Originally Posted by el salvador Yazıyı Oku
    Evler pahalı değil aksine çok ucuz tr.de. dmax da izleyebilirsiniz yurtdışı fiyatlarını. En ucuz ev 300 bin dolar. Ayrıca devlet bir dairenin m2 fiyati arsa hariç 1200 tl ye mal olur diyor. Müteahhitlerde arsa sahibine yüzde elli veriyor.bu durumda 140 m2 bir daire 140x2x1200tl eder. Yani 340.000 e. Müteahhit hiç mi kazanmasin.o da 100 kazansa en kötü daire 450 yapması lazım. Biz fakirsek müteahhit in suçu ne arkadaşlar.
    Hah işte sıkıntı burda sn el salvador.Benim gençliğimde arsa karşılığı yüzde 25 30 arasında idi,arsa sahibleri bu emlak furyasında cıvıttı.Evler kredi ile alınınca uzun vadeye yayılmış borçlarla millet evlere saldırdı arsa payları yükseldi.Önce o paylar düşecek.10 ev yap 5 i benim,2 evde masraflar sen kalan 3 evden bütün parayı çıkar denince müteahit de dayıyor fiyatı.Bu iş böyle olmaz arsa payları düşecek mecburen ,sakatlık orda.

8.  Alıntı Originally Posted by el salvador Yazıyı Oku
    Evler pahalı değil aksine çok ucuz tr.de. dmax da izleyebilirsiniz yurtdışı fiyatlarını. En ucuz ev 300 bin dolar. Ayrıca devlet bir dairenin m2 fiyati arsa hariç 1200 tl ye mal olur diyor. Müteahhitlerde arsa sahibine yüzde elli veriyor.bu durumda 140 m2 bir daire 140x2x1200tl eder. Yani 340.000 e. Müteahhit hiç mi kazanmasin.o da 100 kazansa en kötü daire 450 yapması lazım. Biz fakirsek müteahhit in suçu ne arkadaşlar.
    Peki çok ucuz olan bu evler neden satilmiyor? Piyasa süper de bizim mi haberimiz yok?
    Mantikli bi aciklama varmi ?

Sayfa 376/1002 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •