Sayfa 508/2111 İlkİlk ... 840845849850650750850951051855860810081508 ... SonSon
Arama sonucu : 16881 madde; 4,057 - 4,064 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Milletimizi iyi çözmüşler algıya oynamaya devam uçtuk uçuyoruz artık gaz satacağız cari acık yerine cari fazla vereceğiz bir sürü palavra gariban halkı kandırmaya 2023 hayaliyle avutma yöntemleri. Kaldı ki harbiden bulunsa bile bu millete bişey yok yine aç yine aç gezer faturalar daha kabarık gelir.

Monday August 24 2020 Actual Previous Consensus
    11:00 AM
    TR
    Tourist Arrivals YoY JUL -85.9%
    -96%

https://www.paramedya.com.tr/devami/...reti-almayacak

Merkez Bankası'nın Tebliği ile alınması kararlaştırılan nakit döviz çekimindeki ücret uygulaması durduruldu. Geçen hafta bankaların almaya başladığı binde 2 ile binde 3 arasındaki komisyon uygulaması Merkez Bankası'nın yeni bir düzenleme yapıncaya kadar ertelendi.
    Bankalar bu sabahtan itibaren nakit çekim ücreti alamıyacak.

Yorum:Karar bireysel yatırımcıların sisteme güvenini sarsmış ve sosyal medyada gündem maddesi olmuştu.Geçen hafta bireysel yatırımcıların -bankaların komisyon almasına rağmen- döviz tevdiat hesaplarından 1.662 milyar doları çekip yastık altına atmaları muhtemelen merkez bankasının geri adım atmasına neden oldu.
    Yanlıştan dönülmesinin isabetli, bir karar olduğunu söyleyebiliriz.

Sayın Deniz43 , bir konuda kafam çok karışık ve cevap verirseniz sevinirim . Şimdiden teşekkür ederim . Saygılar .

Son 5 yıldan beri ara ara kredi çekerek ve elime nakit geçtikçe 100 - 300 TL arası gram altın aldım . Biraz erken davranmış olsam da elimdeki altınların yarısını kademeli satış yaparak 387 TL ' den ve 414 TL ' den satıp günlük TL mevduata yatırdım. ( Vakıfbank ARI hesabına ) Diğer yarısı ise BES altın fonlarında ve satmadım . ( Gram altın 156 TL iken BES altın fonu aldım )

Türkiye ve dünya piyasalarında bu kadar yoğun ekonomik ve siyasi belirsizlikler varken portföyümün bankada kaydi olarak durması beni ara ara rahatsız ediyor. Acaba yastık altı mı yapmalıyım diye düşünmüyor da değilim .
    Twitter ' da öyle borsa yatırımcılarına denk geldim ki faiz oranları çok düşük diye 120 000 TL ihtiyaç kredisi çekip hisse senedi alarak uzun vadeli yatırım yapan kişilerin yazılarını okudum . Gelecek 3 - 5 sene hatta daha fazla sürecek sıkıntılı bir dönem yaşayacağız gibime geliyor . Okuduklarım , izlediklerim . Siyasi görüşü ne olursa olsun. Yerli yabancı farketmez !

Yastık altında 45 000 TL tutarında fiziki altınım vardı . Oldukça iyi bir fiyata sattım ve Vakıfbank ARI hesabına günlük TL mevduata yatırdım . 8 seneden beri Vakıf Emeklilik BES hesabımı saymıyorum bile ! Böyle bir zamanda tasarruflarımı ( altın - döviz - hisse senedi farketmez ! ) bankada kaydi olarak durması ne derece mantıklı ? Bankaya bu parayı yaptırmakla doğru mu yaptım . Sağlıcakla kalınız.

Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Sayın Deniz43 , bir konuda kafam çok karışık ve cevap verirseniz sevinirim . Şimdiden teşekkür ederim . Saygılar .

Son 5 yıldan beri ara ara kredi çekerek ve elime nakit geçtikçe 100 - 300 TL arası gram altın aldım . Biraz erken davranmış olsam da elimdeki altınların yarısını kademeli satış yaparak 387 TL ' den ve 414 TL ' den satıp günlük TL mevduata yatırdım. ( Vakıfbank ARI hesabına ) Diğer yarısı ise BES altın fonlarında ve satmadım . ( Gram altın 156 TL iken BES altın fonu aldım )

Türkiye ve dünya piyasalarında bu kadar yoğun ekonomik ve siyasi belirsizlikler varken portföyümün bankada kaydi olarak durması beni ara ara rahatsız ediyor. Acaba yastık altı mı yapmalıyım diye düşünmüyor da değilim .
    Twitter ' da öyle borsa yatırımcılarına denk geldim ki faiz oranları çok düşük diye 120 000 TL ihtiyaç kredisi çekip hisse senedi alarak uzun vadeli yatırım yapan kişilerin yazılarını okudum . Gelecek 3 - 5 sene hatta daha fazla sürecek sıkıntılı bir dönem yaşayacağız gibime geliyor . Okuduklarım , izlediklerim . Siyasi görüşü ne olursa olsun. Yerli yabancı farketmez !

Yastık altında 45 000 TL tutarında fiziki altınım vardı . Oldukça iyi bir fiyata sattım ve Vakıfbank ARI hesabına günlük TL mevduata yatırdım . 8 seneden beri Vakıf Emeklilik BES hesabımı saymıyorum bile ! Böyle bir zamanda tasarruflarımı ( altın - döviz - hisse senedi farketmez ! ) bankada kaydi olarak durması ne derece mantıklı ? Bankaya bu parayı yaptırmakla doğru mu yaptım . Sağlıcakla kalınız.
    Birikimlerini döviz ve altında tutanları kabaca 2 gurupta toplayabiliriz.Birinci gurup altın ve dövize yönelenler, birikimlerini bu yatırım araçlarında yüksek enflasyon ortamında reel olarak koruyup, bir miktar da reel getiri sağlayacağını düşünenlerin oluşturduğu gurup.İkinci gurubu ise sisteme güvenmeyen,gelecekte varlık vergisi gibi uygulamaların geleceğinden endişelenen ,birikimlerini bir getiri beklentisinden ziyade güvenlik endişesiyle döviz ve altında tutan ve döviz ve altının fiyatı nereye yükselirse yükselsin güven duygusu geri gelmedikçe bu pozisyonlarından vazgeçmeyecekler oluşturuyor.
    Sizin ifadelerinizden birinci guruptan olduğunuz sonucunu çıkartıyorum.Bankada duran döviz ve altın ,-şu anda böyle bir sorun yok ama- ileride bir zamanda sorun oluşur döviz ve altın olarak ödenemiyorsa bile -merkez bankasının gerekirse para basmasıyla -, piyasa değeri üzerinden yatırımınız TL olarak ödenir,getiri kaybınız olmaz,yani altın ve dövizlerinizi bankada tutmaya devam edebilirsiniz.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Birikimlerini döviz ve altında tutanları kabaca 2 gurupta toplayabiliriz.Birinci gurup altın ve dövize yönelenler, birikimlerini bu yatırım araçlarında yüksek enflasyon ortamında reel olarak koruyup, bir miktar da reel getiri sağlayacağını düşünenlerin oluşturduğu gurup.İkinci gurubu ise sisteme güvenmeyen,gelecekte varlık vergisi gibi uygulamaların geleceğinden endişelenen ,birikimlerini bir getiri beklentisinden ziyade güvenlik endişesiyle döviz ve altında tutan ve döviz ve altının fiyatı nereye yükselirse yükselsin güven duygusu geri gelmedikçe bu pozisyonlarından vazgeçmeyecekler oluşturuyor.
    Sizin ifadelerinizden birinci guruptan olduğunuz sonucunu çıkartıyorum.Bankada duran döviz ve altın ,-şu anda böyle bir sorun yok ama- ileride bir zamanda sorun oluşur döviz ve altın olarak ödenemiyorsa bile -merkez bankasının gerekirse para basmasıyla -, piyasa değeri üzerinden yatırımınız TL olarak ödenir,getiri kaybınız olmaz,yani altın ve dövizlerinizi bankada tutmaya devam edebilirsiniz.

Sayın Deniz43 , değerli yorumlarınız için teşekkür ederim . Allah'a emanet olunuz . Sağlıcakla kalınız . Saygılar .

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez Bankasının haftalık istatistiklerine göre geçen hafta;(14 Ağustos haftası)

1-Merkez Bankası -altın hariç- brüt rezervi geçen hafta da 1216 milyon dolar azalarak 46.594 milyar dolardan 45.378 milyar dolara düştü.(10 milyar dolar eşdeğeri Katar riyali bu tutara dahil)Yılbaşında 81.240 milyar dolar olan altın hariç brüt döviz rezervleri böylece 14 Ağustos itibariyle yaklaşık 7.5 aylık dönem içinde -ilave swap anlaşmalarına ve 9.250 milyar dolarlık munzam karşılık artışından bankalardan gelen dövizlere rağmen rağmen- 35.862 milyar dolar azalmış oldu.

2-Yurt dışı yerleşikler geçen hafta da 334.6 milyon dolarlık hisse senedi , 360.0 milyon dolarlık Hazine tahvili sattılar ,toplam 694.6 milyon dolarlık menkul kıymet sattılar.

3-Yurt içi yerleşiklerin TL cinsinden mevduat hacmi , geçen hafta %2.56 arttı.

4-Yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı geçen hafta :
    1844 milyon dolar azaldı
    .(Gerçek kişiler 1662 milyon dolar azalış,şirketler 182 milyon dolar azalış[/U])
    NOT:Geçen hafta döviz alımlarına getirilen %1 verginin üzerine,kendi hesabından döviz çekimlerine de komisyon ödemesinin getirilmesinin sisteme güvenin sarsılmasına yol açacağı ve istenildiği zaman istenilen miktarda dövizin çekilemeyeceği endişesiyle gerçek kişilerin bir bölümünün dövizlerini bankadan çekerek yastık altında tutabileceği,sistemden döviz çıkışı olabileceği sosyal medyada tartışılmıştı.Bu hafta gerçek kişilerin döviz tevdiat hesaplarındaki azalışı bu perspektiften ,yani sistemden döviz çıkışı olarak değerlendirmemiz tutarlı gözüküyor.

5-Geçen hafta TL kredi hacminde %0.52/U] ,yıllık 47.80 artış oldu.( TL+YP tüketici kredileri yıllık %61.66 artış)

YORUM:

-Yılbaşından 14 Ağustos tarihine kadar yaklaşık 7.5 aylık sürede ise;Yabancılar 5360.9 milyar dolar hisse senedi+7963.8 milyon dolar devlet tahvili toplam 13324.7 milyon dolar TL cinsi menkul varlığı satarak Türkiye'den çıkış yaptılar.

-Yabancıların elinde tuttukları DİBS ,%3.34(5.599 milyar dolar) tarihi en düşük , yeni bir dip seviyesine inmiş durumda..

6) Merkez bankasının son zamanlardaki para arzındaki dikkat çeken artışları nedeniyle bu kalemi de raporlamaya dahil ediyoruz:
    *1000 TL
    Bu hafta Önceki hafta haftalık artış yıllık artış
    MI Dolaşımdaki para:1.220.441.796 1.223.373.199 -%0.24 %93.46

M2 Dolaşımdaki para:3.225.368.727 3.198.340.739 %0.85 %44.73

M3 Dolaşımdaki para:3.338.834.139 3.317.074.219 %0.66 %43.33

NOT:Emisyon: 226.492.477 ; haftalık artış:-%2.43, yıllık artış:%43.37(yılbaşından bu yana ilk 7.5 ayda %44.84 artış)

Tablolardan merkez bankasının parasal genişlemesinin geçen hafta da hız kesmekle beraber devam ettiğini görüyoruz,M1 para arzında ise hafif bir haftalık azalış olmakla beraber yıllık artış %93.46 gibi çok yüksek bir seviyede kalmaya devam ediyor..Para arzının artması ve kredilerde kamu baskısıyla kredi pompalanması bir yandan bir bölümünün dövize gitmesi nedeniyle döviz kurlarına yukarı yönlü baskı yaptığı gibi,"Paramızın dünyayı dolaşan rezerv para olmaması nedeniyle" tüketici kredilerindeki patlamayla oluşan talep koşullarında bollaşan para arzı ,negatif reel faiz ortamının da baskısıyla enflasyon yaratacaktır.

Merkez Bankasının haftalık istatistiklerine göre geçen hafta;(21 Ağustos haftası)

1-Merkez Bankası -altın hariç- brüt rezervi geçen hafta,uzun bir aradan sonra 56 milyon dolar da olsa arttı 45.378 milyar dolardan 45.434 milyar dolara yükseldi.(10 milyar dolar eşdeğeri Katar riyali bu tutara dahil)Yılbaşında 81.240 milyar dolar olan altın hariç brüt döviz rezervleri böylece 21 Ağustos itibariyle yaklaşık 8 aylık dönem içinde -ilave swap anlaşmalarına ve 9.250 milyar dolarlık munzam karşılık artışından bankalardan gelen dövizlere rağmen rağmen- 35.806 milyar dolar azalmış oldu.

2-Yurt dışı yerleşikler geçen hafta da 85.9 milyon dolarlık hisse senedi sattılar , 71.3 milyon dolarlık Hazine tahvili aldılar ,toplam 14.6 milyon dolarlık menkul kıymet sattılar.

3-Yurt içi yerleşiklerin TL cinsinden mevduat hacmi , geçen hafta %2.38 azaldı.(37.296 milyar TL azalış

4-Yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı geçen hafta :
    327 milyon dolar azaldı
    .(Gerçek kişiler 33 milyon dolar azalış,şirketler 294 milyon dolar azalış
    )
    NOT: TL mevduatlarda haftalık faiz eklenmesine rağmen 37.296 milyar TL azalmasına rağmen döviz tevdiat hesaplarında artma olmaması akla sistem dışına ,yastık altına döviz ve altın alımı için çıkış olabileceğini akla getiriyor.

5-Geçen hafta TL kredi hacminde[U] %0.21/U] ,yıllık 48.83 artış oldu.( TL+YP tüketici kredileri yıllık %60.82 artış)

YORUM:

-Yılbaşından 21 Ağustos tarihine kadar yaklaşık 8 aylık sürede ise;Yabancılar 5446.8 milyar dolar hisse senedi+7892.5 milyon dolar devlet tahvili toplam 13339.3 milyon dolar TL cinsi menkul varlığı satarak Türkiye'den çıkış yaptılar.

-Yabancıların elinde tuttukları DİBS ,%3.43(5.658.3 milyar dolar) tarihi düşük seviyede kalmaya devam ediyor.

6) Merkez bankasının son zamanlardaki para arzındaki dikkat çeken artışları nedeniyle bu kalemi de raporlamaya dahil ediyoruz:
    *1000 TL
    Bu hafta Önceki hafta haftalık artış yıllık artış
    MI Dolaşımdaki para: 1.221.608.888 1.220.370.107 %0.10 %92.92

M2 Dolaşımdaki para: 3.209.593.661 3.224.917.551 -%0.48 %42.33

M3 Dolaşımdaki para:3.319.950.888 3.338.382.963 -%0.55 %40.90

NOT:Emisyon:222.986.353 ; haftalık artış:-%1.55, yıllık artış:%45.42(yılbaşından bu yana ilk 8 ayda %42.60 artış)

Thursday August 27 2020 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    GDP Growth Rate QoQ 2nd Est Q2 -31.7%
    -5% -32.5%
    03:30 PM
    US
    Corporate Profits QoQ Prel Q2 -11.8%
    -11% ®

Sayfa 508/2111 İlkİlk ... 840845849850650750850951051855860810081508 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri