Sayfa 955/2105 İlkİlk ... 4558559059459539549559569579651005105514551955 ... SonSon
Arama sonucu : 16837 madde; 7,633 - 7,640 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Sayın Deniz 43, saygılar. Çevreme sizden için iktisadi rakamların efendisidir derdim. Bir kez daha haklı çıktınız.
    Bağımsız Merkez Bankası Başkanımızın faizleri sürpriz ve irrasyonel bir şekilde 2 puan indirmesi neticesi 16 ya düşürmesi , ülkenin finans ve mali yapısında nasıl ve ne zamanda bir ivmelenmeye yol açar. Ödemeler dengesi zaten ip üstünde , güven sıfırlanmış ve batı ile ilişkilerde sürekli gerginlikler yaşayan ,seçim sürecine girmiş yapısı ile bizleri ne bekliyor. Borsamızın ; mantık ve hiçbir iktisadi geçerliliği olmayan faiz sebep enflasyon netice sabitesinin etkisi olan faiz indirimi ile adeta yüksekişlem hacmi ile dirençlerini yukatı kırmasını nasıl izah ediyorsunuz ? En kötü görülmüş deyip de mi aldılar, doların ani fırlaması ile dolar bazlı ucuz mu buldular yoksa mal mı çıkmaktalar ? Bu anomali hakkında görüşleriniznedir ? Sizce de en kötüsü görülmüş müdür, yoksa 2001 krizi gibi büyük bir kriz (şartlar daha ağır ) hızla yaklaşmakta mıdır. Malum 1.5 dolar civarında bir borsa ve 2.5 milyar dolar değerinde İŞ Bankası (iştirakleri 2.5 eder ) sanki banka bedeva gibi bir değer illüzyon mudur ? Siz pahalı derseniz de inanırım yani..Çünkü haklı olarak yabancı girişi hukuk ve öngörülebilirlik , rasyonelite arar diyeceksiniz. Peki yerliler veya bankaların kendisi alamaz mı. Geçenlerde İş Banksı genel Müdürü Aran bey , Bir illüzyon (0.33 DD ve 2.90 F/K da ki banka ) banka 0.40 DD dedi. Biz geri alım yapamıyoruz SPK gereğince dedi. Halbuki 2018 de geri alım yapmıştı. Yanlış mı söyledi.

2. Sayın Deniz43 , elinde yüklü değersiz TL ile son dolar artışı ve hiper enflasyonist bir ortama girmiş bir yatırımcı BİST in değerinde Erdemir Petkim gibi sanayi hisselerinde mi , yoksa nerdeyse çöp değerinde Banka hisselerinde pozisyon alması daha doğrudur ?
    Yoksa 2001 kriznde ki gibi tahvil faizlerinin yüzde 200- 2000 lere tırmanmasını bekliyormusunuz? Malum sağolsun hükmetimiz politika faizini indiriken tahvilleri yüzde 20nin üzerine atmayı başardı. Tabi mevduat faizleri zorlama düşürseler de krdi faizlerinde bir düşme beklenmiyor.

3. Sn. Ayan,

Deniz hocam daha farklı ve akademik cevap verecektir, ama müsadesi olursa ben de borsacı/ algoritmik işlem yapan ve işlemleri takip eden bir insan gözü ile cevap vereyim.

2021 Mart ayında olan olayı hepimiz biliyoruz. Ancak bu olayın öncesinde, yaklaşık 2 ay kadar sürekli olarak borsada mal satıldı. Yani bu olay herhangi bir katalizorden bağımsız olarak bu sert düşüş açıkçası gören gözler için sürpriz olmadı. ( viop da ben battım bu arada, düşüş bekleyerek ve geleceğini bile bile hafta sonuna yüklü long kalmıştım, o ayrı hikaye ama spotta hiç zararım olmadı desem herhalde yanlış olmaz )

Şimdi, yine son 2 aydır çok ciddi miktarlarda mal toplanıyor. Altyapısını, alanin motivasyonunu beklentisini bilme şansımız yok. Ancak bunu net şekilde görüyorum ve konuştuğum kişilerle de paylaşıyorum sonuçta biz borsada haklı çıkmaya veya siyasi görüşümüzü ispat etmeye calismiyoruz para kazanmaya çalışıyoruz hareket ne ise ona uymaya gayret ediyoruz.

Aklım mantığım almasa da, bir süredir ciddi alım var. Alan güç, bu malı yukarıda devretmek isteyecektir. Muhtemel ki temeli sağlam olmayan, spekülatif kağıtlarda kalan pek çok borsaci bu muhtemel çıkışta fayda göremeyeceklerdir.

Yine ilginç bir olay, ciddi ralli beklentime rağmen, aynı mart ayındaki gibi sistemsel olarak kendimi bu ara sürekli short pozda buluyordum. Tabi bu ülkeyi artık çözdüğümüz için kendimizi ona göre güncelledik ama bu sefer de shorttan batarsam herhalde bırakırım

Mesela Tüpraş grafiğini incelerseniz, elimde olan ve sürekli izlediğim bir tahta. Aslında mal 90 - 98 arasi toplandı.

Ama çok ciddi yabancı alışı var görüntüsü verilerek roket şeklinde yukarı fırladı tahta. Oysa bu hareketteki işlemler bakarsanız bence ciddi anlamda fiktif, düşüşleri de çok sert ve oradan çok sert alıyor tekrar, bunu robotlar ile yapıyorlar size farklı resim gösteriyor. Özellikle bofa robotu ve karşı bacakları bunu yapıyor. Trendlerin sert olduğu, düşüş ve çıkışların çok kısa sürede gerçekleştiği sert bir piyasa olması, tek elden kontrol edildiği düşüncesi oluşturuyor. Görünüm bende bu şekilde araya girdik ama kusura bakmayın paylaşmak istedim.

Bu analiz fiyat ve endeksten bağımsız bu arada. Doğru yönde olabilecek isem benim için artık 90 bin ile 210 bin arasında hiç bir fark yok marja bakarım.
     Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43, saygılar. Çevreme sizden için iktisadi rakamların efendisidir derdim. Bir kez daha haklı çıktınız.
    Bağımsız Merkez Bankası Başkanımızın faizleri sürpriz ve irrasyonel bir şekilde 2 puan indirmesi neticesi 16 ya düşürmesi , ülkenin finans ve mali yapısında nasıl ve ne zamanda bir ivmelenmeye yol açar. Ödemeler dengesi zaten ip üstünde , güven sıfırlanmış ve batı ile ilişkilerde sürekli gerginlikler yaşayan ,seçim sürecine girmiş yapısı ile bizleri ne bekliyor. Borsamızın ; mantık ve hiçbir iktisadi geçerliliği olmayan faiz sebep enflasyon netice sabitesinin etkisi olan faiz indirimi ile adeta yüksekişlem hacmi ile dirençlerini yukatı kırmasını nasıl izah ediyorsunuz ? En kötü görülmüş deyip de mi aldılar, doların ani fırlaması ile dolar bazlı ucuz mu buldular yoksa mal mı çıkmaktalar ? Bu anomali hakkında görüşleriniznedir ? Sizce de en kötüsü görülmüş müdür, yoksa 2001 krizi gibi büyük bir kriz (şartlar daha ağır ) hızla yaklaşmakta mıdır. Malum 1.5 dolar civarında bir borsa ve 2.5 milyar dolar değerinde İŞ Bankası (iştirakleri 2.5 eder ) sanki banka bedeva gibi bir değer illüzyon mudur ? Siz pahalı derseniz de inanırım yani..Çünkü haklı olarak yabancı girişi hukuk ve öngörülebilirlik , rasyonelite arar diyeceksiniz. Peki yerliler veya bankaların kendisi alamaz mı. Geçenlerde İş Banksı genel Müdürü Aran bey , Bir illüzyon (0.33 DD ve 2.90 F/K da ki banka ) banka 0.40 DD dedi. Biz geri alım yapamıyoruz SPK gereğince dedi. Halbuki 2018 de geri alım yapmıştı. Yanlış mı söyledi.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    Sn Deniz Üstad Merkez Bankası Rezervleri hk da bir durum tespiti yaparmısınız ?
    Teşekkürler . . .
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz43 , elinde yüklü değersiz TL ile son dolar artışı ve hiper enflasyonist bir ortama girmiş bir yatırımcı BİST in değerinde Erdemir Petkim gibi sanayi hisselerinde mi , yoksa nerdeyse çöp değerinde Banka hisselerinde pozisyon alması daha doğrudur ?
    Yoksa 2001 kriznde ki gibi tahvil faizlerinin yüzde 200- 2000 lere tırmanmasını bekliyormusunuz? Malum sağolsun hükmetimiz politika faizini indiriken tahvilleri yüzde 20nin üzerine atmayı başardı. Tabi mevduat faizleri zorlama düşürseler de krdi faizlerinde bir düşme beklenmiyor.
    Diğer enstrumanlar için yorum yapmasam da borsa için şuan artık satış yapılacak yerler değil...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

6. Sayın Nescofari ve Pit beyler , emek verip yazmışsınız çok teşekkür ederim. Dikkatlice ikikez okudum. Maalesef haklısınız öngörülebilir bir BİST ten çokuzaktayız. Temel teknik işlemiyor. Misal ; Bu elçilik olayı olursa , çöküş hızlanır gibi. Selamlar.

7. Aynen oyle temel de teknik te calismiyor.

Yillarin birikimi olan tecrube para etmiyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43, saygılar. Çevreme sizden için iktisadi rakamların efendisidir derdim. Bir kez daha haklı çıktınız.
    Ben de uzun süredir büyük bankalarda pozisyondayım, biraz da eski yatırımcı olmamın etkisi var, borsa dediğin banka demekti, garan işc falan lokomotif, amiral gemisi denirdi. Atamadım o günlerin alışkanlığını. Diğer yandan temel analize göre gerçekten bu hisseler sürünüyorlar, akbank, garanti, iş bank, yapıkredi falan çok büyük şirketler ve pek çok iştirakleri var, belki sadece gayrimenkulleri borsa değerinden fazladır. Batık kredi vb. diyorlar ama birşey olmaz bu bankalar batmaz sonuçta, temettü de dağıtamadılar kar da ediyorlar hepsinin kasası dolu.
    Ben inat edeceğim ve üç büyük bankadaki pozisyonumu koruyup hatta düşüşlerde biriktireceğim, gerektiği kadar da tutacağım, bir gün değerine ulaşırsa parayı katlamak işten değil.

Sayfa 955/2105 İlkİlk ... 4558559059459539549559569579651005105514551955 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •