Sayfa 99/214 İlkİlk ... 4989979899100101109149199 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 785 - 792 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. o kadar saçma muhabbet dönmüş ki benim sorum kaynamış arada

Alıntı Originally Posted by th3sicilian Yazıyı Oku
    Bu repainti anladım ancak 20-25gündür hergün aynı taramayı yapıyorum nerdeyse ancak benim taramada değişen hisse olmuyor. Kendime göre sınırladığım için mi öyle dersiniz? Geçmişe bakıyorum her 4 ayda max 3 hisse yer değiştiriyor. Mesela Temmuz ayının başında Doas'ı çıkarmış ve alarkoyu, gsdho yerine egeen, prkme yerine ttrak koymuş. Normalde baktığımda 1-4-7-10. aylarda hep portföy değişiyor genelde. 10.ayda sadece değişim yapmadı büyük ihtimalle 11 ve 12. ayda da devam edecek diye düşünüyorum..
    Görmediğim birşey varsa tarif etmenizi rica edicem..

Veya program olan birisi aynı benim yaptığım taramayı yapsın bakalım aynı sonuçları verecek mi?
    TV>3
    Bist100
    Banka Sigorta Faktoring GYO MKYO hariç
    Çimento Beton Hariç

Bu tarama 22193 kat sonuç veriyor şuan
    bu taramaya ek spor hisseleri hariç seçince de 17596 kat diyor.

2.  Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    TV, FK gibi fiyat içeren oranları almadan bir başka deneme yaptım:

Kriter şöyle : NetKarBuyume( ) > Ufe(12)+10 and EFKBuyume( ) > Ufe(12)+15 and OzsermayeKarlilik( ) > ufe(12)+3; Sıralama da EFKBuyume ye göre 1 portföy 5 hisse olacak şekilde:

Aynı dönemde TV kriterine göre 5 hisseden oluşan portföyün getirisi ise %2700 küsür oluyor.

Şimdi bu ilk portföy, hisse seçiminde manipulasyon yapmamış mı oluyor, fiyatı içeren bir kriter olmadığı için?
    Maniplasyon degil repaint.

Digeri repaintsiz gercekler yani.

Tv kriterini ekleyince buksugu hisseleri degistirerek en iyi getiri yapanlari ayikliyor ve ben bunu almistim diyor.

Yani dusuk getirili gercek iken
    Digeri almadigi hisseyi aldim diye gosteriyor
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by th3sicilian Yazıyı Oku
    Bu repainti anladım ancak 20-25gündür hergün aynı taramayı yapıyorum nerdeyse ancak benim taramada değişen hisse olmuyor. Kendime göre sınırladığım için mi öyle dersiniz? Geçmişe bakıyorum her 4 ayda max 3 hisse yer değiştiriyor. Mesela Temmuz ayının başında Doas'ı çıkarmış ve alarkoyu, gsdho yerine egeen, prkme yerine ttrak koymuş. Normalde baktığımda 1-4-7-10. aylarda hep portföy değişiyor genelde. 10.ayda sadece değişim yapmadı büyük ihtimalle 11 ve 12. ayda da devam edecek diye düşünüyorum..
    Görmediğim birşey varsa tarif etmenizi rica edicem..

Veya program olan birisi aynı benim yaptığım taramayı yapsın bakalım aynı sonuçları verecek mi?
    TV>3
    Bist100
    Banka Sigorta Faktoring GYO MKYO hariç
    Çimento Beton Hariç

Bu tarama 22193 kat sonuç veriyor şuan
    bu taramaya ek spor hisseleri hariç seçince de 17596 kat diyor.
    bist100 dışında burada önerilen kriterler ile hemen hemen aynı. Programı alıp iyice kurcalamak elzem oldu. Burada da repaint yok.

4. Öncelikle temettü'nün faydasız olduğuna dair efsaneyi mantıklı açıklamalar ile bertaraf eden bir yazı paylaşıyorum. Yazar yazıyı kaldırmamı isterse iletişime geçmesi yeterlidir.

Link : http://www.hisse.net/forum/showthrea...8#post13873808

İçerik ;

Sn temettücüler, temettü yatırımcıları, temettü sevdalıları,

Borsalarda temettü dağıtımlarının yanlış anlaşılmasında, hoşa gitmemesinde veya safsata olarak anılmasında temel teşkil eden bir durum vardır, buna eskiler temettünün kesilmesi derler.

Eski zamanlarda hisse senetleri kağıda basılı (fiziki) menkuller iken, üstte ortaklık payı, altta yeni pay alma kuponları ve temettü kuponları bulunur imiş. Her yıl temettü ve/veya bedelsiz hisse dağıtımı vakitleri yatırımcılar bu kuponları asıl hisseden ayırır, ilgili bankalara götürür ve temettü ödemelerini nakden alırmış. Bazıları ise bu kuponları ait oldukları şirkete götürerek yeni paylarını teslim alırlarmış.

Gel zaman git zaman fiziki menkuller merkezi saklamaya tabi tutulmaya, kendileri hareket etmeden sahipleri değişmeye başlamış. Daha sonraları fiziki senetler tamamen tedavülden kalkarken yerlerini kaydi menkuller almış.

Şimdilerde temettü kuponlarının kesilmesi ve yeni payların teslimi elektronik ortamda gerçekleşiyor, yerimizden kalkmadan kar paylarımızı alıyoruz.

Yalnız ülkemiz borsası ile beraber yurt dışında da kullanılmakta olan yöntem yatırımcılarımızı rahatsız etmekte ve kafaları karıştıran temel problem olmaktadır : Temettünün fiyattan kesilmesi.

Daha önce çeşitli zamanlarda söylemiştim ancak tekrarında yarar görüyorum, bir hissenin fiyatı iki bileşenden oluşmaktadır : Pay Değeri + Temettü Kuponu Değeri. Teoride, bir payın değeri şirketin varlıklarını yansıtmaktadır. Üzerinde temettüsü olmayan X şirketine ait hisse temettü açıklanmadan önceki gün 10 TL olsun. Ertesi gün bu şirket 1 TL brüt temettü açıkladığında Fiyat Bileşimi : 9 TL (Pay Değeri) + 1 TL (Temettü Kuponu Değeri) olmaktadır. Yani dün 10 lira olan bir hisse değeri aslında 9 liraya gerilemiştir.

Tam etkin piyasada mantıklı yatırımcılar (homo economicus) tarafından fiyatlama yapıldığı düşünülür ise ertesi gün şirket değerinin aynı kalabilmesi için pay değeri 10 TL ve temettü kuponu 1 TL olduğundan işlem fiyatı -hemen olmasa da- 11 TL'ye yükselmelidir. Aksi durumda yani temettülerin telafi edilememesi durumunda pay değeri yani şirketin değeri sürekli gerileyecektir.

Burada şunu eklemeyi unutmamalıyız. Varsayımımızdaki şirketin her yıl net varlıkları sabit, her yıl aynı temettüsü sabittir. Bazı arkadaşlar temettünün özsermayenin yenmesi olduğunu bu yüzden pay değerinin gerilemesinin normal olduğunu söyleyecekler. Bu yanlıştır. Çünkü her yıl şirket elde ettiği karı yani ekstra değeri dağıtmaktadır, bu yüzden kendinden birşey eksilmemektedir. Bu durumda pay değerinin telafisi teoride şirketin aynı fiyatta kalabilmesi için bir zorunluluktur.

Bununla ilgili şöyle bir şekil çizdim :

Kırmızı grafik olması gereken, yeşil ise pay değerinin telafi edilememesi durumunda ortaya çıkan grafiktir. Borsamızda her ikisinin de çeşitli örnekleri mevcuttur, bunları kendiniz google finance'den bulabilirsiniz. Bahsedilen fiyat grafiğidir, getiri grafiği değildir.

Bu konuda bir yorum da şudur : Temettü öncesi hisse 10 TL idi, ertesi gün 9 TL eden bir hissem, 0,85 TL nakdim ve 0,15 TL vergi giderim oldu. Toplam portföy değerim değişmedi ve hatta vergiden dolayı azaldı, ben bu işten ne anladım ? Daha önce belirttiğim gibi, şirketin varlıklarını yansıtan pay değeri teoride telafi edilmelidir, yani temettü kesilmesinden sonra da elde 10 TL'lik hisse ve artı değer olarak 0,85 TL nakit temettü olmalıdır. Etkin olmayan piyasalarda telafi edilemeyen pay değerlerinden dolayı temettüye kötü bir yaklaşım vardır.

Burada yadsınamayacak nokta şudur ki, yeşil grafik gibi her yıl hisse değeri düşse dahi, piyasanın her yıl 1 TL temettü ödeyen bir hissenin 0'a düşmesine izin vermeyeceğidir. 1 TL brüt temettü ödeyen bir senedin, her yıl fiyatı aritmetik olarak azalması durumunda verimleri şu şekilde gerçekleşecektir :

1. Yıl Fiyat 10 TL Verim %10,00
    2. Yıl Fiyat 9 TL Verim %11,11
    3. Yıl Fiyat 8 TL Verim %12,50
    4. Yıl Fiyat 7 TL Verim %14,28
    5. Yıl Fiyat 6 TL Verim %16,66
    6. Yıl Fiyat 5 TL Verim %20,00
    7. Yıl Fiyat 4 TL Verim %25,00
    8. Yıl Fiyat 3 TL Verim %33,33
    9. Yıl Fiyat 2 TL Verim %50,00
    10. Yıl Fiyat 1 TL Verim %100,00
    11. Yıl Fiyat 0 TL Verim : Sonsuz

Herhalde borsaya yeni başlamış bir kişi dahi böyle bir durumun gerçekleşemeyeceğini kavrayacaktır. Dikkatinizi çekerim, ilk yıllar verim artışları az iken sonra ivmelenerek artmaktadır. Yani hisseler, ilk yıllarda temettülerini telafi edemiyormuş gibi davranabilirler, ancak bu sürdürülebilir değildir, bir eşik noktası vardır, daha sonra onu ucuz bulan yatırımcılar tarafından tekrar fiyat yukarı çekilecektir.

Bu yazının ana fikri : Telafi edilemiyor diye temettülere kızmayın, her şey yolundaysa telafi kaçınılmaz bir sonuçtur

Saygılarımla.

+Yazıya cevap verilmeyecektir yeterince açıktır

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Maniplasyon degil repaint.

Digeri repaintsiz gercekler yani.

Tv kriterini ekleyince buksugu hisseleri degistirerek en iyi getiri yapanlari ayikliyor ve ben bunu almistim diyor.

Yani dusuk getirili gercek iken
    Digeri almadigi hisseyi aldim diye gosteriyor
    Peki neden repaint yapıyor? O şekilde kasten mi programlanmış? Neden her 3 ayda bir girdiğimiz kritere göre hisseleri seçip portföyün getirisini hesaplamıyor?

İlk portföyün performansı için ne diyorsunuz? Bİst100 e göre %155 getiri kötü mü?

6.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    bist100 dışında burada önerilen kriterler ile hemen hemen aynı. Programı alıp iyice kurcalamak elzem oldu. Burada da repaint yok.
    22 gündür program bendeymiş hergün son tarihi baz alarak yeniden tarama yaptım ilk mesajımı 9 ekimde buraya yazmışım alım yaptığımı belirterek ki 6 ekimde yapmışım bu taramayı

bu resimde de bugünkü tarama

tek değişen o günden bugüne hisse fiyatlarının yükselmesi ile getiri yükselmiş..

Yalnız şöyle söyleyeyim ben 9 ekimde bu hisseleri aldığımdan bu güne yaklaşık olarak hepsi ortalama %10 civarı arttı. İlk resimde getiri oranı 21200 iken son resimde 22200 gözüküyor. %10luk artmaya rağmen bu hesap doğrumudur?

programa manuel müdahaleyi mümkün hale getirsinler.

2 dakikada anlatırım. aslında tüm olanı.

dün listede yeni çıkan bir hisseyi var sayalım fiyatı 50 den çıkardı karşımıza.

kriterlerimiz arasından Tv FK vs. en kutsal değerleri filtre yaparak.

sonra aldık hisseyi o gün ama..

50 den aldık.

yarın olmazya oldu başladı hisse taban çekmeye. oldu hisse 20 tl

üç ay sonra baktınız tarama sonuçlarına

öyle bir hisse tarama sonuçlarında yok yani aldırmamış.

manuel ayarlara izinversinler. 2 dakikada tüm tarama sonuçlarını değiştireyim size.

blançolar ile oynamıcam sadece fiyat.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

bundan matriks programı yokkken daha orda sistem yazılamıyorken repaint yapıyormu bazı algolar diye metastockta yaparık bu testleri.

beklemeyelim diye .

sinyal al vermiş ise bir sonraki bar değerini % 10 düşürürdüm.

sonra yeniden test ederdim. bakardım orda al sinyalinden eser yok.

kısaca borsaya yeni başlayanlar için bu tip şeyler heyecan veriyor olabilir.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

Sayfa 99/214 İlkİlk ... 4989979899100101109149199 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •