Special Days Image
Sayfa 846/1009 İlkİlk ... 346746796836844845846847848856896946 ... SonSon
Arama sonucu : 8072 madde; 6,761 - 6,768 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Hazine bakanı Steven Mnuchin vergi tasarısının Aralığın başında Trump'ın masasında olacağını, bu tasarıyla temel amacın iş ve ücret artışları sağlamak olduğunu söyledi..bu reform sayesinde bir işçinin ücretinin ortalama 4500 dolar civarında artması hesaplanıyormuş..

Bu işin sonunda ABD bir şekilde sıyırırda, bizler, EM'ler nasıl sıyırır bilemiyorum..

-Ay sonunda ECB kararı belli olacak..

-Prosüdürü bilmiyorum ama Aralıkta vergi reformu beklentisi oluşur..

-Şu an 13 Aralık FED faiz arttırma beklentisi 81.7 (CME Group)

-Bir süre sonra piyasalar FED'in QT'ya başladığını hatırlar..

Pozisyonum dolayısıyla yavaş yavaş dolara doğru kayılacağını düşünüyorum..

(Özellikle ECB kararından sonra..sonuç ne çıkarsa çıksın..)

2. Türkiye ne yapacağını bir türlü bilememektedir...

İçeride "Bi'taraf olan; Bertaraf olur.. Tarafınızı seçin." diyerek toplum karpuz gibi ortadan ikiye yarılmıştır.. Bu karpuzun bir tarafı bu şekilde anlayış ile USD da yükseliş kaçınılmaz olur derken, diğer taraf açın büyük Türkiye'nin önünü engel olamayacaksınız diyor..

Bence Türk Ekonomisi devasa büyük bir ekonomidir..

Dünyanın en büyük 11. ci ekonomisine sahip bir ekonomiyiz..

Ama....

Dünyanın en büyük 11.ci ekonomisine sahip olmak dünyanın en sağlam 11.ci ekonomisine sahip olmak ile karıştırılması en büyük hata olur..

Şöyle ki; Benim evde eşim ile 7 adet çocuk var diyelim... Hepimiz asgari ücretli çalışıyoruz...

1404*9=12,636 TL eve aylık para giriyor diyelim.. 100,000 TL de aylık 1000 tl net faiz ödemeli borcumuz var... Yani bilanço büyüklüğümüz 120,000 TL civarında aktifler pasifler dönüyor...

Karşı komşu da sadece anne ve baba çalışıyor.. Diğer 2 çocuk okuyor eğitim alıyor... Anne ve baba 4000 TL den 8000 TL gelir elde ediyor.. Ve bu ailenin sadece aylık 2000 TL kredi kartı borcu geliyor.. Yani bilanço büyüklüğümüz 12,000 TL civarında aktifler pasifler dönüyor...

Elbette 120,000 büyüktür 12,000 ...

Ancak bu sayısal durum; sadece birinci ailenin ekonomik büyüklüğünü gösterir... Ekonomisinin sağlam olduğunu değil...

Bu sebeple Türk ekonomisi camdan dev bir kule gibidir... Yıkılması çok kolaydır... O sebeple sürekli Türkiye dünyanın en büyük 11.ci ekonomisi demekten vazgeçin.. Bu iyi bir şey demek değildir, bilakis krize daha yatkın olduğunuzu gösterir..

Mevcut siyasi yapının sıkıntısına gelince, içeride uyguladığı temel politikaların aynısını; dış politikada da uygulamak isteyip, uygulayamamasından kaynaklanıyor...

Şöyle ki;

İç politikadaki Anadolu halkı, naiftir, safacan akıllıdır, affeder, duygusaldır, apolitiktir, unutkandır, kin tutmaz..

Dış politikadaki ecnebi halkı, profesyoneldir, tecrübelidir, tesadüfi iş yapmaz, cindir, yanlışı affetmez, rasyoneldir, politiktir, unutmaz, kin tutar...

Hal bu olunca;

ABD güvenlik gerekçesi ile VİZE leri kaldırıyorum demedi; sadece askıya alıyorum dedi...

Ama bize yetti de arttı bile...

Duvara tosladık.. USD 3,58 den geceyarısı 3,86 TL ye zıpladı... Millet sabaha panik oldu. BIST %5 çöktü.. Havayolları şirketleri bankalar %11 ile %5 arası dip yaptı... Panik dalgası büyüdü..

ABD liler bile bu kadar tepki beklemiyorduk, dediler... Abartılı piyasa tepkileri denildi...

Ayrıca; ABD nin ortada İran gibi; Türkiye aleyhinde bir şey dediğini ben duymadım.. Bir tek büyükelçi bizim hükümet ile çok ama çok zor aldığımız bir karardı, dedi.. Bir de hükümet sözcücüsü sarışın güzel bir bayan zor alınmış güç bir karardı, dedi..

O kadar.. Vallahi TV ler den başka bir şey duymadım, TR aleyhinde...

Biz kızılca kıyameti kopardık... Köpürdük, bağırdık, astık,kestik, gürledik...

Oysa bu ABD nin malzeme çantasının içindeki 399,cu araçtı... 400,cü araç LAPTOP yasağı idi... Millet rezil olmuştu ABD yolculuklarında...

Asla kimseye ne yapmasını söylecek kadar haddimi aşmam.. Lakin bir işi yapacaksanız onun altyapısı 10 yada 15 yıl önce yapmanız lazım yani başta dediğim gibi ecnebiler gibi Rasyonel, planlı ve programlı olmak gerekir..

Artık "GÖÇ YOLDA DÜZÜLMEZ".. Yola çıkmadan önce tüm hazırlıklarını yapmış olman gerekir...

Artık orta asya steplerinde değiliz; 2017 yılındayız...

Hayatımın 3 yılı bir kanada madencilik firmasında mühendis olarak geçti..

Bu adamlar hayatta hiçbir şeyi tesadüfi yapmazlar.. Herşey planlıdır...

Hayatta ki en önemli 5 şeyleri;

1. Vergi 2. Çalışkanlık 3. Disiplin 4. Üretkenlik 5. Liyakattır

Ve bunların hiçbiri bizde yoktur...

Şimdi Türkiye'de ki siyasiler, yazarlar, çizerler, aydınlar, entellektüeller, akademisyenler, generaller, gazeteciler, sanatçılar bu yazdıklarımın dışında hareket edip, uygulamalarda bulunurlarsa;

"DOLARDA YÜKSELİŞ KAÇINILMAZ" olur..

3. Değerli Arkadaşlar burada bilgili insanları izleyip fikir alışverişinde bulunuyoruz,kahve ağzıyla konuşup,insanları tahrik etmek isteyenler başka kapıya..ayrıca yönetime açık şikayette bulunuyorum,şahsın biri buradan insanlara alenen hakaret ediyor,muhtemel girdiği bir pozisyondan ciddi bir kaybı var,son bir kaç gündür gelip burada saçmalayıp gidiyor,lütfen bu şahıs ile ilgili gerekli adımları atınız teşekkürler.

Bizim is sozlesmesi gibi her donem sonu otomatik uzatma maddesi eklenmelidir

Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    uzatmasa ne olacak? kalıcı hale getirdiler.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Su hayatta kimseye borc vermeyin ve almayin.....
    saygilar

Alıntı Originally Posted by lutfu001 Yazıyı Oku
    Konu dışı özel bir soru;

20.000 Tl lik alacak için açılacak dava yada icra takibi kaça patlar ve ne kadar sürede sonuç alınabilir,

Elimde sadece banka dekontları mevcut, daha önce tecrübe etmiş olan vardır diye sormak istedim, birde maliyetler komple bana mı girer yani 20.000 almak için 5.000 Tl yi avukata yada icra dairesine mi yedirmek gerekiyor
    Biraz kaba yazdım ama bu konu çok canımı sıkıyor...

30 sene azimle oderse onun olacak tabi ki yasarsa- adam bekar galiba........
    son video da baya bi atip tuttu - izleyin derim

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    sor bakalim o Idris ustaya ev onunmu araba onunmu
    Degil tabiki
    hepside bankanin
    Senin olmayan evde oturuyorsun senin olmayan arabayi suruyorsun sonrada hava atiyorsun
    Zenginlik sahip olmaktir kiralamak degil

7. Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

İki tane aktroll’e laf yetiştirmeye çalışıyorsunuz, ekonomi çoğ eyi, amarıgaya diz çöktürdük, tl şahlanacak vs vs

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    25 seneyi geçtim şurada 10 ay önce dolar 3.80 leri vurduğunda gözünü kapayıp u30 kağıda alan ihya oldu..
    Biraz ince eleyip sık dokuyan parayı 2 ye 3 e katlamış olmalı minimum..

Ama batıyoruz muhabbeti eksilmedi..

Eksilmeyecek de sanırım..
    Sen de batıyoruz muhabbeti yok...

Ama 370 den alıp 3,70 den veriyorsun...

Nasreddin Hoca misali...

Fazla farkımız yok.

Olup bitikten sonra yazmanın da bir manası bulunmuyor.

Sayfa 846/1009 İlkİlk ... 346746796836844845846847848856896946 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •