Sayfa 369/453 İlkİlk ... 269319359367368369370371379419 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 2,945 - 2,952 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    bu Eurobond fonları beklediğim rakamları vermedi.

CDS falan diyorlar da geçici mi kalıcı mı bu durum bilgisi olan var mı?
    Geçmişte rivayet şuydu. Swap kanalı kapandığı için yabancılar TL- Dolar işlemi yerine CDS alıp satarak işlem yapıyordu. Yani işlevi değişmişti.

Yinede bir gerçek değişmiyor. Getiriler yükseldi. Eurobondlar değer kaybetti.

4 sene öncesinden bir yazı
    https://www.bbc.com/turkce/haberler-...e-43582821.amp

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Fikir jimnastigi olmasi icin sizlerden de yorum almak istiyorum degerli arkadaslar

Uzun zamandir Allianz BES'teyim, hatiri sayilir bir birikimim oldu, fonlari kah dogru sectim kah yanlis sectim ama bir sekilde mevcuda ulastim.
    Diger bir yatirim aracim hisse senetleri; kendim alip satarak iyi kazanclar elde ettim, ediyorum cok sukur
    BES'teki yatirimima hep: kotu gun birikimi... elleme dursun... oldugu kadar ile devam... mantigi ile baktim
    Mevcut dagilimim ise agirlikli hisse, %30 kadar AMZ altin

Bugun aklima gelen su oldu: ben temel analize gore, x2 x3 x10 yapacak hisseleri kendim bulabiliyorsam
    altin almak istedigimde her sekilde alabileceksem
    y.disi hisselerine erisim imkanim varsa
    nicin BES'teki kisitli fon tercihlerine katlanmak zorundayim? (bu acmazi TEFAS/BEFAS fonlari konusunda onceden dile getirmistim)
    BES'te 16 yil olmus dile kolay.. Cikarsam eger, devlet katkisinin %60'ini alabiliyorum.

Bu birikimi BIST'te kendim yonlendirip, BES fonlarini yenebilecegim konusunda ciddi ciddi dusunmeye basladim...
    Devlet katkisi %30 tamam cok guzel, bunun eksikligini, her ay BES'e X kadar yatimak yerine 2X kadar hisse senedi alarak tamamlamayi planladim.

Sizce bu ne kadar mantikli? Atladigim konular varsa belki sizler yardimci olabilirsiniz.
    Cvp yazan herkese tskler.

Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Fikir jimnastigi olmasi icin sizlerden de yorum almak istiyorum degerli arkadaslar

Uzun zamandir Allianz BES'teyim, hatiri sayilir bir birikimim oldu, fonlari kah dogru sectim kah yanlis sectim ama bir sekilde mevcuda ulastim.
    Diger bir yatirim aracim hisse senetleri; kendim alip satarak iyi kazanclar elde ettim, ediyorum cok sukur
    BES'teki yatirimima hep: kotu gun birikimi... elleme dursun... oldugu kadar ile devam... mantigi ile baktim

Bugun aklima gelen su oldu: ben temel analize gore, x2 x3 x10 yapacak hisseleri kendim bulabiliyorsam
    nicin BES'teki kisitli fon tercihlerine katlanmak zorundayim? (bu acmazi TEFAS/BEFAS fonlari konusunda onceden dile getirmistim)
    BES'te 16 yil olmus dile kolay.. Cikarsam eger, devlet katkisinin %60'ini alabiliyorum.

Bu birikimi BIST'te kendim yonlendirip, BES fonlarini yenebilecegim konusunda ciddi ciddi dusunmeye basladim...
    Devlet katkisi %30 tamam cok guzel, bunun eksikligini, her ay BES'e X kadar yatimak yerine 2X kadar hisse senedi alarak tamamlamayi planladim.

Sizce bu ne kadar mantikli? Atladigim konular varsa belki sizler yardimci olabilirsiniz.
    Sayin bravoecho, BES adi uzerinde Bireysel Emeklilik Sistemidir. Bireysel olarak emekliliginize ek katki yapmak isterseniz, bu sozlesmelerden alirsiniz ve 56 yasinda;

- Emeklilik gelir planina gecerek, her ay ekstra para alabilirsiniz.
    - ya da paranizi bir kerede alabilirsiniz.

Bu sebeple, eger emekliligimde ek katki olsun gibi bir derdiniz yoksa, BES'den cikmanizi oneririm. Yazidiginiza gore zaten, iyi kazanclar elde etmissiniz.

4.  Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Fikir jimnastigi olmasi icin sizlerden de yorum almak istiyorum degerli arkadaslar

Sonuna kadar haklısınız. Orta seviye finansal okuryazarlığı olan birinin besteki kısıtlı fonlarla işi olmaz. Son 5 yılda bes fonlarında en çok kazandıran ilk 10 fon altın fonları olmuş. %600 civarı kazandırmışlar. 5 yıl önce gram altın 145tl şuan 1024tl. Altın alıp saklasan aynı şey. %25 devlet katkısı son 5 yılda %75-100 kazandırmış. Yani 150 lira yatırsan 40 lira devlet katkısı verse bu devlet katkısı 80 lira olmuş oluyor. 1024+80=1124tl. Onuda alman için 56yaş+10yıl beklemen lazım. Son 5 yılda ford 30 liradan 300e geldi. 5 lot froto alırdın şuan 1500 liran olurdu. Uçan kaçan hisseleri hektaş sasa egeen söylemiyorum bile. Hisse fon alsan son 5 yılda en iyi getiren %400 getirmiş. Ford %900 gitmiş yaklaşık. Eregli şişe tupraş arçelik vs bist 30 daki banka hariç diğer firmalarla bencmark yap eminim %90 ıyla besi yenersin. Hatta devlet katkısı eklenmiş haliyle yenersin.

Benimde 9. yılım seneye 10 yılım dolacak. 10yılım dolunca uygun zamanda çıkmayı düşünüyorum. Seçim öncesi hisse fonlara girip seçim sonrası hisselerde ralli yaşanırsa ralli bitiminde çıkmak gibi bir planım var. Bakıp görecez.

Beste devlet katkısını istediğim fonda değerlendiremedikten sonra %25-30 devlet katksının bir anlamı olmuyor. Fonların getirisi vasat. Direkt kendim eurobond alırım yada bist 30 sanayi firmalarına yatırım yaparım yada direkt altın alırım. Besi düzenleyenler bu devlet katksıı işini düzeltmeliler. Ayrıca fonlar oldukça başarısız. O yüzden yönetim gider kesintileri en azından yıllık 0,5 i geçmesin. Zaten yönetmiyorsun birde utanmadan yatırım fonları gibi %3 kesiyorsun.

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Sonuna kadar haklısınız. Orta seviye finansal okuryazarlığı olan birinin besteki kısıtlı fonlarla işi olmaz. Son 5 yılda bes fonlarında en çok kazandıran ilk 10 fon altın fonları olmuş. %600 civarı kazandırmışlar. 5 yıl önce gram altın 145tl şuan 1024tl. Altın alıp saklasan aynı şey. %25 devlet katkısı son 5 yılda %75-100 kazandırmış. Yani 150 lira yatırsan 40 lira devlet katkısı verse bu devlet katkısı 80 lira olmuş oluyor. 1024+80=1124tl. Onuda alman için 56yaş+10yıl beklemen lazım. Son 5 yılda ford 30 liradan 300e geldi. 5 lot froto alırdın şuan 1500 liran olurdu. Uçan kaçan hisseleri hektaş sasa egeen söylemiyorum bile. Hisse fon alsan son 5 yılda en iyi getiren %400 getirmiş. Ford %900 gitmiş yaklaşık. Eregli şişe tupraş arçelik vs bist 30 daki banka hariç diğer firmalarla bencmark yap eminim %90 ıyla besi yenersin. Hatta devlet katkısı eklenmiş haliyle yenersin.

Benimde 9. yılım seneye 10 yılım dolacak. 10yılım dolunca uygun zamanda çıkmayı düşünüyorum. Seçim öncesi hisse fonlara girip seçim sonrası hisselerde ralli yaşanırsa ralli bitiminde çıkmak gibi bir planım var. Bakıp görecez.

Beste devlet katkısını istediğim fonda değerlendiremedikten sonra %25-30 devlet katksının bir anlamı olmuyor. Fonların getirisi vasat. Direkt kendim eurobond alırım yada bist 30 sanayi firmalarına yatırım yaparım yada direkt altın alırım. Besi düzenleyenler bu devlet katksıı işini düzeltmeliler. Ayrıca fonlar oldukça başarısız. O yüzden yönetim gider kesintileri en azından yıllık 0,5 i geçmesin. Zaten yönetmiyorsun birde utanmadan yatırım fonları gibi %3 kesiyorsun.
    katıldığım ve katılmadığım çok nokta var.öncelikle tasarrufların tek bir noktada toplanması büyük bir risk bu yüzden yumurtaları mutlaka farklı sepetlere koymak lazım.

bende fiziki döviz ve altın ,hisse senedi ve bes var.mesela ford maliyetim 55 liralarda idi ancak şu anki rakamları göremeden sattım.bugün sasa hektas yıldız olur yarın tavhl tskb vs.hissede beklemek zordur bir tuşa basıp alıp satabilirsiniz vs yani demek istediğim her yatırım aracının kendi dinamiği ve psikolojisi var

100 dolardan btc alan adam 50 bin dolardan satmış da olabilir 60 bin dolardan alan 20 bin dolardan da...

besin en önemli özelliği sizi sistemde tutması, her ay para ekleyip (burası çokomelli) tasarrufa zorlayıp çıkmanın da belli bir süreden sonra makul olması.

yani isterseniz borsada da yatırım yapıp diğer yatırım araçlarını da kullanabilirsiniz.ama tek sepete koyayım buradaki parayı sadece bistte ya da altında dövizde değerlendireyim derseniz risk artar.

kazanabilirsiniz de kaybedebilirsiniz de.bu sizin yatırım tipinize bağlı.

6.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    katıldığım ve katılmadığım çok nokta var.öncelikle tasarrufların tek bir noktada toplanması büyük bir risk bu yüzden yumurtaları mutlaka farklı sepetlere koymak lazım.

bende fiziki döviz ve altın ,hisse senedi ve bes var.mesela ford maliyetim 55 liralarda idi ancak şu anki rakamları göremeden sattım.bugün sasa hektas yıldız olur yarın tavhl tskb vs.hissede beklemek zordur bir tuşa basıp alıp satabilirsiniz vs yani demek istediğim her yatırım aracının kendi dinamiği ve psikolojisi var

100 dolardan btc alan adam 50 bin dolardan satmış da olabilir 60 bin dolardan alan 20 bin dolardan da...

besin en önemli özelliği sizi sistemde tutması, her ay para ekleyip (burası çokomelli) tasarrufa zorlayıp çıkmanın da belli bir süreden sonra makul olması.

yani isterseniz borsada da yatırım yapıp diğer yatırım araçlarını da kullanabilirsiniz.ama tek sepete koyayım buradaki parayı sadece bistte ya da altında dövizde değerlendireyim derseniz risk artar.

kazanabilirsiniz de kaybedebilirsiniz de.bu sizin yatırım tipinize bağlı.
    İşin püf noktası, güzel tecrübeler.

Ben ekonomi doktorası eğitimi aldım, 24 yıldır da borsada işlem yaparım..yani hem alaylı, hem mektepli sayılırım..bende de bes var, miktar olarak da fena sayılmaz.

eğer tasarruf miktarınız düşük, yaşınız gençse..sadece hisse yatırımı yapıp kendiniz yönetebilirsniz belki..ama belli miktarların üzerinde, bir de orta yaş ve üzeriyseniz, farklı yatırım kanalları üzerinden ilerlemek en doğrusu...portföy belli büyüklüğe gelince, mutlaka kendine ait ev olmalı..başka emlak yatırımları da olabilir....bes te olmalı bence, ama bozmak aklınıza gelmeyecek, son çare olarak kullanacağınız bir para gibi düşünmeli.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. cvplariyla katki veren sn. : asuGaGuGa, mavi1610mavi, moza80 ve Cautionary'e tskler.

BES'ten ayrilma kararimi Allianz'a bildirdim, tecrubemi ve ilerleyisi burdan sizlerle de paylasayim; belki birgun birine lazim olur.

------------------------
    20.06.2022
    Allianz Must hizmetlerine internet chat ile baglanip talebimi ilettim.
    5 is gunu icersinde bana telefonla birisi ulasacakmis (sacmaliga bak, 5 isgunu nedir? Kongo'dan yuruyerek mi geliyor bu kisi? Tel acmak icin bu kadar uzun zamana ne ihtiyac var?)
    Sonra telefondan arayarak, sabahki talebimi acikladim ve islemimin hizlandirilmasini rica ettim. Henuz arayan yok.

(Ben araninca ne olacagini biliyorum aslinda, bana bir form gonderip, doldur imzala yolla diyecekler, sonra bilmem kac isgununde odeme alacaksiniz denecek. Lakin baska sacmalik da su: beni biri niye 5 is gunu sonra arayip form doldurmami istiyor? Ilk talebimi alan niye yapmiyor bu isi henuz cozebilmis degilim. Beklemeye devam)
    Son düzenleme : bravoecho; 20-06-2022 saat: 17:06.

Sayin bravoecho, Taleplerim sekmesinden talepturu olarak "ayrilma" yi secip, formu direk kendinize gonderebilirsiniz.

Sayfa 369/453 İlkİlk ... 269319359367368369370371379419 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •