Sayfa 2016/2105 İlkİlk ... 101615161916196620062014201520162017201820262066 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 16,121 - 16,128 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Nakit avans sistemi ve kredi kartına sınırlama getirmek düşük gelirli ve krediye zor ulaşan kesimlerin çok büyük sıkıntıya girmesine olmayan sosyal barışın çok daha kötü duruma gelmesine toplumda büyük bir kesimin aşamayacqğı bir darboğaza girmesine neden oluyor. Belki şu andada darboğazdalar ama o bankadan öteki bankaya aktararak yaşamlarını sürdürüyorlar. Böyle bir uygulamaya geçilecekse özellikle asgari ücretli ve emekli kesimin bu sarmaldan çıkabilmesi için sosyal yardım şeklinde bu borçları kapatması lazım
    Ben geçen seçimden önce o delikten girip çıktım. %14 yıllık faizle limitim kadar çektim. Borsa altın dolar taklası attım. Neticede çektiğim kredileri kapattım düğünü yaptım üstüne o kadar para kaldı. Ama çok borçlular bundan zarar görür.

Friday February 09 2024 Actual Previous Consensus
    10:00 AM
    DE
    Inflation Rate MoM Final JAN 0.2%
    0.1% 0.2%
    10:00 AM
    DE
    Inflation Rate YoY Final JAN 2.9%
    3.7% 2.9%

https://twitter.com/VeFinans/status/1755585953354178720

Kart harcamaları 26 Ocak-02 Şubat haftasında haftalık %16,96, yıllık %122,28 artarak 241 milyar TL tutarında gerçekleşti.

Yıllık artış oranları

"05 Ocak: %117

12 Ocak: %105

19 Ocak: %106

26 Ocak: %108

02 Şubat: %122"

Tüketicinin değiştirmeden ,aynı tüketim kalıbını kullandığı,aynı yerlerden aynı miktarlarda mal ve hizmet satın aldığı varsayımıyla tüm Türkiye çapında yapılmış en geniş ölçekli yıllık "gerçek enflasyon" anketi datası olduğunu söyleyebiliriz.Tabii, fiyatlardaki artış oranlarının şirazesinden çıkmasından dolayı,halkın tüketim miktarında bir azalma veya daha düşük kaliteli ürünlere yönelme yönünde bir gelişme olmuşsa, daha az miktarda ya da daha az kaliteli ürüne bu oranda yıllık artışla ödeme yapılmış ise, bu durumda yıllık "gerçek enflasyonun" ,buradaki kredi kartlarındaki yıllık %122 artıştan da daha yüksek olduğunu varsayabiliriz ki,ENAG'ın yıllık %129 enflasyon verisinin gerçeği çok büyük ölçüde yansıttığı söylenebilir.

https://twitter.com/mahfiegilmez/sta...17046536175787

Mahfi Eğilmez:

"Gerçek enflasyon, açıklananin çok üzerindeyse çözüm pek mümkün değildir. Bir hastalığı iyileştirmek için onun ne olduğunu bilmek kadar derecesini de bilmek gerekir. Bunu bilmeden başlanan tedavide hastanın iyileşir gibi olması geçici bir olgudur (baz etkisi.)"
    Son düzenleme : deniz43; 09-02-2024 saat: 16:18.

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://twitter.com/mahfiegilmez/sta...17046536175787

"Gerçek enflasyon, açıklananin çok üzerindeyse çözüm pek mümkün değildir. Bir hastalığı iyileştirmek için onun ne olduğunu bilmek kadar derecesini de bilmek gerekir. Bunu bilmeden başlanan tedavide hastanın iyileşir gibi olması geçici bir olgudur (baz etkisi.)"
    Dün Cevdet Akçay'ın konuşmasından sonra halk kahramanı gibi lanse ediliyor. Birde TL de reel değerlenme olacak şeklinde açıklamaları var dolaşımda. Ancak sizin dediğiniz gibi gerçek enflasyonun ne olduğunu bilmeden ne yapılsa faydası yok. Kuru bu şekilde tuttukça ithalatı da patlatıyorsunuz. İthalata ek vergi getireyim desenez gümrük birliği anlaşmanız var. İthal mallara ülkeye girdikten sonra ötv vb vergiler konulabilir ekstradan ama kur düşük oldukça ve servet transferi bu boyutta oldukça o da en varlıklı kesimin harcamalarını engelleyemiyor.
    Seçim kazanacağız diye tamamen bozulmuş para ve maliye politikasının sonuçları bu yaşananlar. Ve henüz maliye politikasında herhangi bir iyileşme de yok.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    İyi ki varsınız Deniz üstad, çok merak ettiğim bir konu bu o yüzden sormadan edemedim. Bu faizi nerede veriyorlar ki hiç kimse görmeden sadece haber oluyor. Neden hiç kimse davet edilmiyor. Yani demem o ki TV lerde bu faiz tüm ülkeye duyurulsa ülke olarak yastık altı dolarları bankalardaki KKM ve kasalarda duran dolarları getirin dense bu faize bütün ülke icabet eder diye düşünüyorum. Finansal yapılandırma olmadan yabancılar alıyor da neden ülke vatandaşları almıyor ? diye de sormadan da duramıyorum.
    Saygılar ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
    NoT : Hateke 'ye de bu paylaşımı için teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    https://twitter.com/AhmetBeyefendi/s...LukaFmQTg&s=19

Bir süre daha suyun üzerinde kalmak için
    Son düzenleme : Baygeorge; 10-02-2024 saat: 12:03.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    İyi ki varsınız Deniz üstad, çok merak ettiğim bir konu bu o yüzden sormadan edemedim. Bu faizi nerede veriyorlar ki hiç kimse görmeden sadece haber oluyor. Neden hiç kimse davet edilmiyor. Yani demem o ki TV lerde bu faiz tüm ülkeye duyurulsa ülke olarak yastık altı dolarları bankalardaki KKM ve kasalarda duran dolarları getirin dense bu faize bütün ülke icabet eder diye düşünüyorum. Finansal yapılandırma olmadan yabancılar alıyor da neden ülke vatandaşları almıyor ? diye de sormadan duramıyorum.
    Saygılar ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
    https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2024/0...n-Duyurusu.pdf

Hazine yurt dışından borçlanmaya çıkmaya karar verince talep toplamak için büyük uluslararası bankalara yetki veriyor,onlar da bankalardan ve büyük fonlardan talep topluyor,talebin büyüklüğüne göre kupon faizinin getirisine ilave "spread" ekleniyor ya da çıkarılıyor.Sonra da satış işlemi toplanan fiyatlardan gerçekleşiyor.Bu ihale için Hazine BBVA, Citi, Goldman Sachs ve Morgan Stanley'e yetki vermiş, 15 Mayıs 2034 vadeli tahvilin kupon oranı %7.625, getiri oranı %7.875 olarak
    gerçekleşmiş.Satılan tahvillerin ödemesi 15 Şubat 2024 Perşembe tarihinde yapılacak ve Hazine hesabına geçecek.Cuma gününden itibaren ise bu tahviller ikincil piyasada işlem görmeye başlar ve satın almak isteyenler o andaki piyasa fiyatı üzerinden, kendi aracı kurumları üzerinden satın alabilirler.

Sayfa 2016/2105 İlkİlk ... 101615161916196620062014201520162017201820262066 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •