Dostum, performans testi yapmak için oluşturduğum excel de deneme yanılma yöntemi ile ve gözle ile pd/efk rasyosunu buldum. sağlıklı sonuçlar verdi. tabi daha detaylı incelemelerle net kar katmanında faydası olabilir.
Ama net kar konusunu manuel bakmayı daha faydalı görüyorum, şöyleki; firma tek seferlik zarar yazmış olabilir, ceza yemiş olabilir, zarardan kara geçecek olabilir. Sadece net kara bakınca bu tarz detaylar gözden kaçıyor. Bana göre şirketin esas faaliyetinden kar elde etmesi sağlıklı.
İdeal kullanmadım ama matriksde keşke faaliyet karını katabileceğim bir indikatör yapabilsem ama yok, yada çeyrek dönemlik kıyaslamaları yababilecek platform olsa.
bende kendi excelimi yaptım. ancak son iki-üç dönem için güncel bir excel hep yapamıyorum, çünkü işbankasının geçmiş piyasa değeri veren sayfası artık yok. hemde ralli döneminde en çöp hisse bile rahatlıkla artma imkanı buldu.
6 yılla sınırlı da olsa rasyoları deneyebilecek bir excel yaptım. işte bu excelde pd/efk nın iyi sonuç verdiğini gördüm.

Yapmış olduğum excel sadece rasyoları test etmek içindi. queenstocks da göremediğim çeyreksel artışlara göre hisse seçebildim. böylece kartını ivmeli arttıran hisselere yoğunlaşabiliyordum.

bu rasyoları kullanabileceğim ve hisse seçimi yapabileceğim farklı bir excelde var. verileri girdikten sonra sıralama yapıp ilk hisselerden alıma geçiyorum.

Hisse seçerken çeyreksel baz verilerine önem veriyorum. bu nedenle özsermaye karlılığını bile çeyreksel bazda da hesapladım. örneğin RYSAS kaydılılmış yıllık kar ile hesaplanınca eksi bir özsermaye karlılığı var, fakat sadece çeyreksel bazdaki kar dikkate alınırsa özsermaye karlılığı artıda, yani bu çeyrekteki gibi kar yapmaya devam ederse özsermaye karlılığı artacak.

Biraz uzun yazdım ve resim atamadım, çok müsait değilim. Excel dosyasını, yani queenstocks tarzı hesaplama yapan dosyayı paylaşacağım biraz düzenleme yaptıktan sonra.
diper topic de de çok şey yazmışsınız fırsat bulunca okuyacağım.
iyi geceler...