Sayfa 173/997 İlkİlk ... 73123163171172173174175183223273673 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 1,377 - 1,384 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Şahsi fikrimi belirtiyorum. Türkiye'nin cds sigorta değerini de takip ediyorum. Hiçbir bankanın riski içinde bulunduğu ülkenin riskinden düşük olamaz diye düşünüyorum. Büyük bankaların ülke içinde faaliyet gösteriyor olmaları yurtdışındaki güçlerinin yurtiçine bire bir transfer edileceği anlamına gelmez. (Yunanistan örneği bunun için iyi bir örnektir. Yunanistan'ın yurtiçindeki büyük bankaları zor durumdayken yurt dışındaki iştirakleri ki bunlara Türkiye'den de örnekler sayabiliriz (katarılara satılmadan önce) gayet iyi durumdaydılar.

Direk olarak bankaları riskli olarak nitelendirmiyorum. Yukarıdaki bağlamda bankaların riski Türkiye'nin riski ile çok yakın bağlantılıdır diyorum. Sonuç olarak Türkiye'nin şu dönemdeki riskinin daha önceki dönemlere göre yüksek olduğunu belirtiyorum. Yani bankalar üzerinde oluşan ek risk kendi dinamiklerinden değil ülkenin içinde bulunduğu genel risklerden kaynaklanıyor diyorum.

Sizin yorumunuz biraz da ben doğuya doğru yol alan bir geminin içindeyim ama geminin uzun ve geniş güvertesinde hep batıya doğru koşuyorum demek gibi geliyor bana.
    yunanistan örneğini vererek aslında tutarsız bir duruma düştünüz.
    NBG kendi ülkesinde sıkıntı çektiği için finansbanktaki payını satmak durumunda kaldı.
    oysa siz türkiyenin riskinin yüksek olduğunu, bu yüzden mevcut faaliyet gösteren bankaların da riskli olduğunu (gerçi söylem değiştirmişsiniz, "direk olarak bankaları riskli olarak nitelendirmiyorum" demişsiniz) söylüyorsunuz. arada ciddi fark var.
    ne zaman ki BNP fransada problem yaşar, o zaman TEB de problem yaşayabilir, bu doğru. ama siz riski türkiye de ve bundan dolayı da bankalarda diyorsunuz. çok farklı.
    Söylediklerinizle mevcut TR fiili durumunu yansıtmıyor. CDS takip ediyorsanız TR nin risk priminin son bir senede ne kadar düştüğünü göreceksiniz.
    mevcut iç politikadaki saçma çekişmelerden etkilenmemek elde değil ama bankalar riskli demek bence çok yanlış.

2.  Alıntı Originally Posted by şirinbaba Yazıyı Oku
    yunanistan örneğini vererek aslında tutarsız bir duruma düştünüz.
    NBG kendi ülkesinde sıkıntı çektiği için finansbanktaki payını satmak durumunda kaldı.
    oysa siz türkiyenin riskinin yüksek olduğunu, bu yüzden mevcut faaliyet gösteren bankaların da riskli olduğunu (gerçi söylem değiştirmişsiniz, "direk olarak bankaları riskli olarak nitelendirmiyorum" demişsiniz) söylüyorsunuz. arada ciddi fark var.
    ne zaman ki BNP fransada problem yaşar, o zaman TEB de problem yaşayabilir, bu doğru. ama siz riski türkiye de ve bundan dolayı da bankalarda diyorsunuz. çok farklı.
    Söylediklerinizle mevcut TR fiili durumunu yansıtmıyor. CDS takip ediyorsanız TR nin risk priminin son bir senede ne kadar düştüğünü göreceksiniz.
    mevcut iç politikadaki saçma çekişmelerden etkilenmemek elde değil ama bankalar riskli demek bence çok yanlış.
    Yunanistan örneğini o zamanki şartlar için verdim, zira o zaman Yunanistan'ın riski yüksek , Türkiye'ninki düşüktü. Ve sonuç olarak merkez şubesi zora düşmesine rağmen iştiraki değer yitirmedi, hatta merkezi kurtarmak için satıldı. Merkez bankadan günde 50 euro dahi çekilmesine izin verilmezken, Türkiyedeki iştirakinden milyon TL mevduat bağlayıp transfer edebiliyordunuz. Doğru değil mi?
    Sonuç olarak söylemek istediğim ortada. Türkiye'nin riski yüksek ve bu da bankalara sirayet ediyor diyorum. Neticede ilk söylemimden farksız olarak , 4-5 yıl önceki döneme göre Türkiye'nin riskinden dolayı bankaların riski de artmıştır diyorum.Yani ilk söylemimdeki durumu detaylandırıyorum. Farklı birşey söylemiyorum.
    Ayrıca bu benim şahsi fikrim. Siz aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Benim de sizinle aynı fikirde olmadığım nokta olması gayet doğaldır. Sonuçta konu risk, somut bir gerçeği tartışmıyoruz. Risk tanım gereği zaten kişiseldir ve kişinin algısına göre farklılık gösterir.

Ekleme: Enron'un Bear Stearns'ün Fannie Mae'in Freddie Mac'in batmadan 1 yıl önceki cds değerlerine baktınız mı?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by Ahme Yazıyı Oku
    Sevgili Ahme, gülüşün gülüşümüze sinerji oluşturdu; berhudar olasın...

4.  Alıntı Originally Posted by karcal Yazıyı Oku
    Temdittir

Düşüncelerim kimse için yatırım tavsiyesi değildir.
    Paylaşım için teşekkürler. Şube ya da il?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5. "Rusya Merkez Bankası, gösterge faizlerde indirime gitti.

Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 9.0'dan yüzde 8.50'ye çekti.

Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin 6'sı hariç tamamının tahmini, faizlerde 50 baz puan indirime gidileceği yönündeydi. Kalan ekonomistler 25 baz puanlık indirime gidileceği tahmininde bulundu.

Rusya Merkez Bankası bu yıl ikinci kez 50 baz puanlık indirime giderek parasal genişlemeye devam etti. Enflasyonun hedeflenen seviyenin altına gerilemesi ve beklentilerin rekor seviyeye düşmesi, faiz kararında etkili oldu."

TCMB icin de benzer beklenti olusabilir. Once kurlar yukari yapar ama sonra EMlerde Rusya'dan daha cazip duruma gelen TRye para akislarindan dolayi kurlar asagi.

6.  Alıntı Originally Posted by alisutcu Yazıyı Oku
    "Rusya Merkez Bankası, gösterge faizlerde indirime gitti.

Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 9.0'dan yüzde 8.50'ye çekti.

Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin 6'sı hariç tamamının tahmini, faizlerde 50 baz puan indirime gidileceği yönündeydi. Kalan ekonomistler 25 baz puanlık indirime gidileceği tahmininde bulundu.

Rusya Merkez Bankası bu yıl ikinci kez 50 baz puanlık indirime giderek parasal genişlemeye devam etti. Enflasyonun hedeflenen seviyenin altına gerilemesi ve beklentilerin rekor seviyeye düşmesi, faiz kararında etkili oldu."

TCMB icin de benzer beklenti olusabilir. Once kurlar yukari yapar ama sonra EMlerde Rusya'dan daha cazip duruma gelen TRye para akislarindan dolayi kurlar asagi.
    Türkiye'de Rusya gibi ihrac edebileceği yeraltı zenginlikleri yok. Rusya cari fazla veren bir ekonomi. Benzer bir senaryo Türkiye için gerçekleşmeyebilir. Dikkat edilirse Rusya'nın faiz indirimleri cari fazla vermesine rağmen petrol fiyatının toparlanmasından destek bularak gerçekleştiriliyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Yunanistan örneğini o zamanki şartlar için verdim, zira o zaman Yunanistan'ın riski yüksek , Türkiye'ninki düşüktü. Ve sonuç olarak merkez şubesi zora düşmesine rağmen iştiraki değer yitirmedi, hatta merkezi kurtarmak için satıldı. Merkez bankadan günde 50 euro dahi çekilmesine izin verilmezken, Türkiyedeki iştirakinden milyon TL mevduat bağlayıp transfer edebiliyordunuz. Doğru değil mi?
    Sonuç olarak söylemek istediğim ortada. Türkiye'nin riski yüksek ve bu da bankalara sirayet ediyor diyorum. Neticede ilk söylemimden farksız olarak , 4-5 yıl önceki döneme göre Türkiye'nin riskinden dolayı bankaların riski de artmıştır diyorum.Yani ilk söylemimdeki durumu detaylandırıyorum. Farklı birşey söylemiyorum.
    Ayrıca bu benim şahsi fikrim. Siz aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Benim de sizinle aynı fikirde olmadığım nokta olması gayet doğaldır. Sonuçta konu risk, somut bir gerçeği tartışmıyoruz. Risk tanım gereği zaten kişiseldir ve kişinin algısına göre farklılık gösterir.

Ekleme: Enron'un Bear Stearns'ün Fannie Mae'in Freddie Mac'in batmadan 1 yıl önceki cds değerlerine baktınız mı?
    risk ölçülebilir, hesaplanabilir ama belirli senaryolar dahilinde. farklı senaryolarla mevcut portföyünüzün yapabileceği maksimum zararı, karı hesaplar ve sunarsınız. riskin ölçülmesidir, ama risk yönetimi farklıdır, riski o şirketin vizyonu, bulunduğu sektörü vb belirler. ayrıca yönetimi ve hissedarları der ki, ben bu riski alıyorum, ben bu riski almıyorum. bir karardır. son verdiğiniz şirket örneklerinde enron diğerlerinden çok farklı bir hikayesi var. mortgage krizi ise tamamiyle farklı. risk senaryolarında olmayan bir riskin gerçekleşmesinden bahsediyoruz. belki de bilinen ama yöneticiler tarafından kabul edilmeyen.
    dünyada depremler oluyor, florida da fırtına oldu, olacağı 1-2 hafta öncesinden biliniyor ve halk tahliye edilmiş olmasına rağmen20 kişi öldü. yani cds ciddi bir öncü göstergedir, türkiyedeki bankalar global oyuncular tarafından alınarak güçlendirilmiş, bddk ciddi risk ölçümleri yapıyorken "bankaları riskli" görmek benim eleştirdiğim konu. yoksa farklı düşünmemiz beni üzmez, bilakis mutlu olur yeni şeyler öğrenirim.

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Türkiye'de Rusya gibi ihrac edebileceği yeraltı zenginlikleri yok. Rusya cari fazla veren bir ekonomi. Benzer bir senaryo Türkiye için gerçekleşmeyebilir. Dikkat edilirse Rusya'nın faiz indirimleri cari fazla vermesine rağmen petrol fiyatının toparlanmasından destek bularak gerçekleştiriliyor.
    bunda da farklı düşünüyorum, faizi düşürmesinin en büyük sebebi enflasyonla mücadelede ciddi yol katetmiş olmaları. petrol fiyatlarıyla alakası yok

Sayfa 173/997 İlkİlk ... 73123163171172173174175183223273673 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •