Sayfa 3/997 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    Birkaç hafta önce bir aracı kurumda swaplı mevduata aracılık yaptıklarını söylediler.Yani onlar komisyonlarını alıyor sizin adınıza bankalar da parayı ve opsiyonu bağlama işini yapıyorlar cüzdanları da teslim ediyorlarmış.Bu mümkün mü yoksa bu işlem de şüpheli mi sizce?
    Dediğin şey mümkündür. High Net Worth yatırımcı olman gerekir yani sofistike yatırımcı. Türkçesi ne çıkaramadım. AB'de 1 milyon Euro ve üzeri nakidi olanlar bu statüdedir. TR'de ise 1 milyon TL ve üzeri bildiğim kadarıyla. SWAP/Option aracılığıyla bağlanan mevduat piyasaya göre net 100-200 baz puanı daha yüksek bir getiri sağlayabilir yani %1-2 net puan farkı var. Bu getiriyi garanti ediyorlar, tabii kendileri de bir miktar komisyon alıyor veya spread'den kâr elde ediyorlar. Aracı kurumla bir sözleşme imzalamanız gerekiyor, noterlik bir işi yok. Bu tür işlemleri spesiyalist aracı kurumlarla (örneğin Ünlü & Co.) büyük bankalarınkiler yapıyor.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Dediğin şey mümkündür. High Net Worth yatırımcı olman gerekir yani sofistike yatırımcı. Türkçesi ne çıkaramadım. AB'de 1 milyon Euro ve üzeri nakidi olanlar bu statüdedir. TR'de ise 1 milyon TL ve üzeri bildiğim kadarıyla. SWAP/Option aracılığıyla bağlanan mevduat piyasaya göre net 100-200 baz puanı daha yüksek bir getiri sağlayabilir yani %1-2 net puan farkı var. Bu getiriyi garanti ediyorlar, tabii kendileri de bir miktar komisyon alıyor veya spread'den kâr elde ediyorlar. Aracı kurumla bir sözleşme imzalamanız gerekiyor, noterlik bir işi yok. Bu tür işlemleri spesiyalist aracı kurumlarla (örneğin Ünlü & Co.) büyük bankalarınkiler yapıyor.
    bahsettiğiniz kadar oran farkını almak mümkün değil sanırım haziran sonu 15.35 ile bağlamıştım o tarihte 15.50 verebilirdik dediler sizin dediğiniz kadar fark olması demek 16.25-17.25 arası anlamına gelir.Bu oranları sağlayabilen aracı kurumlar varsa hangileri öğrenmek isteriz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,296
     Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Mevduat bankaları dışında hiç kimse mevduat toplayamaz. Aracı kurumların mevduata aracılık etmek gibi bir yetkisi yok. Yapılan işlem ya gerçekte bu değil ya da yasadışı.
    malesef bu işlemi yapanlar var.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    bahsettiğiniz kadar oran farkını almak mümkün değil sanırım haziran sonu 15.35 ile bağlamıştım o tarihte 15.50 verebilirdik dediler sizin dediğiniz kadar fark olması demek 16.25-17.25 arası anlamına gelir.Bu oranları sağlayabilen aracı kurumlar varsa hangileri öğrenmek isteriz.
    TR'de bu tür işlemleri yapan spesiyalist kurumların başında Ünlü & Co. geliyor. Pek çok özel şirket tahvilinin arzında rol alıyorlar, örneğin Şubat 2017'de yapılan 150M tl lik 2 yıl vadeli %16.14 yıllık getirili Çalık Enerji Mitsubishi tahvilinin arzında yer aldıkları gibi. İstanbul Maslak'ta büroları var, TR standartlarına göre oldukça büyük bir kurumdur. 1. elden bilgi almanızda fayda var.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    TR'de bu tür işlemleri yapan spesiyalist kurumların başında Ünlü & Co. geliyor. Pek çok özel şirket tahvilinin arzında rol alıyorlar, örneğin Şubat 2017'de yapılan 150M tl lik 2 yıl vadeli %16.14 yıllık getirili Çalık Enerji Mitsubishi tahvilinin arzında yer aldıkları gibi. İstanbul Maslak'ta büroları var, TR standartlarına göre oldukça büyük bir kurumdur. 1. elden bilgi almanızda fayda var.
    Benim bahsettiğim swaplı mevduat fakat siz özel sektör tahvillerini kastediyorsunuz.

6.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    Benim bahsettiğim swaplı mevduat fakat siz özel sektör tahvillerini kastediyorsunuz.
    adamlar her ikisini de yapıyorlar

7.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    adamlar her ikisini de yapıyorlar
    gerçi swaplı mevduat yapan kaldı mı bilmiyorum ama oranları ne kadar mevduata göre ilave getiri veriyordu?

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Mevduat bankaları dışında hiç kimse mevduat toplayamaz. Aracı kurumların mevduata aracılık etmek gibi bir yetkisi yok. Yapılan işlem ya gerçekte bu değil ya da yasadışı.

sn.JonDowes Hangi işlemi nasıl yapıldığını çok net yazdım neden yanlış anlaşıldığımı anlayamadım?
    Şimdiye kadar yasal olmayan hiç bir işlem yapmadım.
    Geniş yetkili aracı kurumların mevduat portföyleri bulunmaktadır.

Sayfa 3/997 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •