Sayfa 91/997 İlkİlk ... 41818990919293101141191591 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 721 - 728 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Asıl kopma eğer OGER kredisini ödeyemezse ve yerine yabancı bir alıcı çıkmazsa olur bence.

Büyük rakamlar var ortada. Eylül ün ortası gibi vadesi sanırım.
    Bu konu devlet açısından çok önemli bir konu değil, zira devlet zaten satış bedeli olan 6 milyar dolarını peşin tahsil etmiş. Tahsil ettiği paranın 2 milyar doları ile telekomu geri alır olur biter. Zaten telekomu satmamıştı ki 20 yıllığına kiralamıştı. 2025 te telekom zaten hazineye geri dönecek. 7 yıl önce dönmüş olur telekomun 7 yıllık karı da zaten o 2 milyar doları ödemeye yeter.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. İster değerlendir ister değerlendirme.
    Senin bileceğin bişey.
    Değerlendirmeyenlerin hali ortada.
    Dolar alanın eli yanar dediğimde burada bazı çok bilmişler 3.80 den dolar alıyordu.
    Şimdilerde akıl sağlıklarını kaybettiler

Alıntı Originally Posted by ekmekparası Yazıyı Oku
    Hemen değerlendirmem lazım bu öngörüyü.. 2 yıl kafam rahat eder.. Başka bişi düşünmem.. Ocak ayına millet paraya para demicek ama benim kafam rahat olacak 2 yıl mis gibi.. 😂😂😂

3. Dolarizasyona %2 kadarcık katkısı olur.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bu konu devlet açısından çok önemli bir konu değil, zira devlet zaten satış bedeli olan 6 milyar dolarını peşin tahsil etmiş. Tahsil ettiği paranın 2 milyar doları ile telekomu geri alır olur biter. Zaten telekomu satmamıştı ki 20 yıllığına kiralamıştı. 2025 te telekom zaten hazineye geri dönecek. 7 yıl önce dönmüş olur telekomun 7 yıllık karı da zaten o 2 milyar doları ödemeye yeter.

4. Çok çükür ki devletin dolar kontrolüne geçişi en sonlarda da olsa listelere girmeyi başarmış.
    Biliyorsunuz uzun süre önce devlet dolarla işi olmayanın dolar almasını yasaklamalı demiştim ve burada bana sene 2017 sen hangi çağda yaşıyorsun demişlerdi
    Bence dolar kontrolü son sırada değil ilk sıralarda.
    Ben devlet olsam ithalatçılar hariç bankada dolar tutan herkesin dolarını TL'ye çevirir, yatırım amaçlı dolar alamını da yasaklardım.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Öyle demiyorum, o işi en son kategoriye koydum, önce gayrimenkul ve serbest meslek, *emekliler* ve emeklilik yaşı gibi hareket alanı olmayan yerleri tımar eder diyorum. Haaa bunlar yetmedi o zaman sermaye kontrolleri eşliğinde her şey olabilir, ama para (TL ve döviz) en son halkada. Yani bölüm sonu canavarı diyebiliriz. Orada da böyle bir durumda TL den önce eğer sermaye kontrolleri uygulamaya geçilmiş ise (yani deval yerine sermaye sınırlaması getirilmiş ise ) DTH'ı TL den önce tımarlarlar diye düşünüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Dolarizasyona %2 kadarcık katkısı olur.
    Borç veren bankaların çoğu yurt içi bankalar olduğundan sadece banka karlarını (ayırdıkları karşılıklardan dolayı ki zaten son açıkladıkları karlarda bu karşılıklar ayrılmış durumda) biraz azaltır. Eğer bu sene o bildirdikleri muhteşem karlar bu karşılıklar ayrıldıktan sonraki karlar ise bu pozitif bile etki yapabilir zira o muhteşem karlar hazinenin yapacağı ödeme ile daha da artar.

Vatandaşı ilgilendiren bir para hareketi olmadığından dolarizasyonu arttıracağını sanmıyorum. Zaten bürokrasi bunun tedbirini banka karlarının yükselmesine müsaade ederek aldı.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

6.  Alıntı Originally Posted by mehtapkarayol Yazıyı Oku
    Çok çükür ki devletin dolar kontrolüne geçişi en sonlarda da olsa listelere girmeyi başarmış.
    Biliyorsunuz uzun süre önce devlet dolarla işi olmayanın dolar almasını yasaklamalı demiştim ve burada bana sene 2017 sen hangi çağda yaşıyorsun demişlerdi
    Ben devlet olsam ithalatçılar hariç bankada dolar tutan herkesin dolarını TL'ye çevirir, yatırım amaçlı dolar alamını da yasaklardım.
    http://m.haberturk.com/ekonomi/is-ya...uzde-462-artti

Ihracatin ,ithalati karşılama oranının yüzde 60 olduğu bi ülkede;dovizi yasaklarsan insanlar tl enflasyondan korunmak için altın alır hatta Bitcoin gibi ne olduğu belirsiz şeyler alır yine de tl 'de durmaz..
    Ithalati azaltici,ihracatı arttırıcı yapısal reformlar yapılmadığı sürece biz sıcak paraya muhtaç şekilde gezeriz.

7.  Alıntı Originally Posted by mehtapkarayol Yazıyı Oku
    Çok çükür ki devletin dolar kontrolüne geçişi en sonlarda da olsa listelere girmeyi başarmış.
    Burada keskin şekilde ayrıldığımız bir nokta var, ben sermaye kontrolünü kesinlikle bir tedbir olarak görmüyorum, ama her şey çöktüğünde bunun dışında da bir çare yoktur diyorum. Yani sermaye kontrolüne geçilmesi bir ülkenin tamamen bitip tükendiğinin bir göstergesidir, bir sonucudur diyorum. O nedenle de böyle bir durumu en son sıraya koyuyorum.

Daha önce de bahsi geçmişti, Türkiye aslında ithal kaynaklarla büyüyebiliyor. Bu kaynakların alternatifini yaratmadan sermaye kontrolleri uygulamak hastayı derin ve uzun sürecek bir komaya sokar.

İthal ikamesi yerli hammadde ve katma değerli iş gücünün neden kısa ve orta vadede yaratılamayacağını da buradan çeşitli akademik çalışmalar ile örnek vermiştim. Bunlardan en kesin olanı Pisa testidir demiştim. Pisa testi 15-20 yıl sonraki katma değerli işgücünün ne durumda olacağını bize *bugünden* gösterebilen çok sağlam bir göstergedir.

Türkiye pisa testi sonuçlarında OECD ülkeleri içinde sonuncu oluyor. Katma değerli ihracat yapabilen ülkeler ise genelde dünya sıralamasında ilk 10 dalar. Dünya sıralamasında ise Türkiye sanırım sözel ve sayısal testlerde 70 ila 110. sıralar arasında gidip geliyor.

Aslında biz şimdiden 15-20 sene sonra da katma değerli ithal ikamesi yaratamayacağımızı biliyoruz. Kendi kendimiz kandırmamıza gerek var mı?

Ne zaman ki pisa testi içinde dünya sıralamasında ilk 20 ye gireriz işte o tarihten tam 15 yıl sonra sermaye sınırlamasına geçebiliriz. Ancak doğanın kanunları gereği eğer zaten bu profilde bir üretim çıktısına geçebilmişsek sermaye kontrollerine de verilen cari fazla nedeniyle gerek kalmayacaktır.

Sermaye kontrolü modeli yukarıda saydığım nedenlerden ötürü Türkiye için bir alternatif veya çözüm yolu değil ,sadece çöküşün teyidi anlamına gelir. O nedenle böyle bir durumda ülkesini seven bireyler olarak hiçbirimiz mutlu olmamalıyız.

8. Kayıtdışının %74 olduğu bir ülkede kimin ithalatçı olduğu nasıl tespit edilir?

Uzayda mı yaşıyorsunuz? Ülkenin vergilerinin çoğu dolaylı vergilerden geliyor.

AVM kiralama bile dolar ile yapılıyordu.

Futbolcular maaşı Dolar ve Euro olarak alıyor. İsterseniz en kolay bu. Buradan başlayalım ithalattan önce, Ayrıca gelir vergisi de vermiyorlar sanırım.

Alıntı Originally Posted by mehtapkarayol Yazıyı Oku

Sayfa 91/997 İlkİlk ... 41818990919293101141191591 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •