Sayfa 283/997 İlkİlk ... 183233273281282283284285293333383783 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 2,257 - 2,264 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by mkdmkd Yazıyı Oku
    Aktifbank n kolay bono kullanan var mi arkadaşlar?Görüşleriniz neler?(Mevduat sigortasi kapsaminda olmadigini biliyorum)

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Mevduata göre tek dezavantajı 100.000TL lik devlet güvencesi olmaması. E turuncu hesaba benziyor denilebilir. Faiz günlük işliyor, internet bankacılığından yatırımınızın anlık miktarını görebiliyorsunuz.

İnternet sitesine bakrsanız N kolay bononuz olduğu sürece vadesiz hesabınızdan hesap işletim ücreti alınmıyor, eft ve havale ücretsiz diye yazıyor.

2. Finansbank bonosu hakkında Benim duyduğum 170 gün ve 14,93 faiz oranı ve minimum miktar 250 k param olmadığı İÇİN detayını araştırmadım.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Çok teşekkür ederim.

Benim geriden gelen yüksek çoğunluğunu kredi kartılarının oluşturduğu borçlarım mevcut.
    (2012 senesinde 60000 TL idi)
    2012 senesinde iş değişikliği yaparak daha iyi olacağını düşündüğüm farklı bir sektöre geçiş yaptım.Tabi yanımda borçlarımla beraber.2013-2014 seneleri yeni işi oturtmakla geçti.Bu esnada kart borçlarım azaldı banka kredisi arttı. Krediler azaldı kart arttı. Bu denge hep böyle devam etti.
    2015-2016 senelerinde kart borçlarımı epey azaltmaya başladım işlerin düşük seyrettiği aylarda yeniden arttılar.
    Kredi ile kartlarımı kapattım.
    Dedim sürekli faiz ödeyip ana para borç olarak kalacağına bari faiz ödeyim ama ana para borcu da bitsin.
    Ancak öyle olmadı.Zira çektiğim kredilerden ziyade Vergi taksitlendirmeleri - geçmişten gelen bağkur borçları vs derken hep borç vardı yanında. Ve neticede kartları kapattık ama giderim her zaman için gelirimden önde olduğu için mecburen yeniden kartlara açıldık.
    Nitekim ben bugüne dek 3 kez kart borçları sıfırladım . Yok olmuyor bir yerde yanlış yapıyorum.
    Yada cidden ödenemeyecek borç içerisine girmişim ( kendi çapıma göre)
    Şuanda gelinen noktada ise 5 ay sonra tüm banka kredilerim bitiyor.
    Kredi kartlarına ise malesef ki yine 55000 tl borçluyum.

Ancak şuanda piyasanın içinde bulunduğu durum sizlerin malumu.
    Geçen senelerden farklı bir durum var. Ben her zaman için kartlarımın asgarasini ve hatta biraz daha fazlasını öder ( çoğu zaman neredeyse tamamını) aynı ay içerisinde geri borçlanırdım.
    Şuan gelinen noktada asgari miktarları ödemekte zorlanıyorum.
    Ve esnaflık hayatımda ilk defa batmaktan korkmaya yada içten içe bu olasılığı geçirmeye başladım.
    Çok eski zamanlarda şuanki mevcut borç bakiyemin 3 katı olduğu günlerde bile acaba batıyormuyum dememiştim çünkü en azından alışverişler hızlı idi ve bana ait olmasada işlettiğim gelen giden para miktarı günü geçiriyordu.

Ve ben kendi aklımca şöyle bir karar aldım.
    Sizlere danışmak istediğim kısım burada başlıyor.
    Öncelikle %1 dahi olsa batma riski oluşmaya başlıyorsa ki bence aslında bende bu zaten vardı piyasaların mevcut hali sebebi ile daha da katlandı bu risk oranı.O zaman benim öncelikle bir filika inşaa etmem gerekiyor.Zira bakmakla yükümlü olduğum bir evladım ve bir eşim var.
    Nedir bu filika ?
    Gemi işyerim.Gemi batarsa kıyıya nasıl çıkacağım.? İşte filikamız benim kenarda bekleyen (benimle ilişiklendirilmeyen ) bir likit.
    Benimle ilişiklendirilmeyen diyorum çünkü batarsam onlarda batar.Öncelikle likite dönebileceğim esntrümanlarımı dökmeye başladım.

Öncelikle BES birikimlerimiz battı gözüme..Tamam ekonomi uzmanı değilim ama gerçekten üç kuruş da aklım yokmuş.2010 yılının 6.ayında başladığım ve 18.000 TL ana para yatırdığım Bes'in bugün için bana getirdiği rakam 19331 TL.
    Şaka gibi...
    Eşimin ve benim BES sisteminden bugün itibariyle ayrılırsak alacağımız toplam tutar 31000 TL.

Ardından arabam geliyor ki cidden hani diyorlar ya tüketim toplumuyuz. Buyrun size örnek. Sıfır aldığım arabam şuanda 20 aylık ve 8000 KM'de.
    Yani anlayacağınız araba ile pek işim olmuyor.
    Arabayı hiç çalıştırmadan bir hesap yaptım (Kasko-MTV-Sigorta-Bakım) vay arkadaş.. Bu paraya tüm ticari taksiler benim aslında. (yaptığım yıllık KM'nin 4000 olduğunu düşünürsek)

Çok uzattım. Sonuç olarak o , bu , şu derken birkaç hafta içerisinde 140000 TL bir değer elde edebiliyorum. Borçlanmadan muaf olarak.
    Şimdi ben diyorum ki , allah korusun ama battım diyelim. bir filikam olsun.
    Sığınacak bir limanım.
    Mesajlardan okuduğum kadarı ile 140000 TL buradaki birçok kişi için çerez. Ama benim için sıfırdan başlamak ve bu esnada aileme sahip çıkmak demek.
    Bu tasarrufu da farklı yatırımlarda (sıfır yada sıfıra yakın risklerde) kullanayım örn.Mevduat - Dolar - Altın vb.
    Bu sürede de önümü göreyim ne olacaksa olsun.
    Çıkarsam zaten borçlarım biter . Batarsam da bankalara gelin ne alabiliyosanız alın ben bittim derim.

Genel olarak fikirlerlerim bu yönde. Paranın değerlendirme seçimi kısmını uzatmıyorum çünkü öncelikle merak ettiğim mevcut durumda yapmaya kalkıştığım şeyin ekonomik açıdan mantığı varmı sizlerin nazarında ?

Çok uzun oldu nezaket gösterip okuyan herkese teşekkür ederim.
    Merhaba,

Yukarıdaki yadıklarınızdan sonra size veriken cevapları ve ardından sizin onlara verdiğiniz yanıtları okudum. Sizin mutlaka kredi kartından kurtulmanız gerekiyor. Çünkü kredi kartı anlık olarak cebinizden para çıkmadığı için sizi yanlış yönlendiriyor. Cebinizden para vererek almayacağınız veya yatırım yaomayacağınız riskli işlere kredi kartıyla rahatlıkla harcama yapıyorsunuz gibi değerlendirdim. Kredi kartı krediden çok daha tehlikelidir. İhtiyaç kredisi kullanıp parayı cebinize koyarsınız ve sonuçta alacaklarınızı yine para ile yaptığınızdan ve paranızın devamlı azaldığını gördüğünüzden çok gerekli değilse harcama yapamazsınız. Ama hem kredi kullanırsanız, hem de kredi kartınız varsa kredi kullandığınız para kenarda durduğundan size cesaret verir ayrıca likitinizi harcamaktansa kredi kartıyla harcamalarınızı daha da riskli yaparsınız ve peşin parayla yapmak zorunda olduğunuz harcamaları da kısmazsınız çünkü paranız var. Sizin sorununuz bence bilinçsiz ve gereksiz harcamalar ve bilinçsiz kredi kartı kullanımıdır.

Tavsiye olmamakla birlikte ben sizin yerinizde olsaydım, Zaten anı kurtaramıyorum, gelecek için biriki nasıl yapayım düşüncesiyle BES’ i hemen kapatırdım. Kredi kartı faizleri ihtiyaç kredisi faizlerinden çok daha fazladır, bu nedenle araştırıp en uygun en avantajlı ihtiyaç kredisini kullanıp kredi kartı borcumu kapatırdım. Kredi kartını iptal ederdim ya da limitini 3000 - 4000 TL gibi düşük bir miktar yapardım. BES’ ten alacağım parayı e turuncu, enpara birikin hesabı veya bir kısmını vadesiz bir kısmını vadeli hesaba koyarak semaye yapar ve harcamalarımı buradan yapardım. 5 ay diğer banka kresi ödemelerimde devam ettiğnden sermayeye aldığım parada eksilme olacaktır elbet, 5 ay sonra diğer kredi ödemelerim bitiğinde bankalara ödediğiniz kredilerin üçte biri aylık birikim yapar sermayemi eski haline getirmeye çalışırdım.

Evde bir otomobile alışınca insan bir daha otomobilsiz yapamıyor. Otomobil aynı zamanda bir ihtiyaç artık ve bir sermaye. İnsanın aile mutluluğu aynı zamanda iş hayatınıda erkile bu nedenle önemli eğer mutluluğumu biraz olsa da bozacaksa satmazdım. Ama satasamda kredi kartı borcunu kapatmak için kullanır kalanını sermaye yapardım. BES’ ten aldığım paranın üstüne eklerdim.

Ayrıca sermayemi minimum aylık karımın 10 katı kadar belirler yani aylık kazancım 4000 TL ise sermayem 40.000 TL olurdu ve bunun altına indiğinde harcamalarımı keser tedbir alırdım. Tedbirlere rağmen sermayem düşüyorsa yaptığım işten zarar ediyorum demektir. Zararına iş yapılmaz başka bir iş arardım.

Şunu da belirteyim esnaf olarak aylık kazancınızı iyice hesaplayın. Ya dediğiniz kadar çok kazanmıyorsunuz ya da özel harcamalarınız çok fazla.

Umarım size yardımı olur. Sağlıcakla.

4.  Alıntı Originally Posted by puntoyel Yazıyı Oku
    Merhaba,

Yukarıdaki yadıklarınızdan sonra size veriken cevapları ve ardından sizin onlara verdiğiniz yanıtları okudum. Sizin mutlaka kredi kartından kurtulmanız gerekiyor. Çünkü kredi kartı anlık olarak cebinizden para çıkmadığı için sizi yanlış yönlendiriyor. Cebinizden para vererek almayacağınız veya yatırım yaomayacağınız riskli işlere kredi kartıyla rahatlıkla harcama yapıyorsunuz gibi değerlendirdim. Kredi kartı krediden çok daha tehlikelidir. İhtiyaç kredisi kullanıp parayı cebinize koyarsınız ve sonuçta alacaklarınızı yine para ile yaptığınızdan ve paranızın devamlı azaldığını gördüğünüzden çok gerekli değilse harcama yapamazsınız. Ama hem kredi kullanırsanız, hem de kredi kartınız varsa kredi kullandığınız para kenarda durduğundan size cesaret verir ayrıca likitinizi harcamaktansa kredi kartıyla harcamalarınızı daha da riskli yaparsınız ve peşin parayla yapmak zorunda olduğunuz harcamaları da kısmazsınız çünkü paranız var. Sizin sorununuz bence bilinçsiz ve gereksiz harcamalar ve bilinçsiz kredi kartı kullanımıdır.

Tavsiye olmamakla birlikte ben sizin yerinizde olsaydım, Zaten anı kurtaramıyorum, gelecek için biriki nasıl yapayım düşüncesiyle BES’ i hemen kapatırdım. Kredi kartı faizleri ihtiyaç kredisi faizlerinden çok daha fazladır, bu nedenle araştırıp en uygun en avantajlı ihtiyaç kredisini kullanıp kredi kartı borcumu kapatırdım. Kredi kartını iptal ederdim ya da limitini 3000 - 4000 TL gibi düşük bir miktar yapardım. BES’ ten alacağım parayı e turuncu, enpara birikin hesabı veya bir kısmını vadesiz bir kısmını vadeli hesaba koyarak semaye yapar ve harcamalarımı buradan yapardım. 5 ay diğer banka kresi ödemelerimde devam ettiğnden sermayeye aldığım parada eksilme olacaktır elbet, 5 ay sonra diğer kredi ödemelerim bitiğinde bankalara ödediğiniz kredilerin üçte biri aylık birikim yapar sermayemi eski haline getirmeye çalışırdım.

Evde bir otomobile alışınca insan bir daha otomobilsiz yapamıyor. Otomobil aynı zamanda bir ihtiyaç artık ve bir sermaye. İnsanın aile mutluluğu aynı zamanda iş hayatınıda erkile bu nedenle önemli eğer mutluluğumu biraz olsa da bozacaksa satmazdım. Ama satasamda kredi kartı borcunu kapatmak için kullanır kalanını sermaye yapardım. BES’ ten aldığım paranın üstüne eklerdim.

Ayrıca sermayemi minimum aylık karımın 10 katı kadar belirler yani aylık kazancım 4000 TL ise sermayem 40.000 TL olurdu ve bunun altına indiğinde harcamalarımı keser tedbir alırdım. Tedbirlere rağmen sermayem düşüyorsa yaptığım işten zarar ediyorum demektir. Zararına iş yapılmaz başka bir iş arardım.

Şunu da belirteyim esnaf olarak aylık kazancınızı iyice hesaplayın. Ya dediğiniz kadar çok kazanmıyorsunuz ya da özel harcamalarınız çok fazla.

Umarım size yardımı olur. Sağlıcakla.
    İlginize çok teşekkür ederim.
    Herkesin ortak tavsiyesi bu yönde ise o zaman yapacak birşey yok ilk iş hemen hafta başında kredi kartlarını kapatıyor ve iptal ediyorum.

Kalan parayıda sanırım miktar düşük olacağı için özel oran vb durumlardan faydalanma söz konusu olmadığı için en mantıklı Enpara gibi duruyor.

5. İng e-turuncu ya da odea oksijen de hem likit kalır(gecelik), hem de en para dan daha yüksek faiz alırsınız.

6. Sayın bir-esnaf,
    Ben de size önerilerde bulunayım.

Öncelikle ilk yapmanız gereken bilgisayarda ya da bir defterde hem işinizin hem de evinizin gelir ve giderlerini düzenli tutmak, bunları incelemek ve üzerinde optimizasyon (eniyileştirme) yaparak maddi durumunuzu elinizdeki şartlarda getirebileceğiniz en iyi duruma getirmek. Bizde bu alışkanlık yoktur, hele esnaf genellikle kara düzen çalışır, mutlaka hesabınızı kitabınızı tutun ve sonra rakamlar üzerinde düşünün. Ben bunu esnaf olan yakın akrabama yaptıramıyorum adam alacağını unutuyor yazıp kaydını tutmadığı için, ne harcıyor ne kazanıyor haberi yok para gelip gidiyor işte diyor.

Gelirinizi artırabilir misiniz? Fazla masraf yapmadan promosyon reklam internet satışı gibi araçlarla cironuzu veya kar oranınızı artırmaya çalışın. Olmuyorsa ek iş yapacak enerji veya zamanınız var mı? Eşiniz çalışabilir mi? Bu konularda düşünün.
    Giderinizi düşürebilir misiniz? Arabasız yapabilir misiniz bir bakın, çok şart değilse hemen satın büyük bir giderden kurtulursunuz, ileride durumunuz düzelirse yine alabilirsiniz. Diğer alanlarda da kafa yorun ve geçici ya da kalıcı olarak giderlerinizi indirmeye çalışın. Telefon ve internet tarifenizi değiştirin, paralı tv varsa iptal edin ya da daha ucuzunu bulun. Donanımhaber sitesi forumlarını takip edin, sıcak fırsatlar bölümünü, ihtiyaçlarınızı ucuza karşılayın.

Borçlarınızın vade ve faizlerini yazın, üzerinde çalışın, daha düşük faize geçirebilir misiniz? Örneğin bankalarla gidip anlaşmaya çalışın. Kredi kartı borcunun faizine bakın, muhtemelen en yükseği budur, yerine bankadan kredi çekip kart borcunu kapatın. Kredi için bankaları dolaşın en düşük faizi bulmaya uğraşın.

BES'i hemen kapatın, paranızı çekin.

Geliriniz iyi, işinizi kapatmadan sürdürmeye çalışın, maaşlı işe girerseniz özel bir eğitiminiz veya tecrübeniz yoksa o rakamları kazanamazsınız, piyasa zaten berbat işsizlik had safhada. Borcunuzu kapatırsanız bence rahat geçinirsiniz.
    BES ve araba satışından gelecek parayla borcu hemen kapatıp işinize temiz devam etmek ister misiniz? Yoksa o parayı aileniz için ihtiyaten yedekte tutup gelecek gelirinizle mi borcu kapatmaya/döndürmeye uğraşmalısınız? Bunun kararınız kendiniz verin, ikinci seçenekte kaçınılmaz olarak faiz ödüyorsunuz ve ilkine göre maddi olarak dezavantajlı, ancak ekonomik durum kötüleşirse birikmiş nakit para aileniz için çok önemli olabilir. Belki ikisinin ortası bir şey de yapabilirsiniz (sadece borçların faizi en yüksek olan bir bölümünü temizlemek).

Dükkanı kapatayım borçları hiç ödemeyip üstüne yatayım derseniz o da belki mümkün ama bankalar peşinizi bırakmaz, zorlu bir hayat olur.

Elinizde kalacak nakiti sakın büyüteceğim diye borsaya vb yatırmayın, buralardan okuyup özenebilirsiniz sakın yapmayın. Ailenizin ihtiyacı olan parayla böyle işlere girişilmez hayatınız kayar. Bunu sakın unutmayın kendinize güvenemiyorsanız parayı eşinizin üzerine filan yatırın. Yatırım aracınız sabit getirili mevduat olsun, veya bir bölümü de döviz-altın vb gibi az riskli yatırım araçları olabilir. Mevduat için de bankalara bakın, miktar az da olsa iyi faizler alabilirsiniz, 100 bine kadar her bankada devlet garantisi var yani paranıza bir şey olmaz bankalardan korkmayın, 13 üzeri faiz alırsınız, bu şekilde reel olarak para kazanamazsınız ama paranız değerini korur belki enflasyon üzerine de bir iki puan getirir.

7.  Alıntı Originally Posted by fanatik59 Yazıyı Oku
    İng e-turuncu ya da odea oksijen de hem likit kalır(gecelik), hem de en para dan daha yüksek faiz alırsınız.
    Tamam bilgi için teşekkür ederim. Bu durumda ing daha mantıklı duruyor.

ENPARA'da vade günü gelmeden para ilave yatiramiyorum. Sanıyorum ing'de bu da mümkün değil mi ?

8. en para gecelik %9
    ing e-turuncu % 13.75
    odea oksijen %14.50 (4K TL boşta, yaklaşık 13.90 a geliyor)

hepsi gecelik ve istediğiniz zaman para yatırıp, çekebilirsiniz.

Sayfa 283/997 İlkİlk ... 183233273281282283284285293333383783 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •