Sayfa 284/997 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384784 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 2,265 - 2,272 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Sayın bir-esnaf,
    Ben de size önerilerde bulunayım.

Öncelikle ilk yapmanız gereken bilgisayarda ya da bir defterde hem işinizin hem de evinizin gelir ve giderlerini düzenli tutmak, bunları incelemek ve üzerinde optimizasyon (eniyileştirme) yaparak maddi durumunuzu elinizdeki şartlarda getirebileceğiniz en iyi duruma getirmek. Bizde bu alışkanlık yoktur, hele esnaf genellikle kara düzen çalışır, mutlaka hesabınızı kitabınızı tutun ve sonra rakamlar üzerinde düşünün. Ben bunu esnaf olan yakın akrabama yaptıramıyorum adam alacağını unutuyor yazıp kaydını tutmadığı için, ne harcıyor ne kazanıyor haberi yok para gelip gidiyor işte diyor.

Gelirinizi artırabilir misiniz? Fazla masraf yapmadan promosyon reklam internet satışı gibi araçlarla cironuzu veya kar oranınızı artırmaya çalışın. Olmuyorsa ek iş yapacak enerji veya zamanınız var mı? Eşiniz çalışabilir mi? Bu konularda düşünün.
    Giderinizi düşürebilir misiniz? Arabasız yapabilir misiniz bir bakın, çok şart değilse hemen satın büyük bir giderden kurtulursunuz, ileride durumunuz düzelirse yine alabilirsiniz. Diğer alanlarda da kafa yorun ve geçici ya da kalıcı olarak giderlerinizi indirmeye çalışın. Telefon ve internet tarifenizi değiştirin, paralı tv varsa iptal edin ya da daha ucuzunu bulun. Donanımhaber sitesi forumlarını takip edin, sıcak fırsatlar bölümünü, ihtiyaçlarınızı ucuza karşılayın.

Borçlarınızın vade ve faizlerini yazın, üzerinde çalışın, daha düşük faize geçirebilir misiniz? Örneğin bankalarla gidip anlaşmaya çalışın. Kredi kartı borcunun faizine bakın, muhtemelen en yükseği budur, yerine bankadan kredi çekip kart borcunu kapatın. Kredi için bankaları dolaşın en düşük faizi bulmaya uğraşın.

BES'i hemen kapatın, paranızı çekin.

Geliriniz iyi, işinizi kapatmadan sürdürmeye çalışın, maaşlı işe girerseniz özel bir eğitiminiz veya tecrübeniz yoksa o rakamları kazanamazsınız, piyasa zaten berbat işsizlik had safhada. Borcunuzu kapatırsanız bence rahat geçinirsiniz.
    BES ve araba satışından gelecek parayla borcu hemen kapatıp işinize temiz devam etmek ister misiniz? Yoksa o parayı aileniz için ihtiyaten yedekte tutup gelecek gelirinizle mi borcu kapatmaya/döndürmeye uğraşmalısınız? Bunun kararınız kendiniz verin, ikinci seçenekte kaçınılmaz olarak faiz ödüyorsunuz ve ilkine göre maddi olarak dezavantajlı, ancak ekonomik durum kötüleşirse birikmiş nakit para aileniz için çok önemli olabilir. Belki ikisinin ortası bir şey de yapabilirsiniz (sadece borçların faizi en yüksek olan bir bölümünü temizlemek).

Dükkanı kapatayım borçları hiç ödemeyip üstüne yatayım derseniz o da belki mümkün ama bankalar peşinizi bırakmaz, zorlu bir hayat olur.

Elinizde kalacak nakiti sakın büyüteceğim diye borsaya vb yatırmayın, buralardan okuyup özenebilirsiniz sakın yapmayın. Ailenizin ihtiyacı olan parayla böyle işlere girişilmez hayatınız kayar. Bunu sakın unutmayın kendinize güvenemiyorsanız parayı eşinizin üzerine filan yatırın. Yatırım aracınız sabit getirili mevduat olsun, veya bir bölümü de döviz-altın vb gibi az riskli yatırım araçları olabilir. Mevduat için de bankalara bakın, miktar az da olsa iyi faizler alabilirsiniz, 100 bine kadar her bankada devlet garantisi var yani paranıza bir şey olmaz bankalardan korkmayın, 13 üzeri faiz alırsınız, bu şekilde reel olarak para kazanamazsınız ama paranız değerini korur belki enflasyon üzerine de bir iki puan getirir.
    Merhaba
    Oncelikle ilginize teşekkürler.

İçinde olduğum vaziyete en iyi sizin yorumunuz temas etmiş.

Mevcuttaki aylık odemesi 3000 tl ye yaklaşan ve son 5 ayı kalan kredilerimi kapatmak suan zaten mantıksız zira kalan anaparayi oduyorum herhangi bir indirim söz konusu olmayacak.
    Ve bu rakam beni pek sıkıntıya sokmuyor açıkçası.

Kredi kartlarına gelince ise, ekim ayının başlaması ile 6 ay boyunca yıllık ciromun en yoğun olacağı kış aylarına giriyor olacağım.

Bir yandan da 2-3 ay faiz yiyip (ayda max.500 yerim) ardından faiz yemedigim rakamlara dusurebilirim diyorum. (Kredi kartları borcum 20-25 k yı geçmediği sürece faiz yemiyorum)

Bu esnada kredilerim biteceği için kartlari kapatmak için her ay 3000 tl'm olacak.
    Zira yıllardır ayda 3000 kredi ödediğim için her ayın 7'sine 3000 tl biriktirebilmek artık benim için alışkanlık haline geldi.

Bu plana göre gidersem durum kabaca söyle olur ;
    1. Önümüzdeki 5 ayda kredilerim biter.bu süre zarfında ben ayda ortalama 350 desek 1750 tl faiz yerim. Ama nakit parama dokunmadigim için 140K param ayda min. 1300 mevduat getiriri getirir.

2. Kredilerim bitince ayda 3000 tl ödeme gücüm boşa çıkar.
    Yaklaşık 12-14 ay gibi bir zamanda hiç faiz yemeden kredi kartlarimi bitiririm.

3.bu esnada mevduatim buradan alacağım yardimlarla (kesinlikle birilerinin gazına gelip riskli yatirimlar düşünmem zira fakirin tavuğu tek tek yumurtlar) vadeli , döviz , altın vs gibi risksiz yada kismen min. Riskli yatirimlarla 140k olan param biraz daha artmış olur ve her zamam bir güvence olarak kenarda bekler.

Banka borçlarina nanik yapma yoluna gelince..
    Çok sıkıntılı ve cidden son nokta süreci.
    Birkaç arkadaşım yaptı bunu zamanında.

Banka bir yerden sonra mecburen pesinizi bırakıyor zaten alabileceği birsey yok ise o sürede de birakmasada birsey alamıyor.
    Ancak. .
    1. Ufacık hesap hatası sıkıntı getirir.
    2. Hayatinizin önünüzde 6-7 yıllık süreci çok zor geçer.
    3. İtibari olarak çok sıkıntı yasarsiniz.

Ha.. yapilamaz mi..
    Bir arkadaşım tamamen bittiğini farkedince hazır kredi puanı yüksek ve kartları limitleri dolu . 2 ay içinde hepsini paraya çevirdi. % 2 komisyonla krefi kartlarini bosaltip paraya çevirdi. Tüm bankalardan kefilsiz kredi çekti. Kmh limitlerini çekti.
    Devlet ve şahıs borcu birakmadi hepsini temizledi.
    bir gecede kapattı dükkanını.
    Ilk 2 ay ortadan çekildi bir kenara kafasini dinledi.
    (Sanirim devlet ve şahıs borçlarını odedikten sonra bankalardan topladığı para 300 k civari)

Eşinin adina ayni sektör de farklı bir semtte isyeri açtı.
    Isini gücünü topladi ama siz de tahmin edersiniz bankalar avukatları çok taciz etti.
    Ama sonuçta birsey alamadilar.

Söylediğine göre 1-2 sene daha geçmesi gerekiyormuş (şuanda bu durum olali sanirim 5 sene oldu)
    1-2 sene sonra tüm borçları finans sirketinden de alinamadigi için silinecekmis.

Sonuç olarak benim için hem etik dışı hemde çok gereksiz zahmet barindiran bir seçim yolu bu.

2.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Merhaba
    Oncelikle ilginize teşekkürler.

İçinde olduğum vaziyete en iyi sizin yorumunuz temas etmiş.

Mevcuttaki aylık odemesi 3000 tl ye yaklaşan ve son 5 ayı kalan kredilerimi kapatmak suan zaten mantıksız zira kalan anaparayi oduyorum herhangi bir indirim söz konusu olmayacak.
    Ve bu rakam beni pek sıkıntıya sokmuyor açıkçası.

Kredi kartlarına gelince ise, ekim ayının başlaması ile 6 ay boyunca yıllık ciromun en yoğun olacağı kış aylarına giriyor olacağım.

Bir yandan da 2-3 ay faiz yiyip (ayda max.500 yerim) ardından faiz yemedigim rakamlara dusurebilirim diyorum. (Kredi kartları borcum 20-25 k yı geçmediği sürece faiz yemiyorum)

Bu esnada kredilerim biteceği için kartlari kapatmak için her ay 3000 tl'm olacak.
    Zira yıllardır ayda 3000 kredi ödediğim için her ayın 7'sine 3000 tl biriktirebilmek artık benim için alışkanlık haline geldi.

Bu plana göre gidersem durum kabaca söyle olur ;
    1. Önümüzdeki 5 ayda kredilerim biter.bu süre zarfında ben ayda ortalama 350 desek 1750 tl faiz yerim. Ama nakit parama dokunmadigim için 140K param ayda min. 1300 mevduat getiriri getirir.

2. Kredilerim bitince ayda 3000 tl ödeme gücüm boşa çıkar.
    Yaklaşık 12-14 ay gibi bir zamanda hiç faiz yemeden kredi kartlarimi bitiririm.

3.bu esnada mevduatim buradan alacağım yardimlarla (kesinlikle birilerinin gazına gelip riskli yatirimlar düşünmem zira fakirin tavuğu tek tek yumurtlar) vadeli , döviz , altın vs gibi risksiz yada kismen min. Riskli yatirimlarla 140k olan param biraz daha artmış olur ve her zamam bir güvence olarak kenarda bekler.

Banka borçlarina nanik yapma yoluna gelince..
    Çok sıkıntılı ve cidden son nokta süreci.
    Birkaç arkadaşım yaptı bunu zamanında.

Banka bir yerden sonra mecburen pesinizi bırakıyor zaten alabileceği birsey yok ise o sürede de birakmasada birsey alamıyor.
    Ancak. .
    1. Ufacık hesap hatası sıkıntı getirir.
    2. Hayatinizin önünüzde 6-7 yıllık süreci çok zor geçer.
    3. İtibari olarak çok sıkıntı yasarsiniz.

Ha.. yapilamaz mi..
    Bir arkadaşım tamamen bittiğini farkedince hazır kredi puanı yüksek ve kartları limitleri dolu . 2 ay içinde hepsini paraya çevirdi. % 2 komisyonla krefi kartlarini bosaltip paraya çevirdi. Tüm bankalardan kefilsiz kredi çekti. Kmh limitlerini çekti.
    Devlet ve şahıs borcu birakmadi hepsini temizledi.
    bir gecede kapattı dükkanını.
    Ilk 2 ay ortadan çekildi bir kenara kafasini dinledi.
    (Sanirim devlet ve şahıs borçlarını odedikten sonra bankalardan topladığı para 300 k civari)

Eşinin adina ayni sektör de farklı bir semtte isyeri açtı.
    Isini gücünü topladi ama siz de tahmin edersiniz bankalar avukatları çok taciz etti.
    Ama sonuçta birsey alamadilar.

Söylediğine göre 1-2 sene daha geçmesi gerekiyormuş (şuanda bu durum olali sanirim 5 sene oldu)
    1-2 sene sonra tüm borçları finans sirketinden de alinamadigi için silinecekmis.

Sonuç olarak benim için hem etik dışı hemde çok gereksiz zahmet barindiran bir seçim yolu bu.
    Bes’ i bozup aracınızı sattıktan sonra dikkat edin 140k ₺ parayıda bitirebilirsiniz.

Hazırdaki para tehlikedir.

3. Ben isterim.
    Nükeleer enerji çevreyi en az kirleten enerjilerden biridir.
    Araştırırsanız görürsünüz.
    Green***in propagandalarına kanmayalım.

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Kim; kendi arka bahçesinde, köyünde, kasabasında, şehirinde nükleer istiyor ?

Kendisini öne alalım.

Tartışmaya sonra devam ...
    Son düzenleme : mehtapkarayol; 01-10-2017 saat: 17:32.

4. Bir nükller santralin tüm ömrü boyunca ne kadar atık ürettiğini bilerek mi söylüyorsunuz bunları bilmeden mi?

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bizim belediye çöplük yaptıramıyor. belki arkadaşlar evlerine yakın nükleer atık depolama alanı istiyebilirler.

5. Ayrıca neden evimize yakın yapılsın.
    Buna ihtiyaç yok.
    Bir nükleer reaktör bir yılda masa büyüklüğünde atık üretir sadece.
    Ayrıca nükleer santrallerin küresel ısınmaya katkısı %0 civarıdır.
    Green*** bunları anlatmaz.

6. Ne desem ....

Karadeniz'deki kanser patlamasını da duymamış !

ohh miss
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7. En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

bu eleman bi daha video cekmeyecem diyodu- bu eski video su -bi de bunun tartismasi oldu tv lerde hehe

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 284/997 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384784 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •