Sayfa 102/122 İlkİlk ... 25292100101102103104112 ... SonSon
Arama sonucu : 974 madde; 809 - 816 arası.

Konu: Gümüş Agx

1.  Alıntı Originally Posted by ekonomist88 Yazıyı Oku
    kuyumcu kentte nereden fiyat aldınız.
    Atölyeler bölümünden aldım fiyatı.

2. Ulke olarak uretici oldugumuz icin mi? kapali carsi oldugu icin mi? Ilginin az olmasi nedeni ile mi? bilemiyorum ama ulkemizde altinda gumusde bir miktar ucuz. Acaba safligin etkisi olur mu? aklima geldi. yurtdisi altinlarin bircogu 999.9 saflikta iken bizde bu saflik 995. Altinda bir miktar ucuzlugun nedeninin bu oldugunu dusunuyorum. Ancak gumusu hala cozebilmis degilim. Neden ucuz? Rafinerilerimizin olmasindan kaynaklaniyor olabilir mi? Yani zaten yabanciya bu fiyata satacagina ulkeye toptan fiyatina prakende olarak mi satiyorlar?? Eger bir cevabi olan varsa lutfen aydinlatsin. Sadece pazarin dusuk olmasi nedeni ile fiyatin ucuz olmasi tek aciklama olmayabilir.

Ben kendimi koyu gumus ve altin yatirimcisi zannederdim ancak redditi takibe basladiktan sonra insanlarin alim miktarlari beni sok etmedi degil. Nerede ise ortalama insan benim aldigim kadar gumus almis(yaklasik 15-20 kg). Giderek sona yaklasiyoruz gibi..

3. https://www.reddit.com/r/Wallstreets...hysical_silvBB
    BIST İstanbul da ETF olarak GMSTRF İA Borsasında fiziksel satın alarak 6,5 gr lık paylar oluşturuyor ve takasbank sistemine kayıt ediyor şeklinde biliyorum...Saygılar, başarılar..
    Kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by ekserji Yazıyı Oku
    Ulke olarak uretici oldugumuz icin mi? kapali carsi oldugu icin mi? Ilginin az olmasi nedeni ile mi? bilemiyorum ama ulkemizde altinda gumusde bir miktar ucuz. Acaba safligin etkisi olur mu? aklima geldi. yurtdisi altinlarin bircogu 999.9 saflikta iken bizde bu saflik 995. Altinda bir miktar ucuzlugun nedeninin bu oldugunu dusunuyorum. Ancak gumusu hala cozebilmis degilim. Neden ucuz? Rafinerilerimizin olmasindan kaynaklaniyor olabilir mi? Yani zaten yabanciya bu fiyata satacagina ulkeye toptan fiyatina prakende olarak mi satiyorlar?? Eger bir cevabi olan varsa lutfen aydinlatsin. Sadece pazarin dusuk olmasi nedeni ile fiyatin ucuz olmasi tek aciklama olmayabilir.

Ben kendimi koyu gumus ve altin yatirimcisi zannederdim ancak redditi takibe basladiktan sonra insanlarin alim miktarlari beni sok etmedi degil. Nerede ise ortalama insan benim aldigim kadar gumus almis(yaklasik 15-20 kg). Giderek sona yaklasiyoruz gibi..
    Ben 999.5 külçeleri acemiyken alıyordum. Olaya uyandıktan sonra bir daha almadım 999.5

Yurtdışında satışa bile koymuyor çoğu büyük bullion sitesi 999.5 saflıktaki külçeleri. Olayın özünde aradaki fark çok minimal. Sadece üretim tekniği ile alakalı. Altını 999.9 saflıkta üretmek için farklı bir yol izliyorlar o da maliyeti arttırıyor diye biliyorum. Aradaki farkı verip 999.9 alıyorum uzun zamandır. Hani pek olmaz da, olur ya yurtdışında bozdurmak zorunda kalırsanız belki bir süre sıkıntı yaşatabilir bozuncaya kadar.

Gümüşte ise bu konu pek kimsenin umrunda değil fiyatı ucuz olduğu için sanıyorum.

5. Yukarıda 999.5, demişim. 995.0 olacak o. 1000 gramda 4.9 gram fark ediyor yani.

6. merhabalar bugün ilk kez fiziksel gümüş aldım. nadir'in 1 kiloluk külçesiydi. ambalajda hafif kararma izleri var ama gümüşün kendisinde problem yok gibi. 2 yıl vadeli olarak tutmayı düşünüyorum. satarken bu kararma mevzusu sorun oluşturur mu? ayrıca 6900'e aldım. fiyat konusunda yorumlarınızı bekliyorum.

reddit'tek takip ettiğiniz gümüş sublarını paylaşırsanız sevinirim, esenlikler.

7.  Alıntı Originally Posted by albertcamus Yazıyı Oku
    merhabalar bugün ilk kez fiziksel gümüş aldım. nadir'in 1 kiloluk külçesiydi. ambalajda hafif kararma izleri var ama gümüşün kendisinde problem yok gibi. 2 yıl vadeli olarak tutmayı düşünüyorum. satarken bu kararma mevzusu sorun oluşturur mu? ayrıca 6900'e aldım. fiyat konusunda yorumlarınızı bekliyorum.

Kararma sıkıntı olmaz. Gümüş zamanla kararır zaten. Temizlemek için kitler var ama önermem. wallstreetsilver, silverbugs diye benim bildiğim iki sub var takip edilmesi gereken. silverbugs sadece gümüş fotosu paylaşıyor genellikle. asıl wallstreetsilver sağlam olan.

8. Külçede gümüş gerçek olsun yeter, çizik kararma sorun değil. Külçe değerini asla eksiltmez, farketmez.

Fakat nümizmatik hatıra para gümüş olursa fiyatını olumsuz etkiler. Hatıra değeri olanlarda önemli bir ayrıntıdır.

Gümüşüngerçek olmadığını basit testlerle anlayailirsiniz.

1) Çınlama testi (high pitch)

Alıntı Originally Posted by albertcamus Yazıyı Oku
    merhabalar bugün ilk kez fiziksel gümüş aldım. nadir'in 1 kiloluk külçesiydi. ambalajda hafif kararma izleri var ama gümüşün kendisinde problem yok gibi. 2 yıl vadeli olarak tutmayı düşünüyorum. satarken bu kararma mevzusu sorun oluşturur mu? ayrıca 6900'e aldım. fiyat konusunda yorumlarınızı bekliyorum.

Sayfa 102/122 İlkİlk ... 25292100101102103104112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •