Sayfa 38/122 İlkİlk ... 2836373839404888 ... SonSon
Arama sonucu : 975 madde; 297 - 304 arası.

Konu: Gümüş Agx

1.  Alıntı Originally Posted by egeloman Yazıyı Oku
    Şu an yaklaşık 4.98 gramı
    Teşkkürler.Kg na 5500 isteyen neye göre fiyat biçiyor anlamadım.

2. Ben açıkçası ALTIN GÜMÜŞ oranının tekrar 150 üstüne atmasını bekliyorum.

Sebebi basit; Gümüş artık para özelliğini kaybetti aynı Bakır gibi bir sanayi ürünüdür. Altın ise gerçek paradır.

İsterseniz şunu deneyin; misal atıyorum 5000 TL ye 1 KG külçe gümüş alın en ucuz fark olan yerden mesela kapalıçarşıdan. Oraya sorun; bugün geri getirdim size geri satıyorum kaça alırsınız; 4000 TL der. Makas kaç %20. Veya hatta bazen %30.

Altın aldınız 5000 TL lik. Geri satayım kaça alırsın deyin 4900 TL. Bu sebeple küçük yatırımcılar Külçe ALTINI çeyreği yarımı tamı vs tercih etsinler. Benim ağırlığım da ALTIN dan yana. Makas kaç %1. Maks makas %3 Anadolunun en ücra köyünde bile.

Fiziki Gümüşte kar edebilmek her adamın harcı değil bu alım satım makası ile.

Gümüşü seviyorum ama makas bu kadar yüksekte iken ALTINI daha çok seviyorum. Benim oyum fiziki ALTIN almaktır!

GÜMÜŞ fiziki alacaklar çok uzun süre beklemeyeceklerse alırken bu hususu dikkate alsınlar.

Alıntı Originally Posted by baymetin Yazıyı Oku
    Teşkkürler.Kg na 5500 isteyen neye göre fiyat biçiyor anlamadım.

3.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Ben açıkçası ALTIN GÜMÜŞ oranının tekrar 150 üstüne atmasını bekliyorum.

Sebebi basit; Gümüş artık para özelliğini kaybetti aynı Bakır gibi bir sanayi ürünüdür. Altın ise gerçek paradır.

İsterseniz şunu deneyin; misal atıyorum 5000 TL ye 1 KG külçe gümüş alın en ucuz fark olan yerden mesela kapalıçarşıdan. Oraya sorun; bugün geri getirdim size geri satıyorum kaça alırsınız; 4000 TL der. Makas kaç %20. Veya hatta bazen %30.

Altın aldınız 5000 TL lik. Geri satayım kaça alırsın deyin 4900 TL. Bu sebeple küçük yatırımcılar Külçe ALTINI çeyreği yarımı tamı vs tercih etsinler. Benim ağırlığım da ALTIN dan yana. Makas kaç %1. Maks makas %3 Anadolunun en ücra köyünde bile.

Fiziki Gümüşte kar edebilmek her adamın harcı değil bu alım satım makası ile.

Gümüşü seviyorum ama makas bu kadar yüksekte iken ALTINI daha çok seviyorum. Benim oyum fiziki ALTIN almaktır!

GÜMÜŞ fiziki alacaklar çok uzun süre beklemeyeceklerse alırken bu hususu dikkate alsınlar.
    Fikrin doğru olabilir ama kismen katılmıyorum nedenleri sırasıyla
    1. İstanbul altın rafinerisi vb. Direk üretim yerlerinden marjı altına yakın alabilirsin. Dediğiniz gibi çok satıcısı olmaması ve nakliye fiyatı artırıyor.
    2. Gümüş sanayide çok kullanılıyor çünkü neredeyse çoğu kullanım alanın altının mubadili olmasından kaynaklı. Eskiden tüm data kablolarının ucu sariydi yani altın kaplamaydı şimdi beyaz yani gümüş. Yüz katı ucuza aynı işi yapıyor.
    3. Bahsettiğiniz oranin yüksek olması gümüşün çok ucuz olduğunu ve yatırım yapılabilirliginin çok olduğunu gösterir.
    4. Sanayide kullanılması kötü bir şey değil kullanıldığı alanlar şuan içinde yaşanan dönüşümle ana sektörler olacak güneş paneli 5G elektrik li oto anti baktirel ürünlerdir. Palladium vb metallere bakın endüstriyel taleple artmıştır.
    5. Para yalnızca değişim değil değer saklama aracıdır. Bunu para olarak seçen kişiler yani Lidyalılar kısıtlı olduğu için seçmiştir. Günümüzde ne altın nede gümüş alış veriste kullanılmıyor. En uzun süreli kağıt para sadece bir kaç yüz yıl gitmiş ve koleksiyon değeri hariç hiç bir işe yaramaz. Dünyadaki en geçerli para dolardır. Eğer ABD nin gücü azalırsa oda değer yitirecektir. Şu pozisyonda hangi ülkeye güvenip parasını alacaksınız.... Ben bulamadım. Hepsi para basıyor. Tanrilara karşı, kurtlar sofrası ve paranın yükselişi kitaplarını okursanız hiç bir paraya guvenemeyeceginizi anlarsınız. Yüz yil gecmeden Fransa Hollanda Almanya İsviçre paraları en güçlü para olmaktan cikip kağıt olmuştur. Sebepleriyse suanki sebepler. Para bas günü kurtar daha sonra enflasyon paraya güvensizlik paranın çöküşü...
    6. Özellikle Rusya merkez bankası başta olmak üzere bir çok merkez bankası gümüşte tutar tabiki bu oran altına göre çok düşük.

Söylediklerimizi en büyük haklılık yani altın yüzde 80 gibi bir oranda yatırım yüzde 20 sanayide. Gümüşe ise bunun tam tersidir. Fakat şunu unutmamak lazım altında bir aralar sanayinde bolca kullanılıyordu. Değerli metal borsalarının çoğu altın borsası olarak anılır. Ama neredeyse hepsinde gümüşte vardır. 4000 yıllık bir para zaman zaman gözden düşmüş olabilir fakat iletişim çağında tekrar ilgi görmesi çokta zaman almayabilir. Belki de dediğiniz gibi sıradan bir metale dönüşebilir. Ben ilk seçeneği daha yakın buluyorum. Bunun için emeklilik fonların altın risk sermayesi gümüş. Bu yazdıklarım inşallah farlı bir bakış kazandırmıştır. Ytd.

4. Bir de şunu belirteyim gümüş sanılanın aksine bilinen en iyi iletkendir. Altın gümüşten sonra gelir. Gelecekte süper iletkenlerin kulanimi artarsa buradanda nasiplenir. Bu iş biraz kompleks ben elektronik mühendisi olduğum için biliyorum. Şunu belirteyim yüklü alınır mi bence hayır. Çünkü altına göre çok oynak. Bu durum bu yıldan sonra değişebilir. Benim görüşlerine güvenip yatırım yapmayın kaybetmemiş istemem yalnızca kendi görüşlerimi paylaşıyorum. Belki bilmediğim bir etki ciddi düşüşlere sebep olabilir. Ytd.

5. Yazdıklarınıza yorumum yok, fakat GÜMÜŞ ün para olabilmesi için normal insanların düşük marjla dünyanın her yerinde bunu fiat paraya dönüştürebilmesidir.

Gümüşte böyle bir özellik yok, bu sebeple Gümüş 21 yy da bir para değildir, sanayi ürünüdür.

Sana denemesi bedava;

Pazartesi direk ara NADİR i veya İAR ı elindeki külçe gümüşü bakalım piyasa fiyatının % kaç altında geri alacaklar?

Bir de evinim yakınındaki kuyumcuyu da ara sor elindeki külçe gümüşü bakalım piyasa fiyatının % kaç altında geri alacak?

Ondan sonra sabah % kaç marj dedilerse bana rakamla gel ondan sonra konuşalım.

Ben çok eskiden beri büyük çaplı GÜMÜŞ yatırımcısıyım. Ama GÜMÜŞ küçük yatırımcıya uygun bir yatırım aracı değildir. Nakite ihtiyacın olduğun anda satmak istersen marj adamı öldürür. Kar falan edemezsin.

Gümüş alan fiziki en az 5-10 sene satmamak kaydı ile almalı veya SIL SLV SILJ gibi ETF ler olarak almalı veya TFX KT TEB gibi bankalardan sanal Gümüş olarak almalı.

Para özelliği bir tek ALTIN da vardır, çünkü Anadolu da en ücra köye gitsen %1-5 marjla anında nakite dönüştürüp mal alıp satabilirsin.

Benim günlük param her zaman ağırlıklı ALTIN dır. İhtiyacım olunca satar düşük marjla Fiat paraya çevirir harcarım.

6.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Yazdıklarınıza yorumum yok, fakat GÜMÜŞ ün para olabilmesi için normal insanların düşük marjla dünyanın her yerinde bunu fiat paraya dönüştürebilmesidir.

Gümüşte böyle bir özellik yok, bu sebeple Gümüş 21 yy da bir para değildir, sanayi ürünüdür.

Sana denemesi bedava;

Pazartesi direk ara NADİR i veya İAR ı elindeki külçe gümüşü bakalım piyasa fiyatının % kaç altında geri alacaklar?

Bir de evinim yakınındaki kuyumcuyu da ara sor elindeki külçe gümüşü bakalım piyasa fiyatının % kaç altında geri alacak?

Ondan sonra sabah % kaç marj dedilerse bana rakamla gel ondan sonra konuşalım.

Ben çok eskiden beri büyük çaplı GÜMÜŞ yatırımcısıyım. Ama GÜMÜŞ küçük yatırımcıya uygun bir yatırım aracı değildir. Nakite ihtiyacın olduğun anda satmak istersen marj adamı öldürür. Kar falan edemezsin.

Gümüş alan fiziki en az 5-10 sene satmamak kaydı ile almalı veya SIL SLV SILJ gibi ETF ler olarak almalı veya TFX KT TEB gibi bankalardan sanal Gümüş olarak almalı.

Para özelliği bir tek ALTIN da vardır, çünkü Anadolu da en ücra köye gitsen %1-5 marjla anında nakite dönüştürüp mal alıp satabilirsin.

Benim günlük param her zaman ağırlıklı ALTIN dır. İhtiyacım olunca satar düşük marjla Fiat paraya çevirir harcarım.
    sadece sesli düşünüyorum ben en kötü senaryoda bu yolu izlemeyi düşünüyorum. kuveytturk hesap açtım. eldeki gumusleri bankaya değerlendirip sanala geçebilir ve piyasa şartlarında bozduramaz miyim?

7. Söylediklerinde haklılık payın yüksek ama bugünü yansıtıyor. Yatırımcı beklentilere yatırım yapar altın gümüş oranı 130 dan an itibariyle 80 dir. 40 gelirse o dedigin şey kalkacaktır. Yuan bir kaç haftadır değer yitiriyor. TL değer yitirdiği de ne yapıyorsun altın gümüş dolar alıyorsun. Ben ABD den nefret ederim benim üzerinden para kazanmasını istemiyorum. Dolar almıyorum. Çinlilerden aynı şeyi yapıyor. Gümüş asya piyasası açıkken çıkıyor. Altın büyük piyasa oraya etkileri sınırlı. Yakında bu durum dolarda da olabilir. Eğer olursa fiyati tahmin bile edemiyorum.

8. Etf şuan mantıklı eğer bir şekilde comex fiziki talebi karsiyamazsa kağıt olur. Onun için marj çokta olsa fiziki daha güvenlidir. Bende var mı dersen yok. Ben altı aydır eve gidemiyorum zamanım yok. Olsa uygun bir yer bulup almaya çalışırım. Şahsi goruslerimdir ihtimal dahilindeki bir senaryoyu paylaştım. Sizin dediğimizde olabilir. Ytd.

Sayfa 38/122 İlkİlk ... 2836373839404888 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •