Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 19 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Uzun Vade Döviz Yatırımı

1. Uzun Vade Döviz Yatırımı

Uzun vade pek tabii kişiye göre değişkendir ama yine de uzun vadede yatırım yapılabilecek, TL'yi eritmeyecek, en iyi döviz yatırımı konusunda tartışarak bir bilgi dağarcığı oluşturulmasının çok faydalı olacağını düşünüyorum.
    Bu yüzden fikirlerinizi paylaşmanız beni ve diğer meraklı arkadaşlarımızı çok mutlu edecektir.

Uzun vadeli döviz yatırımı kavramını doğru bulmuyorum.

Paranın değerini korumak amaçlı zaman zaman TL'den dövize geçilebileceği gibi döviz çeşitleri arasında beklentilere dayalı pozisyon değişikliği olabilir.

Döviz cinsi mevduat, tahvil yatırımı ayrı konu.

3. 2019 sonuna kadar dolardayım,bu benim uzun vadem. sonrasına o zamanki duruma göre bakacağım. strateji net hedef net.

4.  Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    Uzun vade pek tabii kişiye göre değişkendir ama yine de uzun vadede yatırım yapılabilecek, TL'yi eritmeyecek, en iyi döviz yatırımı konusunda tartışarak bir bilgi dağarcığı oluşturulmasının çok faydalı olacağını düşünüyorum.
    Bu yüzden fikirlerinizi paylaşmanız beni ve diğer meraklı arkadaşlarımızı çok mutlu edecektir.
    Merhabalar;

Ana yatırım aracının altın olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak, döviz kurlarını tahmin etme konusunda geçmişte yaşadığım sıkıntıları değerlendirdiğimde, “... döviz yatırımı konusunda tartışarak bir bilgi dağarcığı oluşturulması ...”, gerçekten de yapılması gereken bir iş olarak görünüyor. Vakti gelmiş de, geçiyor! Konu üzerinde, uzun uzun ve derin derin düşündükten sonra, bir model oluşturayım, deyim yerindeyse, bir kuyuya taş atayım, bakalım ne olacak, diye düşündüm. Modeli eleştiriye açık bir şekilde, böyle bir forumda tartışmak, modelin başarısı konusunda kendi kendimi kandırmamı daha zor hale getirecektir...

Konuya enflasyon hedeflemesinden girmeye karar verdim. Bizim merkez bankası, yıllardır düşük enflasyon hedefleri verir, tutturamaz, biz de kızarız, “yine enflasyon hedefini tutturamadı” diye. Peki, ya bankanın gerçek enflasyon hedefi, ilan ettiği hedeften farklıysa? Ya merkez bankası, örtülü enflasyon hedefini, başarılı bir şekilde tutturuyorsa?

http://evds.tcmb.gov.tr/cgi-bin/famecgi?cgi=$cbtweb&DIL=TR bağlantısından, Fiyat Endeksi (Tüketici Fiyatları)(2003=100)(TÜİK)(Aylık) başlığı altındaki, “GENEL” serisinin, “Yillik % Degisim” opsiyonu ile grafiğini çizince şöyle bir görüntü ortaya çıkıyor.

Enflasyon oranlarının temel bir istatistik analizini yaptığımızda ise aşağıdaki sonuçları buluyoruz.

Proses kontrol grafiklerinde, grafiğin üzerine ortalama ve ortalamadan 1, 2 ve 3 standard sapma (sigma) yukarıda ve aşağıda, kontrol çizgileri konulması olağan bir uygulamadır. Grafiğe bir de bu şekilde bakalım.

İmalat şefini tebrik etmek gerekiyor. Sosyal bir prosesi, artı/eksi iki standard sapma (sigma) bandı içinde tutmayı başarmış!

İmalat şefi mi desek, yoksa enflasyon şefi mi, bilemedim? Hadi enflasyon şefi diyelim! Enflasyon şefi nasıl çalışıyor?

Kurlar yatay bir bant içinde giderken enflasyon düşmeye başlıyor ve enflasyon %8.5'un altına inince, uygun bir noktadan devalüasyona başlıyor ve sisteme enflasyon enjekte ediyor. Eğer mümkünse, enflasyonun %5'in altına inmesine müsaade etmiyor. Enflasyon %11'in üzerine çıkınca da, döviz kurunu yatay bir banda sokuyor ve enflasyonun %8.5'un altına inmesini bekliyor.

Sistem kontrolünü zorlaştıran iki faktör var.

Birincisi zaman gecikmesi. Kurların yükselmesi ile enflasyona etki etmeyi tamamlaması arasında bir zaman farkı var. Bu nedenle, enflasyon %11'i görmeden daha önce, doğru bir noktada devalüasyonu durdurması gerekli. Benzer bir şekilde, enflasyon %5'e düşmeden önce devalüasyonu tetiklemek zorunda.

İkinci bir nokta da kur geçirgenliği. Başka bir ifadeyle, enflasyonu bir puan artırmak için yüzde kaç devalüasyon gerekiyor?

Muhtemelen bizim enflasyon şefinin elinde, belki de non-lineer fonksiyonlar olarak zaman gecikmesi ve kur geçirgenliği modelleri mevcuttur. Ne var ki, bu bilgiler bizde yok. Bu eksikliğe yarı bilimsel bir çözüm olarak teknik analizi kullanmaktan başka bir yol göremedim. Ben yarı bilimsel dedim, siz astrolojik filan diye ti'ye de alabilirsiniz! Ne yapalım? Başka yol bulamadım.

Teknik analize girmeden önce, yukarıdaki modelin içindeki örtülü bir siyasi varsayımı inceleyelim. Biz sürekli cari açık veriyoruz, bu nedenle enflasyon şefinin işini düzgün yapabilmesi için, dışarıdan düzenli bir sıcak para akışı olması gerekir. Sıcak para akışı da, muhtemelen, bizim dış politikamızın, finansörler tarafından onaylanıp, onaylanmamasına bağlı. Mesela 2001'de, Irak savaşına katılmak istemediği için Ecevit hükümetini yıkmaya karar verdiklerinde, sıcak para akışı durdu, hatta tersine çevrildi ve enflasyon şefi çaresiz kaldı.

Neyse, sıcak para akışı ile ilgili siyasi bir sıkıntı olmadığı dönemler için, PPO (Percentage Price Oscillator, veya kısaca Price Oscillator) indikatörünü kullanmak, en sade çözüm gibi görünüyor. PPO indikatörü, MACD'nin küçük kardeşi. MACD'de, iki hareketli ortalamanın farkı hesaplanıyor. PPO'da ise, iki hareketli ortalamanın oranı. Uzun periyodu 200 gün, kısa periyodu da 1 gün alırsak PPO, bize fiyatın 200 günlük hareketli ortalamadan yüzde kaç uzakta olduğunu gösterecektir.

Peki kurları temsil etmek için hangi fiyatı kullanacağız. İlk akla gelen sepet kur (0.5USD+0.5EUR). İkinci bir ihtimal de SDR kuru olabilir.

https://www.tradingview.com/chart/ sitesine girdiğimizde, sol üst köşedeki sembol kutucuğuna (USDTRY+EURTRY)/2 yazarsak sepet kuru, XDRUSD*USDTRY yazarsak da SDR kurunu verecektir. Biz sepet ile devam edelim çünkü birbirlerine oldukça yakın sonuçlar veriyorlar.

Şimdi grafiğe bakıp sallama vakti: Inınınıııın!

1) Sepet kur 200 günlük ortalamanın %12-16 üstüne çıktığında, enflasyon şefi devalüasyonu durduruyor.
    Tepe noktası çok geniş bir bant aralığı içinde olduğu için al-sat'çıların pek hoşuna gitmez. Kızmayın kardeş, ben burada, esneye esneye, göbeğimi kaşıyarak takip edebileceğim bir sistem arıyorum. Kalite kontrol şefi gelip, "peki ya enflasyon şefi, yukarıdaki 3 standard sapma çizgisine kadar deve yaparsa ne olacak" da diyebilir. Kızma birader, sen de haklısın. Zaten o nedenle yazının başındaki ilk cümleyi yazdım. Neyse, dip kısmı daha heyecanlı, çünkü orada enflasyon gibi makro bir parametre de devreye giriyor.

2) Enflasyon yukarılardan gelip, %8.5'un altına indiyse sarı alarm. Fiyat 200 günlük ortalamanın %2-%4 altına indiyse sarı alarm. İkisi birden olduysa, kurlarda kırmızı alarm, ilk zayıflıkta, yani günlük MACD düzeltmeden sonra kestiğinde, almakta fayda var. Şimdi biri gelip haklı olarak diyebilir ki, enflasyon %5'ten de, %7'den de dönebilir. Sen de haklısın. Eğer %5'ten dönerse, dip civarında bir süre daha beklemek gerekecek; boş vakitlerini sistemi yazan bu deyyusa laf geçirerek değerlendirirsin artık!

Şimdi diyeceksiniz ki, “Yav Korsan, uzun uzun yazmışsın da, bundan ne anlayacağız”.

Bu modele göre şunu anlıyorum.

Enflasyon şu anda %10'un üzerinde, demek ki enflasyon şefi beklemede.

JPMorgan, baz etkisiyle, 2018'in ilk çeyreğinde enflasyonun keskin bir şekilde düşmesi bekleniyor. Bu sarı alarm.

http://www.paraanaliz.com/2017/ekono...elletti-15880/

Enflasyon baz etkisiyle düştüğünde, sepet kur 200 günlük hareketli ortalamanın altındaysa, modele göre, sepet kuru mutlaka satın almak gerekir

Bir taş attık kuyuya. Bakalım neler olacak?

Model çok hızlı değişen bir yapıya sahip olmadığı için, buraya fazla yazmam gerekmiyor. Ayda bir temposu yeterli gibi. Model çökerse de kenardan kenardan kaçarım!

Saygılar;

Eski Korsan Occhiali

5. Ekim ayında yıllık enflasyon, %11.90 oldu. Veri setinin ortalaması %8.44, standard sapması da %1.68 olarak güncellendi. Eğer enflasyon bir basamak daha yukarı çekilecekse, diyecek sözüm yok. Ancak, eğer önceki model devam ettirilecekse, enflasyon şefinin beklemeye devam edip, baz etkisi ile enflasyon düşer gibi yaptığında, devalüasyona gitmesi gerekir. Bakalım neler olacak?!

Ana yatırım aracının altın olması gerektiği hakkındaki görüşüm devam ediyor. 8 Aralık 2017'de, ABD'de gene bir borç tavanı gerilimi yaşanacak. Bu gerilim ciddi sonuçlara yol açar mı, açarsa çapraz kuru nasıl etkiler (EURUSD, XAUUSD)? Muamma!

Bu arada sepet kur, yeni bir tepe yaptı. Eğer bu durum, yeni bir çıkış dalgasının başlangıcıysa, diyecek sözüm yok. Eğer bir düzeltmeyse ve B dalgası yeni bir tepe yapıyorsa, C hamlesinden sonra, tüyleri diken diken edecek şiddetli bir çıkış geliyor demektir.

6. Dolar , siterlin vs alırsın , harcamak istediğinde gider , ihtiyacın kadarını bozdurup harcarsın .Uzun vade döviz yatırımı.

7. Enflasyon verisi bugün geldi; %12.98. Veri seti için ortalama %8.44, standard sapma %1.68 oldu. Son veri, üç standard sapma çizgisine (%13.48) iyice yaklaştı.

Ancak piyasa, bu habere döviz sepetini düşürerek cevap verdi. Kronik döviz açığı veren bir ekonomiye sahip olduğumuza göre, sıcak para girmiş olması gerekir. Peki bu paranın kaynağı neresi? Jeopolitik açıdan bakınca, Çin, Rusya veya ABD olabilir.

Çin, demiryolu, liman gibi ulaşım/nakliye altyapısına ve yeraltı kaynaklarının çıkartılmasına para harcıyor. Başka ülkelerin döviz kurlarını sıcak parayla manipüle etmek işleriyle uğraşmıyor. Sıcak paranın kaynağı Çin olamaz.

Rusya, yardım edeceği ülkelere enerjiyi (petrol/doğal gaz) ve silahı daha ucuza satıyor. Kendisi paraya sıkışmış durumda, başka ülkeler finansal oyunlar oynasın diye para harcayacak durumu yok. Rusya da olamaz.

Şerlok Holmes'in dediği gibi, imkansız olanı elediğinizde elinizde kalan, ne kadar ihtimal dışı olursa olsun, gerçeğin ta kendisidir! Londra veya Frankfurt, ABD'nin izni ve haberi olmadan finansal hamle yapamaz. Geriye sadece ABD kalıyor...

Birileri, 2018'deki muhtemel bir erken seçim için destek çıkmaya mı başladı, yoksa bana mı öyle geliyor?

Abdurrahman Yıldırım'ın "Enflasyondaki fırsat penceresi" başlıklı yazısına bakarsak, önümüzdeki Nisan ayına kadar, baz etkisinden kaynaklanan bir fırsat penceresi var. İnternete bakılırsa hem Nisan 2018, hem de Temmuz 2018 için seçim dedikoduları var. Eğer bu pencere kapanırsa, tekrar bir tur devalüasyon yapmak gerekir.

Bir ihtimal, seçim işlerini (yerel/CB) aradan çıkarttıktan rahat rahat kemerleri sıkmak. Öbür ihtimal de, düşe kalka 2019'a kadar gitmek.

Bakalım?!

8. Uzun vadeli EURUSD grafiğinde de ilginç işler oluyor. 2015-2017 arasında 3 senelik bir dip çalışması yapmış. Sonra bu dibi yukarı doğru kırmış. Sonra da düzeltmeye girmiş. Klasik teknik analizde kırılan direnç seviyesinin test edilmesi adettendir. Bu grafikte, yatay bir direnç bölgesi söz konusu. Grafikte 1.1375-1.1450 diye işaretli, ama herkes bölgeyi farklı görebilir. Eğer buraları test ederse, EUR çok cazip olur.

Sepetin çıkışında ağırlık nasıl EURTRY'de olduysa, düzeltmede de ağırlık bu kurda yapılabilir. İnsanın, "soft USDTRY peg" diyesi geliyor ama tövbe, tövbe; dereyi görmeden paçaları sıvamayalım; çok uçmayayım.

İzleyelim bakalım?!

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •