Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
Arama sonucu : 21 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Yurtdisindan 150,000TL kredi cekip, Turkiyede gecelik mevduat faiz hesabinda degerlen

1. İstanbuldan tarla al kardeş 20 sene sonra torunların ihya olur..

SM-G800H cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by krakow28 Yazıyı Oku
    Bende ilk bu sekilde dusunerek bir arastirmaya koyuldum. Almanyada, Ingilterede falan yasasaydim muhtemelen krediyi yuzle 1 faizli cekebilirdim ve ozaman 160,000EUR/GBP cekebilirdim muhtemelen ve isler daha farkli olurdu. yani alinacak riskler ve riske oranli kazanclar degisebilirdi...

Ancak Polonya ile Turkiyenin birbirlerine karsi konumu cok ters gidiyor son 10 yildir. Polonya ABýe tam uye oldugundan beri hukuk ve egitim sisteminde cok ciddi degisiklikler yapti diye goruyorum. OECD de egitimde ilk ikiye girmisti en son. Ulkede egitim/teknik bilgi beceri arttikca ve stabil bir siyasi durum olunca cok fazla yabanci yatirim aldi. Bunun ilk 2005'den gunumuze, buyuk kapital sahibi sirketler batidaki EUR kullanimina bagli yuksek calisan maaslari + daha yuksek vergi v.b. durumlarindan dolayi doguya goc etmeye basladilar. Ancak uzak doguda cok dil bilen kalifiye insan bulunamadigindan yuzbenlerce kisilik beyaz yaka diye bilinen is gucunu bu sirketler AB ye tam uye olan Polonyaya tasidi. Polonyada 2002 itibari ile egitimi gelistirip efektif hale getirmisti. Bu yatirimlarla istihdam yuzde 5lere indi suan, + kalifiye insanlar zamanla bu sirketlerin taseronu olmaktan cikarak yuksek teknoloji uretmeyede basladi. Suan carisinin yuzde10 u kadar olmasi lazim, yuksek teknoloji ihrac ediyor. Bu ve benzeri bircok durum uretimi/uretimde kaliteyide arttirdi ve 2015 itibari ile dis ticare fazlasi veriliyor. Bunlar benim son 7-8 yilda burada yasarken edindigim nacizane goruslerim, dogrudur yanlisdir diyemem o nedenle. Ama ben Turkiyeye bakinca 2002 itibari ile Polonyanin tam zitti yonde gittigini goruyorum.

Ben geldigimde burada 1 TRY 2.1 PLN civariydi. Uluslararasi bir sirket calisani icin maas araligi 1200-2500 TL'civariydi. Simdi 5000-25000 PLN civari. Yani son 10 yilda halk kademe kademe zenginledi ve zenginlesmeye de devam ediyor gibi.
    hukukun,adeletin,eğitimin ve ilericiliğin olduğu yerde zenginleşme olur. doğu avrupanın bir borç sorunu var,sadece bunu aşmanın yollarını bulmaları gerekiyor.bizde hukuk,adalet,eğitim yerlerde süründüğü için fakirleşme kaçınılmaz. çok örnek verilen suudlarda göçmeye başladı,bilgi petrolü yenince onlarda çöküşe girdi.

3.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    hukukun,adeletin,eğitimin ve ilericiliğin olduğu yerde zenginleşme olur. doğu avrupanın bir borç sorunu var,sadece bunu aşmanın yollarını bulmaları gerekiyor.bizde hukuk,adalet,eğitim yerlerde süründüğü için fakirleşme kaçınılmaz. çok örnek verilen suudlarda göçmeye başladı,bilgi petrolü yenince onlarda çöküşe girdi.
    Cok haklisin, keske ulkemde de bu izlenim realist olarak gorulebilseydi :/
    Borc sorunu ile ilgili, Turkiye malesefki borc stogunda dunya ucuncusu + cari acik suregelen bir ilke. Hernekadar dogu AB de yasiyor olsamda, bilgi birikimi petrolu alt ediyor bu bir gercek. Whatsap in degeri ne kadardi? Alt tarafi elektronik bir girisim, hepimiz gorduk FB ona ne kadar para odedi... bizim gibi orta dogu halklari halen daha sacma sapan konular tartisirken (Fetodur, PKKdir, kandirildik v.s) Batinin odak noktasi bilisim, biz findik satalim 1 ton, bati 1 iphone satar 6 bin TL

4.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    İstanbuldan tarla al kardeş 20 sene sonra torunların ihya olur..

SM-G800H cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Ya haklisinda, ben istanbuldan geleli oldu 8-10 sene, Turkiyede himmetci dusunce bitti mi ki kardesim? Aldigim tarla yesil alan ilan edilmesin sonra? Turkiyede adamin yoksa tarlan bile talan edilir gibi geliyor bana... Bu nedenle ilk gozlenim olarak banka faizi demistim ama gordumki onuda enflasyon fazlasiyla yiyormus :/

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,808
    Bu sorunun cevabini bilsem zengin olurdum.
    Syg,

6. Kredi çektikten sonra polonya parasını hedge edebilseydiniz kur riskinden kurtulurdunuz, ama bizim vadeli piyasalarda işlem görmüyor sanırım, polonya piyasalarında varsa böyle bir enstrüman o olabilir. Böylece kredi-faiz farkı risksiz cebinize kalır.

7.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Kredi çektikten sonra polonya parasını hedge edebilseydiniz kur riskinden kurtulurdunuz, ama bizim vadeli piyasalarda işlem görmüyor sanırım, polonya piyasalarında varsa böyle bir enstrüman o olabilir. Böylece kredi-faiz farkı risksiz cebinize kalır.
    Hedge maliyeti ile kafa kafaya gelir. Piyasa bu tip Kurnazlıkları kendi içinde eritiyor.

Ha Polınya parası sığ bir piyasadır. Onu bilemem. Ama USD EURO TL vb. piyasalarda hedge ile v.s. çok ciddi şeyler yakalayamıyorsunuz.

10m USD'niz varsa çok kar edebilirsiniz. Ama 100K USD için uğraşmaya değmez rakamlar çıkıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by krakow28 Yazıyı Oku
    Arkadaslar Merhaba,

Oncelikle lutfen konuyu dini acidan(faiz haramdir v.b.) ele almayalim. Ekonomik ve finansal yonden bakis acinizi, analiziniz, degerlendirmenizi ve tecrubelerinizi belirtebilirseniz cok memnun olurum.

Polonyadan 160,000PLN ihtiyac kredisi cekerek TLýe cevirip Turkiyede 13,5 burut faizle mevduata yatirmanin sonuclari sizce ne olur acaba?

Cekilecek Kredinin detaylari: 160,000PL, 96 ay vadeli ihtiyac kredisi, kredi komisyon %2.99, kredinin yillik faiz orani %7.79

Masraf: 160,000PLN'nin TLýe cevrilerek Turkiyedeki bankaya transferi socunda 152,760TL hesapta olacaktir. (Yaklasik 1300TL kur farki ve havale masrafi ile kayip)

Genel anlamda bakacak olursak 160,000PLN alinca geriye tum masraflar dahil(faiz, komisyon, transfer/ceviri ucretleri v.s.) yaklasik 222,000PLN odenmis olacak 8 yilda.

Peki Turkiyede tutulan 152,760TL nin akibeti ne olur bu 8 yilda? Isin kotu yani Polonya 2015 yilindan beri ticaret fazlasi verirken Turkiye ticaret acigi veriyor. Son 10 yilin TRY/PLN paritesini inceledigimde de durum kotu gibi ama bunun nedeni Turkiyedeki icsel durumlardan kaynaklida olabilir gibi.
    Yani ilerleyen 1-2 yilda TL'degerlenir mi PLN karsisinda yoksa daha mi deger kaybeder emin olamadim.

Finansal yonden tavsiye ve izlenimlerinizi paylasabilir misiniz?

Cok tesekkurler.
    7 sene tl mevduata bağlasanız ortalama yüzde 80-90 arası tl getirisi elde edersiniz.. TÜRK LİRASI POLONYA ZLOTİSİNE 7 YILDA TOPLAMDA YÜZDE 40 DEĞER KAYBEDER.. Getiriniz yüzde 50-60 civarı olur...polonyodaki kredi net maliyeti yüzde 60 olsa 7 YIL SONRA NET GETİRİNİZ KAFA KAFAYA GELİR..KISACA 100 POLON ZLOTİSİNİ BOZDURUP TÜRK PİYASASINDA MEVDUTA GİRERSENİZ 7 SENE SONRA BÜTÜN KREDİYİ POLONYA ZLOTİSİ OLARAK ÖDEDİĞİNİZ İÇİN ELİNİZDE 100 İLE 120ARASINDA POLONYA ZLOTİSİYE ÇIKAR.. BU EN RİSKSİZ POLONYA ZLOTİSİ / TÜRK LİRASI CARRY TRADE KAZANCINIZ..ALACAĞINIZ EN BÜYÜK RİSK TÜRK LİRASININ POLONYA ZLOTİSİNE KARŞI KUR DEĞERLENMESİ( HİÇ SANMIYORUM Bİ.AN GÜLME GELDİ BUNU YAZARKEN)... POLONYA ZLOTİSİ OLARAK KAZANCINIZI YÜZDE 500 600 LARA GETİRMEK 7 SENEDE MÜMKÜN..DEĞERLENDİRECEĞİNİZ EN ÖNEMLİ 2 ALTERNATİF TÜRKİYEDEN ARSA YADA KONUT ALMAK YADA TÜRK BORSASINDA YATIRIM YAPMANIZDIR...TÜPRAŞ GİBİ ŞİRKETLERDE..
    Son düzenleme : Sercanhan; 17-02-2018 saat: 12:54.
    ADEL/TTRAK/ÇİMSA/TOFAŞ/AKSA/BRSAN/PETUN/INDES. /BRİSA/ARÇELİK/EREĞLİ/TÜPRAŞ/FORD OTOSAN/SODA

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •