Sayfa 40/53 İlkİlk ... 30383940414250 ... SonSon
Arama sonucu : 417 madde; 313 - 320 arası.

Konu: Aracı kurum oran ve avantajlar

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by muflis Yazıyı Oku
    Evet hisse ve viop işlemleri için banka kullanmak.
    aslında banka kullanmıyorsunuz. bankanın sitesinden işlem yapsanız bile , banka kökenli aracı kurum kullanıyorsunuz. ikisi aynı şey değil
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

2.  Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    aslında banka kullanmıyorsunuz. bankanın sitesinden işlem yapsanız bile , banka kökenli aracı kurum kullanıyorsunuz. ikisi aynı şey değil
    Tabiki öyle. Ama asıl demek istediğim bu komisyon oranıyla banka kullanmak (ya da bankanın aracı kurumunu) çok mantıklı değil.

İstersenin mevzuyu uzatmayalım, amacım aracı kurum seçimi için bilgi almaktı. Biraz bilgiçlik yapıp "Aslında banka değil, o da aracı kurum kullanıyo" demek çok da konuyla alakalı değil. Sonuçta komisyon oranından bahsediyoruz.

Merhaba,

ÜNLÜ Menkul hesap açılışında 3 ay boyunca Finnet hediye ediyor. Finnet2000,Stockeys,Fonbul bedava veriyor. hesap ücreti de yok.

Kolay gelsin herkese

4. Merhaba,
    acaba hisse senedi alım satımında uygulanan %5 BSMV nasıl hesaplanıyor, konu hakkında bir örnekle açıklama yapan arkadaşa şimdiden teşekkürler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,640
     Alıntı Originally Posted by BakiÇınar Yazıyı Oku
    Merhaba,
    acaba hisse senedi alım satımında uygulanan %5 BSMV nasıl hesaplanıyor, konu hakkında bir örnekle açıklama yapan arkadaşa şimdiden teşekkürler.
    Yapılan işlem hacmi üzerinden kesilen komisyonun %5 i kadar bsmv kesilir.

işleme ödenen komisyon 100 tl ise 5 tl de bsmv si olur.
    Bear_Bull
    @BearBull26

6.  Alıntı Originally Posted by BakiÇınar Yazıyı Oku
    Merhaba,
    ödediğin komisyonun yüzde %5i bmsv.
    yani alım komisyonun 10tl olsun atıyorum. bmsv 50 kuruş olarak tahakkuk eder. o yüzden güncel komisyonunu 20ye bölüp 21 ile çarparsan bmsv dahil komisyonunu bulursun.

7. 100bin tl hisse aldım 110bin tlden sattım diyelim
    Komisyonda 1000de 2 olsun
    100+110bin=210bin işlem hacmi
    Komisyonu binde 2 den 420tl yapar
    Bunun yüzde 5i ise 21tl yapar

Özetle benim bu işlemden kazancım 10bin-420-21=9559 tl mi oluyor
    Hesabım doğru mu acaba
    Teşekkürler

8.  Alıntı Originally Posted by BakiÇınar Yazıyı Oku
    100bin tl hisse aldım 110bin tlden sattım diyelim
    Komisyonda 1000de 2 olsun
    100+110bin=210bin işlem hacmi
    Komisyonu binde 2 den 420tl yapar
    Bunun yüzde 5i ise 21tl yapar

Özetle benim bu işlemden kazancım 10bin-420-21=9559 tl mi oluyor
    Hesabım doğru mu acaba
    Teşekkürler
    çalıştığın kuruma bağlı olarak farklı ücretler de kesiliyor çok cüzi miktarlarda. bazıları da hesap işletim ücreti alıyor kurumların.

Hisse ve Takas Borsa Payı var mesela çok cüzi bir miktar. tam hesaplamasını hatırlamıyorum da dikkate alınacak bir şey değil zaten. 3 kurumla çalışıyorum 2si bunu almıyor ama 1i alıyor mesela.

senin hesap komisyon+bmsv için doğru

Sayfa 40/53 İlkİlk ... 30383940414250 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •