Sayfa 50/53 İlkİlk ... 404849505152 ... SonSon
Arama sonucu : 417 madde; 393 - 400 arası.

Konu: Aracı kurum oran ve avantajlar

1.  Alıntı Originally Posted by mustican Yazıyı Oku
    Geçen 2 ay kadar önce Avrupadan 10 bin dolarlık bir hisse aldım. Hisse %3 değer kazandığı halde hala 60 dolar zarardayım.
    İş yatırım bu duruma bir açıklama yapmalı.
    2 ay once arjantinden 10 bin dolarlik hisse aldim. Hisse %80 gittigi halde usd zarardayim. Araci kurum, bunu da aciklasin

2. Bu ara kurum değiştirmek için biraz araştırma yaptım.

her birinin kendine göre avantajı ve dezavantajı var.
    kimisinin uygulaması güzel, kimi komisyon oranları iyi, kimisi hesap ücreti v.s. almıyor.
    bazısı eft ücreti almıyor gibi.

Aslında yeni başlayacaklar için midas güzel diyebilirim fakat yüksek rakamlarda hala güven sorunu var bana göre.
    midasta tefaş fonu alamıyorsun. onun dışında hiç bir şekilde hesap ücreti, mkk bakım v.b. yok. on binde 4 ten başlayıp aşağı doğru oranlar gidiyor. üstelik yurtdışı etf hisse alımı uygun. tam genç işi diyebilirim.

Ben biraz daha kurumsal olsun ve tefaş fonları ile birlikte hisse alabileyim diye yatırım finansman ve deniz yatırım ile görüştüm ikisi de onbinde 3 oran verdi, ama bunlarda mkk saklama ücreti, temettü bedelsiz gibi durumlarda kesinti var, ayrıca yatırım finansman yıllık 150tl para kesiyor.
    yfnin müşteri temsilceri profesyonel sayılır aradağımda düzgün cevaplar alabiliyorum. ücretsiz eğitim vs varmış ama henüz deneyemedim.

benim kişisel düşüncem komisyon alınsın ama onun dışında hiç bir ücret alınmasın mkk ücretleri dahil.
    eski sanko yeni bulls yatırım hala öyle diye biliyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Bu ara kurum değiştirmek için biraz araştırma yaptım.

kimisinin uygulaması güzel, kimi komisyon oranları iyi, kimisi hesap ücreti v.s. almıyor.

Aslında yeni başlayacaklar için midas güzel diyebilirim fakat yüksek rakamlarda hala güven sorunu var bana göre.
    midasta tefaş fonu alamıyorsun. onun dışında hiç bir şekilde hesap ücreti, mkk bakım v.b. yok. on binde 4 ten başlayıp aşağı doğru oranlar gidiyor. üstelik yurtdışı etf hisse alımı uygun. tam genç işi diyebilirim.

Ben biraz daha kurumsal olsun ve tefaş fonları ile birlikte hisse alabileyim diye yatırım finansman ve deniz yatırım ile görüştüm ikisi de onbinde 3 oran verdi, ama bunlarda mkk saklama ücreti, temettü bedelsiz gibi durumlarda kesinti var, ayrıca yatırım finansman yıllık 150tl para kesiyor.
    yfnin müşteri temsilceri profesyonel sayılır aradağımda düzgün cevaplar alabiliyorum. ücretsiz eğitim vs varmış ama henüz deneyemedim.

benim kişisel düşüncem komisyon alınsın ama onun dışında hiç bir ücret alınmasın mkk ücretleri dahil.
    Onbinde 3 için hacim şartı var mı

4.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Bu ara kurum değiştirmek için biraz araştırma yaptım.

Midas onbinde 4 ten her şey dahilden başlıyor. Onbinde 1 e kadar iniyor hacme. Hiçbir gizli saklı ücret kesintisi yok. EFT yok, MKK yok, Virman ücreti yok, Hesap işletim ücreti yok. Sadece işlem komisyonu var. O yüzden gizli geçirme yok.

https://www.getmidas.com/destek/bors...m-ucreti-nedir

Eskiden arasıra kesinti oluyordu, artık hiç kesinti olmuyor.

bilançosu https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1210687

ortakları DenizBank Ventures https://denizventures.com/

5. Bu tür kurumların sıkıntısı hesaplarına para yollanması. Örneğin İş Bankası'nda yatırım hesabı açarsanız İş Bankası size kendi adınıza hesap da açıyor ve paranızı kendi hesabınıza yatırıp o hesaptan hisse alabiliyorsunuz.

Midas'ta hesap açarsanız ise kendi hesabınız yok, onların hesabına para gönderiyorsunuz ve hisse alırken o hesaptan kullanıyorsunuz parayı bildiğim kadarıyla, bu da güven sorunu oluşturuyor. Yarın bir gün hesapta toplanan 5 milyar lirayla kaçmayacaklarının garantisi yok hiçbir kurumun.

Aracı kurumların bankalarla anlaşıp kişinin kendi banka hesabından sisteme dahil olabilmesini sağlamaları gerekiyor aslında ama bu da sanırım işlerine gelmiyor çünkü bankalar da bu işi bedavaya yapmaz.

6.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Bu tür kurumların sıkıntısı hesaplarına para yollanması. Örneğin İş Bankası'nda yatırım hesabı açarsanız İş Bankası size kendi adınıza hesap da açıyor ve paranızı kendi hesabınıza yatırıp o hesaptan hisse alabiliyorsunuz.

Midas'ta hesap açarsanız ise kendi hesabınız yok, onların hesabına para gönderiyorsunuz ve hisse alırken o hesaptan kullanıyorsunuz parayı bildiğim kadarıyla, bu da güven sorunu oluşturuyor. Yarın bir gün hesapta toplanan 5 milyar lirayla kaçmayacaklarının garantisi yok hiçbir kurumun.

Aracı kurumların bankalarla anlaşıp kişinin kendi banka hesabından sisteme dahil olabilmesini sağlamaları gerekiyor aslında ama bu da sanırım işlerine gelmiyor çünkü bankalar da bu işi bedavaya yapmaz.

Hesaplar aracı kurumlarda havuz olarak saklanıyor. Bankaların aracı kurumlarında da sizin adınıza bankada saklanmıyor. Bankadan aracı kuruma gönderiyorsunuz. Oradan havuz hesabına atılıyor. Banka aracı kurumlarında arkada banka olduğu için daha bir güven veriyor. Fakat bankadaki hesabınızla yatırımınızın ilgisi yok, hesap her zaman aracı kurumda. Bankalar bunu entegre olarak sanki kendi hesapları olarak gösteriyorlar. Böylece güven veriyor.

Ancak hisse veya fon aldıysanız, aracı kurumla işiniz yok artık, tamamen mallar ve TEFAS fonları MKK ve Takasbank ta saklanıyor hisseleriniz fonlarınız. Midas batsa bile hisselerinize ve yatırım fonlarınıza bir şey olmaz. Hepsi MKK da ve Takasbank ta sizin adınıza saklanıyor. Nakit paranızı da Midas ta tutmak istemezseniz istediğiniz zaman istediğiniz bankaya ücretsiz geri gönderin, sonra hisse alacağınız zaman Midasa geri gönderin.

7. kastirsef doğru söylemiş.
    işbanktan hisse alsanız bile aslında para ve hisseler iş yatırım hesabında tutulur.

bankalar elbette bu konuda en güven veren yerler.
    midasta hisse alıp mkkdan kilit koymadığını sürece risk var.
    adamlar sizin hisseleri satıp veya mevcutta bulunan paraları kaybetmesi durumunda ne gibi güvence var emin değilim. (
    daha da kötüsü güvenlikle ilgili konular, küçük firmaların datası nerede duruyor güvenlik önlemleri için ne kadar yatırım yapıyor bilinmez.

ayrıca şunu da paylaşayım, serverları doğrudan borsa istanbulda duran aracı kurumlar işlem hızı, güvenlik ve stabilite açısından daha güven veriyor bana.
    https://borsaistanbul.com/tr/sayfa/4...araci-kurumlar
    https://borsaistanbul.com/tr/sayfa/448/kolokasyon

8. Diyelim 1.000 lot Froto hissem var ve bugün %6 yükseldi. Bu nasılsa kapanışa doğru geri çekilir diye hepsini sattım ve gün sonuna doğru epey düştü ama yarın da düşebilir, piyasa bozdu diye kapanışta tekrar hisse almadım. Takip eden 3 gün de endeks dalganararak çekilmeye devam etti.

Şimdiiiii,

Eğer yatırım hesabım İş, Ak, Garanti vs bankalardaysa sattığım hissenin parası (diyelim ki 1 mn lira) kendi adıma olan hesabımda duruyor ve bankaların küt diye batma, parama çökme, paramı alıp kaçma şansı teorik olarak sıfır, ve fekat

Eğer hesabım Midas, Trive, Alnus, Ünlü, Meksa vs gibi banka dışı aracı kurumlardaysa sattığım hissenin parası otomatikman onların hesabında bekliyor değil mi? Farz edin ki piyasa bozdu diye yüzlerce müşteri hisselerin bir kısmını benim gibi sattı ve aracı kurumun hesabında müşterilerin toplam 5 milyar lira parası var ve bunu alıp kaçtılar. Ne olacak o zaman? Kimden alacaksın paranı?

Spk sana hisselerini garanti ediyor nakit paranı değil bildiğim kadarıyla. Zaten aracı kurumlara geçmeyen, güvenmeyen büyük çoğunluk da bu yüzden geçmiyor. Yıllarca sürecek mahkeme mahkeme mi dolaşsın millet aracı kurumdan parayı alabilmek için? O da alamaz zaten çünkü çoktan Sakar Şakir gibi kirişi kırıp arka kapıdan tüymüş olurlar yurt dışına.

Bankalar da bunu bildiği için yüksek komisyon alıyorlar.

Sayfa 50/53 İlkİlk ... 404849505152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •