Sayfa 101/250 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 801 - 808 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    syn selka
    yapılan hatalar sonunda akli selim galip çıkar, yapılması gerekeni yaparlar diye düşündüm.sonuçta pragmatik insanlardı.
    ama yanıldığımı kabul etmeliyim.bana pahalıya mal oldu.

sorum
    seçimden sonrası senaryo;
    önce devalüasyon sonra 500 puan faiz artışı mı olur?
    Sn.Bycxx yazınız buraya taşıdım...

Çünkü mevcut başlıkta bir yada iki yorum yazınca hemen ortaya "Burası Faiz başlığı burada tartışmayın 2 tane oran görebilmek için sayfalarca yazı var. Oran yazıp çıkın" diyorlar...

O sebeple bu başlığı açmıştım... Lakin elbette konular farklı değil...

Neyse...

Sn.Bycxx ben bir kriz beklentisi içinde değilim. Kriz borcunu ödeyememek demektir. Borcunu çevirememek demektir. Özal ve Çiller döneminde borcun %90 ı devletindi.. Ödeyemedi kriz koptu..

Oysa; şimdi borcun %90 ı özel sektörün yani şahısların... Mesela Bimeks battı.. Doğuş Otomotivin durumu kritik...

Yani; iflas ederse onlar eder...

Sn.CB faiz inecek diyor.. İnebilir.. İnerse yıl içinde USD 5 TL olur. USD ın 5 TL olması beni ırgalamaz, borcu olanı ırgalar diyebiliriz..

Oysa, önce borcu olanı ırgalar sonrada bizleri...

Döviz borcu olan yabancı para riski olan firmalar batar. İflas eder. Devlet borcunu ödemek yada borç geri ödeme dengesini muhafaza etmek için ZAM yapar...

Yapıyorda.. Köprülere, otoyollara, elektriğe, doğalgaza, alkole, sigaraya, akaryakıta herşey %10-%15-%20 artırıyor..

Artırırda...

Bu durumda devlet milletten alır gene alacağını ve borcunu öder...

Burada kritik olan şudur...

Fakirleşme kaçınılmazdır.. Hem de şiddetli.. Her ay devasa oranda fakirleşme.. Bu fakirleşme ORTA direği eritir.. Akıllı olup piyasayı okuyan orta direk üst gelir grubuna zıplar.. Okuyamayan orta direkt erir, fakirleşir ve alt gelir grubuna düşer.. Örnek Brezilya...

Ekonomilerde ORTA direkt en önemli unsurdur..

Şimdilerde artık İNCİK BONCUK konaklarında, AUDI A4 yada Mercedes BMW ler ile kendisini üst gelir grubunda göstermeye çalışan orta kesim için bu lüks araçları satma zamanı yavaş yavaş geliyor...

Buna karşı; Bu durumu hisseden LİKİTTE kalan ufakta Sermaye si olan ORTA kesim nemalanır...

Olan gene alt gelir grubunda olana olur..

Kişi başına gelir 11,000 USD ise bu seneye 7,000 USD olur sonra ki sene 5,000 USD olur sonraki sene dibe vurur 2500 USD a ineriz..

Kalan kalır; ölen ölür.. Kalan sağlar bizimdir...

Kısacası;

"Altta kalanın canı çıksın, ekonomisidir.." Önümüzdeki 3 yıl daha şiddeti daha da artarak devam edecektir...

FED 0,75 olan faizini daha 1,25 e getirdi.. Niyetleri %3 e kadar getirmek...

Varın sizi düşünün gerisini...

2. Şimşek milletin cebine goz dikmis!

Zannedersiniz büyük bir iş başarmış! gram altınımı çıkarmam yastık altından. Dolaylı vergi sorununu 15 senedir çözemedin Şimşek efendi. Niyetin nedir?

Başbakan Yardımcısı Şimşek, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasında ikinci ihraç döneminin tamamlandığını belirterek, "Geçen yıl gerçekleştirilmiş ilk ihraçla birlikte yaklaşık 4,4 ton altın ekonomiye kazandırılmıştır." dedi.

https://aa.com.tr/tr/ekonomi/yastik-...-cikti/1125096

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku

Çünkü mevcut başlıkta bir yada iki yorum yazınca hemen ortaya "Burası Faiz başlığı burada tartışmayın 2 tane oran görebilmek için sayfalarca yazı var. Oran yazıp çıkın" diyorlar...

Neyse...

Sn.Bycxx ben bir kriz beklentisi içinde değilim. Kriz borcunu ödeyememek demektir. Borcunu çevirememek demektir. Özal ve Çiller döneminde borcun %90 ı devletindi.. Ödeyemedi kriz koptu..

Oysa; şimdi borcun %90 ı özel sektörün yani şahısların... Mesela Bimeks battı.. Doğuş Otomotivin durumu kritik...

Sn.CB faiz inecek diyor.. İnebilir.. İnerse yıl içinde USD 5 TL olur. USD ın 5 TL olması beni ırgalamaz, borcu olanı ırgalar diyebiliriz..

Döviz borcu olan yabancı para riski olan firmalar batar. İflas eder. Devlet borcunu ödemek yada borç geri ödeme dengesini muhafaza etmek için ZAM yapar...

Yapıyorda.. Köprülere, otoyollara, elektriğe, doğalgaza, alkole, sigaraya, akaryakıta herşey %10-%15-%20 artırıyor..

Artırırda...

Fakirleşme kaçınılmazdır.. Hem de şiddetli.. Her ay devasa oranda fakirleşme.. Bu fakirleşme ORTA direği eritir.. Akıllı olup piyasayı okuyan orta direk üst gelir grubuna zıplar.. Okuyamayan orta direkt erir, fakirleşir ve alt gelir grubuna düşer.. Örnek Brezilya...

Şimdilerde artık İNCİK BONCUK konaklarında, AUDI A4 yada Mercedes BMW ler ile kendisini üst gelir grubunda göstermeye çalışan orta kesim için bu lüks araçları satma zamanı yavaş yavaş geliyor...

Buna karşı; Bu durumu hisseden LİKİTTE kalan ufakta Sermaye si olan ORTA kesim nemalanır...

Kişi başına gelir 11,000 USD ise bu seneye 7,000 USD olur sonra ki sene 5,000 USD olur sonraki sene dibe vurur 2500 USD a ineriz..

Kısacası;

"Altta kalanın canı çıksın, ekonomisidir.." Önümüzdeki 3 yıl daha şiddeti daha da artarak devam edecektir...

ben seçimden sonra dolarda çok şiddetli bir yükseliş bekliyorum.Umarım sermaye kontrolü yada dillendirmek istemediğim başka birşey yapmazlar...
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku

Neyse...

Artırırda...

Kısacası;

Orta direğe tavsiyeniz nedir böyle durumlarda, yatırım olarak?

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. MERKEZDEN FAİZ ARTIŞI BEKLEYENLER:

6. Şahsen erken seçim benim için bir bulanıklık oldu, ne bir tahmin yapabiliyorum ne bir öngörü. Her tarafa çekilebilecek, belirsizlik abidesi bir seçimde piyasaların nasıl bu kadar sakin kaldığını da anlayamıyorum.

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    ben seçimden sonra dolarda çok şiddetli bir yükseliş bekliyorum.Umarım sermaye kontrolü yada dillendirmek istemediğim başka birşey yapmazlar...
    https://twitter.com/m_altun08/status/987790161269481472 Sanırım dillendirmek istemediğiniz şey mevduatlara çökülmesi. Her ne kadar Erol Mütercimler gibi kişileri komplo teorisyeni olarak görüp, tahminlerinin olmasının çok zor olduğunu bilsem bile insanın içini küçükte olsa bir endişe kaplıyor.

7. Fiziksel gram külçe altın veya gram külçe gümüş. Ama kuyumcudan almayın. İstanbul da Mısır çarşısı civarındaki veya toptancılardan alın. Komisyon oranı düşük olsun. Kuyumcular çok fazla komisyon alıyorlar.

Kağıt paralardan uzak durun.

USD Euro gbp JPY gibi kağıt paraların hepsi çöp... ülkeler borç batağında...

Fiziksel altın ve gümüş en garanti yatırımdır.

Alıntı Originally Posted by ROOKY Yazıyı Oku
    Orta direğe tavsiyeniz nedir böyle durumlarda, yatırım olarak?

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Fiziksel gram külçe altın veya gram külçe gümüş. Ama kuyumcudan almayın. İstanbul da Mısır çarşısı civarındaki veya toptancılardan alın. Komisyon oranı düşük olsun. Kuyumcular çok fazla komisyon alıyorlar.

...
    https://www.gramaltin.com/index.php Bu siteyi İstanbul Altın Rafinerisi sitesinin üzerinden buldum. Acaba bu site hakkında bilginiz var mı? Hiç kullandınız mı? Komisyon ve güvenilirliği hakkında bilginiz var mıdır?

Sayfa 101/250 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •