Sayfa 104/250 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 825 - 832 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Çok güzel yazılar yazılmış bunlara ek olarak şunu söylemek isterim GSMH daki düşüşler zamanın da milli servetlerle karşılandı bı şekilde özelleştirmeler varlık satışları gibi ama bu sefer onlarda yanımızda olmuycak sata sata birşey de kalmadı devlet neyle tolare edicek bu kayıpları vergi desen halkta öyle bı para yok maalesef anliycaniz iflas kapıya yanaştı satacak birşey de kalmadı

PRA-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku

100 milyar borç da 2,000 USD ne ise;
    400 milyar bırç ile 8,000 USD gelir aynı olmasa bile denk diyebiliriz...

Bu denklemi sevdim...

Size mantıklı geliyorsa tabi...

2000 yılı nüfusu 63 milyon.

2018 80 milyon.

Nasılsa bizim ekonomimiz, ürettiği dolar bazında gayrısafi milli hasıla ile bu artan nüfusa bile 4 kat artan gelir payı vermiş...

Bu katakulliye ben de, bnir çok ekonomist de inanmıyor ama...

Hadi öyle diyelim...

İyi de adam milli gelirden çok pay almış ama borç içinde...

Bu dış borcu kim nasıl ödeyecek?

Dedim ya dış ticaret açığı var...Katma değeri yüksek mal üretemiyoruz. Yani karlı değil ihracatımız.

Devlet bütçesi nanay...

Fert zorda...

Nasıl ödenecek.

Yukarıda sizin denkleminizi önüne koyup "ver bakalım parayı" mı diyeceğiz Ahmet amcaya?

Sayin , selka , yazinizi ilgiyle okudum. Fikirlerinize saygi duyuyorum. Ben kast etmek istediginiz iyi durumun pekde oyle olmadigini dusunenlerdenim
    Kendi uzerinizden verdiginiz ornek de, sizin yerinize ulkemizi koyarsak borclarin odenebilme ve surdurulebilme teminati neler olabilir. Birde hesapta olmadigini dusundugumuz ama ongorulebilir konjekturel sorunlarin ayak sesleri geliyorsa, boyle pozitif olunabilir mi. Ornegin (Allah muhafaza ) gayrimenkul gelirlerinizi elde ettiginiz gayrimenkulleriniz serseri bir fuze ya da goktasi dusmesi sonucu ya da deprem sonucu yok olsa. Uzaylilar ABD ye yeter artik bu dunyaya cektirdikleriniz deyip, hakim gucu zapturap altina aldiginda dolar yerle yeksan olsa. Yaptiginiz karsilastarmali ornegin insanlara faydasi olur mu. İnsanlari bilmeden istemeden yaniltabiliriz. Dikkatli olmakta fayda var diyorum. Bugun oglumu bu konuda ikna edebilmek konusunda zorluk yasadigimi dusunurken, cayocaginda kendi kendime bir makale yaziverdim. Sizin gorusunuzun aksi yonundeydi. Ve basligi, Buyuk Felaket idi. Sizin yaziniza da rastlayinca yazmak istedim. Umarim yanlis anlasilabilecek biraey yazmamisimdir.

4. SN.AYDIN öncelikle ekonomide pozitif değilim... (Kısa ve Net)

Anlatmak istediğim (Sn.Bora anladı.. Ahmet amca örneği ile ) şudur....

Lakin genelde sözelciler ile sayısalcılar arasındaki temel düşünme mantığıdır...

Verdiğiniz örneklerde her şey var...

Şöyle ki;

Mühendis rahat yolculuk yapmak için "At Arabası" yapar.. Karşısı itiraz eder.. AT Arabası kırılabilir...

Araba yapar, bozulabilir..

Uçak yapar, düşebilir...

Tren yapar, devrilebilir...

Tünel yapar, çökebilir...

O zaman sadece AT ile yolculuk yap denir,

ölebilir.....

O zaman yürü, sakatlanabilirim....

O zaman otur oturduğun yerde denilir...

Yukarıdaki her örnek doğrudur ve belirtilen risklerde bir yerlerde gerçekleşmiştir de...

O zaman teknoloji bitsin mi?

Her zaman bir risk, her zaman problem vardır... Hayatta mühendislikte %100 GARANTİ diye bir şey yoktur...

Elbette tepeme bir füze, evime göktaşı düşebilir ve yahut bir depremde tüm gayrimenkullerim çökebilir de...

Dedim ya... "Bahtsız BEDEVİ misali..."

O vakit yapacak hiçbir şey yoktur....

Bence RASYONALİTE önemlidir...

Ama yanlış anlaşılmak istemem.. sadece Kriz için hala vakit var.. Önce Fakirleşme sonra bu kafa devam ederse Kriz yada Büyük Felakette diyebiliriz...

5. Ekonomiyi dolaylı vergi çökertiyor.

Dolaylı vergi sorunu çözülmedikçe yüksek faiz yüksek kur yüksek işsizlik devam eder!

Dolaylı vergi oranı %74 lerde geziyor. Herşey kayıtdışı.

Ağbal: Akaryakıtta ÖTV düşürülmeyecek
    Maliye Bakanı Ağbal, akaryakıtta ÖTV'nin aşağı çekilmesi gibi bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.

https://www.dunya.com/ekonomi/agbal-...-haberi-413934

Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    Gokay Otyam S&P'ye göre;

Bangladeş
    Brezilya
    Dominik Cum.
    Gürcistan
    Honduras
    Kosta Rika
    Makedonya ve Vietnam ile aynı durumdayız...

dış mihraklar bizi ne hale getirmiş...

karakemal ve sugosu dan yorumlar bekliyoz. konuda uzman onnar sanırım

6. USD 4,25 TL ye geldi... Bıçak kemiğe dayandı.. Bu memlekette maalesef her işi kendin yapıcaksın.. Araba alırken, araba uzamnı, ev alırken gayrimenkul uzmanı, eğitim alırken eğitim uzmanı, yatırım yaparken de yatırım uzmanı olman gerek....

Olamaz isen, BİTERSİN...

Arkadaş bu memlekette yaşam çok ZOR.. İnan çok ZOR...

Kağıt üzerinde Hukuk var, Adalet var, Savcı var Polis var. Bilim adamı var, Hoca var. Uzman var işçi var. Var oğlu var...

Ama neden bu haldeyiz....

Mevduat forumunu okuyorum ama oraya yazma cesaretini kendimde bulamadım.. Yahu, TL gün geçtikçe PUL a oradan da ÇÖPE doğru gidiyor...

Bence sadece %5 değersizleşme ile ÇÖP seviyesindedir...

O sebeple 6 aydır hala %15 veren var mı? diye soru soran var... %14,80 ile ne oldu ki? %15 ile ne olucak?

Bu kadar sahipsiz, aleni bir şekilde ortada kaldığımızı hatırlamıyorum... Sorumlu birisi çıkıp BİZ BURADAYIZ arkadaş diyen yok...

Oysa SPK sı var, Hazine Müsteşarlığı var, Maliye Bakanlığı var, BDDK sı var, TCMB var, Sınai Kalkınma Bankası bakanlığı var, BIST i var var oğlu var....

Türkiye'de her kadro DOLU hem de DOPDOLU.. Ama sorumlu yok! USD 4,25 olmuş kim sorumlu?

Ekonomi Bakanlığı mı? Başbakan mı? MB başkanı mı?

Arkadaş birikimlerimiz emeğimiz eriyor...

Ben 4 TL zirve diye yazdığımı hatırlıyorum. Lakin 4,25 oldu... Memleket DİNGONUN AHIRINI geçti...

Eline 5,000,000 USD alan piyasası BIST i manüpüle edebiliyor....

Yazıktır, günahtırr bu memlekete bu insanlara ... Çıkın birisi sorumluluğu üstleniin...

Ve adam gibi 500 baz puan FAİZ artırın...

Bugün GÖSTERGE FAİZİ %15 i geçmiş senin Politika faizin %8..

%100 fark var....

Ee insaf... Nasıl uzmanlarsınız, nasıl bilirkişisiniz...

Arada 9,10,11,12,13,14 ve 15 var....

Yazık, çok yazık....

TL tutana kadar LEBLEBİ alsaydık; geçen seneki fiyat ile bu seneki LEBLEBİ fiyatı %25 zamlı...

En azından Paramızı korurduk..

7. Dolaylı vergi oranı azalmadıkça sorunlar çözülmez!

Siyasilere bunu söyleyin yeter!

Dünyada %74 dolaylı vergi oranı olan kaç ülke var?

Ben sizi temin ediyorum. Devlet dolaylı vergi oranını kademeli olarak %50 ye indireceğim diye bir program yapsın, ertesi hafta USDTRY 4 ün altına gelmezse ne olayım!

Dolaylı vergi oranının yüksek olması bütün bu yaşadığımız sorunların kök nedeni! Bunun mimarı da Şimşek Babacan Ağbal vb liyakatsiz bakanlardır!

CEMİL ERTEM birgün Mazotta ÖTV yi azaltacağız dedi, dolar aniden düştü! Ertesi hafta AĞBAL liyakatsizi Mazotta ÖTV indirimi düşünmüyoruz dedi dolar tekrar fırlamaya başladı!

Yabancıların tek takip ettiği gösterge enflasyon! Enflasyonu dolaylı vergilerle asla kontrol edemezsin. Çünkü herşey indirekt ve kayıtdışı! TCMB nin enflasyon tahminlerinin hiçbir sene tutmamasının sebebi de dolaylı vergilerin yüksek olmasıdır!

%74 dolaylı vergi ekonomiyi yürümez hale getiriyor!

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    USD 4,25 TL ye geldi... Bıçak kemiğe dayandı.. Bu memlekette maalesef her işi kendin yapıcaksın.. Araba alırken, araba uzamnı, ev alırken gayrimenkul uzmanı, eğitim alırken eğitim uzmanı, yatırım yaparken de yatırım uzmanı olman gerek....

Olamaz isen, BİTERSİN...

Arkadaş bu memlekette yaşam çok ZOR.. İnan çok ZOR...

Kağıt üzerinde Hukuk var, Adalet var, Savcı var Polis var. Bilim adamı var, Hoca var. Uzman var işçi var. Var oğlu var...

Ama neden bu haldeyiz....

Mevduat forumunu okuyorum ama oraya yazma cesaretini kendimde bulamadım.. Yahu, TL gün geçtikçe PUL a oradan da ÇÖPE doğru gidiyor...

Bence sadece %5 değersizleşme ile ÇÖP seviyesindedir...

O sebeple 6 aydır hala %15 veren var mı? diye soru soran var... %14,80 ile ne oldu ki? %15 ile ne olucak?

Bu kadar sahipsiz, aleni bir şekilde ortada kaldığımızı hatırlamıyorum... Sorumlu birisi çıkıp BİZ BURADAYIZ arkadaş diyen yok...

Oysa SPK sı var, Hazine Müsteşarlığı var, Maliye Bakanlığı var, BDDK sı var, TCMB var, Sınai Kalkınma Bankası bakanlığı var, BIST i var var oğlu var....

Türkiye'de her kadro DOLU hem de DOPDOLU.. Ama sorumlu yok! USD 4,25 olmuş kim sorumlu?

Ekonomi Bakanlığı mı? Başbakan mı? MB başkanı mı?

Arkadaş birikimlerimiz emeğimiz eriyor...

Ben 4 TL zirve diye yazdığımı hatırlıyorum. Lakin 4,25 oldu... Memleket DİNGONUN AHIRINI geçti...

Eline 5,000,000 USD alan piyasası BIST i manüpüle edebiliyor....

Yazıktır, günahtırr bu memlekete bu insanlara ... Çıkın birisi sorumluluğu üstleniin...

Ve adam gibi 500 baz puan FAİZ artırın...

Bugün GÖSTERGE FAİZİ %15 i geçmiş senin Politika faizin %8..

%100 fark var....

Ee insaf... Nasıl uzmanlarsınız, nasıl bilirkişisiniz...

Arada 9,10,11,12,13,14 ve 15 var....

Yazık, çok yazık....

TL tutana kadar LEBLEBİ alsaydık; geçen seneki fiyat ile bu seneki LEBLEBİ fiyatı %25 zamlı...

En azından Paramızı korurduk..

8. Bazıları saat sever!
    Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ‘hediye’ 700 bin TL’lik saatinden sonra çiçeği burnunda Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da hediye saatleri sevmesi dikkat çekiyor

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber...at_sever_.html

Vatandaş dolaylı vergilerin yüksekliğinden şikayetçi. Hedefinizde dolaylı vergi oranlarında indirim var mı?

- İki yakasını bir araya getiren, bütçe disiplinine dikkat eden ülkeler ekonomik olarak büyüyorlar. Yatırımcılar bu tür ülkelere daha fazla güveniyor. Dolayısıyla biz Türkiye olarak bütçeyi daha fazla vergi geliriyle finansa etmeliyiz, daha fazla borçlanarak değil. Borçlanmayla bütçeyi finanse etme lüksümüz yok. Doğrudur bizim vergi gelirlerimizin önemli bölümü dolaylı vergilerden oluşuyor. Bunların azaltılmasını şu anda mümkün görmüyorum.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/m...dayim-40032351

Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Dolaylı vergi oranı azalmadıkça sorunlar çözülmez!

Siyasilere bunu söyleyin yeter!

Dünyada %74 dolaylı vergi oranı olan kaç ülke var?

Ben sizi temin ediyorum. Devlet dolaylı vergi oranını kademeli olarak %50 ye indireceğim diye bir program yapsın, ertesi hafta USDTRY 4 ün altına gelmezse ne olayım!

Dolaylı vergi oranının yüksek olması bütün bu yaşadığımız sorunların kök nedeni! Bunun mimarı da Şimşek Babacan Ağbal vb liyakatsiz bakanlardır!

CEMİL ERTEM birgün Mazotta ÖTV yi azaltacağız dedi, dolar aniden düştü! Ertesi hafta AĞBAL liyakatsizi Mazotta ÖTV indirimi düşünmüyoruz dedi dolar tekrar fırlamaya başladı!

Yabancıların tek takip ettiği gösterge enflasyon! Enflasyonu dolaylı vergilerle asla kontrol edemezsin. Çünkü herşey indirekt ve kayıtdışı! TCMB nin enflasyon tahminlerinin hiçbir sene tutmamasının sebebi de dolaylı vergilerin yüksek olmasıdır!

%74 dolaylı vergi ekonomiyi yürümez hale getiriyor!

Sayfa 104/250 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •