Sayfa 111/250 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 881 - 888 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Şİmdi öğrendim...

ABD nin Kudüs'e büyükelçiliğini taşıması kararı inanılmaz..

Sonuçta BM olmaz kararı varken...

Bu ne devlet ciddiyetine uyar, ne devlet adabına; ne de devlet ahlakına...

Sonuçta BM bir gerekçeli "OLMAZ KARARI" var....

Dünyada HUKUK GUGUK olmuş durumda....

İsrail askerleri 500 adet Filistinli yi gerçek mermiler ile yaralamış, 50 kadarını ise şehit etmiş...

İnanılmaz kötü bir durum...

Hayatımda devletlerin terörist olabileceğini gizli saklı okunur bilinirdi lakin bir devlet nasıl terörist olur bu kadar aleni apaçık hayatımda görmemiştim.

500 silahsız insana ateş et, ağır yarala ve 50 tanesini de öldür...

İnanılmaz...

Asker değil, silahlı değil.. Sivil insan bunlar ve amaçları sadece "DOĞAL HAKLARI OLAN abd VE israil İ PROTESTO ETMEK..."

Bu durumu tek kelime ile "Lanetniyorum...."

2.  Alıntı Originally Posted by alikfor Yazıyı Oku
    yardımcı olabilecek fikir beyan edebilecek varsa sevinirim bir yakınımın internet bankacılığı hacklendi yaklaşık 100k zarar şuan büyük ihtimal banka parayı karşılayacak ama mahkeme sonrası ben çok tedirgin oldum ve internet bankacılığını kapattım ama anlık işlem yapamıyorum ve para kaybediyorum fikir ve düşüncelerinizi öğrenmek isterim
    Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için Finans işlemleri yaptığım bilgisayar ile günlük kullanım bilgisayarım farklıdır. Banka ve finans işlemleri için sadece bir bilgisayarı ayırırım. Video dahi izlemem...

Sadece bankaya gir ve çık bu kadar...

Sonuçta güvenlik önemli ama teknoloji büyük kolaylık...
    Dediğim gibi en fazla 1500 TL ye bu sorunu halledebilirsiniz...

3.  Alıntı Originally Posted by colkutupayısı Yazıyı Oku
    İşin daha vahim yanı tüm ekonomik ve jeopolitik riskler yükselirken birileri borsayı inatla tutmaya ve yükseltmeye çalışıyor. 2010 yılından beri borsayı yakınen takip ederim ve son 2 yılda borsa yapması gereken hamlelerin tam tersine hareket ediyor. 2 yıl ünce varlık fonu kurulduğundan beri borsanın riskler arttıkça yükselmesi bende şüpheler uyandırdı. Bist 30 daki birçok hisse inatla alımlarla endeks defalarca 120 bin üzerine taşındı. öreğin bu gün bile borsanın özellikle bist30 hisselerine %4-5-6 lara varan yükselişlerle borsanın %2 lere varan yükselmesi tam bir şüphe uyandırdı. Dolar 4.30 üzeri taban oluşturuyor. euro 5.20 üzerine yerleşiyor. en önemlisi brent petrol 78 dolar üzerine atmış. Faiz ve enflasyon son 15 yılın en yükseğine gelmiş. cari açık her ay katlanarak artıyor. 2 ay gibi kısa bir sürece erken seçim getiriliyor. say say bitmez nedenler ve sebepler olmasına rağmen borsa bir şekilde birileri tarafından yükseltiliyor. Tahmin ettiğim gibi ise ekonomide bir kriz gelirse geçmişte yaşanmış en şiddetli kriz bu yaşanacak kriz yanında solda sıfır kalır. PALA diye nam salmış bir organizasyon tarafından bir takım fonlar kullandırılarak borsa yükseltilmeye ç.alışılıyorsa ve yabancılar bunun farkına varıp ufaktan ufaktan satıyorsa krizin adı konduğu an borsayı ne 80 binde ne 60 binde ne 50 binde ne 40 binde nede 30 binde duracak şekilde basarlar. Borsayı yükselmeye çalışan PALA dalaylaması da yabanın elinden alarak yükseltiği ve yabancının son hamleleri ile 40 binlere kadar belki daha aşağısına kadar basılan ve vc kağıdı niteliğine dönen bir borsa çöplüğü kağıtlarını kucağında bulacaktır. İnşallah tahmin ettiğimi yapmıyorlardır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen borsanın inatla yükseltilmesi bende bu kaygılara neden oldu. Umarım yanılıyorumdur. Eğer yanılmıyorsam ve bu haltı yemişler ise son sürat duvara giden bir arabanın kaçınılmaz sonunu yaşayacağız demektir.
    Sn.Çöldekutupayısı tespitlerinizi doğru bulmakla; katılamadığım hususları arz etmek istedim.

Ben 2005 yılından beri hergün piyasayı izlerim.. Unutamadığım 3 şey vardır...

2008 Mortgage Krizinde Hissede olan ben.. Tek kelime nefessiz hergün 1 ay boyunca piyasa %5 düşerek toplamda %65 düşmüştü...

2012 Fed başkanı Fernanke "Parti Bitti" cümlesi kullanması ve Gezi olayları ile 93,000 olan endeks nefessiz 68,000 e inmesi...

3.cüsü sizin bahs ettiğiniz durum...

Şartlar asla 100,000 olmaz derken 85,000 den bir anda 100,000 oradan 110,000 e sonra Türkiye Sınır Ötesi Savaş Harekatı yapılıyor denilerek 122,500 e yükseldi...

Normal şartlarda BIST in yeniden 85,000 lere dönmesi gerekirken...

Burada tuhaf bir durum olması manidar....

Bugüne gelince gerçekten BIST in %2-3 yükselmesi için hiçbir sebep yok...

Bilakis beklentilerden çok daha kötü gelen Cari Açık Verisi Bist'i ateşledi....

Ardından Kudüs'ten gelen vahşet haberleri ile Roketledi...

Normal de; tarih boyunca savaşlar hep Kudüs yüzünden yapılmıştır.

Kudüs'ün bu denli vahşi bir katliama sahne olması, Sn.Cumhurbaşkanımızın da, Londra'da durumu değerlendirirken

-2.Dünya Savaşı öncesi karanlık günlere benzer bir durum yaşıyoruz, şeklinde bir değerlendirmeyi piyasalar hiç ciddiye almamış görünüyor...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,397
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Çöldekutupayısı tespitlerinizi doğru bulmakla; katılamadığım hususları arz etmek istedim.

Ben 2005 yılından beri hergün piyasayı izlerim.. Unutamadığım 3 şey vardır...

2008 Mortgage Krizinde Hissede olan ben.. Tek kelime nefessiz hergün 1 ay boyunca piyasa %5 düşerek toplamda %65 düşmüştü...

2012 Fed başkanı Fernanke "Parti Bitti" cümlesi kullanması ve Gezi olayları ile 93,000 olan endeks nefessiz 68,000 e inmesi...

3.cüsü sizin bahs ettiğiniz durum...

Şartlar asla 100,000 olmaz derken 85,000 den bir anda 100,000 oradan 110,000 e sonra Türkiye Sınır Ötesi Savaş Harekatı yapılıyor denilerek 122,500 e yükseldi...

Normal şartlarda BIST in yeniden 85,000 lere dönmesi gerekirken...

Burada tuhaf bir durum olması manidar....

Bugüne gelince gerçekten BIST in %2-3 yükselmesi için hiçbir sebep yok...

Bilakis beklentilerden çok daha kötü gelen Cari Açık Verisi Bist'i ateşledi....

Ardından Kudüs'ten gelen vahşet haberleri ile Roketledi...

Normal de; tarih boyunca savaşlar hep Kudüs yüzünden yapılmıştır.

Kudüs'ün bu denli vahşi bir katliama sahne olması, Sn.Cumhurbaşkanımızın da, Londra'da durumu değerlendirirken

-2.Dünya Savaşı öncesi karanlık günlere benzer bir durum yaşıyoruz, şeklinde bir değerlendirmeyi piyasalar hiç ciddiye almamış görünüyor...
    Sn.selka arkadaşın bahsettiği durumları bir süredir bende takip ediyorum.Borsada kesinlikle bir dümen çevriliyor.Bende bazı otoritelerin bistin düşüşünün önüne geçtiği kanaatindeyim..1998 yılından beri sermaye piyasalarını takip ederim.Burda pek yazmasamda tanıdığım geçmişte profesyonel olarak da çalışan bir çok insana aynı soruyu yönelttiğimde kesinlikle bir dümen çevirildiği cevabını alıyorum.Bistin yükselmesi için hiçbir neden yok. Akbank ve garanti bankasının yakın izlemeye alınan kredilerin devasa miktarını bile es geçen bir bist var.Bu beni oldukça şüphelendiriyor.Jeopolitik riskler de azalmış değil.Erken seçim kararı alınması da ekonominin pek iyi yolda olmadığı izlenimini veriyor bana.Yani olumlu olan hiçbir şey yok gibi....Cari açık artıyor...55 milyar doları buldu..Ama daha vahim olan şey yönetimin hala faizi indireceğim söylemi DOLARIN ATEŞİNİ harlıyor adeta..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by Pythagoras Yazıyı Oku
    nitelik dediğiniz; ingilizce konuşması, diplomasının olması mı ?

şu an sokakta 18-25 bandındaki gençlerin çoğu çöp, ve daha acısı ne biliyor musunuz ?

7-18 yaş bandındaki bir nesil çöp bile olmayacak bir potansiyel ile geliyor ...

peki neden ?

aman benim oğluşum en iyi özel okula gitsin, yıllık 50 bin usd veriyim şu liseye göndereyim, iphone unu alayım, harçlığını vereyim hatta altına arabasını çekeyim, üniversiteye geçersede ev tutarım.

bu oğluşum, kızım prensesim bakış açınız ile 25 yaşından sonra çocuğunuzla bir ilişkiniz bile olamayacak ve size düşman olacaklar..

devlet okuluna gidecek, yokluk görecek, adam olacak, baba parası ile kız/oğlan peşinde koşmayacak..

alın size nitelikli nesil..

daha bugün metroda iki tane 15-18 yaş arasında genç gördüm. ( efendim metroya binmiyorsunuz sizin hummerlarlarınız var biliyorum ama..) kız erkeğin saçını çekiyor tokatlıyor, kız gülüyor çocuğu öpüyor üzerine oturuyor, sonra çocukta ona tekrar vuruyor ve öpüyor.. toplum içinde sabahın köründe, anası babası aman benim bebeğim özel okula gitsin diye onbinlerce doları okusun diye çalıştığını savunan bir kitlenin produksiyonu..

aslında anne baba neden bu kadar özel okul meraklısı biliyormusunuz ? çünkü kendisi eğitim verebilecek, yetiştirebilecek niteliklere sahip değil, ben çalışıyorum ve ilgilenemeyeceğim zamanım yok, bu açığı en güzel en pahalı okulda okutarak tolere edeceğim..

"edemeyeceksin."

syg,

Sn.Pythagoras ülkedeki son gerçek nesil 1980 ler de ilkokula başlayan nesildir.. Yani benim yaşıtlarım...

Yukarıda anlattığınız tüm olaylar şundan ibarettir....

Bu durum; Mevcut nesilin "Hakkını aramak ile; Saygısızlık yapmanın arasındaki ince çizgiyi anlayamamış, öğrenememiş olmasından kaynaklanmıştır..."

Eskiden sınıfta kalma gibi bir durum vardı.. Sınıfta her yıl en az 1 yada 2 kişi kalırdı... Bunların en az 5 ile 10 tanesi EYLÜL den bütünleme sınavına girerdi...

Pazartesileri tırnak, mendil... Cuma günleri uzun saç kontrolü yapılırdı...

Şimdi böyle şeyler yok...

Sınıfta kalmak yok. Bütünleme yok. Eylül gel yok... Disiplin Yok yok...

Mantar gibi öğrenci, domates gibi lisans mezunu genç, salatalık yetiştirir gibi profesörler var....

Eskiden Öğrenci öğrenci, Üniversite mezunu gerçek mezun, profesör harbiden profesördü...

Şimdi her şey cıvık, vıcık, laubali ve samimiyetsiz, hormonlu....

KISACA

Ben Türkiye'de sorunların BÜYÜME ile BÜYÜDÜĞÜ nü düşünenlerdenim...

6. Bazı forum başlıklarında okuyorum, bu okuduklarımı da yanlış buluyorum.. Yönlendirme yapılıyor... Aslında o başlık altında cevap vermek isterdim ama yanlış anlaşılmalar çok oluyor...

Kendi başlığıma, yazacağım ve geçeceğim ve bu konu ile verilen yanıtları cevaplamayacağım.
    Lütfen kabalık olarak algılamayınız... Okuyunuz kendi aklınız ile karar alınız...

USD şu kadar oldu, zarar bu kadar.. Hisse şuradan buraya indi, zarar bu kadar... Altın şuraya çıktı şu kadar kar...

Arkadaşlar bunların hepsi yanlış ve yönlendiricidir.. Yapmayalım...

Mesela bir başlıkta.. USD 3,50 TL idi şimdi 4,50 TL alsan şu kadar kar.. Faizde kaldın bu denli zarar...

Peki sorarım o arkadaşlara...

En dipten kim alabilir? Ya da en tepeden kim satabilir? Ama hesaplar hep en dipten, satışlar hep en tepedendir.. Bu hatırlatılmaz...

Şu an bu adam sizin yönlendirmeniz ile 1,000,000 TL sini %15 faizden çekip 4,50 TL den USD alsa yıl sonu USD kuru 4,12 TL olursa bu adamın faizden zararı ne olur?

4,50 TL den USD alsa, %15 faizi eklesen USD ın 5,18 TL ve üzeri olması gerekir ki, YÖNLENDİRDİĞİNİZ bu adam faizden fazla para kazansın..

Mantıklı mı? Mantıklı diyorsan zaten bu yazımı hiç okuma sen, bırak...

Eee insaf... Ne diyeyim...

Yabancı bizi kazıklıyor, biz birbirimizi daha fazla...

Ben USD 3,77 TL de iken 26 Şubat burada ki yazımda USD ın ucuz olduğu alınabileceğini kısa vade 4,12 olabileceğini yazmıştım...

Alın demedim... Alınabilir dedim... Yine %100 emin olamıyor, insan....

Ama %100 emin şekilde siz 4,50 TL den USD alın almayan ZARAR eder diyebilecek derecede EKONOMİ ve yatırım bilginiz var...

Ben Geçen sene 4,50 TL lerin 2018 yılı TEPE noktası olabileceğini yazmıştım...

Hatırlayan arkadaşlar olabilir...

Arkadaş, USD 4,50 oldu ise 4,80 de olabilir..

İtirazım buna değil, itirazım bu keskinlik ve nETTE nasıl yazıp, nasıl tavsiye ettiğinizdir...

Yazık yahu.. Vallahi yazık... Millet mutfak yemek çoçuğundan bebesinden kısıp birikim yapıyor...

Bilgi paylaşalım ama bu şekilde değil...

Ben şu an bankaların hisselerinin oldukça uygun yerlere geldiğini düşünüyorum....

USD a ise BİST yeniden 125,000 e gelirse bakarım...

Niye birbirimize kazık atıp YABANCI kazansın yerli zarar etsin mantığı güderiz ki...

Açıkça yazıyorum...

Evet USD 4,50 TL den %10 ihtimal ile 4,80 olabilir ama 6 ay sonra her ay 3 kuruş 5 kuruş ine ine melete melete 4,00 TL olursa ne olur?

Öyle bir ihtimal yokmu? USD her ay 10 kuruş üzerine mi koyuyor?

Yazıktır ya... Aklı filan bir kıt olan inanabilir...

Baba'dan Altın Öğüt;

"Ey Oğul, Kendi Kendimize verdiğimiz zararı, kırk el birleşse veremez, derdi.."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,397
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Bazı forum başlıklarında okuyorum, bu okuduklarımı da yanlış buluyorum.. Yönlendirme yapılıyor... Aslında o başlık altında cevap vermek isterdim ama yanlış anlaşılmalar çok oluyor...

Kendi başlığıma, yazacağım ve geçeceğim ve bu konu ile verilen yanıtları cevaplamayacağım.
    Lütfen kabalık olarak algılamayınız... Okuyunuz kendi aklınız ile karar alınız...

USD şu kadar oldu, zarar bu kadar.. Hisse şuradan buraya indi, zarar bu kadar... Altın şuraya çıktı şu kadar kar...

Arkadaşlar bunların hepsi yanlış ve yönlendiricidir.. Yapmayalım...

Mesela bir başlıkta.. USD 3,50 TL idi şimdi 4,50 TL alsan şu kadar kar.. Faizde kaldın bu denli zarar...

Peki sorarım o arkadaşlara...

En dipten kim alabilir? Ya da en tepeden kim satabilir? Ama hesaplar hep en dipten, satışlar hep en tepedendir.. Bu hatırlatılmaz...

Şu an bu adam sizin yönlendirmeniz ile 1,000,000 TL sini %15 faizden çekip 4,50 TL den USD alsa yıl sonu USD kuru 4,12 TL olursa bu adamın faizden zararı ne olur?

4,50 TL den USD alsa, %15 faizi eklesen USD ın 5,18 TL ve üzeri olması gerekir ki, YÖNLENDİRDİĞİNİZ bu adam faizden fazla para kazansın..

Mantıklı mı? Mantıklı diyorsan zaten bu yazımı hiç okuma sen, bırak...

Eee insaf... Ne diyeyim...

Yabancı bizi kazıklıyor, biz birbirimizi daha fazla...

Ben USD 3,77 TL de iken 26 Şubat burada ki yazımda USD ın ucuz olduğu alınabileceğini kısa vade 4,12 olabileceğini yazmıştım...

Alın demedim... Alınabilir dedim... Yine %100 emin olamıyor, insan....

Ama %100 emin şekilde siz 4,50 TL den USD alın almayan ZARAR eder diyebilecek derecede EKONOMİ ve yatırım bilginiz var...

Ben Geçen sene 4,50 TL lerin 2018 yılı TEPE noktası olabileceğini yazmıştım...

Hatırlayan arkadaşlar olabilir...

Arkadaş, USD 4,50 oldu ise 4,80 de olabilir..

İtirazım buna değil, itirazım bu keskinlik ve nETTE nasıl yazıp, nasıl tavsiye ettiğinizdir...

Yazık yahu.. Vallahi yazık... Millet mutfak yemek çoçuğundan bebesinden kısıp birikim yapıyor...

Bilgi paylaşalım ama bu şekilde değil...

Ben şu an bankaların hisselerinin oldukça uygun yerlere geldiğini düşünüyorum....

USD a ise BİST yeniden 125,000 e gelirse bakarım...

Niye birbirimize kazık atıp YABANCI kazansın yerli zarar etsin mantığı güderiz ki...

Açıkça yazıyorum...

Evet USD 4,50 TL den %10 ihtimal ile 4,80 olabilir ama 6 ay sonra her ay 3 kuruş 5 kuruş ine ine melete melete 4,00 TL olursa ne olur?

Öyle bir ihtimal yokmu? USD her ay 10 kuruş üzerine mi koyuyor?

Yazıktır ya... Aklı filan bir kıt olan inanabilir...

Baba'dan Altın Öğüt;

"Ey Oğul, Kendi Kendimize verdiğimiz zararı, kırk el birleşse veremez, derdi.."
    MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. Hisse Net'te ki bu haber pazartesi sabah benim de BIST iştahımı kaçırttı...

http://hisse.net/haber/?p=1171

Ayrıca bu haber...

https://ahvalnews2.com/tr/bankalar/i...anka-sikintida

Hep yazdım.. Bankalara bu denli yüklenmek yanlış...

Lakin KY olarak yada yerli yatırım şirketleri olarak yeni ayıldık....

BIST 72,000 ler den 122,000 lere RALLY yaparken bir türlü BANKACILIK endeksi Sınai Endeks i ne ayak uyduramıyor, bilakis BIST e ayak bağı oluyordu...

Belki de tarihinde ilk defa Sanayi Banka ve Mali Endeks ten bu denli ayrı bayrağı alıp yukarı tırmanmıştı...

Yerli piyasa uzmanları dahi geçen yıl bu olaya bir anlam verememişler her tür yaorumlarında sanayi endeksine banka eşlik etse 140,000 leri görürdük diye sitem ediyorlardı...

Oysa, yabancı ekonominin gidişini verilen KGF ları, nefes kredileri, gevşek mali politikaların yükünü bankalara bineceğini anlamış, bu işin bankalardan sanayiye kaydığını anlamıştı....

Yapılan işe %100 yanlış diyemeyiz, lakin Türk insanı olarak herşeyde yaptığımız gibi bu iş te de kantarın topuzunu kaydırdık...

Hem de fazlası ile...

Evet bankadan karı alalım, sanayiye aktaralım ama;

Sermayesi 4,000,000,000 yada 5,000,000,000 TL olan bu bankaların karlarını aktarırken dikkatli olalım...

Çünkü yükselen enflasyon ve tahvil faizleri bu denli yüksek sermayeli bankaların bir de karlarını böyle bir ekonomide eritti mi, sonuç panik olabilir....

Sizler banka karını eritirken enflasyonu ve faizi azdırmamanız gerekir ki o sermayeye o kar uygun olsun...
    Son düzenleme : selka; 19-05-2018 saat: 17:42.

Sayfa 111/250 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •