Sayfa 150/250 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. [QUOTE=selka;3918795]Sn.ABC;
    Öncelikle mesajınızı görmedim. Yahut okudum ama cevap yazarken muhtemelen bir iş çıkmış ve unutmuş olabilirim... Evde 2 çocuk ve çalışan bir eş ve taşınma arefesinde olunca mazur görünüz...

Öncelik ile ülke batmaz merak etmeyiniz...

Avrupa'ya komşu 82 milyonluk bir devi batırıp, başlarına bela etmek istemezler..

Lakin, süründürürler.. Ve bu süründürmenin dereceleri olur. Fakirleşme, çok fakirleşme, sürünme, ölüm döşeği gibi...

Ama öldürmezler....

Her şeyden önce Türkiye bir devlettir. Devlet normlarında ise borcunu ödeme vardır. Aksi olmaz.. Er yada geç, ödenir..

Aksi durumda devlet olmaz..

Yastık altı birikimlerinizi sistem dışına koymanın anlamı yoktur, aylık gelirinden mahrum olursunuz.. TL, USD ise faizde, altın ise bankada güvende..

Diyelim ki; ciddi bir kriz oldu ve devlet finans kontrolü getirdi..

Sizin mevduatınız her ne ise o şekilde kalır, kimse gelip el koyamaz. Hukuk var. Ödemeyebilir, ama er yada geç ödeyecektir. USD ise USD altın ise altın...

Ancak size opsiyon verebilir, diyelim ki devalüasyon oldu. Karşılığında hemen şu kadar TL alabilirsiniz diyebilir, kabul etmez iseniz ödeme yapılmaz. Ama hesabımız USD yada euro olarak kalır. Günlük 50 USD ise 50 USD öder...

Bu en kötü senaryodur...

Kanımca evde bu tip birikimleri tutmak çok daha risklidir.. Hırsızlık had safhada, eve giren bir hırsız herşeyinizi alabilir..

Dediğim gibi Devlet bir TİTAN yada ponzi değildir.. Eninde sonunda borcunu verir, er yada geç...[/QUOTE]

Devlet satın alma gücünün yarısını kırpıp verirse ne anladım ben o işten.

2. [QUOTE=thron;3923559]
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.ABC;
    Öncelikle mesajınızı görmedim. Yahut okudum ama cevap yazarken muhtemelen bir iş çıkmış ve unutmuş olabilirim... Evde 2 çocuk ve çalışan bir eş ve taşınma arefesinde olunca mazur görünüz...

Öncelik ile ülke batmaz merak etmeyiniz...

Avrupa'ya komşu 82 milyonluk bir devi batırıp, başlarına bela etmek istemezler..

Lakin, süründürürler.. Ve bu süründürmenin dereceleri olur. Fakirleşme, çok fakirleşme, sürünme, ölüm döşeği gibi...

Ama öldürmezler....

Her şeyden önce Türkiye bir devlettir. Devlet normlarında ise borcunu ödeme vardır. Aksi olmaz.. Er yada geç, ödenir..

Aksi durumda devlet olmaz..

Yastık altı birikimlerinizi sistem dışına koymanın anlamı yoktur, aylık gelirinden mahrum olursunuz.. TL, USD ise faizde, altın ise bankada güvende..

Diyelim ki; ciddi bir kriz oldu ve devlet finans kontrolü getirdi..

Sizin mevduatınız her ne ise o şekilde kalır, kimse gelip el koyamaz. Hukuk var. Ödemeyebilir, ama er yada geç ödeyecektir. USD ise USD altın ise altın...

Ancak size opsiyon verebilir, diyelim ki devalüasyon oldu. Karşılığında hemen şu kadar TL alabilirsiniz diyebilir, kabul etmez iseniz ödeme yapılmaz. Ama hesabımız USD yada euro olarak kalır. Günlük 50 USD ise 50 USD öder...

Bu en kötü senaryodur...

Kanımca evde bu tip birikimleri tutmak çok daha risklidir.. Hırsızlık had safhada, eve giren bir hırsız herşeyinizi alabilir..

Dediğim gibi Devlet bir TİTAN yada ponzi değildir.. Eninde sonunda borcunu verir, er yada geç...[/QUOTE]

Devlet satın alma gücünün yarısını kırpıp verirse ne anladım ben o işten.
    Hukuk var? var mı? senin yazdıklarının hepsi geçersiz her şey olabilir. örnek lübnan,o da bir devlet geçen gün tüm döviz mevduatına el koydu,arjantin aynı şekilde. arjantinin ilk vakası değil. 2001 yılında aynı şekilde DTH'ları 4'te biri fiyatına zorla bozmuştu. demekki senin ölçülerine göre onlar devlet değil.şu an en güvenli yatırım hukukun olduğu bir ülkede banka hesabı açmaktır.bunun en klasiği isviçredir.

3. [QUOTE=altivec;3931589]
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku

Hukuk var? var mı? senin yazdıklarının hepsi geçersiz her şey olabilir. örnek lübnan,o da bir devlet geçen gün tüm döviz mevduatına el koydu,arjantin aynı şekilde. arjantinin ilk vakası değil. 2001 yılında aynı şekilde DTH'ları 4'te biri fiyatına zorla bozmuştu. demekki senin ölçülerine göre onlar devlet değil.şu an en güvenli yatırım hukukun olduğu bir ülkede banka hesabı açmaktır.bunun en klasiği isviçredir.
    Devletle yönetilen hiç bir yere güvenmeyeceksin demektir bu da..
    Her zaman havucun yanında sopa da vardır..
    İşler biraz ileri gittimi sopa bütün haşmeti ile ortaya çıkmaktadır..
    Yoksa genelde havuçla işler yürütülür..
    Enflasyon vergiler kurlar faizler üzerinden zaten düzenli soyulursun..Havuç budur..

4. İlginç Bir Yaklaşım...

5. 2020 Türkiye Makro Ekonomik Görünüm

USD, Borsa, global piyasalar 2020'de nasıl olacak? En büyük kafa karıştıran soru USD ne olur?

Borsa 2 yıl önce 122,750 puandan dönerken, USD 3,72 TL ile dipte idi.. 2 yıllık vade ile endeks rahatlıkla 10,000 puan ekleyebiliriz.. Kısaca piyasalarda USD da burası diptir diyebilmek için 132,750 endeksi görmemiz gerekir...

Aksi durumda USD 'da burası diptir kimse bilemez..

Oysa endeksimiz 107,000 de USD 5,73 TL de...

2008 global krizinde 800 milyar USD FED in bilançosu vardı.. 2012 yılına kadar inanılmaz bir yabancı sermaye çekmiştik.. ENdeksimiz 2012 Mayıs ta 93,000 ile zirvede USD 1,75 TL idi....

ABD 2008-2013 yılları arasında 0,8 trilyon USD olan bilançosunu 4 trilyon USD a yükseltti... Ciddi enflasyondan korkan ABD faiz artışına gitti...

FED haklı idi, 0,8 olan USD bilançosu 4 'e kadar yükselmişti.. Tam 5 kat eder di... Yani dünya üzerindeki kağıt USD banknot tam 5 kat fazlalaşmış idi....

Şu an dünyada ABD USD ı, yeryüzünde hiç olmadığı kadar bol... Şu an FED bilançoda zirvede.. Lakin, Trump korkusundan faizleri indirmeye başladı. Her 0,25 puan indirim piyasalara kabaca 400 milyar USD ı pompaladı....

Kısaca,

Türkiye 2010 lu yıllarda bu USD selinden nasiplendi...

Ama şimdi 2016 yılından 2020 yılına kadar bu USD bolluğundan faydalanamadı.. Şimdi Türkiye 2020 'de akıllı işler yaparsa, bu USD bolluğundan Türkiye'de faydalanabilir........

Kısaca şu an Türkiye piyasalarına yabancı ilgisi maalesef yok. Lakin , AB de ve japonya'da ve diğer gelişmiş ülkelerde olan negatif faiz ve ABD de ki inen faiz ortamından kaçan yabancı para yön bekliyor...

Eğer Türkiye'de piyasalar bir hikaye yazabilirse ki; bu kredi derecelendirme şirketlerinin not artırımı gibi bir şey de olabilir; yabancının hemen ilgisini çekebilir...

Negatif faiz fonları altındaki bu devasa milyarca USD ı bir anda üzerine çekebilir....

İşte 2020'de böyle bir durumda Türkiye'de borsa endeksi kolaylıkla 135,000 puana gidebilir...

USD ne olur derseniz, böyle bir durumda 2020'de dip olarak 5,31 TL, en tepe olarak 6,15 TL yi görebilir...

Ben her zaman dedim, dediklerimin de arkadasındayım...

Bir emtiaya aşık olmayınız...
    Piyasalarda fırsatlar asla bitmez...
    Biri yükselir iken, diğeri ucuzlar...
    Ucuz ne ise, onu al ve bekle...
    Dibin dibi, zirvenin de zirvesi olur....
    Kademe candır...

Bol Kazançlar...

6. https://imgyukle.com/i/usd1.RhpmEU

Grafikte oldukça sıkışmış bir USD/TRY paritesi var.. Sanırım bu hafta sonuna doğru ak koyun, kara koyun belli olacaktır...

Ama BIST 106,600 üzerinde kaldıkça BIST Boğa, USD/TRY AYI derim..

Bu durumda simetrik üçgen formasyonu ŞELALE formasyonu ile 5,64 TL lere doğru süzülürken BIST 110,000 leri aşabilir....

Bol Kazançlar...

7. Grafik yüklemeyi bir başarabilsem neler yazacağımda, beceremedim...

8. https://i.imgyukle.com/2019/12/02/RhDcjQ.png

Bu grafikte USD/TRY için 5,71 den sonra kritik desteğin 5,64 TL olduğunu gösterir....

Yabancı ilgisi devam ederse ilk durak 5,64 TL olur ama altına devam ederse USD için artık farklı bir fiyatlama bandına girer ki, 5,64 TL zirve kabul edilir...

Sayfa 150/250 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •